Výroba DPS nažehľovaním-návrhy,postupy,skúsenosti

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2644
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 11 Jún 2010, 14:17

mat100 napísal:Jenže já mám pocit , že tu už takový článek je. :?
Hej je http://svetelektro.com/clanky/vyroba-pl ... u-323.html
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 11 Jún 2010, 15:46

Tak potom si nejdem dáva» tú námahu na prerobenie a poslanie ;)

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 1 hodine 22 minútach:

Fotky s leptania:
Prílohy
Leptanie.JPG
Vyleptan?, neo?isten?.JPG
Vyleptan?, o?isten?.JPG

echoooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 27 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: CA
Vek: 35

Výroba DPS nažehľovacou metódou

Príspevok od používateľa echoooo » 28 Dec 2010, 12:40

čavte pokúšam sa vyrobiť DPS nažehľovacou metódou. No nedarí sa mi. pri použití fotopapiera sa mi nedarí odstrániť zvyšky papiera po nažehlení a pri použití fólie zo samolepiek sa nepretlačia na DPS všetky cesty nech robím čo robím. Nemáte nejaké rady a skúsenosti ako na to. DPS mám dobre odmastený.
0

Používateľov profilový obrázok
Prcek111
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Rohožník
Vek: 29

Príspevok od používateľa Prcek111 » 28 Dec 2010, 12:42

Kup si v papiernictve original kriedový papier daju sa kupiť rozne hrúbky, ja mam ten najtenší a nemam problem vždy sa pekne odstrani, dufam ze tlacis laserovou tlačiarnou a predtym než začneš dávať dole papier musis to cele namočiť do horucej vody...
0
Študent FEI STU BA

echoooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 27 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: CA
Vek: 35

Príspevok od používateľa echoooo » 28 Dec 2010, 12:51

Áno mam laserovku. nažehlím fotopapier dám ho do horúcej vody ale potom tam aj tak ostanú zvyšky papiera a keď ich odstraňujem miznú s nimi aj cesty :(.
0

Používateľov profilový obrázok
termixnator
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: PRAHA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa termixnator » 28 Dec 2010, 12:53

ja to delam na papir od samolepek prezehlim par krat podle voka pak prejedu dnem sklenice aby se to schladilo a vsechno se prenese jedine co tak nekdy se toner rozpije ale to malo kdy ve skole to kluci delaly na normalni papir ale chtelo to hodne krat rozzehlit ale slo to taky ne li lip jak s papirem od samolepek toner se nerozpijel ale nevyhodou je ze se pak desticka jemne zkroutila :( slysel sem ze je dobrej nalepovaci papir kterej se pouziva ve skolkach ve skolach pri vytvarce tak sem si ho taky koupil v papirnictvi ale este sem nemel cas vyzkouset :)

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 52 sekundách:

Kousek papiru nevadi takovy ty vlakna jim tam taky zustali a nebylo to ani poznat
0

Používateľov profilový obrázok
Prcek111
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Rohožník
Vek: 29

Príspevok od používateľa Prcek111 » 28 Dec 2010, 13:09

Nejake tie zvysky ostanu aj mne najme také chĺpky, ale to nič ten toner ti tam musí tak dobre držať že ja ten papier odstranujem zubnym kartačkom a to normalne drhnem, ten toner to musi vydržať jedine ze by si to mal zle nažehlene, ja to žehlim s takou starou žehličkou zapnutou na 3/4 a asi tak 7 min po tom jazdym a drzim... musis si sam skusiť ako to je lepsie...
0
Študent FEI STU BA

Používateľov profilový obrázok
termixnator
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: PRAHA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa termixnator » 28 Dec 2010, 13:12

kdyz to delam na samolepkovej papir tak kdyz sem tam je vynechana cesta dotahnu fixou a neni to ani poznat a na obycejnej papir kdyz se to prezehli tak tam ten zbytek papiru co zustal na cestickach necham vubec to nevadi stejne to nasaje a vylepta jen okoli :) sice se zadela leptaci roztok ale to mi je fuk skola ho ma dost :D
0

echoooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 27 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: CA
Vek: 35

Príspevok od používateľa echoooo » 28 Dec 2010, 13:17

Ja som žehlil asi 5 min. Nastavenie žehličky na 2 bodky. Toner sa preniesol ale keď som odstraňoval zvyšky fotopapiera zubnou kefkou jemne cesty mi odstránilo tiež. Mám tam SMD takže dokreslenie fixou neprichádza do úvahy.
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 28 Dec 2010, 13:20

Já jsem už nažehlování vzdal ! Strávil jsem pokusy hrozně času a výsledek nebyl uspokojující !

Doporučuji fotocestu !
0

Používateľov profilový obrázok
termixnator
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: PRAHA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa termixnator » 28 Dec 2010, 13:22

kup si folie v papirnictvi na tisk laserovkou vytiskni si to 2x prilep k sobe aby to bylo tmavejsi dej na fotodesku na chvilku na slunce a mas po starostech :)
0

echoooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 27 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: CA
Vek: 35

Príspevok od používateľa echoooo » 28 Dec 2010, 13:25

termixnator napísal:kup si folie v papirnictvi na tisk laserovkou vytiskni si to 2x prilep k sobe aby to bylo tmavejsi dej na fotodesku na chvilku na slunce a mas po starostech :)
Teraz u nás aj to slnko svieti celý deň :D ....
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Príspevok od používateľa troodon » 28 Dec 2010, 13:26

Ja nazehlujem a v pohode spravim aj cesticky siroke 16mil.
Tlacim laserkou s nastavenim najvyssej kvality tlace, na papier zo samolepiek. Pod vodou plosak prejdem mokrym jemnym brusnym papierom, odmastim nejakou chemiou ktora je po ruke, nazehlujem naparovacou zehlickou na stupni 2, nazehlujem bez pary cca 1min, zo zaciatku len prilozim a dobre pritlacim kym sa nechyti toner a po cca 15s aj obcas pohnem zehlickjou aby bol plosak rovnomerne zazehleny, po cca 1minute orosim ten plosak a prejdem zehlickou, to spravim aj 3x ale nevyzehlit do sucha, nechat ho taky vlhky aby isiel papier dobre dolu - obcas sa samozrejme nejaka cesticka strati ale to opravim fixkou.
Ak nemas naparovaciu zehlicku tak si priprav nejaky rozprasovac na rosenie alebo len jemne polej vodou ku koncu a prejdi zehlickou-to rosenie pomoze pri snimani papiera, teda urcite pri tom zo samolepiacich stitkov ktory sa mi najlepsie osvedcil zatial.
0

Giftun
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 04 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 37

Príspevok od používateľa Giftun » 28 Dec 2010, 13:33

Fotopapier nie je moc dobry. Tazko sa odstranuje.
Mne sa osvedcil katalogovy papier. Nejaka strana z katalogu,
ktora ma nepotlacenu plochu minimalne ako plocha mojej DPS.
Ja som prisiel na to, ze nie je dobry uplne kriedovy.
Ten toner sa musi velmi jemne zapiect do papiera.
Kancel. papier je extrem, tam sa to zapecie a s tym papierom DPS nezrobis.
Ked som tlacil na papier od samolepiek, tak tam sa mi toner nechcel chytat.
Fukol som na neho a vsetko odletelo.
Nakolko katalogovy papier-idealne. Aspon pre mna.
DPS treba poriadne osetrit. Odstranit zoxidovanu vrstvu praskom na riad a
dalej zubnou pastou a handrickou zjemnit povrch po praci s praskom.
Na pripraveny pevny povrch dam servitku a na servitku dosku (med hore).
Na dosku zase servitku. Zehlicka (rovnomerne nahriata) nie uplne na max.
Najprv nahrejem na cca 30s samotny plosak.
Potom dam dole hornu servitku a pricapim predlohu.
Opat na to servitka a zehlickou zachytit vsetky miesta (cely povrch).
Po nazehleni pockat pokial vychladne (nemusi uplne) a hodim to do silnejsieho roztoku saponatu a teplej vody. Pockam 10 min.
Papier ide dole ako nic. Cesty ostavaju 99%-tne.
Posledna doska 100x100mm sa mi podarila skoro ako fotocestou.
Samozrejme, skusat skusat skusat.
0

Používateľov profilový obrázok
Buldozer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 794
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Košice
Vek: 29

Príspevok od používateľa Buldozer » 28 Dec 2010, 13:33

Ja si zas nazehlovanie neviem vynachvalit. Neviem cim to je ale pouzivam lacny tesco fotopapier. Zehlim na 3 bodkach asi 3-4min. Toner sa mi krasne prenesie na plosak nemusim davat ani do teplej vody. Pomaly to zlupnem dole a je to. Musis si najst vlastny sposob.
0

echoooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 27 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: CA
Vek: 35

Príspevok od používateľa echoooo » 28 Dec 2010, 13:34

troodon napísal:Ja nazehlujem a v pohode spravim aj cesticky siroke 16mil.
Tlacim laserkou s nastavenim najvyssej kvality tlace, na papier zo samolepiek. Pod vodou plosak prejdem mokrym jemnym brusnym papierom, odmastim nejakou chemiou ktora je po ruke, nazehlujem naparovacou zehlickou na stupni 2, nazehlujem bez pary cca 1min, zo zaciatku len prilozim a dobre pritlacim kym sa nechyti toner a po cca 15s aj obcas pohnem zehlickjou aby bol plosak rovnomerne zazehleny, po cca 1minute orosim ten plosak a prejdem zehlickou, to spravim aj 3x ale nevyzehlit do sucha, nechat ho taky vlhky aby isiel papier dobre dolu - obcas sa samozrejme nejaka cesticka strati ale to opravim fixkou.
Ak nemas naparovaciu zehlicku tak si priprav nejaky rozprasovac na rosenie alebo len jemne polej vodou ku koncu a prejdi zehlickou-to rosenie pomoze pri snimani papiera, teda urcite pri tom zo samolepiacich stitkov ktory sa mi najlepsie osvedcil zatial.
Mne ten papier zo samolepiacich štítkov ide dolu dobre aj bez vody sám. Ale toner zle chytá resp chytí sa iba časť predlohy a zvyšok ostáva na fólií. Skúsim tvoj postup s fotopapierom a dám vedieť.
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Príspevok od používateľa troodon » 28 Dec 2010, 13:50

ja praveze pouzivam ten zo samolepiacich stitkov a ten mi vyhovuje, ked ti nechti predloha tak skus skontrolovat kavlitu tlace-daj maximum, potom treba poriadne ocistit plosak a cas zehlenia musis skusat, ked je malo tak nedrzi toner a ked je dlhy cas tak sa moze toner spiect a potom sa lupe - treba odskusat podla zehlicky. a nakoniec to rosenie ten papier samotny rozmoci a ked je to horuce tak to lahsie ide dole.. ja si predlohu zospodu prilepim samolepiacou paskou - izolackou a zarucene sa nepohne ta predloha.
echoooo napísal:
troodon napísal:Ja nazehlujem a v pohode spravim aj cesticky siroke 16mil.
Tlacim laserkou s nastavenim najvyssej kvality tlace, na papier zo samolepiek. Pod vodou plosak prejdem mokrym jemnym brusnym papierom, odmastim nejakou chemiou ktora je po ruke, nazehlujem naparovacou zehlickou na stupni 2, nazehlujem bez pary cca 1min, zo zaciatku len prilozim a dobre pritlacim kym sa nechyti toner a po cca 15s aj obcas pohnem zehlickjou aby bol plosak rovnomerne zazehleny, po cca 1minute orosim ten plosak a prejdem zehlickou, to spravim aj 3x ale nevyzehlit do sucha, nechat ho taky vlhky aby isiel papier dobre dolu - obcas sa samozrejme nejaka cesticka strati ale to opravim fixkou.
Ak nemas naparovaciu zehlicku tak si priprav nejaky rozprasovac na rosenie alebo len jemne polej vodou ku koncu a prejdi zehlickou-to rosenie pomoze pri snimani papiera, teda urcite pri tom zo samolepiacich stitkov ktory sa mi najlepsie osvedcil zatial.
Mne ten papier zo samolepiacich štítkov ide dolu dobre aj bez vody sám. Ale toner zle chytá resp chytí sa iba časť predlohy a zvyšok ostáva na fólií. Skúsim tvoj postup s fotopapierom a dám vedieť.
0

Používateľov profilový obrázok
termixnator
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: PRAHA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa termixnator » 28 Dec 2010, 13:55

Giftun
s kancelarskym papirem to taky funguje zustane tam vic zbytku ale po vyleptani to neni poznat taky sem tomu neveril nez sem to uvidel jedina nevyhoda je ze se musi desticka s papirem hodne nahrat aby se to nalepilo a tim se muze ohnout kdyz je z blbyho matrose
0

Giftun
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 04 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 37

Príspevok od používateľa Giftun » 28 Dec 2010, 14:14

termixnator napísal:Giftun
s kancelarskym papirem to taky funguje zustane tam vic zbytku ale po vyleptani to neni poznat taky sem tomu neveril nez sem to uvidel jedina nevyhoda je ze se musi desticka s papirem hodne nahrat aby se to nalepilo a tim se muze ohnout kdyz je z blbyho matrose
Zaujimave. Len ta efektivita prace...
Skusal som toho vela, a tiez sa mi par krat podarilo zohriat DPS tak, ze
med sa zacala odlupovat od dosky a rozne ine efekty.
Fakt len skusanim si kazdy najde to svoje.
Inac zalezi aj na tlaciarni.
Na starej Kyocere co si pamatam, tak som vedel vytlacit aj na samolepkovy papier. Na sucastnej minolte to uz neviem urobit.
0

echoooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 27 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: CA
Vek: 35

Príspevok od používateľa echoooo » 28 Dec 2010, 16:10

Po nažehlení DPS vizerá takto. Vyleptá mi ju v roztoku peroxidu vodíka a HCL ?
Prílohy
DSC00325.JPG
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok