nahrada ruskych suciastok na regulatore

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: nahrada ruskych suciastok na regulatore

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Okt 2020, 14:59

Je mi ľúto, ale ten ideový návrh vyššie nie je vhodný na tvoje potreby ! Tak, ako je to nakreslené, tak je to jednoúčelová, max. 6 A nabíjačka, určená pre 12 V Pb baterku.

Inak, presne si zadal požiadavky na univerzálnu nabíjačku (30 V/ 10 A) na LiION baterky. Tam sa musí úplne presne ukončovať nabíjanie na každom článku, preto je tam vhodné použiť aj balancér.

Ak môžem radiť, já by som si postavil jednu, (alebo aj viac), jednoúčelových nabíjačiek, povedzme 4,1 až 4,2 V/ nastaviteľných max. 10 A. A tie články v akupakoch by som nabíjal postupne. (A ak som to dobre pochopil, tak 5S akupak sa nenabíja 18,5 V, ale možno až 21 V.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kako
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 307
Dátum registrácie: 07 Mar 2014, 06:38
Bydlisko: Trnava

Re: nahrada ruskych suciastok na regulatore

Príspevok od používateľa kako » 06 Okt 2020, 16:41

Veď ano na seriovych mam balancer a nabijam to 20,5V.
Tie paralelne som najskôr každý clanok nabil a potom pozvaral aby sa to prudovo nebilo.
Keby sa v tvojej scheme namiesto 15V zenerky dal tl431, nevznikol by aj napetovo regulovatelna nabijacka ?
To len tak uvazujem :)
0
ho

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: nahrada ruskych suciastok na regulatore

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Okt 2020, 18:33

Nemyslím si, že to zapojenie je vhodné na nabíjanie LiION článkov, lebo:
- nie je mi jasné, či je možné nabíjať vysokými impulznými prúdmi LiION články. Pb akumulátoru to vraj prospieva. (Len odhadujem, že pri 10 A strednej hodnoty nabíjacieho prúde dosahuje impulz v maxime možno aj 100 A. Ak si to niekto nevie predstaviť, môžem podrobnejšie vysvetliť.)
- potrebná presnosť stabilizácie max. napätia pre LiION články je vysoká. Neviem si dosť dobre predstaviť TL431 v tomto silovom impulznom zapojení, ako presne bude držať nastavenú hodnotu napätia.
- celková teplotná stabilita výstupného napätia je tiež otázna. Pre Pb akumulátor je nepodstatné, či sa nabíjanie ukončí pri 14,4 V, alebo povedzme +- 0,2 V hore - dole.

Keď si pozrieš "ubastlené" moduly nabíjačky/ balancéra, tak sú to v podstate zapojenia sériového/ paralelného stabilizátora DC napätia, riadené (regulované) priamo z nabíjanej baterky, povedzme aj tým IO TL431. Čo tak radšej postaviť si nejaký analógový DC zdroj (upravený G400) ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok