MOT a Jacobs Ladder

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa commander » 28 Máj 2014, 18:05

Mám doma 3 MOT-y každý je od iného výrobcu a iný typ vybral som ich zo starých pokazených mikrovlniek.
Chcem spraviť z nich niečo také ako je na tomto video : https://www.youtube.com/watch?v=H0k-SodLU2A

No vôbec to nefunguje spravil som presne to isté, po zapojení nič, až keď sa medenné prúty seba dotknú tak prebehne iskra a za 15 sekund su dráty horúce, skúsil som zapojiť aj dva MOT-y sériovo aby som dostal cca 4-5 KV no nič robí to presne to isté.
Máte nejaké rady zapájam to správne? Na MOT-e sú z primára vyvedené 3 káble a na jednom z nich je asi nejaká poistka, skúsil som to rôzne kombinovať ale žiadne zapojenie nefunguje.
Pokus som robil bez kondíku ktorý bol pripojený k magnetronu môže robiť práve odpojený kondík problém?
0

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa granat322 » 28 Máj 2014, 18:41

Tak za 1. mot ma len jeden vodic ! to druhe je len na zhavenie magnetronu. 2 studeny koniec je jadro motu. Bez kondika to ani nezapajaj , nepojde to. 2. To nieje dioda ale VN poistka , dioda je take podlhaste cierne. Zapoj to ako klasicky nasobic , na zivy koniec daj v priepustnom smere tu diodu co je tam , a paralelne ku zdroju ten kondik. Z kondika daj vystup na tie drôty. PS : Mot môze zabit , davaj na to pozor, jadra sa nedotykat ! Tie cervene kable odstrihni a zaizoluj.
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Hinsi

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa Hinsi » 28 Máj 2014, 18:45

Já bych ti commandere, při vší úctě doporučil se na takové pokusy vysrat, nebo si ještě ublížíš. Tím spíš, pokud to trafo neumíš ani zapojit. Ber to jako dobrou kamarádskou radu, nikoliv jako buzeraci. Ale chápu, že dokud ti to pořádně nenakope p---l, tak mi věřit nebudeš.

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa commander » 28 Máj 2014, 18:50

Granat: Zapojim to tak ako si mi rozpisal Dik za radu :)
Hinsi: že ma to zabije? je to možné!, S VN pracujem zásadne s prísnymi bezpečostnými opatreniami. V rukavicách, suchý, veľký priestor, atd... Všetko dôkladne kontrolujem s už posledný rok ma nič od 150V hore nestriaslo :)

Stačí si dávať pozor.
0

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa granat322 » 28 Máj 2014, 18:52

Hinsi ma pravdu. Mot + kondik moze urobit aj 10cm plamen. A to sranda nieje. Kazdy sa pusta do MOTov, je to najdostupnejsia forma samovrazdy.
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa Harchom23 » 28 Máj 2014, 19:03

commander napísal:Granat: Zapojim to tak ako si mi rozpisal Dik za radu :)
Hinsi: že ma to zabije? je to možné!, S VN pracujem zásadne s prísnymi bezpečostnými opatreniami. V rukavicách, suchý, veľký priestor, atd... Všetko dôkladne kontrolujem s už posledný rok ma nič od 150V hore nestriaslo :)

Stačí si dávať pozor.


nie niekedy ani to nestačí... ak to ideš skúšať, a dáš tam kondenzátor/y nezabúdaj že ostávajú nabité :!: a zníž výkon (triakovkov, tlmiukou..)
0

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa granat322 » 28 Máj 2014, 19:04

Ani triak ani tlmivka. 10A variak je na to ako stvoreny. Toto je inkucna zataz , tu mu klasicky triakovy regulotur hned buchne.
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Hinsi

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa Hinsi » 28 Máj 2014, 19:48

granat322 napísal:Toto je inkucna zataz , tu mu klasicky triakovy regulotur hned buchne
Obrázok

:mrgreen:

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa granat322 » 28 Máj 2014, 19:52

Tak mne na tom nikdy klasicky triakovy regulator neisiel , stale to buchlo.
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Hinsi

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa Hinsi » 28 Máj 2014, 19:56

A cos tam měl za triak? (proud, napětí)

//ad induktivní zátěž: Jistě víš, že třeba sériový motory jdou bezproblémově regulovat - například vrtačky, vysavače, že... MOT, či obecně trafo tak jde regulovat taky, je to jen o správném dimenzování triaku.

Používateľov profilový obrázok
granat322
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 15 Máj 2013, 18:30
Bydlisko: Prešov
Vek: 27

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa granat322 » 28 Máj 2014, 20:01

Klasika , TIPA 230V 12A.
0
Hádanka :Čo ako prvé napadne veriacemu elektrotechnikovi počas búrky ?
Odpoveď : Boh skúša svoj teslák :D

Hinsi

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa Hinsi » 28 Máj 2014, 20:21

No tak se nediv, že ti to bouchá.

MOT s rozumým zatížením je Ipri tak 6 ampér, při zkratu tak 25 áček na primáru. Pro provoz s normálním zatížením je vhodný tak nějaký BTA24 (BTA25), pro dělání kravin s oblouky pak spíš nějaký BTA41 nebo podobné hovado. Lepší je už ale použít tyristory.

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa commander » 28 Máj 2014, 21:20

No, prave som dotestoval zapojenie funguje ako ma len ten plamen da mi nezda je dost kratky dosahuje tak max 2,7 cm a na tom medennom rebriku po zapaleni plamena zostane plamen na mieste ani sa nepohne a ma dlzku tak 1cm , zajtra skusim upravit rebrik a dat ho viac kolmejsie a viac k sebe , mam tie MOTy 3 tak z jedneho spravim mini zvaracku celkom dobre roztapa hlinnik. Zajtra dam este vedet
0

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa commander » 29 Máj 2014, 11:47

Dnes som to znova otestoval ale vyhodil som tu pistku 5KV a 0,7A a aj ten kondik som dal preč. Poistku mi hneď odpálilo, so zapojeným kondikom sa to správalo skôr ako zváračka ako som písal plameň bol asi tak 2,7 cm veľký a bol stále na mieste.
Po odpojení kondíka a vyhorenej poistky to funguje tak ako na videu, len plameň musím zapaľovať ručne medenným drátom pripáskovaným o palicu. Plameň by stúpaj aj do výšky 2 m no mám tam tenký a krátky medenný rebrík cca 25-30 cm.
A plamene môžem naťahovať do dĺžky cca 9-15cm.
Len jedna vec mi tam nesedí: to poddimenzovanie MOT-u. Už po cca 11-tich sekundách skratu sa z primáru dymí a chladne to aj 40 minút.
Na to ešte musím vymislieť nejaké chladenie. :finga:
0
Naposledy upravil/-a commander v 29 Máj 2014, 15:09, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1531
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 29 Máj 2014, 12:06

Ešte skúsim zapojiť druhý MOT do série pre dlhší výboj.
Nezabudni ža jeden drôtik z vn je zapojený na plechy trafa.
Aj by som pokračoval, ale to by bol návod na
Prílohy
RIP.jpeg
RIP.jpeg (6.86 KiB) 3263 zobrazení
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Hinsi

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa Hinsi » 29 Máj 2014, 12:17

Commandere, vysrrrrr se fakt na to... Než tě někdo bude seškrabovat z podlahy. Neumíš zapojit, nevíš ani co ti kde teče za proudy, že se divíš jak malá školačka, že ti tam ta pojistka přehořela.

S malým 550W MOTem se dá udělat oblouk i 20cm, ale nebudu ti řikat jak, protože seš sám sobě nebezpečnej.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Máj 2014, 12:47

Počuj kamoš, MOT nie je nejaká indukčná cievka na motorke,čo ťa síce pokope, ale neublíži,lebo je tam len pár mA.
Čo s tebou urobia tie Ampere čo dáva MOT, si nechci ani predstaviť,nieto ešte okúsiť na vlastnej koži.
Prečo si radšej najprv nenaštuduješ niečo okolo elektriny a jej účinkoch,kým sa pustíš laborovať zo zariadením,
pred ktorým má rešpekt každý, kto tomu rozumie ovela viac ako ty.
Nerob zo seba velkého machra, aby si mohol robiť aspoň malého machra ovela dlhšie. :D
Aby ten modrý pásik pripojenia na avatare ,nemusel byť o pár dní čierny.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa commander » 29 Máj 2014, 15:08

Rešpekt? Ten pred ním mám 8O Machra nerobím! IBA som sa SNAŽIL získať vašu RADU! Nič viac. Nič nemachrujem. Viem a beriem na vedomie že pri týchto pokusoch môžem spraviť chybu len raz. A to že faza je najhrubší vývod MOT-u? a nulák je kostra MOT-u?, na to som prišiel už aj sám :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Máj 2014, 16:19

OK, ked si si vedomý následkov,tak laboruj, len z rozumom. Ono stačí ten prinitovaný vývod sekundáru na jadro odnitovať, a vyviesť ho izolovane,ale na to si už asi tiež prišiel.
Nemôžem sa ale zbaviť pocitu, že na tekéto experimenty je možno vhodnejšie a relatívne ,,bezpečnejšie,, trafo s TV.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: MOT a Jacobs Ladder

Príspevok od používateľa commander » 30 Máj 2014, 06:16

Hej, to máš pravdu je vhodnejšie dáva viac KV no spolužiaci sa bavili rozbíjanim starého TV, chcel som ho zahránit ale už bolo neskoro :x
0

Napísať odpoveď