INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 20 Máj 2010, 21:37

Načo ľudia stavajú Tesláky, načo stavajú veterné elektrárne, ktoré sa otáčajú iba na okrasu...no lebo ich to baví, je to ich koníček, ktorý ich posúva niekam ďalej.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 27 Máj 2010, 10:31

Podla mojho nazoru sa to do dielne hodi ovela viac ako nejaky teslak. No uvidime ja budem mat teraz dost casu aby som to konecne dal dokopy. A som za spetnovazbove doladovanie. Mal som navrhnute DPSky ale sa mi pokazil PC tak k tomu nemam teraz pristup. A neviem ci mi nevymazalo aj HDD takze uvidim ci to este vobec pojde. Ale IR2153 nepovazujem za najlepsie riesenie. Skor 4046 ktory ma spatnu vazbu.
Velmi sa ale v tych obvodoch nevyznam ale predpokladam ze je aj vhodnejsi obvod so spetnou vazbou ako 4046. Neviete nieco poradit ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

sarisHD
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1238
Dátum registrácie: 03 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa sarisHD » 17 Okt 2010, 19:44

prepáčte ze otváram tutú tému ale celkom ma zaujíma ako ste pokročili :wink:
0

emilio7834
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 29 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Lučenec
Vek: 50

Príspevok od používateľa emilio7834 » 17 Okt 2010, 21:16

Mňa to tiež dosť zaujalo :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mmt » 17 Okt 2010, 21:32

toto vzdy zacne aj skonci odpalenymi trandami v koncaku
0

sarisHD
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1238
Dátum registrácie: 03 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa sarisHD » 17 Okt 2010, 22:22

tak to mi je luto :cry:

Však doladíte a pôjde :)
0

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mmt » 17 Okt 2010, 22:24

robio je autor tohto projektu ja stym nic nemam, jeho sa pitajte
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 18 Okt 2010, 01:37

Niečo som skúšal v malom...K veľkému merítku som sa nedostal...došiel som k záveru že je to zbytočná vec...Aspoň som si to vyskúšal v malom...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

c87
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 14 Mar 2011, 00:00

Príspevok od používateľa c87 » 14 Mar 2011, 15:09

Zdravicko!

Mam asi dost amatersky dotaz ale jelikoz elektrina nieje moja silna stranka potreboval by som poradit.
Mam navrhnut cievku pre indukcnu pec, rozmery vsadzky, kelimku su mi jasne, ale potrebujem zistit rozmery cievky ktora bude tuto vsadzku ohrievat... mala by byt medenna, so stvorcovym alebo obdlznikovym prierezom, duta (jelikoz bude chladena kvapalinou)
Potrebujem zistit rozmery cievky a pocet zavitov... frekvencia by mala byt 500 Hz, hlbku vniku pre dany material mam zistenu, mam v tom docela gulas, potreboval by som trosku navigovat, co pocitat, ako, pripadne co zistit.
Za kazdu odpoved vopred dakujem!
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

idukční ohrev

Príspevok od používateľa rogi » 14 Mar 2011, 15:25

tu je link na danyk.cz ktorí sa zaoberal indukčním ohrevom
http://danyk.wz.cz/induk.html
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

c87
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 14 Mar 2011, 00:00

Príspevok od používateľa c87 » 14 Mar 2011, 15:38

ano ten link som uz pozeral, ale to co potrebujem je tam rozoberane len vo vseobecnosti, nic konkretne, pripadne podlozene vypoctom :?
0

cmeliak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 14 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 29

Príspevok od používateľa cmeliak » 14 Jún 2011, 20:10

taká začiatočnícka :D .....čo by sa stalo keby som nepoužil ten kondenzátorový rezonančný obvod ?...
0

anonym4

Príspevok od používateľa anonym4 » 14 Jún 2011, 20:15

no keby si nepoužil tie kondíky, tak by to logicky asi nebol rezonančný obvod, nič by sa nedialo...

cmeliak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 14 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 29

Príspevok od používateľa cmeliak » 14 Jún 2011, 20:27

možte mi to rošku objasniť...takže napr. pri tomto zapojení http://danyk.wz.cz/induk.html ja som to pochopil takto IR2153 vytvára nejakú tu frekvenciu a ten rezonančný obvod tam slúži len na to aby prúd prechádzajúci cievkou bol čo najväčší..takže podľa mojho zmýšlania by to fungovalo aj bez neho len by tam tiekol menší prúd...ale ja som len začiatočník teda poučte ma prosím :D
0

Používateľov profilový obrázok
stanke
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 13 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Bernolákovo
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stanke » 14 Jún 2011, 21:20

v podstate áno. je to klasický LC obvod, napájaný striedavým napätím, preto pri dobrom naladení a vybudení ním tečú nehorázne A, ktoré indukujú teplo v danom kovovom predmete, ktoré by si bez toho rez. obvodu ani nenameral :)
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 17 Jún 2011, 17:57

V teme ZBYTOCNE OTAZKY VSETKEHO DRUHU, som rozoberal ze by som rad nieco postavil z elektroniek. Nakoniec som zistil, ze idealne by bolo dokoncit davno rozrobenu robotu a pustit sa do toho indukcneho ohrevu. Zaujima ma co si myslite o budeni LC obvodu nejakou silnou elektronkou, napriklad GU-81, pripadne paralelnou kombinaciou dvoch mozno troch tychto elektroniek. Je to realizovatelne ? A aky by to mohlo mat vykon ? Pre elektronku som sa rozhodol koli jej odolnosti a tiez koli jednoduchosti zapojenia. Ako zdroj by som pouzil usmernenu siet, regulovanu triakom a ako zdroj zeraviaceho prudu nejaky PC zdroj alebo akykolvek spinany koli ucinnosti. Aky maximalny trvaly vykon je mozne tahat z GU-81 ? Nasiel som este GU-5B ta by bola idealna asi. Vie niekto kde by som to zohnal ??
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

cmeliak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 14 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 29

Príspevok od používateľa cmeliak » 17 Jún 2011, 20:47

Som len začiatočník ale myslím že do tých elektroniek by si musel dosť veľa investovať ...a tak sa pýtam oplatí sa ti to ?
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 17 Jún 2011, 23:40

Spin na to je těch flašek škoda, nehledě na efektivitu a životnost. Jestli je chceš takhle trápit tak je raději dej někomu kdo je využije víc smysluplně.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 19 Jún 2011, 09:35

Suhlasim po zisteni ich parametrov (hlavne prud cez ne tecuci) je jasne ze sa na to nehodia. Takze jedina schodna cesta je MOSFET alebo IGBT. Tu bude ucinnost daleko vyssia.
Uvazujem teraz ale nad problemom ako pripojit vystup plneho mosta na LC obvod. Danyk to ma riesene cez vzduchovy oddelovaci "transformator" http://danyk.wz.cz/induk3.html. Neviem do akej miery mozem pouzit toto riesenie, kedze moj LC obvod rezonuje na asi 40 kHz. Predpokladam ze prenos energie cez vzduch pri tejto frekvencii uz nebude dost efektivny, a dany transformator by musel mat dost velke rozmery. Preto som trocha badal po nete a nasiel som stranku na ktorej to autor riesil pomocou toroidneho feritoveha jadra, na ktorom bolo navynute primarne vynutie z budica. Cez stred toho feritu prechadzala medena trubka. Fungovat to bude, otazne je ako to vyladit na co najvyssi prenos a ake zvolit parametre toroidu (teda asi skor pocet jednotlivych jadier) aby preniesli dostatok energie do sekundarneho obvodu. Na obrazku je nakres ako to myslim.

Zaujimaju ma skor nejake vzorce a teoria ako sa k tomu dopracovat. Bohuzial v skole sme nemali este (a neviem ci vobec budu) magneticke obvody tak netusim ako na to. Tiez ma zaujima aku zvolit indukcnost na primare aby mi cez IGBT netiekli prilis vysoke prudy.
Ferity som vyhliadol zatial tieto: http://www.tme.eu/sk/katalog/prstencove ... D100441%26 ,
Vnutorny priemer 27mm koli hrubke vodica na navytie primara a tiez koli tomu, ze trubka ma v najsirsom mieste skoro 22 mm.
Prílohy
budenie.jpg
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

cmeliak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 14 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 29

Dalšia amatérska otazka

Príspevok od používateľa cmeliak » 21 Jún 2011, 14:14

Chcel by som prosím Vás opýtať, dajme tomu že rezonančná frekvencia je 22KHz takže stačilo by priviesť na tu cievku priebeh aký je na obrázku o frekvencií 22KHz napätie 230 V aby to vykonávalo svoju činnosť? samozrejme že paralerne by bolo patričné množstvo kondenzátorov.
Prílohy
t_dc_125.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok