Oddelovaci transformátor

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7707
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa Merak » 12 Aug 2015, 20:41

V poriadku, ja som len napísal, že technicky ako horľavý materiál nie je vhodná, nič viac.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Aug 2015, 21:34

lh napísal:
Drakoush napísal:Nie je to škaredé, len tá drevená kisňa mi tam nesedí. Drevo patrí na šatník, elektrotechnický výrobok má byť v plaste, kove alebo pod.
a Tvoj Peavey je v plaste alebo kove?... Môj VOX je v dreve a sú tam aj teplejšie veci ako trafo :D

to spracovanie je síce slabšie, ale proti drevu nič nemám. Chcelo by to nejakú poriadnu povrchovú úpravu.
Zas ma tu nežerte... Ja som len vyjadril svoj názor. Ale keď sme pri pívejoch, maršaloch, voxoch...
1. Majú kvalitnú povrchovú úpravu - koženka.
2. Sú určené do iného prostredia - do štúdiového. Tam drevo ladí. V dielni nie.
3. Počítač si do dreva nedáte, televízor detto, osciloskop taktiež a nevidím dôvod, prečo trafo hej.
4. V prostredí ako dielňa je plast/kov odolnejší.

Ale pokojne si to dajte do čoho chcete. Ja len toľko, že JA by som to tak neurobil. Ale proti gustu žiaden dišputát ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa BFX » 12 Aug 2015, 22:11

Nuz ak by som to mal zobrat od podlahy , tak v podstate v tejto teme vobec nevieme ako to autor zapojil.
Drevena skrinka je sice niekedy pekna, ale:
1. elektromagneticke tienenie je na prd ... priblizis k tomu cokolvek co obsahuje dlhsi vodic a mas to tam ako namalovane (superponovane)
2. elektrostaticke tienenie taktiez naprd ... pripojis nato horsie urobeny DCDC a rusenie mas nielen za nim ale aj v sieti pred nim
3. v pripade skratu vnutri a pripadneho prehtriatia moznost poziaru veeelmi pravdepodobna
4. casom degradujuca konstrukcia, ktora moze sposobit velky problem ako z mechanickeho tak aj elektrickeho hladiska
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 46

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa lh » 12 Aug 2015, 23:18

Nuž, dve strany príspevkov a väčšina o skrinke a o zapojení nič... mechanicky je to proste mierne povedané nedotiahnuté. Ako prototyp na vyskúšanie OK, ale ak to má slúžiť niekoľko rokov v podmienkach dielne, tak by to chcelo niečo "bytelnejšie".

to BFX...
Tienenie beriem. Ale prečo sa báť požiaru? Veď to má hádam nejakú ochranu proti skratu, prehriatiu. Alebo nie? A tu práve chýba nejaký popis elektrickej časti zariadenia. Veľa tam toho nevidieť.

to Drakoush... neber to tak., nežerieme, len som sa akurát hľadel na video, kde chlapík meral teplotu elektróniek v bukasovom JCM 800 a vidím ten Peavey v profile tak mi nedalo. A aj ja mám nejaké to zariadenie v drevenej skrinke, a tiež mi to bolo vytknuté. Historická krivda sa tomu hovorí :D
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Aug 2015, 05:30

Ale ake rusenie riesite ? Ved je to obycajne trafo na 50 Hz. Magneticke pole aj tak kus plechu neodtieni a elektrostatika je tam akoze aka ? Take argumenty smiesne fakt. Jak keby v tom boli nejake VF zariadenia a anteny alebo co. Sietove adaptery v plaste nerusia potom ? Alebo rozne nabijacky ? No a ta poziarna bezpecnost, no len ziram, ved kde ake plasty maju ovela nizsi zapalny bod ako drevo. Prave ze z pohladu bezpecnosti povazujem drevenu skrinku za lepsi material ako plastovu. Samozrejme su aj odolnejsie plasty, nemozno zovseobecnovat. Ale bojite sa tu dreva ako cert svatenej vody.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa MAT555 » 13 Aug 2015, 07:59

schemu som sem ani nedaval preto ze je to primitivne a kazdi kto vie coje oddelovacie trafo vie ako sa zapaja
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Aug 2015, 08:12

No, ale napisat ako ho istis si mohol. Ci mas poistky, pripadne nejaky bimetal na prehriatie a podobne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa MAT555 » 13 Aug 2015, 08:17

poistky
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Aug 2015, 08:20

MAT555 napísal:schemu som sem ani nedaval preto ze je to primitivne a kazdi kto vie coje oddelovacie trafo vie ako sa zapaja
Vravi z teba mladicka nerozvaznost .. oddelovacie trafo vobec nie je nic primitivneho , bavim sa aj na tom , ze tam mas popisane Pr , predpokladam , ze to bude asi oznacenie primara :) , mna skor prekvapuju tie tvoje LED , ako to tam mas pozapajane na 230 AV . Ak sa nemylim , istit musis primarnu aj sekundarnu cas a nie len jedna poistka , aby si rozumel , na sekundarnej casti nemas fazu a "nulak" , obe casti su "zive" a preto aj dve poistky resp najlepsie dvojfazovy istic ..mas z oddelovacich trafakov nejake medzery ..doporucim ti to rozobrat , skrinku spalit a spravit to poriadne este raz :)
0

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa MAT555 » 13 Aug 2015, 08:32

.
0
Naposledy upravil/-a MAT555 v 10 Nov 2015, 20:20, upravené celkom 1 krát.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Aug 2015, 09:53

na sekundarnej casti nemas fazu a "nulak" , obe casti su "zive" a preto aj dve poistky


A aky by to malo zmysel ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Aug 2015, 13:02

to sa vazne pytas ? Nespomina sa niekde , ze obecne sa musia istit vsetky pracovne vodice ? a kolko je ich na oddelovacom transformatore ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Aug 2015, 13:47

OK, ale neodpovedal si, precos a isti na oboch vyvodoch. To ze je to zauzivane a je to v norme nie je dostatocna odpoved. Tiez ma zaujima preco sa istia obe vyvody. Zvlast ak sa to robi poistkami je kludne mozne ze jedna vyhori skor ako druha a ostane to nevypalene. S isticmi je to samozrejme o inom, tam zhodia obe ak su prepojene. Cize schema je sice pekna, vyzera to odborne, ale otazka preco nie je zodpovedana.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Aug 2015, 14:13

otazku davas nespravnemu .. ja som si dal dvojpolovy istic na sekundarnej strane ... niekedy davno , ked som v skole nedaval pozor , ucitel maloval na vinuti nejake blesky a spominal , ze ak jedna strana vinuti sa nahodou prerusi a dotkne kovovej casti , voci zemi bude na druhej svorke napetie blizke fazovemu , podla toho kolko zavitov od konca a teda druha svorka nie je istena /teda stacia len poistky /, preto si myslim ze tu drevenu bednu treba zahodit , vsetko dat do plechovej , na vystup dvojpolovy istic a pozapajat spravne ako norma vyzaduje , ked 15rocny sa doma hraje s oddelovacim sietovym trafom , treba jeho otca vytahat za usi , myslim , ze ja uz nemam k tomu co povedat .
0

Používateľov profilový obrázok
MAT555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 03 Nov 2014, 19:21
Bydlisko: Bardejov

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa MAT555 » 13 Aug 2015, 14:40

tak to uz nemas :thumbup:
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Aug 2015, 15:26

otazku davas nespravnemu .. ja som si dal dvojpolovy istic na sekundarnej strane ... niekedy davno , ked som v skole nedaval pozor , ucitel maloval na vinuti nejake blesky a spominal , ze ak jedna strana vinuti sa nahodou prerusi a dotkne kovovej casti , voci zemi bude na druhej svorke napetie blizke fazovemu , podla toho kolko zavitov od konca a teda druha svorka nie je istena /teda stacia len poistky /, preto si myslim ze tu drevenu bednu treba zahodit , vsetko dat do plechovej , na vystup dvojpolovy istic a pozapajat spravne ako norma vyzaduje , ked 15rocny sa doma hraje s oddelovacim sietovym trafom , treba jeho otca vytahat za usi , myslim , ze ja uz nemam k tomu co povedat .
Ale ked bude mat drevenu krabicu tak sa kovovej časti nedotkne.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa breta1 » 13 Aug 2015, 16:05

Námět - já bych to strčil do krabice od starého AT zdroje a využil i původní zásuvku/zástrčku
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Aug 2015, 16:06

ale chodte mi uz do riti a trafo ma pripojene na zeleno- zlty ? premna - zamna nech to da aj do papierovej krabici od topanok , a bez poistky , ked bude mat na to trafo pripojeny osciloskop a pozerat na nejaky spinany zdroj v televizore a prskne mu to , potom sa bude velmi cudovat , poniektori ste mudrejsi ako murari :)
Mozno by bolo dobre pre Martina vysvetlit , co je to oddelovaci transformator , na co sluzi , ...resp co je to transformator , vinutie , poistky a podobne
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Aug 2015, 16:50

Pozrel som sa v praci na oddelovací trafak ktory pouzivam (československej výroby, v profi plechovej krabici). Možno sa medzičasom zmenili normy, ale ten trafák má len jednu poistku.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Oddelovaci transformátor

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Aug 2015, 17:42

su oddelovacie transformatory , vyhovujuce , nevyhovujuce , profi , amaterske , odflaknute , len aby boli , pouzitelne , nebezpecne , male , velke , tazke , lahke , s regulaciou , bez regulacie , s vypinacom , bez vypinaca , s jednou poistkou , bez poistky , s isticmi , bez isticov , nase vyrobky , z cudziny , vynimocne kvalitne , vynimocne nekvalitne , s koleckom , bez kolecka , s tlacitkami , bez tlacitiek , podla normy , s vyhovujucou normou , s drziakom , bez drziaka , v plechovej krabici , atd :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok