Záložný zdroj pre kotol - batéria

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Sep 2016, 16:36

Nejaký "kus železa" asi vo vnútri bude. Váhu na to ten menič má.

Nikdy som sa nad tým nezamýšľal. No ako napríklad zvládajú niektoré UPS-ky podobný rozsah vstupných napätí, (možno trochu menší), "na priblíženie" sa k menovitému napätiu siete, samozrejme bez chodu meniča. Nejakú rezonanciu, prepínanie odbočiek, ...?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa branor » 26 Okt 2016, 09:23

Zdravim vsetkych po dlhsom case, tak som nakoniec kupil Menic SinusPRO 500 od vyrobcu POLSKA, ale budem ho musiet asi vratit.

V okamziku ked kotol prepne na zalohu z baterie cez tento menic tak zhasne plamen a plamen nenaskoci ani po opatovnom pokuse elektroniky o zapalenie. Nasledne skonci kotol s chybou ktora signalizuje, ze sa nepodarilo zapalit plamen. Ostatna elektronika aj cerpadla funguju v poriadku.

akoby sa neotvaral len privod plynu do spalovacej komory, napada prosim niekoho, co by to mohlo byt, alebo to mam naozaj vratit?

dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Merak » 26 Okt 2016, 10:19

Nezapaluje sa iskra voči kovovemu uzemneniu na potrubie?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa branor » 26 Okt 2016, 10:55

Nooo to by davalo logiku, ale potom by nezhasol plamen ak uz hori.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Merak » 26 Okt 2016, 14:37

Ok
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa branor » 26 Okt 2016, 15:53

Noooo mal si skvelu myslienku a vlastne si problem vyriesil, sice iskru pocut aj ked zem neprepojena, ale zda sa ze tam nieco ine tak pracuje. Teda ak vypnem (prerusim) len fazovy vodic, ktory ide zo zasuvky(simulacia vypadku) do zalozneho zdroja tak vsetko v kotli funguje v poriadku, ale ak odpojim zalozny zdroj zo zasuvky, tak to nefunguje.

Dava to logiku?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6236
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 26 Okt 2016, 16:41

nie je snimac plamena tiez nejak rieseny cez zem a fazu? nieco som nasiel na elektrike:
Moderní kotle mají takřka 100% plynovou a zapalovací automatiku firmy Honeywell, která hlídá plamen přes vodivost plamene - plamen jako ionizovaný plyn je slušně vodivý pro testovací elektroniku plynové a zapalovací automatiky. ( Odsud pramení požadavky na polohu fáze u kotlů - hořák je na PE a do něj teče testovací proud.)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Okt 2016, 20:14

Kedže zapalovacia elektroda aj snímacia elektroda plameňa fungujú proti kovovej časti horáku, ktorý je ako všetky kovové súčasti kotla spojený zo zemou ,teda PE,čiže to nie je riešené proti Nuláku.Z toho teda vyplývajú všetky ďalšie súvislosti s pripojením kotla na sieť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Kado » 26 Okt 2016, 20:54

a kotol nemas uzemneny? napr cez kovove trubky?

este k Enixusu: ma zabudovanu nabijacku, nabijacia charakteristika je typu "U", teda obmedzuje prud na cca 4 - 4,2A pokial napatie nevystupa na 13,8V na ktorom potom ostane - udrziavacie napatie
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa branor » 27 Okt 2016, 00:30

Dakujem vsetkym za vysvetlenie, vsetko teda funguje, nic nemusim vracat, uz sa len dopatrat, aku maximalnu kapacitu baterie to zvladne a bude mi hej :-). Neni nikde pisane, len ze to ma 10A nabijanie.
0

Josse
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 31 Jan 2012, 20:35

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Josse » 15 Máj 2018, 20:05

Neviem ci je to aktualne ale ja tento zdroj pouzivam skoro 2 roky a mam pripojenu autobateriu 62Ah a slape to dobre. Nabijaci prud mam zapnuty na 5A, ak by som zohnal baterku okolo 100Ah prip. viac, prepol by som na 10A nabijanie.
Skoda ze naprazdno - bez zataze odobera z baterky 1.35A
0

mereksk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 20 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 33

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa mereksk » 13 Jan 2019, 12:01

Ahojte.

Oživím tému.
plánujem kúpiť záložný zdroj https://www.tme.eu/sk/details/sinus-pro ... uspro-500/
Zároveň sa pýtam ako vám šľapu po rokoch keďže som si všimol že poniektorý tento zdroj máte a téma už je staršia.

