aky kabel pouzit na novu elektroinstalaciu

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 15 Sep 2011, 19:31

5ko napísal:licňová inštalácia je dosť pracna ,kvôli tým dutinkám, ale vydrží na daný priemer vyššie zaťaženie /aj preťaženie/,kvôli ochladzovaniu vláken.
To je blbost.

Za prvé teplo se odvádí ze středu vodiče na jeho okraj a dál do okolního prostředí plným vodičem.

Za druhé kabel je li přímo ve zdi má vyšší zatížitelnost než když je v instalační trubce jelikož se lépe chladí. Ostatně stačí se podívat na zatížitelnost kabelů ve zdi a v zemi (zeď se při tom bere jako zem) viz katalog např. NKT cables.

Za třetí "nejužší" místo nejsou většinou kabely (pokud nejsou přetížené ve svazku) ale spoje. A já říkám že klasický plný vodič, z něj vytvarované přesné očko a to celé pod šroubkem je spolehlivější než licna v dutince protože to jsou dva přechodové odpory místo jednoho a navíc to očko má i několikanásobně větší styčnou plochu. Jo, je mi jasné že profi elektrikáři na očka kašlou protože to nedělají pro sebe ale pokud to dělá někdo pro sebe a nekvaltuje tak ty očka by si udělat mohl.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 15 Sep 2011, 20:14

benco napísal: a mimochodom do FXP 16 natlačím aj 15m volne na zemi nie 2-3 metre
v nejakej hale kde idu tie trubky rovno to veru problem neni, ale v malej miestonsti kde su same zakruty natlačiš len tak vodiče bez pera asi ťažko, možno tak CYKY kábel, ale aj ten sa rád zasekáva v zákrutách.

sranda je ťahať 4ku vodič na sporák (5 žíl)... to sme fučali dvaja kým sme to pretiahli len do prvej krabice (perom), z nej sme tam pridali ešte 3x2,5 na jednu zasuvku :D

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 5 minútach:
Thales napísal:Jo, je mi jasné že profi elektrikáři na očka kašlou protože to nedělají pro sebe ale pokud to dělá někdo pro sebe a nekvaltuje tak ty očka by si udělat mohl.
v nových zásuvkách a vypínačoch od Legrandu ani očka nespravíš, tam sa len ten kábel zasunie podobne ako vo wago svorkách.
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

MSDOSMan

Príspevok od používateľa MSDOSMan » 15 Sep 2011, 20:20

benco napísal:tak nech ta naučia tahat káble v robote ,potom budem diskutovať na túto tému o ťahaní káblov.
v tejto téme nejde o to a,ako bude kto ťahať kábel ,vodiče.
pokial robíš inštaláciu v trubkách vodičmi ,aby to malo vôbec význam ,lacnejšie to určite nebude ako klasické CYKY,musíš správne rozmiestniť prechodové škatule ,aby v budúcnosti si dokázal vymeniť ,pop. doplniť obvody,tá inštalácia sa robí trochu inak ,tú vedeli robiť starý fachmani/+-na dôchodku/.
ďalej ,aký prierez vodiča PE na SV-okruhy?1,5 to určite nebude ,porozmýšlajte prečo.
pokial robí na novo rozvody a dá CYKY do trubiek zbytočne vyhodené peniaze ,v živote už ich nevytiahne.
takže na tú tvoju poznámku ,keď si ty bol vo fotrovych guľoch ,ja som už ťahal káble.

Ja neviem s kym sa hadas,.. Ja som nenapisal opak tohto.. :D

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Sep 2011, 17:44

Thales,ja viem, aký je rozdiel ked je zamurovaný kábel a ked je v trubke.
A s tími očkami máš samozrejme pravdu, iba záleží na tom, či je len zastrčený rovný pod skrutku,alebo je aspoň prihnutý do oblúka /v rámci možností/ alebo ako píšeš poctivé očko. Ale ked dotiahnem licňu v dutinke, vždy sa sploští a určite má väčšiu styčnú plochu, ako tvrdý drôt vo Wago svorke,kde ho pritláča len jednou hranou pružinky.Bol to chuj čo to schválil používať .Stačí pár skratov,alebo dlhodobejšie preťaženie, pierka sa prehrejú a už to tam prská.Keby mali tie pierka aspoň oblúčiky vyseknuté na priemer drotu. :wink: Rýchlo sa s tým robí,ale zle sa opravuje.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: aky kabel pouzit na novu elektroinstalaciu

Príspevok od používateľa OM5NU » 28 Dec 2011, 22:28

K téme: neviem čo ťa vedie k tomu robiť novú inštaláciu v rúrkach a ešte aj s lankovými vodičmi. Podľa mňa je to možné, ale je to neekonomické a zbytočne pracné. Dôvody už boli popísané vyššie.
Ak prerábaš staré veci, tak ti určite nebude stačiť rozloženie zásuviek a svetiel ako bolo kedysi. Treba si to spraviť podľa dnešnej potreby a nie podľa toho ako porobili pred 30 rokmi vývody. Taktiež je dobré nerobiť veci iba na minimum toho čo požaduje norma, ale radšej na štandard (zlatá stredná cesta). Lebo to čo je dnes štandard bude o chvíľu minimum (ak nie menej...).
S tým súvisia aj toľko pretriasané wagovky. Zopár (zopár dosť) inštalácií som už prešiel, ale ešte som sa nestretol s problémom vo wago svorkách (okrem zhovadilej montáže CY4 vodiča do 2,5 wago svorky, ale to je o inom).
Dnes už nikto normálny nerobí na jednom vývode 10 zásuviek za sebou - ani s wago a ani so skrutkami (aj keď to norma pripúšťa). To je pozostatok z dôb, keď sa bral na jeden byt celkový príkon cca 3 kW. Dnes je táto hodnota úplne inde. Rozumný kompromis sú 4 zásuvky. Že prečo? Každý spoj môže mať prechodový odpor max. 0,1 ohmu. Keď si zrátaš počet spojov a výsledný prechodový odpor a zapneš do poslednej zásuvky 2 kW spotrebič, tak to môžeš používať aj ako stenové vykurovanie (samozrejme trochu preháňam, ale tým spojom to dobre určite neurobí). Nehľadiac na fakt, že ak zväčšíš hodnotu impedancie sľučky možno nebudeš môcť použiť 16A istič pre zásuvku (závisí aj od uloženia vedenia).
Aj z tohoto dôvodu je predpis pripojiť každý spotrebič nad 2 kW na samostatný vývod.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok