Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa jardo181 » 19 Júl 2020, 16:31

Zdravim. Existuje zariadenie, modul alebo niečo za rozumnú cenu kde obmedzím nabíjací prúd na nejakých 7A ale vybijaci môže byť aj 60A. Jedna sa o solar kde sú slabšie baterie a nastavenie nabijania umožňuje najnižšiu hodnotu 20A. Ďakujem
P. S. dokúpiť batérie je tiež možnosť no zvažujem čo by bolo kompromisnejsie.
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4334
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa misocko » 19 Júl 2020, 17:12

myslim ze najjednoduhsie by bolo upravit tu masinu aby davala nizsi prud
ci uz upravou (zvecsenim odporu) snimacieho bocnika prudu (ak tam je pouzity) , alebo pridanim delica napetia na vystup hall snimaca prudu ()ak je pouzity hall.
pridavat k tomu nejaky dalsi modul, asi nie.
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa jardo181 » 19 Júl 2020, 18:58

No tie varianty asi nie, takze skor asi doplním batérie.
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Júl 2020, 21:41

Málo informácií, ťažko radiť !

Ak tam máš MPPT regulátor na 20 A, dodajú ti panely taký výkon pre taký prúd ? Ak hej, tak nejaké odpoj. Ak nebude výkon na vstupe, nebude ani prúd ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa jardo181 » 19 Júl 2020, 22:05

Myslím ze info je dost. Menič ma obmedzenie len 20 potom 30,40,50,60a .. Treba 200ah v bateriach, ale ak sa neda inak obmedziť príď nabijania tak odpajat panel nieje riesenie.. Dokupim baterie
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4421
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Júl 2020, 12:41

Zaujima ma realna cena takychto systemov.
Ak to nie je tajomstvo kolko mas panelov (+ aky vykon), aky mas regulator a kolko baterii?

Mozes prosim rozpisat zvlast ceny pre panely regulator a baterie + cena kablov a ostatnej bizuterie?

Velmi ma to zaujima. Ak je to tajomstvo (kupil si to draho a nechces to zverejnit alebo ine dovody - ukradol si to susedovi :D ), tak pochopim. Dakujem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Júl 2020, 17:59

jardo181 napísal:Myslím ze info je dost. ... tak odpajat panel nieje riesenie.
Informácií nie je dosť na korektnú radu ! A načo potom otravuješ, keď si už rozhodnutý ... :?

Robíš si z huby riť ! Prečítaj si úvodnú otázku. Pripojenie len toľko panelov, aby ti dali 7 A, je najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie tvojho dopytu.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa jardo181 » 20 Júl 2020, 20:36

Vidím, že ega mate poniektorí ozajstné. Nič iné som nechcel riešiť len obmedzenie nabijacieho prúdu. Ak neexistuje taký prvok tak som zvažoval kúpu batérií. Miesto toho odpoj panely, fakt ako načo. Systém už ma niekoľko rokov určite keďže pôvodne baterie sú už kaput, alebo sa o ne zle staralo, neviem, neriešim. Čo stál tiež neviem. Ja som chcel iba poradiť spôsob obmedzenia prúdu. Aj keby to bolo cojaviem 50 diod v protismere, blbosť. Ale ďakujem za reakcie, zmazte to tu.
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Júl 2020, 21:23

Ale spoločne s tebou !

Aby som ťa v budúcnosti zbytočne nevytáčal, dávam si ťa k niektorým ostatným a sľubujem, že na teba už nebudem reagovať. Howgh !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4421
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Júl 2020, 11:30

Uz zase sa stretli dvaja kohuti na jednom smetisku.... :D

A ja som odpoved nedostal.

Chcel som vediet realne z praxe kolko take cudo dokopy stoji a ako dlho realne vydrzia baterky. Aj ked to je asi nerealne, ked sa tak nad tym zamyslim, lebo baterky stracaju kapacitu a to sa tazko meria. MPPT regulatory asi nemeraju kapacitu baterky, ci?
Ze by som si vytiahol udaje ako casom straca kapacitu?

Aj tak som s tych olovenych akumulatorov uz zblbnuty, lebo minule som nemohol otvorit auto ovladacom. Naposledy som snim isiel asi 3 dni pred tym. Zmeral som baterku a vykazovala 0.6V. To sa mi este nikdy nestalo aby napatie padlo tak nizko. Tak som si pekne zanadaval, lebo z teorie je zname (a tak som si to vsugeroval) ze sa bateria nesmie vybit pod 10.5V. Ale na skusku som ju dobil ze este pred tym ako ju vyhodim vyskusam co este da.
Na moje prekvapenie tej beterke "nic" nie je. Dokonca drzi napatie aj po 7 dnoch nejazdenia. Tak o com to cele je? Ja netvrdim ze kapacita nespadla alebo ze sa baterka neposkodila, ale auto pekne startuje, na zvuku startovania nepocujem ziadne zmeny.

Tak o com ta teoria je?

Preto si myslim ze je velmi tazke prepocitat ako dlho vydrzi baterka v solarnom systeme, lebo otazne je kedy tu baterku vyhodit. Pri akej kapacite.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Júl 2020, 14:02

Nenechal si napríklad niečo zapnuté, (alebo nezblblo ti niečo v aute), čo tú baterku vybilo ?

Inak, končiaca baterka v aute môže byť potvora. Máš pocit, že ak ju nabiješ, jej pomôžeš. Potom štartuje ako besná, kúsok prejdeš, auto odstavíš a za chvíľu ani ťuk, (asi sa medzičasom rozsypal článok). Alebo, baterka ťažšie štartuje, nabiješ ju, (samozrejme, nie nejakou "inteligentnou" nabíjačkou), auto štartuje ako besné, prejdeš väčšiu vzdialenosť, po odstavení auta baterka dvakrát pretočí štartér a potom už nevládze. Baterka je asi výrazne zosulfatizovaná a potrebuje vyššie nabíjacie napätie, ako dáva alternátor. Takže pri jazde sa baterka skôr vybíja ako nabíja.

Na ostrovné solárne systémy by mali ísť trakčné baterky, ktoré sú úplne inak konštruované. Nedokážu dať také prúdy, ako štartovacie baterky. No majú výrazne dlhšiu životnosť a zvládajú viac cyklov a lepšie znášajú aj hlboké cyklické vybitie. No sú aj výrazne drahšie ... :wink:

Mám pocit, že pár členov fóra má namiesto Pb bateriek v solárnych systémoch LiFePO4 baterky. Nepodelili by sa o skúsenosti ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4421
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Júl 2020, 15:15

Sorry, ja som tu nespomenul ze sa mi vybila tym ze deti (4 a 8r.) zapli vzadu interierove svetlo pocas jazdy cez den a ja som si to nevsimol lebo nebola tma.

Auto je Toyota Yarris 1.0 (mala baterka). Baterka bola pred vybitim OK, a ma asi tak 4 roky. Ja som cital ze sa nesmie baterka vybit pod tych 10.5V. Mne sa vybila na 0,nieco a tak som podla tej teorie usudil ze akumulatpr bude v :butthead: nakolko ma uz 4 roky + vybitie pod 1V....
Lenze po nabiti (nabijala sa viac ako 12hod nabijackou z LIDLa menej ako 24h lebo na druhy den rano uz bola nabita) som vobec nespozoroval ze by sa vyrazne poskodila. Aj napatie drzi. Nastartuje v poho aj po tyzdni. Preto som pisal ze som zblbnuty z toho.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Júl 2020, 16:07

Tak to sa "nevzrušuj", bude to v pohode. Vybitie aj na (takmer) nulu a okamžité nabitie, baterke síce určite neprospeje, no škody nebudú veľké a určite ich nemáš ako zistiť. Horšie by bolo, ak by takto vybitá baterka zostala takto niekoľko dní.

Čo myslíš, prečo sa traduje, že baterky najdlhšie vydržia tomu, kto pravidelne jazdí dlhé trasy ? No preto, že baterky sú stále plne nabité. A komu sa obyčajne rozsypú tesne po záruke ? Kto na aute nejazdí a baterku necháva pomaly vybíjať samovybíjaním a malým odberom auta. A tam nejaký limit pod 10,5 V určite neplatí. Tá baterka pri pomalom vybíjaní pri takom napätí bude už dávno nebohá. A napríklad pri štartovaní auta obyčajne napätie poklesne hlboko pod 10,5 V, no baterka je stále v pohode.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4421
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Júl 2020, 20:26

Ja som si to tak vryl do pamati (z tej teorie) ze pod 10,5V tam nastava neaka chemicka reakcia na platniach a preto znacne spadne kapacita baterky a zvysi sa samovybijanie. No len neviem za aky cas. Mozno mysleli tyzdne alebo mesiace. Nie 1-2 dni. No ako vidim samovybijanie nenastalo a to ze o kolko kapacity som prisiel to nezistim. Ale hlavne ma tesi ze auto startuje v poh a napatie baterky sa tiez drzi. :applause:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa StefanST » 24 Júl 2020, 12:05

romiadam napísal:... a to ze o kolko kapacity som prisiel to nezistim. ...
Ak budeš mať viac času, treba baterku nabiť, potom pripojiť žiarovku s dostazočným odberom (napr. na diaľkové svetlo) a tak vybíjať baterku, až kým sa baterka nevybije na bezpečnú úroveň. Povedzme 12V ? Zároveň merať čas vybíjania. Spotrebovaný náboj (kapacitu) vypočítaš: prúd x čas v [Ah]. Potom treba baterku samozrejme nabiť.
0

klasik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 09 Okt 2014, 06:16

Re: Obmedzovac nabíjania ale vybijania nie

Príspevok od používateľa klasik » 25 Júl 2020, 17:24

K nákladom na malý ostrovný systém poskladaný z dôvodu, čo to dokáže.
Panel 285 W - 150€
Batérie končiace dobu skladovatelnosti 4 x 65 Ah - 80€
MPPT regulátor 30 A, 12/24 V - 125€
Menič čistý sínus 24/230 V, 750 W - 175€
Kábliky komunikačné k prog. regulátora a meniča - 30€
Silové vodiče, relé - čo dom dal. Suma sumárum 560€. Drahá hračka, rentabilnosť -každý nech si urobí svoj názor.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok