Veľká spotreba elektriny?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Veľká spotreba elektriny?

Príspevok od používateľa Gumeny » 09 Jún 2011, 20:57

Čaute,
minulý polrok (tak chodia faktúry, nie?) sme za elektrinu platili nehorázne prachy - skrátka o dosť viac ako kedykoľvek predtým. Nedávno som začal pátrať, prečo asi? Zapísoval som si čísla z elektromeru každý deň a vyšla mi spotreba asi 40KW/h za deň. Nie je to trochu veĺa? A to bol denný prúd, potom tam máme aj druhý elektromer pod ním a to je asi nočný, že? Dnes som kontroloval a za hodinu som nameral asi 2 KW/h a to bol len asi pol hodky zapnutý televízor plus mraznička, chladnička a svetlo.

Po vypnutí ističov sa elektromer netočí.

Zdá sa mi to trochu veľa a neviem, či sa to ešte nejako prepočitáva inak alebo čo, ale chcem počuť váš názor.

Ďakujem
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martin knocik » 09 Jún 2011, 21:07

Ked maš nočny prud, maš nejake elektricke kurenie ? Nebeží ti to na denny prud (neprepne tarifu) ? Alebo nonstop bežiaca chladnička alebo mraznička. Sused cigán ? Pokazený elektromer ?
0

Antabus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 27 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Antabus » 09 Jún 2011, 21:07

Řešil jsem něco podobnýho u kamoša a měl vadnej pultovej mrazák,jel furt.

Ale ten soused ROM by to taky mohl být :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 09 Jún 2011, 21:13

U nás teraz ide iba asi 2 hodiny denne televizor so spotrebou cca 300W a PC asi 8 hodín (zdroj je 400W a monitor cca 100W, ale to neviem naisto) a samozrejme večer svetla (úsporky)plus chladnička a mraznička, ale tie máme už pár rokov a všetko bolo v pohode. Elektrické kúrenie nemáme a čo som kontroloval zásuvky tak nebolo nič iné pozapájané.
0

Antabus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 27 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Antabus » 09 Jún 2011, 21:24

Zkontroluj jestli lednička nebo mražák nejedou furt.
0

bert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 02 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: okr.PK

Príspevok od používateľa bert » 09 Jún 2011, 23:01

Neviem aký máš presne elektromer. Pomohlo by foto. Môže byť, že iba odrátavaš zle z počítadla. Posledné číslo býva desatina(väčšinou červené).
Ty si nameral:
Dnes som kontroloval a za hodinu som nameral asi 2 KW/h a to bol len asi pol hodky zapnutý televízor plus mraznička, chladnička a svetlo.
Tých 0,2kWh by asi zodpovedalo, no 2kWh je na toto veľa. Ja domáci elektromer nesledujem, no po spojazdnení "alternatívneho zdroja" viem, že 2 telky, chladnička, stereo, notebook a svetlo v 2 izbách zožerú spolu za deň 2-3,5kWh.
0

Používateľov profilový obrázok
petr
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 424
Dátum registrácie: 26 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Záhorí
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa petr » 10 Jún 2011, 12:13

Nam raz v skole hovoril profesor, ze sa mu prerusila jedna faza a elektromer sa tocil bez toho, ze by bol nejaky odber. Neviem, ci to je mozne, nemam s tym skusenosti... Kazdopadne skus premerat vsetky fazy...

Potom uz ma napadaju len spomínaní cigáni alebo nejaka zavada na nejakom spotrebici (chladnicka...)
0

Mahel
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 770
Dátum registrácie: 13 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 38

Príspevok od používateľa Mahel » 10 Jún 2011, 12:38

Nemáte náhodou bojler na ohrev vody? Nemoze zohtivat viac prestavení termostat?

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 4 minútach:

Skús odpojit všetko čo sa da a pozri či sa toči elektromer istice nevypínaj len spotrebiče zo zasuviek odpoj.
0

Používateľov profilový obrázok
Percos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 21 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Cífer, Trnava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Percos » 10 Jún 2011, 14:36

Termostatom to asi nebude, doma sme mali asi 25 ročný bojler, a zral tak za den 4kw. Ak by jemu stále šiel, tak by mu z točky išla veľmi horúca voda.

Môžeš skúsiť aj to že budeš vypínať jednotlivé poistky, na cca. 1h a potom skontroluješ stav elektromeru. Potom už len nájsť na tej vetve čo tak strašne zere.

A daj sem aj foto toho elektromeru.
0

Hund17
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trenčiansky kraj
Vek: 31

Príspevok od používateľa Hund17 » 10 Jún 2011, 14:50

alebo šak skús odpojiť na tú pol hodinu mrazničku a chladničku (mrazák vydrží v pohode) a chladničku by patrilo aspon na hodinku pred tým nastaviť na nižšiu teplotu a vieš aký spotrebič to robí, najlepší by bol W-meter alebo skús nejako zmerať prúd každého spotrebiča
0

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 10 Jún 2011, 16:01

bert napísal:Neviem aký máš presne elektromer. Pomohlo by foto. Môže byť, že iba odrátavaš zle z počítadla. Posledné číslo býva desatina(väčšinou červené).
Ty si nameral:
Dnes som kontroloval a za hodinu som nameral asi 2 KW/h a to bol len asi pol hodky zapnutý televízor plus mraznička, chladnička a svetlo.
Tých 0,2kWh by asi zodpovedalo, no 2kWh je na toto veľa. Ja domáci elektromer nesledujem, no po spojazdnení "alternatívneho zdroja" viem, že 2 telky, chladnička, stereo, notebook a svetlo v 2 izbách zožerú spolu za deň 2-3,5kWh.
To som potreboval vedieť. Vedel som, že tam je nejaká zrada. Tú desatinnú čiarku som si tam ani nevšimol. Takže potom to asi bude 4KWh za deň a to je celkom v pohode.

Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 10 Jún 2011, 16:07

na desatinnu ciarku na elektromeri si uz prisiel, ale na fakture asi bude dobre nastavena. Problem stale ostava-vysoke platby za elektrinu...
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Gumeny
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 24 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov, SK
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Gumeny » 10 Jún 2011, 16:28

No... tie faktúry ešte poriešim. O pár dní by mala prísť ďalšia tak uvidíme, ale tam to je celkom normalne - denní prúd tam je asi 1500KWh prvý polrok a druhý asi 1200KWh + nočný. Potom ešte sfotim tú faktúru a dám ju sem, lebo ja sa v tom nevyznám.
0

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 10 Jún 2011, 22:18

Antabus napísal:Zkontroluj jestli lednička nebo mražák nejedou furt.
40kWh za deň od mrazáku? To má intercooler 50hektolitrov?

Mne sa to javí, ako keby tam bol načierno pripojený odberatel.

1. Skontroluj kabeláž.
2. Otvor skleník, zhasni výbojky a sprac "zboží".
3. Otvor susedovy skleník, či náhodou on nesvieti.
4. Vypni všetky ističe ZA elektromerom, nie hlavný pred elektromerom.
5. Kontroluj spotrebu.
6. Zavolaj poruchovku, nech donesú cajchovaný elektromer, ak sa to zlepší, na výmenu dajú ocajchovať tvoj.

Používateľov profilový obrázok
stanke
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 13 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Bernolákovo
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stanke » 11 Jún 2011, 00:59

ujo-elektron napísal:
Antabus napísal:Zkontroluj jestli lednička nebo mražák nejedou furt.
40kWh za deň od mrazáku? To má intercooler 50hektolitrov?

Mne sa to javí, ako keby tam bol načierno pripojený odberatel.

1. Skontroluj kabeláž.
2. Otvor skleník, zhasni výbojky a sprac "zboží".
3. Otvor susedovy skleník, či náhodou on nesvieti.
4. Vypni všetky ističe ZA elektromerom, nie hlavný pred elektromerom.
5. Kontroluj spotrebu.
6. Zavolaj poruchovku, nech donesú cajchovaný elektromer, ak sa to zlepší, na výmenu dajú ocajchovať tvoj.
goto $-4
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 11 Jún 2011, 03:18

Také bych se zaměřil na to která větev nejvíc žere a pak bych z ní odpojil všechny spotřebiče. Pokud odběr zůstane někdo se na tebe napíchnul. Pokud ne postupným zapojováním zjistíš kde je odbržděno. Fakt bacha na ty mrazáky. Nám po výměně mrazáku a sporáku klesla spotřeba na cca 3/5 původní spotřeby.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

bert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 02 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: okr.PK

Príspevok od používateľa bert » 11 Jún 2011, 06:22

Gumeny napísal: Ďakujem
Nemáš za čo! Na to je to fórum, aby sme si pomáhali. Aspoň si myslím.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Jún 2011, 09:25

Keby si hned napísal,či bývaš v paneláku alebo rodinnom dome,skôr by sme vylúčili ,,čierny černoodber" :wink:
V rodinnom dome by si asi zistil,že sa niekto potuloval po záhrade,či stlpoch alebo okolo skrinky elektromerov.Skontrolovať.
V paneláku to isté.Na chodbe v rozvádzači najsť svoj elektromer,isť za drotami až po odchod do bytu a skontrolovať či nie je na svorky pripojený nejaký ,,zvyšný" kábel,vedúci inde ako má.V tom prípade stačí odpojiť ho a oba konce pripojiť na dve fázy a potom čakať ktorý sused kupuje nové spotrebiče. :lol:
Povypínať všetky ističe,ked bude na elektromeri na číselníku nula na konci,
zapísať si stav,zapnúť jednu 100W žiarovku do svetla presne na 1 hodinu a odmerať odber.Ociachuješ si tak elektromer,či sa netočí rýchlejšie ako má.
Potom pripínaj po jednom ostatné spotrebiče a odmeraj na každom hodinovú spotrebu.Potom si lahko spočítaš, kolko by to mohlo max spotrebovať za hodinu a den.
Podla poslednej faktúry porovnaj s predošlími faktúrami stavy za vysoký a nízky tarif.
Predpokladám ,že kedže máte dvojtarifný elektromer,musíte mať aj niečo na nočný prúd,čiže bojler, akumulačky,konvektory,kotol,alebo niečo podobné.
Ak porovnaním faktúr uvidíš, že je spotreba vo Vysokej Tarife väčšia ako obvyklá dovtedy, pravdepodobne vám neprepína HDO tarifu v elektromery a meria len VT. Volať obvodného montera SSE.
Ak sú spotreby porovnatelne rovnaké, tak je to spôsobené najskôr tým mrazákom alebo nejakým iným tichým žrútom ,pri ktorom si nevšimneš že beží stále.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
syky161
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 14 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa syky161 » 11 Jún 2011, 10:06

my sme mali podobný problém, bolo to starou chladničkou, vymenili sme ju za novú a celková spotreba v domácnosti klesla o tretinu, konkrétnejšie ta chladnička spálila ročne 1000 kWh , kvoli pokazenému termostatu, navrhujem takéto spotrebiče vymeniť za nové s vysokou úsporou, vymenili sme aj práčku a spotreba klesla ešte viac. Takže zmeraj si hlavne tieto spotrebiče koľko spotrebujú. a 40kWh denne sa aj mne zdá priveľa. Sprav jednu vec, vypni všetky spotrebiče (najlepšie vyťiahnúť zo zásuvky) a povypínať všetky svetlá, ak sa bude elektromer stále točiť tak problém je vyriešený.
0

Používateľov profilový obrázok
stanke
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 13 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Bernolákovo
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stanke » 11 Jún 2011, 11:38

ako písal autor článku, a drvivá väčšina si topic neprečítala, spotreba nieje 40kWh lež 4kWh :) zrada bude niekde inde :)
0
Obrázok

Napísať odpoveď