Riešim akú batériu kúpiť. Pôvodne som chcel klasickú autobatériu ale v návode ju neodporúčajú, medzi odporúčanými píšu aj DEEP CYCLE čo by mala byť ak tomu chápem trakčná batéria.
Môže byť k tomu napr táto ? http://www.automotocentrum.sk/kategoria ... -12v-62ah/
alebo https://www.autobaterie-centrum.sk/www- ... -930060056

Ide mi o to či to bude k sebe pasovať a či je táto batéria vhodná, podla toho čo som čítal hore tak áno ale kým miniem 200 eur chcel by som si to overiť. Bude to napájať čerpadlo (30-90W) a arduino ( cez nabijačku na mobil ) . Výpadky máme len občas možno 1-5x za zimu na pár minút alebo klasické odstávky el.en. no ako naschvál ich robia v zime a mrznúť celí deň tiež nie je výhra takže aj zakúrenie na 2-3 hod príde v hod . Kotol na tuhe palivo.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1050
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa budvar10 » 13 Jan 2019, 14:56

Ja mám SinusPRO 800E a som s ním max. spokojný. Batéria by mala byť trakčná resp. ako pre UPS. Klasická autobatéria nie je vhodná.
Napr. niečo také: https://www.tipa.sk/sk/baterie-olovena- ... r/d-86840/
0

mereksk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 20 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 33

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa mereksk » 13 Jan 2019, 15:22

No to čo som tu dal link. je Trakčná bateria VARTA Professional Dual Purpose LFD60 60Ah - teda trakčná a bezudržbova. Takže idem ju objednať.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Jan 2019, 17:54

Myslím si, že to nie je úplne trakčná baterka, ale akýsi kompromis medzi štartovacou a trakčnou. Vidieť to aj na počte cyklov, udávaných len pri 50% vybití.

Skús sa pozrieť na baterky pre fotovoltaiku. Tam je počet cyklov definovaný trochu inak. Ale hlavne si pozri ceny a životnosť a prepočítaj, aspoň teoreticky, čo je výhodnejšie. (Napríklad niekedy to môžu byť dve baterky s kratšou životnosťou a nízkou cenou.)

A ešte nezanedbateľná maličkosť. Tá prevádzka baterky má hoódne ďaleko do trakčnej prevádzky, (nabitie - vybitie pomerne malým prúdom). Skôr by som hľadal informácie, ktorá baterka vydrží čo najdlhšie v podstate ako je režime v UPS-ke, udržovanie v plno nabitom stave a takmer žiadne použitie. Nevhodné baterky sa v UPS-ke dokážu "naduť", resp. zosulfatizovat aj do roka, (záruka je 6 mesiacov).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

mereksk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 20 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 33

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa mereksk » 13 Jan 2019, 19:47

Už som ju objednal aj ked sa to dá ešte stornovať. Za tu cenu ale to myslím nieje také zlé alebo ? Ono často výpadky niesu no je to asi lepšie ako obyčajná autobateria. Máš nejake tipy ? do max 100 eur. Ono mne netreba ani veľmi dlhý čas zalohovania, uplne stačí 4h čo ale využijem možno 1x za rok. Je to len ako poistka v prípade výpadku. Už dva roky fungujem bez založneho zdroja no zas kotol radšej velmi nenakladam

EDIT: tak som to nakoniec stornoval... lebo je mi asi fakt zbytočné zalohovat 15h čerpadlo.
táto ma napr pri 50% až 800c... síce podstatne menšia kapacita ale... https://www.topbattery.cz/trakcni-bater ... html?cur=1&

no lacnejšia alternativa napr niečo na https://www.topbattery.cz/zalozni-stani ... ie-ups/26/


Znova edit:
Keď tak ale nad tým premýšlam tak z tou 25ah sa bežne dostanem na 50% vybitie pričom ale pri tej čo som chcel pôvodne kúpiť aj ked má len 200c pri 50% tak vdaka kapacite až 60ah sa bežne dostanem na možno 80-85% vybitie kedy predpokladam ta životnosť bude podstatne viac než 200c no budem mať pre prípad k dispozicií cca 15hod pri 4A zálohy
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Jan 2019, 21:54

Presne, nemal si to stornovať ! Zbytočná robota !

Určite je to lepšia baterka, ako len nejaká štartovacia. A zas, nie je až taká drahá. A možno občas poteší aj ten dlhý čas prevádzky.

Dúfam že sa nemýlim, no já by som občas nechal ten menič bežať nejakých pár hodín. Možno to tej baterke pomôže. (Ťažko môžeš počítať cykly. To by mohla fungovať aj 100 rokov. Baterka skôr odíde na starobu.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa Merak » 14 Jan 2019, 06:55

máš jedno koľko narátaš nabíjacích a vybíjacích cyklov, ak má batéria životnosť 3-5 rokov, tak sa tých 3 až 5 rokov (možno o niečo viac) dožije, či ju používaš, či ti niekde stojí skladovaná, alebo či ju len udržiavaš nabitú
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1050
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa budvar10 » 14 Jan 2019, 10:25

Na tú batériu, čo si objednal, budeš potrebovať redukcie na kolíky.
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Záložný zdroj pre kotol - batéria

Príspevok od používateľa joži » 14 Jan 2019, 10:32

dobre si spravil že si stronoval... Vo všeobecnosti varta ako taka išla dolu vodou....
Baterie v aute maju zivotnosť 2-3 roky a su KO.....
Vartu nekupovať ani keby bola zadarmo.
Ked chceš dat tolke peniaze tak radsej EXIDE si kup, osobne mam dobru skusenosť zo značkou ECOLINE mam ju už 2hy rok v naftaku a drží paradne za tie prachy bezkonkurenčna.

A kupovať drahu trakčnu bateriu ani omylom.....

na tvoju aplikaciu stači obycajny PB accu.... nabijačky to aj tak nabijaju okolo 13,8-14,2V takže vyhovie prakticky hociaka PB
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok