M50-1

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: M50-1

Príspevok od používateľa trunek » 17 Jún 2015, 22:30

chcel by som iba uviesť, že v téme vedľa, kde sa predávala obdobná verzia M50-1 na KDčkach bol autor spucovaný, že dostať 70W a viac z KD607/617 je nezmysel. Prikladám obrázok (sonda je 1/10) teda 17,5V rms na záťaži 4R (4x1R/50W so série) čo znamená (17,5x17,5)/4 a teda 76W/4R na 20kHz. Podotýkam, že KDčka mám od Milana (naliko33) a boli párované pri 5A a skúšané aj na Uce. Nehovorím, že takmer 80W je pri napájaní +-24VAC ale výkon 80W na KDčkach dostať ide a bavíme sa o RMS a uchladilo sa.

Hneď v prvom príspevku je napísané, že zosik som odskúšal až na +-40VDC. Ide to ale treba mať dobré a vymerané tranzistory
Prílohy
78W 4R.jpg
78W 4R.jpg (37.74 KiB) 6562 zobrazení
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: M50-1

Príspevok od používateľa oravan » 17 Jún 2015, 22:36

ten sýnus nemáš trochu posunutý z toho obrázka to mi to nejako zle vychádza možno sa mýlim
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: M50-1

Príspevok od používateľa danhard » 18 Jún 2015, 09:33

trunek napísal:Nehovorím, že takmer 80W je pri napájaní +-24VAC ale výkon 80W na KDčkach dostať ide a bavíme sa o RMS a uchladilo sa.
Autor byl spíš prcanej za to, že tu hodnotu neměřil, nýbrž si ji vycucal z prstu a ještě to zaokrouhlil nahoru a použil to k nekalým obchodním praktikám :)
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: M50-1

Príspevok od používateľa trunek » 18 Jún 2015, 20:01

ORAVAN

1) Samotný údaj na osciloskope 1,75V v RMS. Písal som, že sonda je 1/10 takže 17,5V RMS
2) Amplitúda od špičky po špičku je cca 5 dielikov. Ak má dielik 10V (ukazuje 1V ale znovu sonda 1/10) tak to je cca 50V o čom svedčí aj údaj číslo 3 Vpp teda špička-špička. Ako iste vieš sínusový signál sa prepočítava nasledovným spôsobom (Vpp x 0,707)/2= 17,6 cca Takže to sedí jak prepočtom, tak aj graficky na obrázku a tak isto aj samotným počítaním osciloskopu.

Danhard - v tom prípade súhlas
Prílohy
78W 4R JPG.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: M50-1

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Jún 2015, 21:57

Len malý "detail" - ak ideš deklarovať takéto meranie, bolo by nanajvýš vhodné, keby si si v nastaveniach prepol aj delič na 1/10, tým pádom sa všetko prepočíta násobením 10timi vo vertikálnom smere (samozrejme nie v čase, deliaca sonda delí U, nie čas :) ). Tak by sa predišlo podobným otázkam a samotný obrázok by to vyslovil celé bez ďalšieho popisu :)

Ber len ako takú "radu", nie rýpanie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1552
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: M50-1

Príspevok od používateľa balki » 19 Jún 2015, 22:09

Rovnako zober radu aj to že, na meranie výkonu použi RMS voltmeter a nie nepresný osc a ešte k tomu s deličkou v sonde. Vzťah isto poznáš.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: M50-1

Príspevok od používateľa Merak » 19 Jún 2015, 23:31

ja mám otázku, ako sa zmenia výsledky meraní, pokiaľ by som namiesto odporovej záťaže použil reproduktor, ktorý má okrem odporovej charakteristiky aj induktívnu charakteristiku meniacu sa vplyvom rôznych frekvencií z audio signálu?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1552
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: M50-1

Príspevok od používateľa balki » 20 Jún 2015, 11:37

Merak: So stúpajúcou reaktanciou pri konštantnej R záťaži (Uin=Uin_m*sin(x), Unap=konšt.):

- Klesá výstupný výkon
- Klesá účinnosť
- Stúpa fázový posuv U,I
- Stúpa okamžité zaťaženie koncových tranzistorov
- Klesá odoberaný výkon z napájacieho zdroja
- Mení sa trajektória pracovného bodu z priamky na oválnu krivku

Tzn. že takéto meranie nijako nevypovedá o maximálnom dosiahnuteľnom výstupnom výkone.
Vypovedá to iba o tom, ako si dokáže zosilňovať s takouto záťažou poradiť či už z pohľadu SOA charakteristiky alebo stability ako celku.

Myslím že som už tu raz na fóre pridával krivky zaťaženia pri komplexnej záťaži.
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: M50-1

Príspevok od používateľa trunek » 20 Jún 2015, 12:25

Drakoush - hneď som napísal že to je 1/10 ale už to robím tak, źe mám prepnuté na osc sondu 1/10 a teda to zobrazuje 1:1 no toto boli staršie meranie

balki - súhlas, ale milivoltmeter doma nemá každý a najmä kvalitný a presný. Meranie robím tak, že aj tak vždy idem pod limitáciu takže aj tá tolerancia alebo odchylka chyby znamená, že mV by si nameral určite min taký udávaný výkon ako som napísal. Vždy !!! udávam parametre s rezervou. ČO sa týka komplexnej záťaži znovu súhlas. Repro nevyzerá ako odpor ani náhodou. Máš úplnú pravdu, no všeobecne sa považuje meranie 1kHz sínus na 4R záťaži ako meranie o výkone daného zosiku. Či to je nejaký medzinárodný štandard netuším, ale ak má zosik na 1kHz 100W/4R tak na komplexnej záťaži určite nebude mať 50W ak niečo klesne tak to nebude až tak veľa.
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: M50-1

Príspevok od používateľa Jozko95 » 20 Jún 2015, 12:39

balki: Mozem sa opytat ako si prisiel na to, ze osciloskop je nepresny? :D Ano berem, ze nepresnost moze byt chybou pri odcitani, kedze odcitame velkost sinusovky na zaklade dielikov na obrazovke a moze nam teda vzniknut nepresnost ludskou chybou, ale aj tak ked meriame vykon dajme tomu 200W, tak si myslim, ze je jedno ci odcitane 202W alebo 198W, co si myslim, ze pri kvalitnom osciloskope nie je problem. Okrem toho na digitalnych osciloskopoch, ako aj na trunekovom ukazuje hodnotu amplitudy na dve desatinne, a uz podla tejto hodnoty si kazdy vie vypocitat efektivnu a zistit vykon.
Podla mna z osciloskopu hned zistim trvaly a maximalny sinusovy vykon a hned zistim kedy dostavam zosilnovac do saturacie.
Ani zatazove odpory nemas na presnost 0,1% a, ze sa ich hodnota nemeni oteplovanim, pretoze aj nepresnost zatazovych odporov Ti moze zkreslit namerane hodnoty.

Neber to ako rypanie alebo nieco podobne, len vyjadrujem svoj nazor na Tvoje tvrdenie, ze osciloskop je nepresny, ano beriem ten fakt, ze ked by sme to premenili na percentualnu odchylku, tak osciloskop by mal vacsiu, ale zase si povedzme otvorene, koho zaujima, ci zosilnovac ma 75,487W. Kazdemu staci, ze ma 75W a hotovo(nektorym staci dokonca udaj PMPO, ktoreho hodnota sa moze vyrazne lisit a to hlavne smerom nahor :D ). A taku chybu v merani aby si miesto 75W nameral dajme tomu 40W na osciloskope nedokazes, pokial neurobis niekde zasadnu chybu....

Pokial by som, ale v niecom hovoril blbost, bol by som rad, keby ma niekto poucil :)

Ospravdlnujem sa za OT
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1552
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: M50-1

Príspevok od používateľa balki » 20 Jún 2015, 12:58

Nebudem ti to tu dlho vysvetľovať, len si pozri aký ADC je v každom bežnom osc. K tomu si prirátaj lacné sondy a deličky. Potom sa dostaneš k nie malým chybám merania. :wink:

Mám osobnú skúsenosť že osc Tektronix za 3k eur mal chybu merania peak hodnoty a tým aj RMS pri 300VAC do 10V. V prepočte to je chyba (Rz=100R): U1=300, U2=310 z toho dP=61W error.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9331
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: M50-1

Príspevok od používateľa breta1 » 20 Jún 2015, 13:15

To myslím není žádná tragédie chyba okolo 6% výkonu...
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1552
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: M50-1

Príspevok od používateľa balki » 20 Jún 2015, 14:49

To je pravda breta, u zosiku to nejak nevadí. Spomenul som to len pre to, že aj s takouto chybou merania sa dá stretnúť pri lacnom osciloskope. Ja sa bez Agilentu ako referencie nezaobídem pri kalibrácií nejakého napätia. A osc používam výhradne len na zobrazenie a analýzu dát.
0

Napísať odpoveď