Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

alois

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa alois » 29 Mar 2017, 16:11

KECOnaj: to je istič, nie odpínač....a pozrel si si dnešný bazár - predám?

martin: NO A? Čo s tým chceš povedať, že je to čerpacia stanica? Skôr naopak, tam platia prísnejšie pravidlá jako na RD!
1. Zmenila sa poloha, čiže nanovo projekt.
2. Zachytávače tienia panelom. (aj ten zadný!) Chybný projekt fotovoltiky.
3. Nedodržaná bezpečnostná vzdialenosť "s".

Odhliadnuc od faktu, že ten rebrík na pravo je vyžší, než tá zachytávacia tyč a on je iba "náhodný" zvod vyhovujúci hrúbkou materiálu....chyba úvahy už od začiatku.

Riešenie: vyžšie zachytávacie tyče na rohoch strechy v dostatočnej vzdialenosti od panelov. Poprípade ak to metodou valivej gule nesúhlasí, tak je třeba doplniť pole zachytávačov tak, aby všetky panely boli v chránenej časti. A NIE STUPÍDNE A SILOU posunúť zachytávač!

martin86
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Okt 2021, 13:28

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa martin86 » 05 Okt 2021, 13:52

Dobry den,

Narazil som na tuto temu pri zbierani info ohladom mojho planovaneho projektu "ostrovneho" FV systemu.

Ostrovny je v uvodzovkach preto, lebo ho chcem zrealizovat v samostatnej garazi rodinneho domu, ktory je pripojeny do DS. Chcem, aby to bol samostatny system nijakym sposobom neprepojeny s DS, teda aby ani nepodliehal ziadnemu schvaleniu distribucnymi spolocnostami. Otazkou navratnosti sa momentalne nezaoberam, zatial ide viac menej o hobby a tiez o testovanie, pretoze do buducna planujem stavbu chaty s ostrovnym FV systemom.

Moj plan je takyto::

Samostatne stojaca garaz vedla RD ma plochu strechu bez bleskozvodu (dom ma bleskozvod), na nu planujem umiestnit niekolko FV panelov a vo vnutri garaze umiestnit MPPT regulator, menic a baterky. V garazi preto, lebo pultova strecha domu ma severnu orientaciu. Vystupnych 230V by som pouzival na nabijanie rozneho AKU naradia, napajanie komplet osvetlenia zahrady, no a predovsetkym, a tohto hlavne sa tyka moja otazka: chcel by som jeden kabel priviest aj dovnutra RD k bojleru, kde by som vytvoril samostatnu zasuvku, do ktorej by som pripojil elektricky bojler a rekuperaciu (podla vykonu mozno aj pracku).

Je taketo pripojenie podla Vas v poriadku, beruc do uvahy, ze:

- garaz nema bleskozvod, nachadza sa asi 10m od RD s bleskozvodom,
- bojler myslim ze je uzemneny v ramci RD (mal som za to, ze takyto system by bol uplne mechanicky oddeleny od DS, avsak z predchadzajucich prispevkov som nadobudol pocit, ze to prepojenie tam je a to prostrednictvom zltozeleneho uzemnovacieho vodica na bojleri? Neviem, ci tomu spravne rozumiem.)

Vopred dakujem za akekolvek poznamky/pripomienky.

Martin
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Okt 2021, 06:22

Ídea je to fajn,, ale pre jej úspešné pripomienkovanie by si mal uviesť:
-- garážová strecha má rozmer X*Y?
- orientácia garáže - ktorá hrana je orientovaná na juh?
- je garážová strecha pčas dňa niečim zatienená? (dom, strom, stĺp...)

Až z týchto údajov (samozrejme aj poloha celková so vzdialeným tienením horizontu) ti vie dať údaj o reálnom výkone tvojej zostavy. Podľa toho sa dá plánovať koľko zariadení a kedy.

Osvetlenie v záhrade by som spravil (mám tak doma) priamo na 24V a tým odbúraš straty v meniči.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa burizon » 06 Okt 2021, 10:22

technikus, ako máš spravené to osvetlenie záhrady? Daj nejaké technické info. Čo by taká sranda stála cca 10 žiaroviek?
0

martin86
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Okt 2021, 13:28

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa martin86 » 06 Okt 2021, 16:10

@technikus110 dakujem za odpoved. K Tvojim otazkam:

- strecha ma plochu 10mx6,4m
- velmi mierne vyspadovana (2cm na 1m sirky) smerom na JV
- tienenie - v lete takmer ziadne, v zimnych mesiacoch tieni vzdialenejsi strom z vychodnej strany rano cca do 9:00, max 10:00.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Okt 2021, 17:27

Na tú strechu dostaneš cca. 3kWp fotovoltiky, pokiaľ pôjdeš meničom paralelne k sieti, ale to ty nechceš.

Ak by si použil panely pre MPPT cca. 32V DC, tak tiež 3kWp so stratami 10% pre 24V DC systém. ( 32V na 26V) O 12V DC rozvode by som nerozmýšľal. V lete O.K. aj s prebytkom, ale v zime tak 15% výkon, čiže moc ti to nevykryje. Sklon panelov počítam pre letné maximum. Ak by sa mali uložiť pod 35-40°uhlom tak cca. 1,8kWp.


A začína začarovaný kruh - výkon panelov sa prepočítava na kapacitu akumulátoru a jeho kapacita sa zase porovnáva s plánom odberu a spotreby.
Ak neskôr pôjde o chatu bez prípojky, tak musíš zaratávať aj rezervu kapacity a degeneráciu akumulátorov.

@burizon - panel, regulátor, akumulátor. Klasická zostava na svietenie. Cena? Podľa výkonu a odkiaľ to kupuješ. 10 žiaroviek = 10*4-8W LED 0,08 kWh čo nie je moc náročné na financie.
0

martin86
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Okt 2021, 13:28

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa martin86 » 07 Okt 2021, 12:16

@technikus110 vdaka. Co sa tyka bezpecnosti a legalnosti, mal by som to podla Teba takto v poriadku? Myslim ziadny bleskozvod na garazi a napajanie uzemneneho bojlera v dome. Menic v garazi by bolo potrebne uzemnit aspon tycou vedla garaze, alebo to nie je potrebne?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Okt 2021, 13:28

1. Legálne voči distribbučkám a URSO áno.
2. Legálne voči daniarom, áno.
3. Bezpečné bez bleskozvodu? Ani na RD NEMUSÍŠ mať bleskozvod - výpočet rizika podľa STN 62 305.... Ale vždy sa dá navrhnúť a jednoducho realizovať tak, aby netienil a sústava panelov bola v ochrannom pásme. (projekt)
4. Bezpečné konštrukčne - pokiaľ dodržíš STN áno. Pokiaľ použiješ konštrikciu určenú na fotovoltiku áno. Ja osobne by som si tam dal aj DC prepäťovky a.t.ď.

Neviem, aký MPPT máš v pláne a aké pracovné napätie budeš mať, ale nezabudni, že nad napätie bezpečné potrebuješ revíziu. Okrem toho odpínače DC a istenie treba správne dimenzovať.

Uzemnenie meniču? Zase aký použiješ a čo má v predpise. Lebo sínusový DC/AC menič sa správa ako oddeľovací transformátor.....

A celé ti to môže pokaziť rozhodnutie miestneho stavebného úradu, lebo toto je malá stavba na ohlášku, nie na stavebné povolenie. Ale v BA by si s úradníkmi dlho bojoval.

Máš (G)Email.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa burizon » 10 Okt 2021, 10:56

technikus, myslel som, že mi poradíš konkrétne, taký panel. onaký regulátor a pod. Nemám potuchy čo a ako a študovanie zaberie čas, ktorý nemám.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika - vyhrievanie bojléra, DC/AC menič

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Okt 2021, 13:11

https://www.ecoshopa.sk/

ťažko poradiť. Ostrovná fotovoltika je Lego pre dospelých. Všetko zo všetkým sa dá skonbinovať, ide iba o sumu, ktorú je človek do toho ochotný dať.

panel: 200-400Wp
aku: 60-120Ah
regulátor: akýkoľvek

Keď si to spočítaš a máš pripojenie k distribučnej sieti, zistíš, že je to hobby pre finančne solventných.
Má to zmysel iba ak nemáš kábel od VSE, alebo máš komponenty "zadarmo".
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok