LM317 - Diskusia, poradňa

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: LM317 - Diskusia, poradňa

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Feb 2017, 22:56

Ak trochu chápeš úplným základom elektriky, tak ti je určite jasné, že 10R odpory ti absolútne nepomôžu znížiť stratový výkon na 12 V stablíkoch. Povedzme, že vstupné napätie pre 12 V stabilizátory chceš znížiť len o 3 V, (čo majú naviac oproti 15 V stabilizátorom), potom odpory budú 3 000 mV : 20 mA = 150R. A stačia miniatúrne (0,6 W).

To že trafo je 2 x 18 V, 30 VA, je nám na dve veci. Predsa som chcel napätie na filtračných kondenzátoroch. Nech je to aj toroid, tak naprázdno má určite vyššie napätie, ako 18 V. O koľko ? O 10, 20 či 50 % ? To trafo je stavané na takmer 1 A na vetvu, no skutočný odber je 70 mA, čiže trafo ide takmer naprázdno ! Tak je otázne, z akého napätia sa výstup stabilizuje (30 V ?).

Aha a k použitiu tých 78L12. Tepelný odpor v púzdre TO-92 je 200 st. C/ W a max. teplota 125 st. C. Z toho sa dá určiť tepelná strata asi na 500 mW. Takže, nech až (30 V - 12 V) x 20 mA = 360 mW. Takže stablík, (s odretými ušami a teplotou púzdra asi 100 st. C), to zvládne.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Hano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 11:21
Bydlisko: Námestovo
Vek: 42

Re: LM317 - Diskusia, poradňa

Príspevok od používateľa Hano » 10 Feb 2017, 08:55

Takze som to pomeral tu su hodnoty: Trafo tor. 2x 18V 30VA
Napatie na traf. naprazno = 22VAC
Napatie na kond. bez zataze = 29VDC
Napatie na kond. s zatazou odber 60mA = 28VDC
Teplota puzdra po cca 10min je 60C
Pri pouzity chladica sa teplota znizila na 40C
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9331
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: LM317 - Diskusia, poradňa

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Feb 2017, 13:10

To je v pořádku.
Dokonce i ta teplota skoro sedí s výpočtem, při okolní teplotě 20st. to vychází 20 + (28-15)x0,06x60=67st.
Ale stejně jsi neprozradil, proč dvojí symetrické napětí 12 a 15V.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: LM317 - Diskusia, poradňa

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Feb 2017, 14:09

Hano, vďaka za informácie !

Takže, ak chceš straty presunúť zo stabilizátorov inam, tak skús dať odpor do primára. Povedzme, že chceme zraziť 8 V na sekundári. Pri 70 mA je to asi 100R. Prevod toroidu je čosi nad 6, (230 V : 36 V). Takže prepočítaný odpor v primári bude asi 3 600R. Nakoľko tam tečie aj stratový prúd toroida, (ktorý nepoznáme), tak odpor bude menší, (2k2 ?). Výkonová strata do 1 W, (dva 0,6 W/ 4k7 paralelne) .
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Hano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 11:21
Bydlisko: Námestovo
Vek: 42

Re: LM317 - Diskusia, poradňa

Príspevok od používateľa Hano » 11 Feb 2017, 21:18

Dakujem za vsetku pomoc vsetkym.
Len ak niekto by mi mohol potom este vysvetlit preco v -+12V vetve su 10R odpory tak ako som nakreslil do tej schemy ked neplnia ziadnu ulohu? Naco potom tam su? V originalnim zdroji su tiez.

-- Spojený príspevok 11 Feb 2017, 21:18 --
breta1 napísal:To je v pořádku.
Dokonce i ta teplota skoro sedí s výpočtem, při okolní teplotě 20st. to vychází 20 + (28-15)x0,06x60=67st.
Ale stejně jsi neprozradil, proč dvojí symetrické napětí 12 a 15V.
Preto 2 napatia lebo su tak v originalnej scheme :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: LM317 - Diskusia, poradňa

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Feb 2017, 22:22

Ak je ten symetrický zdroj +- 15 a +- 12 V určený výhradne k napájaniu tej elektroniky, ktorú z neho napájaš aj ty, tak 10R odpory sú tam určite zbytočné.

No ak je ten zdroj "viac univerzálne použiteľný", tak tam 10R odpor význam má. Predpokladajme, že každé napätie stabilizuje prúd 1A, tak na ňom vznikne úbytok 10 V a výkonová strata bude 10 W.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: LM317 - Diskusia, poradňa

Príspevok od používateľa Wili » 17 Feb 2017, 12:34

Možno blbá otázka.... ale zaujímalo ma ak zapojím dve LM317 za sebou "sériovo", dokáže to znížíť výstupný šum/zvlnenie toho LM317, alebo šum je daný vnútorným zapojením LMka?

Ide mi o to, že u niektorých stabilizátoroch sa "line regulation" udáva v percentách. Teda či je možné toto sčítavať / násobiť a využiť ak sa nakrmí LM317 už stabilizovaným napätím a tak znížíť šum ešte o rád nižšie?

Napadlo mi to z ekonomického hľadiska že či dve lacné LM317 v sérii nebudú lepšie ako napr. jeden nejaký nízkošumový od linear technologies kt. je 10x drahší? Viem že tu už pôjde určite aj o iné parametre ako je rýchlosť odozvy, výstupný odpor atď, ale zaujíma ma to hlavne z hľadiska odstupu od šumu, PSSR a resp. zvlnenia napätia na výstupe.
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1552
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: LM317 - Diskusia, poradňa

Príspevok od používateľa balki » 18 Feb 2017, 12:55

Wili, určite nie je blbá. Pokúsim sa ti teóriu šumu v krátkosti vysvetliť.

Ľahké by bolo napísať skutočnosť a to, že nie, sériovým zapojením sa šum nezníži. Niektorí možno budú oponovať, no v konečnom dôsledku z interpretácie šumu pochopia že to tak je. (Definícia PSRR)

Šum ako parameter je odvodený ako spektrálna hustota šumového napätia integrovaná v danom frekvenčnom rozsahu (µV/√Hz). Preto sa do šumu nezahŕňa zvlnenie pochádzajúce zo vstupu. Jedná sa výhradne o šum vznikajúci v prvkoch regulovanej sústavy. Šum má čisto fyzikálnu podstatu.

Stabilizátor obsahuje mnoho interných súčiastok ktoré šumia a len málo externých. Tieto všetky majú priamy vplyv na výsledný šum. Mohol by som ďalej pokračovať, ktoré súčiastky a vnútorné obvody spôsobujú šum a v akom rozsahu, aké typy referencií, ale pre vysvetlenie to nie je potrebné. Šum je teda prioritne spôsobený samotným stabilizátorom a nedá sa len tak ľahko znížiť, nakoľko jeho interné súčiastky nemôžme zmeniť. Existuje niekoľko metód ako to dosiahnuť. Všetky sú založené na fyzikálnej podstate šumu, ako veličiny ktorá je v čase náhodná a dá sa štatisticky popísať.

Príklad ako znížiť šum stabilizátora napätia je napr. zapojiť niekoľko rovnakých stabilizátorov paralelne. Ich výstupy sa prepoja cez RC filtre. Takto zapojená kaskáda má vo výsledku šum menší a to úmerný odmocnine počtu stabilizátorov. Na podobnom princípe sa dá znížiť aj šum samotných precíznych referencií, čo sa aj robí. Podobne sa dá znížiť šum aj pri audio zosilňovačoch a mnohých iných zapojeniach. O šume by sa dalo ešte napísať mnoho, ale pre pochopenie (u stabilizátorov) to snáď stačí. :wink:
0

Napísať odpoveď