LED na 230V∼

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mjankovic » 10 Nov 2008, 19:36

Dolfi napísal:
mjankovic napísal:Cize takto niak ?
Tak nie, (nechce sa mi to kresliť).. Pokús sa to nakresliť tak, ako ti radia aj druhí. Ten odpor 100 ohm daj do série s kondenzátorom. (Slúži na obmedzenie prúdového nárazu cez kondenzátor, ak sa ti ho podarí pripojiť v maxime sieťového napätia ...).

Tak, ako si to nakreslil, bude LED prechádzať len jedna polvlna. LED bude blikať. Daj tam mostík a LED zapoj až zaň ...
Skus si pozret PE11/96 a tam je velmi podobne zapojenei tomu mojmu len to ma o jeden odpor viac
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 11 Nov 2008, 13:16

Prečítal som si ten postup a kreslil. Trvalo mi to cca 1min.
Prílohy
Image.JPG
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Nov 2008, 13:39

datam napísal: Ak je to naozaj tak ako si napísal tak hneď idem doma všetko napájať cez oddelovacie trafá.
Vidíš, Róza-skleróza, zabudol som reagovať.

Elektromery skutočne by mali merať len činný výkon, (vlastne prácu). Na výrobu jalového výkonu sa nespotrebováva žiadna energia, preto sa u malospotrebiteľov nemeria.

Iné je to pri prenose jalového výkonu (VAr) rozvodnou sústavou. Tam straty aj z prúdovej zložky VAr vznikajú. No rozvodné závody sa rozhodli merať odobraný jalový výkon (VAr) len u veľkoodberateľov a do určitého podielu k činnému ho nefaktúrujú. (Tam je to ale mierne zložitejšie. No v každom prípade, veľkoodberateľ má povinnosť si kompenzovať účinník (cos fí) sám, inak za to tvrdo platí ...)

No a teraz podstata pre nás, maloodberateľov. Ak zapojíš IDEÁLNU ! kapacitu alebo indukčnosť na 230 V, tečie ňou len jalový výkon, (cos fí = 0) a elektromer to nezaznamená.

Kvalitný kondenzátor - je takmer ideálna kapacita. Pri 50 Hz na ňom nie sú takmer žiadne straty ...

Horšie je to s indukčnosťou. Odpor vinutia, straty v železe ... sú činného charakteru a elektromer to zaznamená ...

No a trafák. Ten ak je naprázdno, tak sa chová ako predchádzajúca nedokonalá indukčnosť. No ak naň zavesíme odporovú záťaž, tak nám nepomôže ani svätená voda, činný výkon sa prenesie na primár a do siete a elektromer nám ho zaznamená. Dokonca ešte plus zvýšené straty v trafáku !

Poniatno ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 11 Nov 2008, 13:56

Poniatno to bude ak mi vysvetlis fyzikalny princip tej "premeny" na cinny vykon.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Nov 2008, 13:57

datam napísal:Prečítal som si ten postup a kreslil. Trvalo mi to cca 1min.
Je mi ľúto, ale nefungovalo by ti to. Kondenzátor by sa nabil na špičkové sieťové napätie a prúd by potom už netiekol ...

Asi to nakreslím:

(Oprava: nepovinný odpor M1 má byť 1M a prípadne viac).
Prílohy
LED na 230 V.png
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 11 Nov 2008, 14:16, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Nov 2008, 14:01

Andrej napísal:Poniatno to bude ak mi vysvetlis fyzikalny princip tej "premeny" na cinny vykon.
Upresni ! Kde som akú premenu jalového výkonu na činný, (alebo naopak ?), domotal ...?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Príspevok od používateľa datam » 11 Nov 2008, 17:40

To dolfi: Ten odpor 100R tam nehrá žiadnu rolu pri napätí 230VAC a prúde cca 20mA. Úbytok je cca 2V a v porovnaní s napätím na C je to skorej zanedbatelné. Takže je zanedbateľný aj ten odpor. LED zase znesie preťaženie hlavne keď pracuje pulznom režime.

Na to aby odpálil mostík musí prekročiť medzné hodnoty napätia alebo prúdu. Ak si zoberiem najhoršiu možnú hodnotu napätia tak je cca 320V a prúd pri prieraze C a zanedbaním LED 230V/100R=2,3A pri strate na odpore 230V*2,3A=529W.

1. LED určite nevydrží 2,3A.
2. neviem čo sa stane s odporom 0,4W pri výkonovej strate cca 0,5kW.
3. mostík je chopný pri vhodnom výbere zniesť aj tieto krajné hodnoty.

Inak dík za opravu tej odchannej diódy v zapojení. Nešlo mi o to nakresliť mu schému ale dokázať mu že si všetko vysvetlil (síce v textovej podobe ale postačujúco). Ak si nevie preložiť text na schému tak nieje čo riešiť. Nie to vedieť rozdiel sériového a paralerného zapojenia súčiastok. :lol:

To mjankovic: Pre teba už nemám slov a tak prikladám link ktorý hovorí za všetko: http://images.google.sk/images?um=1&hl=sk&q=led+na+220V
0

vietor

Príspevok od používateľa vietor » 11 Nov 2008, 20:57

uz to mate vyriesene tak len,ze aj ja mam doma uz vyse 10 rokov led,ale vo vypinacoch osvetlenia izieb-paralelne ku kontaktom,ale ja mam rezistory(nie C).KY130-zlta+R=68az100Kohm(podla led)+led vsetko v serii.ide to stale,niekde mam na vyhladenie Cfiltracny22az47nF.nepouzivam to na osvetlovanie iba na podsvietenie v noci.R-asi 0,5W.
ziadnu inu diodu tam nemam.ani som nedufal,ze to tak dlho pojde :lol:
ked zasvietis svetlo zhasne led aspon viem,ze niekto je napr.na pôjde..

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Nov 2008, 22:22

Pre Datam: Ak môžem, tak sa pokúsim vysvetliť potrebnost toho 100 ohm odporu:

- nebavme sa o prieraze kondenzátora. Je to neštandartný stav a určite tam zhorí minimálne odpor ...
- dohodnime sa, že vybitý kondenzátor má v okamžiku pripojenia na napätie nulovú impedanciu. Preto, keď sa nám podarí pripojiť vybitý kondenzátor do 230 V siete nie v okamžiku prechodu sínusovky nulou, (a to je malá pravdepodobnosť), potečie nám teoreticky vždy nekonečný prúd. (A prakticky to môžu byť STOVKY ampér, aj keď veľmi krátku dobu !)

Ak tam zapojíme 100 ohm odpor, pri ustálenom stave nehrá prakticky žiadnu úlohu. No v prechodovom stave nám obmedzí prúd na maximálnu hodnotu asi 3,3 A, (330 V : 100 ohm). Čas trvania impulzu je R.C = 100. 0,22.10^- 6 = 22 us. Myslím si, že počas tých 22 us to prežije aj 100 ohm odpor, (s impulznou výkonovou stratou asi 1 kW !), aj mostík, aj 20 mA LED ...

Bez toho obmedzovacieho odporu by tam pomery boli možno aj o niekoľko rádov horšie ...

Nakoniec, ak niekto chce, môže ho zväčšiť, trebárs až do hodnoty 1 k. Napríklad maximálny impulzný prúd potom klesne na cca 330 mA ...

Pre Vietor: určite sa dá pripojiť LED len cez diódu a (napríklad) 100 k odpor na sieť. Potečie tam stredný prúd čosi cez 1 mA, výkonová strata na odpore bude asi 0,25 W, LED v jednej polperióde svieti a v druhej zhasne. Ako signalizácia zapnutia vypínača absolútne postačujúce ... (A prečo sa čuduješ, že to tak dlho funguje ...?)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

HARYI
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00
Vek: 63

Príspevok od používateľa HARYI » 11 Nov 2008, 23:35

S TYM JALOVYM PRUDOM A ELEKTROMEROM JE TO TROCHU ZLOZITEJSIE,KAZDY OBOD V STRIEDAVOM NAPETI SI TREBA PREDSTAVIT AKO 3 IMPEDANCIE,KTORE SU ZAPOJENE DO SERIE
R-ODPOR AKO HO POZNAMEZ JS NAPETI A PRUDU
XL=OMEGA.L
Xc=1/OMEGA.C
KDE NA KONDEZATORE PRUD PREDBIEHA NAPETIE O 90 STUPNOV
NA INDUKCNOSTI JE TO NAOPAK,
STRIEDAVE OBVODY SA RIESIA VEKTOROVO,
TREBA SI UVEDOMIT ZE V STRIEDAVOM NAPETI VSETKO ZO VSETKYM SUVISI,A VSETKO SA TO ZMENI 50X ZA SEKUNDU,
A CO SA TYKA KOMPENZACII JALOVEHO PRUDU,PRINCIP JE PODOBNY AKO PRI NAVRHOVANI VYHYBIEK PRE REPROSUSTAVY, HLAVNYM DOVODOM JE ABY ELEKTROMER NEUKAZOVAL NIZSI ODBER...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Nov 2008, 12:58

HARYI napísal: ... HLAVNYM DOVODOM JE ABY ELEKTROMER NEUKAZOVAL NIZSI ODBER...
Predchádzjúce tvrdenia v tvojej odpovedi predsa nikto nespochybňoval. Možno si si nevšimol, že sa tam pracovalo aj s pojmami ideálna kapacita a ideálna indukčnosť ...

No s týmto tvrdení nesúhlasím. U veľkoodberateľa sú dva elektromery. Jeden meria činný výkon, (vlastne prácu), a druhý jalový. A rozvodné závody akceptujú akýkoľvek stav. Len veľkoodberateľ, ktorý nemá záujem kompenzovať svoj účinník, (cos fí), platí aj za odobratú jalovú energiu.

Je to preto, že na výrobu jalovej energie síce netreba činný výkon, no táto však zaťažuje celú výrobnú a distribučnú trasu a spôsobuje na nich činné straty ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

HARYI
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00
Vek: 63

Príspevok od používateľa HARYI » 14 Nov 2008, 00:33

To meranie jaloveho vykonu je tam iba pre vyhodnotenie cos fi .Podla energetickeho zakonač 222/1999 zb,a 458/2000 zb,je odberatel povinny dodrziavat ucinik cos fi v rozmedzi 0,95-1,a pokial to nedodrzi ,nastupuju zvysene tarifi za odber..
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11714
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Nov 2008, 10:49

HARYI napísal:To meranie jaloveho vykonu je tam iba pre vyhodnotenie cos fi .Podla energetickeho zakonač 222/1999 zb,a 458/2000 zb,je odberatel povinny dodrziavat ucinik cos fi v rozmedzi 0,95-1,a pokial to nedodrzi ,nastupuju zvysene tarifi za odber..
Prepáč, nie so podnikový energetik a presnú dikciu zákonov nepoznám ...

No predpokladám, že kto z nejakých dôvodov nebude kompenzovať účinník, (napríklad pre poruchu), ho rozvodné závody nedajú na súd, alebo ho neodpoja a uspokoja sa s fakturáciou za nedovolený odber jalovej energie ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

HARYI
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Nov 2008, 00:00
Vek: 63

Príspevok od používateľa HARYI » 14 Nov 2008, 15:42

suhlasim je to tak,ale ta fakturacia je riadne masna..
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12413
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 09 Dec 2008, 17:43

Zdravim, potrebujem do obvodu k diode dorobiť indikačnu LED diodu žeby som vedel že mam rpepnute na polovičny vykon.
(prerobil som predlžovačku jednu zasuvku na plny a polovičny vykon ku pajkovačke ale potrebujem tam diodu)
Prílohy
schema 12 001.gif
0

Vágner

Príspevok od používateľa Vágner » 09 Dec 2008, 19:19

Dobrý den to není nic tì¾kého na PRACOVNÍ kontakt relé kde máte pøipojenou anodu diody pøipojíte pøes kondenzátor a rezistor signalizaèní led diodu proti PRACOVNÍMU NULOVÉMU VODIÈI zapojení je stejné tak jako se zapojuje signálka do okruhu støídavého obvodu.Jaké parametry má ta led? napìtí proud.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12413
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 09 Dec 2008, 19:26

červena 3mm neviem hodny ale asi 2mA
a tam neni rele ale prepinač. troj polohovy.
a jaku hodnotu ma mať kondenzator a rezistor?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Vágner

Príspevok od používateľa Vágner » 09 Dec 2008, 19:28

Chvilku strpení spoèítám to zatím

Vágner

Príspevok od používateľa Vágner » 09 Dec 2008, 19:54

Bral jsem v úvahu hodnoty led diody napìtí 2V proud jak je uveden 0.002A proud provozní uva¾uji men¹í mìl být 0.0016A - 0.00017A hodnota kondenzátoru je 22NF typ kondenzátoru musí být na napìtí 275V AC doporuèuji typ CFAC NE JINÝ je to fóliovýkondenzátor ,rezistor vyhoví 50R - 100R je zde pouze na omezení napì»ové ¹pièky pokud by se Vám povedlo pøepnout pøepínaè v dobì kdy prochází napìtí vrcholem ¹pièky,dále doporuèuji za co¾ se omlouvám zapojit do série výkonovou diodu napø.KY 132/1000V.Uvedené souèástky jsou zapojeny v sérii pkud by jste vy¾adoval schéma zapojení mohu ho nakreslit,stejné zapojení pou¾ívám ve vypínaèích na signalizaci polohy vypínaèe za tmy.

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 09 Dec 2008, 20:30

Na 2mA LED stačí v pohode do serie rezistor 82k 1 W a dióda 1N4007.
Je to lacnejšie. Mám odskúšané vo vypínači.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok