Výroba DPS nažehľovaním-návrhy,postupy,skúsenosti

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa pin » 07 Júl 2014, 22:34

Samozrejme, všetci fotocestári to myslia s nažehlovačmi dobre, ale načo toľké emócie? :wink:
Foto.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa mato3000 » 07 Júl 2014, 22:49

:D nie emócie, práve naopak, aby neboli tie emócie, nech si pozrie a vyberie aby bolo úplne jasné. Podla mňa neni lepšieho spôsobu ujasnenia si tejto problematiky ako ukázať že kto o čom hovorí a to najlepšie fotkami, nejde tu o ich hodnotenie, ale nech si pekne vyberie čo chce a kam sa s tým dostane
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa pettter » 07 Júl 2014, 22:56

Pekne ste sa rozbehli!

jedno ego väčšie ako druhé. Bijete sa do pŕs, že moja a moje, nie jeho, seriete jeden druhému na hlavu, kydáte svoj a cudzí hnoj a... a zabudli ste to jednoduché...

Poradiť tomu, čo začína...

Robio to napísal jednoznačne. To čo chutí Vám, nechutí vy barani iným.

Je zjavné, že keď začínam, nerobím zbernice s 0,2mm cestami...
Je zjavné, že keď začínam, tak veľa vecí poseriem aj keby som mal k dispozícii labák od HP...
Je zjavné, že keď začínam tak nemám fortieľ ani len vo vŕtaní dier, nie to ešte vŕtačku...
Je zjavné, že tlačiareň doma má skoro každý a ak nie doma tak v robote, že papier si zoženie a žehličku mame zašpiní...
Je zjavné, že to poserie a viackrát a keď ho to dožerie tak sa na to vyserie a nestojí ho to nič, ani len prd...
Je zjavné, že to na začiatok ten blikač, regulátor jasu, či ultrazvuk na myši vyžehlí z toneru...

Je zjavné, že UV osvitku nemá, že nemá ani ten spray na fotovrstvu, nie to vývojku a x ďalších sračiek na fotocestu...

Čo tu chlapcovi mútite hlavu fotocestou. Keď sa vrhne na procesor, tak zbadá sám že žehlička nestačí....

A čím ste Vy "mastri sveta vo foto" začínali Vy? Nebola to permanentná fixka a chlorid?
Možno sa mýlim, ste sa ráno zobudili a mali ste UV osvitku, nakúpené spraye, či dosky s vrstvou, fólií plný šupeľ a fortieľ národného umelca... asi tak... a Mato3000 svoj prvý bastl reprodukováááál...
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa mato3000 » 07 Júl 2014, 23:01

fotocestou, asi pred 30 rokmi, dostal som sa k fotocitlivej emulzii a dokázal som to spraviť na slnku cez pauzák a s fixkou. CHlorid som si pravdaže vyrobil, lebo vtedy sa nedal tak ľahko kúpiť.

Mimochodom práve tvoj názor je ten najsamsuper ako vždy, tvoje EGO sa sem ani nevmestí, ak si všimneš XXXXXXXX krát som mu povedal, že si má sám vybrať, radil som mu že to nemá robiť inak ako fotocestou ??? Prezentovali sme len svoj názor. Ale to by si nebol ty, našťastie taký ako ty sa tu dlho neohrejú, takže to vydržíme ešte chvílku :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa Washu » 07 Júl 2014, 23:34

Moznost 1:
Zacne s nazehlovanim stravi X dni pokusmi ako dostat dobry vysledok, casom ho plosaky doma omrzia a bude si ich davat vyrabat profi.
Zaver, strata casu zapodievat sa nejakym nazehlovanim.

Moznost 2:
Zacne s nazehlovanim ale nebude mu casom stacit a bude chciet lepsie. Tak ci tak skonci na fotoceste.
Zaver, nazehlovanie strata casu, mohol si usetrit starosti a robit fotocestu hned.

Moznost 3.
Skusi nazehlovanie ale casom sa na celu elektroniku vykasle
No comment

PS: Ukazte mi niekoho kto sa z fotocesty vratil k nazehlovaniu. Opacnych pripadov je tu dost.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa mato3000 » 07 Júl 2014, 23:49

pettter, teraz som chvíľku hľadal a neviem či som zle hľadal, ale od teba som nenašiel žiaden tvoj vlastný výrobok. Tak sem daj nejaký, niečo si sám spravil, lebo doteraz sa len do všetkého mrdáš a tváriš sa ako majster sveta. Ja netvrdím, že si sem nedal, len som ho nenašiel. Zato som našiel od teba X hlúpych nič nehovoriacich arogantných príspevkov. Netvrdím, že sú také všetky, ale vidím jasne ža sa mrdáš do všetkého a všade, tak ma teda napadlo, že či máš naozaj aj čo k danej téme povedať. Verím že máš mobil s foťákom, tak pofoť niečo a popíš, lebo to čo si sem dal nemá žiaden prínos a v podstate je to úplne od veci. Na každý ten tvoj bod ti dám okamžite jasný a nevyvrátiteľný protiklad, ale na čo to bude dobré, počkám si radšej na tvoj vlastný výrobok a tvoju vlastnú skúsenosť, teda presne v duchu " niečo tvrdím dám sem foto " a potom to bude všetkým jasné.
0

Používateľov profilový obrázok
styro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 14 Dec 2012, 14:10
Bydlisko: TT, BA

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa styro » 08 Júl 2014, 00:03

Ja som sa vrátil z fotocesty k nažehlovaniu.
Fotocestou som robil plošáky asi v 1989 keď som si chcel vyrobiť disketovú jednotku k Sinclairu. Prístup k laserovkám som nemal, myslím že BT100ka klepkajúca cez kopirák sa k nim zaradiť nedá.
Teraz jedine nažehlovanie. Nič extra k tomu netreba. Žiadnu fotocitlivú vrstvu, žiadnu osvitku, žiadny hydroxid. Len obyčajný kuprextit, vhodný papier (ja som investoval do 10ks A4 za 2e) a žehličku (ak vám to označenie nič nevraví skúste sa spýtať nežnejšieho pohlavia).
Pre obyčajné plošné spoje kvalita dostatočná. Foto uvádzam ako príklad, kvalita fotky je úbohá, plošák je na tom lepšie.
Obrázok
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Júl 2014, 00:13

pettter, vidíš, takto vyzerá relevantný príspevok a nie tie tvoje kydy :wink:


styro, vcelku pekné a keď ti to stačí tak super. Ja mám len otázku vieš robiť aj obojstranky ?
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa pettter » 08 Júl 2014, 01:46

Smutné je to, že téma vlákna je:
commander napísal:Som začiatočník a chcel by som si poskladať pár hračiek ako napr z....
Kde si tu našiel obojstranný plošák! Kde tu vidíš zbernice a prekovy. Kde v tej vete je maska a popisy...

Čo si to tu vlastne dokazuješ! Že si majster nad majstrov?

Si, hurá, vieš to!

Spokojný?
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Júl 2014, 11:19

zábavné, že v tomto vlákne upravuje svoje plány v dalšom príspevku :wink:
commander napísal:Mal som namysli skor rozne blikace, bzuciaky, plynule rozvecovanie, regulatory, momentalne toho potrebujem tolko ze to tu ani nebudem vypisovat.
ja tu len jasne popisujem, problémy s ktorými musí počítať a je to len pre jeho rozhľad. Nevidím v tom nič zlé, ak bude vedieť že tým vašim spôsobom sa nedajú poriadne robiť obojstranky. Už prestaň pindať, lebo to čo i to napísal neni vobec pravda. DPS s fotocestou si kúpiš rovnako bezproblémovo, tak ako sódu na pranie a ostatné je na začiatok presne to isté ako pri vašom spôsobe.

spokojný ? no ja nie, chcem vidieť TVOJU PRÁCU !!!! keď máš odvahu tu pindať, tak čoho sa bojíš ????

kde som si tu niečo dokazoval ? dal som sem nejaký svoj príklad ? ja mu radím debilko !!!! a to že sa tu a aj inde naparuješ jak smradlavá ponožka, za to ja nemôžem. Daj príklad svojej práce a začnem si ťa tu možno vážiť, inak si obyčajný kecal a trtko, nikto ti to tu nepovie na rovinu tak ja som prvý.

Takže čakám na TVOJ výrobok a potom sa ti kľudne ospravedlním ...

Takže nájdi si iné vlákno a tam si troluj koľko chceš, najlepšie také, kde ja neprispievam a bude to v pohode.
0

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa staffy » 08 Júl 2014, 14:03

Tak, s týmto
http://www.ges.cz/cz/fpcb-bl-GES07700242.html
som dosiahol takéto výsledky
https://plus.google.com/photos/11087926 ... banner=pwa
Ja som bol vtedy úplne spokojný, myslím, že na začiatok je to výborné, stačí ak máš doma ten papier a spravíš plošák za 5 minút, nepotrebuješ experimentovanie s rôznymi tonermi, papiermi, proste to funguje. Veľa ľudí nedosiahne také výsledky s fotocestou! Samozrejme, chyba obsluhy/postupu, ale aj tak.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Používateľov profilový obrázok
scd
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 17 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 35

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa scd » 08 Júl 2014, 20:46

Rozmýšľal som, či aj ja prispejem do tejto debaty, lebo mám po ruke len už osadený plošák a keďže asi nie som moc dobrý "letovač", tak je trochu ogrckaný na hanbu sveta :). Navyše je ošetrený len pájkovacím lakom, a už trošku zoxidovaný. No pre ilustráciu hádam postačí a je to aspoň obojstranný plošák.
Robím tiež nažehlovaním toneru.
Používam lesklý(kriedový) kancelársky papier 160g, čo som našiel nevyužitý na firme - bol s ním problém, že na ňom zle držal toner :)
Nažehlujem laminovačkou z lidla. Leptám v obyčajnom chloride.
Plošáky robím naozaj len raz za čas, takže mi táto metóda vyhovuje.
Najmenšie púzdro čo som zatiaľ potreboval bolo SSOP - 28, čo má nožičku širokú 0,3mm čo sa touto metódou dá v pohode zvládnuť. Ak by som potreboval vyrábať viacero kusov a častejšie, prípadne ešte kvalitnejšie, tak idem do fotocesty, resp. si to dám vyrobiť na zákazku.
Na obrázku sú pri popisoch na kraji vidno aj jednopixelové okraje - a tam je vidno že ten toner sa trochu rozplacne a je tá cestička trošku širšia. Ale vzhľadom na podmienky a použitý materiál čo dom dal, tak si myslím, že na také to domáce žuvanie pre nenáročných konzumentov je to v pohode výsledok.
Prílohy
SDC15064.jpg
SDC15069.jpg
0
Keyboard not present. Press ENTER to continue...

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Júl 2014, 20:51

scd: vôbec sa nemusíš hanbiť a presne ako píšeš, podaktorí toto nedosiahnu ani fotocestou. Len preboha dúfam že ten šroub je odizolovaný.

Drobná otázka, pre čo musíš tie cesty precínovavať ? A ako si robil obojstranku a ako si sa do toho trafil, prípadne kolko si sa s tým zaoberal, kým si to urobil ?
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 08 Júl 2014, 21:00, upravené celkom 1 krát.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Júl 2014, 21:00

staffy, hento vyzerá asi ako najschodnejšia cesta, neskúšal som takú fóliu a vlastne vidím ju prvý krát. Napriek tomu je to pre mňa hrubá práca, na druhú stranu iným to môže kľudne stačiť. Robil si už obojstranky ?
0

Hinsi

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa Hinsi » 08 Júl 2014, 21:16

Když už tady děláte tu galerii, tak přidávám zcela jednoznačný hlas pro fotocestu.

Všechny tři jsou oboustranné.
Prílohy
IMG_0883.JPG
IMG_0956.JPG
IMG_1882d.jpg

neznamy

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa neznamy » 09 Júl 2014, 09:46

mato3000 nechaj ich, mozno pochopia neskor ze nazehlovanie je slepa ulica.

Robil som naraz asi 20ks dosak na MIR50 a mozem povedat ze uz aj s fotocestou to bolo onervy, neviem si predstavit zeby som to mal nazehlovat.

Ale sak komu sa to paci nech si nazehluje

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa martin63 » 09 Júl 2014, 10:13

pepkomas napísal:Ja robim obojstranne dosky tak ,že si pri navrhu dosky naznačim v rohoch dosky vrtacie otvory,ktore odvrtam tenkym vrtačikom pri prvej nažehlenej predlohe,a ihlami si vždy ukotvím druhu predlohu ,neviem či to je zrozumitelne napisane ,ale je to jedna z možnosti ako to robit, ja použivam foto papier ,a sem tam sa stane že predlohu zle nažehlim,ked nedrži toner na doske(jeto indikator zle pripravenej dosky) ale,neni problem ju zmazat a znova nažehlit.Foto papier ma vyhodu že ho treba pod vodou dat dole, lebo sa prilepi na plošak a tam pekne vidno či predloha drži dobre na plošaku.Tieš nerobim plošaky každy tyžden ,možno tak raz za 2-3 mesiace ,mačo by som kupoval ,alebo robil fotokomoru a blbosti kolo toho..Každy nech si robi plošaky ako mu vyhovuje.

Skús použiť lepiaci papier ako je na linku niekde vyššie. Výsledok je oveľa lepší ako pri použití foto papiera. Ja keď idem "nažehľovať" tak plošák prebrúsim jemným brúsnym papierom a potom utriem s riedidlom C6000. Potom sa mi na plošák prenesie všetok toner z papiera. Ale nepoužíval žehličku, používam laminátor s upraveniu teplotou.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Výroba DPS nažehlovaním

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Júl 2014, 13:22

pepkomas, to máš pravdu , aj to je cesta, len on sa chcel zorientovať a tak nech vidí o čom je ktorá cesta, faktom je nažehlovanie nech ho vyšperkuješ ako chceš, tak rýchlo narazíš na jeho hranica a keď si všimneš, tak on predpokladá, že bude robiť rôzne veci. Či to tak bude to neviem, ale ak to myslí vážne, tak nech zváži.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok