Zesilovač pro podhledové reproduktory

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

css
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Dec 2011, 05:57
Bydlisko: Karlovy Vary, ČR

Zesilovač pro podhledové reproduktory

Príspevok od používateľa css » 09 Mar 2016, 08:30

Při rekonstrukci bytového jádra jsem se rozhodl instalovat do stropu v koupelně 2 podhledové reproduktory, je úžasné relaxovat ve vaně a poslouchat k tomu příjemnou hudbu. Vybral jsem tyto dvoupásmové reproduktory do vlhkého prostředí http://www.ahifi.cz/reproduktory-renegade-rxm62.html, mají slušnou citlivost i zvuk.

Rozhodl jsem se pro ně postavit malý zesilovač, připojený k PC, ze kterého se bude pouštět hudba.

Na začátku projektu jsem uvažoval jen o koncáku + jednoduchém indikátoru přebuzení (špiček) s jednou LEDkou. Projekt jsem měl více jak měsíc na stole postavený formou "vrabčího hnízda", neustále jsem jej vylepšoval a vylepšoval, a nakonec vznikla tato konstrukce: Zesilovač 2x 5Watt/4Ohm při zkreslení do 2%, doplněný na vstupu automatickým řízením vstupní úrovně signálu. Zesilovač je tak skoro imunní vůči přebuzení, zpracuje signál v širokém rozsahu cca 10mV-500mV.

Koncák je použitý A2005V (TDA2005), původně do aut, ze začátku jsem z něj měl trochu strach, na internetu a v audio fórech o něm koluje hromada negativních článků. Naštěstí se ukázalo, že všichni, kterým šumí, kmitá apod. jen nedodržují několik nezbytných zásad pro práci s ním. Jinak hraje velice pěkně, čistě, absolutně bez šumu.

V předzesilovači s automatickým řízením vstupní úrovně signálu jsem použil dva obvody MDA2054, původně určené do magnetofonů. Také se ukázaly zvukově na velmi slušné úrovni. Dvojbarevná LEDka navíc indikuje, pokud nasadí automatika A.L.C. a začne omezovat přebuzený vstupní signál.

Celkově jsem se zesilovačem moc spokojený, kvalita zvuku mi individuálně přijde perfektní, zvuk je čistý, bez zkreslení a šumu.

Bližší informace, fotografie, a podklady pro stavbu jsou na stránce projektu: http://www.css-electronics.8u.cz/hobby/ ... 2005v.html

Pěkný den všem :)
Prílohy
PIC_01.jpg
PIC_02.jpg
PIC_03.jpg
PIC_04.jpg
PIC_05.jpg
PIC_06.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zesilovač pro podhledové reproduktory

Príspevok od používateľa platon.rado » 09 Mar 2016, 09:27

Nečítal celý článok..ale navrhol si všetko sám ?? PCB a pod...???
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

css
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Dec 2011, 05:57
Bydlisko: Karlovy Vary, ČR

Re: Zesilovač pro podhledové reproduktory

Príspevok od používateľa css » 09 Mar 2016, 10:18

Ano, všechno sám. Jen krabici jsem koupil hotovou, nemám doma prostředky na takovou mechanickou výrobu.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Zesilovač pro podhledové reproduktory

Príspevok od používateľa elmoto » 09 Mar 2016, 12:07

no pekne a to ako kde máš v kúpeľni položené hneď vedľa notebooku? V kúpeľni?

Zosík je konštrukčne aj dizajnovo parádny. Len to využitie mi hlava neberie. Sto ľudí sto chutí. :thumbup:
0
nie som tu

css
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Dec 2011, 05:57
Bydlisko: Karlovy Vary, ČR

Re: Zesilovač pro podhledové reproduktory

Príspevok od používateľa css » 09 Mar 2016, 12:12

elmoto: Čekal jsem, kdo se jako první na tohle zeptá :lol:

Zesík a PC samozřejmě v koupelně není, ale venku, kousek za vchodovými dveřmi. Jinak opravdu není nic lepšího, než relaxovat ve vaně plné pěny, decentní osvětlení - u mě jedna bodovka namířená směrem od vany - a tichá relaxační hudba :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zesilovač pro podhledové reproduktory

Príspevok od používateľa platon.rado » 09 Mar 2016, 13:10

Jasné že krabicu doma nespravíš,ked na to nemáš vybavenie.Ja to tiež radšej kupujem.Čo sa týka prevedenia zosíku je na profi úrovni.Fakt skvelá práca.Nemá zmysel do niečoho vŕtať.

Či má zmysel umiestniť repro do kúpelne, poviem že má!!!!JA to mám tiež :) Robil som to pre manželku,ale priznám sa, že niekdy si do vani ľahnem aj ja a vypočujem si niečo.Nie je to však relaxačná hudba.Tú mám v kúpeloch dosť.

PS-Myslel som "sám do vani... ":)

Repro mám napájané s magnetofónu ktorý mám za stenou kúpeľni.Nemrhal by som časom a peniazmi na zosík, ktorý je zapnutý niekoľko krát do roka...Ale voči gustu žiaden dišputát.Tak nech ti to relaxuje...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zesilovač pro podhledové reproduktory

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Mar 2016, 15:34

Dal si mi parádnu inšpiráciu,že som na to neprišiel skôr.
Mám v obyvačke kazetový podhlad /kôli neustálemu praskaniu škáry v paneloch/ a mám aj originál obchodné repráky do kaziet,takže asi si urobím rozvod do rohov a pustím tam stereo /quadro/z telky. Vo vani si najdem aj lepšiu zábavku, ako počúvať muziku. :lol:
Ale robota je to naozaj profi ,páči sa mi to,ale ešte by to chcelo asi aj dialkové ovládanie. :wink:
Klobáska + ťa iste poteší.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

css
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Dec 2011, 05:57
Bydlisko: Karlovy Vary, ČR

Re: Zesilovač pro podhledové reproduktory

Príspevok od používateľa css » 10 Mar 2016, 07:26

Díky všem za názory :) a hezký den.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok