PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Feb 2015, 06:51

Zdravím celú posádku revízákov a mám na nich jednu aktuálnu otázku.

Považuje sa lisovaný spoj na potrubí z plasthliníku za dostatočne vodivý?
Alebo je potrebné urobiť pospojovanie ako pri potrubí PPr ?

Vopred ďakujem za fundované odpovede, resp. odkazy na nejakú normu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Feb 2015, 07:11

A je to vôbec vodivý spoj? Ja mám tak robené kúrenie v RD a nikdy som to nejak neriešil. Ani ja a ani revizák pred Kolaudáciou.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

alois

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa alois » 21 Feb 2015, 07:33

Nehľadiac na to, že pospojovanie musí byť prevedené v zmysle STN-EN XXX - vodičom o minimálnom priereze ?? mm2. (10)

Skúsil si si odmerať prechodový odpor medzi náhodne vybratými dvomi zariadeniami? (ich vodivými časťami)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Feb 2015, 15:26

Nemeral som zatial nič, len ma to tak napadlo teraz, ked nám firma robí stavebné úpravy priestorov a ťahala sa tam voda tými trubkami.
Majú však už položený obklad,takže s tým už moc nenarobíme,som zvedavý, čo povie na to ich elektrikár, ked bude robiť na to revíziu. :wink:
Ak použijeme priemer trubky 20mm,hrúbka steny 1mm,
vypočítaný obvod je Pí x d,teda 3,14 x 20=62mm x 1mm = 62mm2.
Aj ked sa to nezdá je to dosť.
Otázne je, akou plochou sa dotýka trubka fitingu po zalisovaní v tom spoji, nakolko sa tie zúbky zahryznú cez plast do hliníku,čo môže byť možno aj nič.
Podobne n a tom budú asi aj iné trubkové rozvody, ktoré sa nelisujú,nespájkujú, ale len nasúvajú na gumičky,aj ked sú medené .
Premeriame pre zaujímavosť aspoň niektoré úseky potrubia, medzi jednotlivými vývodmi na umyvadlo a bateriu či vývod na WC,či výlevku... potom popíšem viac.
Aspoň kôli tomuto je ,aj ked drahšia, ale spolahlivejšia spájkovaná meď na rozvody. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Feb 2015, 17:04

Ja to nikdy za dostatocne vodivy spoj nepovazujem, avsak nie kazdy vyvod vody/kurenia musi byt pospojovany doplnkovym pospojenim... vlastne je dost vela pripadov, kedy to tam tahaju elektrikari uplne zbytocne.

5ko, keby ti mali dobit rozvody, tak by si si rychlo rozmyslel s cim to budu robit.. Cu je o vela drahsie a aj praca je zdlhavejsia, drahsia.. a nie o trosku, ale o hrozne vela ...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

smotek7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 08 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: PN
Vek: 44

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa smotek7 » 21 Feb 2015, 17:08

spravne pre PEX AL PEX aj PPR asi takto
http://elektrika.cz/obr/bec_posba_08_1.jpg
0
Nemusím vedeť váhu elektrónu ak chcem zaspájkovať tranzistor.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Feb 2015, 17:55

Plastová nástenka, plastová hadica do práčky a pospojovanie? Tak to už naozaj nechápem.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa makan » 21 Feb 2015, 18:53

Ja podľa môjho názoru odporúčam prepojiť prívod vodovodu k práčke s kontrou práčky. Predstavte si situáciu: v práčke nastane porucha pretečie voda nevypne uzáver vody. Majiteľ (laik) v prvom rade ako to zbadá vypína hl. vypínač umiestnený na práčke a uzatvára hl. uzáver vody a to všetko súčasne. Ak sa stane situácia že na týchto dvoch miestach je rozdielny potenciál tak úraz el. prúdom je na mieste. To prepojenie by som odporúčať prednostne pre sieť TN-C. V starších inštaláciách môže skorej nastať prerušenie vodiča PEN. To som zase odbočil od témy ale nedalo mi reagovať.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Feb 2015, 19:26

samanko, robil som pár rokov servisáka na plynové kotle a viem, že je rozdiel v rýchlosti montáže PPr alebo Cu-Sn, aj cenové rozdiely, ja som len chcel poukázať na to, že pri CuSn spojoch odpadá problém s pospojovaním, pretože je to podobné FeZn rúrkam, teda -no problem.

Ako správne nadhodil smotek7, na tom obrázku vidno,ako sa majú zemiť vývody PPr trubiek.
A mám pocit, že aj požiadavka na tie plast hliníky je oprávnená.
Milos66, práve preto, že sú trubky plastové nevodivé a voda vodivá,musia sa tie koncové pripojovacie zariadenia teda batérie a už aj nerezové drezy pospojovať tak ako je to na obrázku,pretože v tej plstovej nástenke je zaliaty kovový závit a do neho je našroubovaná ,,etážka,, teda to esíčko 1/2-3/4 ", s maticou, ktorou sa pritiahne o nástenku tá kovová slzička s pripojovacou skrutkou na zemniaci vodič.
Ked som prerábal dcére byt,ťahal som poctivo všade lanko 16mm2 ako debil a mal som potom problém to pod šroubu napratať.Ale je to tak ako má byť a nemusím sa báť,že ma niekedy zastihne nešťastná správa,aj ked niekedy je to podla mňa ,až preháňanie s tým čo by sa stalo,keby sa stalo.
Videl som však po stavbách aj rozvody PPr, kde sa im ani nesnívalo o nejakom pospojovaní a to robili ,,odborníci,, nie murári.
Mám skúsenosti, že aj niektorý murár vedel viac o inštalácii,ako ten ,,elektrikár,, čo tam ťahal motúzy.
Makan, to by bolo za predpokladu, že nastane v práčke ,alebo v zásuvke aj porucha na PE,ale ináč nevidím v tom opodstatnenie.
Neviem si to dosť prakticky predstaviť,ako má nejaká gazdiná odpojiť a premietniť práčku, keby musela ešte aj odšroubovať nejaký prizemňovák šroubovákom, ktorý doma nemá ,/niektoré nemajú ani varešku/.
Väčšie problémy spôsobovali elektrické kombinované rúry pripojená flexihadicami,ked sa prerušil v rúre N a na svorkovnici bol aj pripojený na kostru,tak si potom chýbajúci N nahradila el. rúra opletením hadice pripojenej na uzemnený plynovod.
Navonok všetko fungovalo, /ak tam nebol chránič/ až dovtedy, kým sa to opletenie nepolámalo a sústavným zmenšovaním prierezu neprehrialo tak , že teplotou prehrievalo PVC hadicu natolko,že ju vydulo, tá zrazu praskla,začal von fučať plyn a iskra pri prerušení obvodu na opletení ju zapálila. no a preto sa už nesmú používať na kombíky tie opletené hadice,ale len kovové flexi.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa makan » 21 Feb 2015, 20:12

5ko: chcem reagovať k tomu po spojovaniu. Veľa rázy som sa stretol s tým že z/ž som natiahol k prívode vody, po montáži obkladu však nástenka ostala ponorená pod obkladom a tak už nebolo možné namontovať príslušnú svorku vid obrázok. Pri montáži som z vodárom zase skonštatoval že sa už nedá podložka vsunúť lebo by tam vytŕčala a kryt batérie by to nezakryl. S týmto mám stále problém ideálne by bolo keby sa vyrábali nástenky už s prípojnou svorkou. Neviem či by sme to vedeli ako elektrikári presadiť. Tento problém odpadá pri nástenkách kde sú umiestnené voľne niekde v linke pod dresom alebo pod umývadlom tam sa to dá v pohode vyriešiť aj cez Bernard svorku. Ešte by som mal jeden taký problémik. Tento spoj má byť prístupný a rozoberateľný v čase revízie. Takže ak by som mal tú podložku založiť tak ako je na obrázku a obkladač to potom založí obkladom tak potom ako skontrolujem že je tam tá podložka a je skutočne pripojená?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Feb 2015, 20:53

Dobre viem o čom hovoríš,nahrešil som sa pri tom zapájaní ako pohan,ale jednoducho obkladač musí vedieť,že nesmie položiť obklad okolo nástenky skôr,ako sú tam namontované tie podložky a pripojený Z/Ž drôt.A tak isto musí nechať okolo etážky tolko priestou,aby bola prístupná tá svorka ,ale aby tú dieru prekryla tá chromovaná krytka z batérie.Najhoršie je ,ked potrebuješ pootočiť etážku,aby sa dala namontovať batéria a vtedy sa povolí tá matica držiaca podložku a nemáš ju ako dotiahnuť,lebo je obložená.Neostane nič iné , ako riskúť to, odseknúť opatrne z obkladačky,aby sa dalo vhodným šroubovákom dostať na hranu tej matice a doklepnúť ju,aby ju pritiahlo.
Naozaj je to nedomyslené,lebo ing. vodárov to netrápi,že s tým majú problémy ing. elektrikári.
Naozaj by bolo načase,keby sa to vyriešilo rovno vo výrobe násteniek,aby bola na nej skrutka priamo zalisovaná zo závitom.
Dajme si to patentovať,zarobíme. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Feb 2015, 21:47

Dobre, teraz som trochu za debila.
Kam chceš tú nástenku a ten Ž/Z vodič pripojiť - prepojiť keď nástenky sú síce zvnútra kovové, ale vaňa je akryl, umývadlo novagranit a rozvody vody a kúrenia sú plast a hliníkoplast? Za akých okolností by sa tam objavil potenciál napätia? Voda? ale nó, veď tá nástenka je skoro v metrovej výške. To by si musel mať vodu po kolená.
Ja napr. mám na radiátoroch jedinú holú časť kde sa dá merák pripojiť odvzdušňovák. Rozvody teplej vody hliníkoplast. Prezvonil som dva najbližšie radiátory s kotlom. A čo sa stalo? NIČ. Nekonečno. Predpokladám, že pri rozvodoch pitnej vody by bola situácia taká istá.
Podotýkam, že kúpelňu mám cez prúdový chránič, ale pospojované tam nič nie je. To viem určite. Stavba skolaudovaná pre 10 rokmi. Vtedy to normu spĺňalo.

Vie my to niekto polopate vysvetliť? Tak dedinsky.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Feb 2015, 22:42

Nemám teraz čas to kresliť,ale ak si predstavíš že dôjde k prierazu fázy napr. v bojleri,práčke,myčke... na obal teda kostru spotrebiča, ten nie je uzemnený, takže prúd sa dostane aj do vody a hoci sú trubky plastové ale voda vodivá tak príde až k batérii,teda na jej kovovom telese je tiež fáza.
No a stačí stáť bosí na podlahe,dotknúť sa batérie a máš dosť.
Preto že nikdy nevieme v ktorom spotrebiči môže dôjsť k poruche a s ktorej strany sa môže nebezpečné napätie šíriť vodou ku kohútikom, či sprchovej hadici....,je potrebné všetky tieto potenciálne nebezpečné predmety pospájať na jeden potenciál a pripojiť na dobré uzemnenie,čo zaručí,že ak dôjde k takémuto javu, nebezpečné napätie je zvedené cestou MENŠIEHO ODPORU a čo najkratšou cestou /nie cez človeka/ do zeme/PE/ a tým aj spolahlivému zareagovaniu prúdového chrániča.
Keby sme všetky vodivé predmety neuvideli na spoločný potenciál , ktoré sú v dosahu v určitom priestore ,mohlo by sa stať,že medzi dvomi ,,vetvami,, pospojovania s nerovnakým zemným odporom ,na tej časti,kde sa objaví napätie sa stáva nebezpečná voči dotyku s tou ,,dobre uzemnenou,, pretože je tam rozdiel napätí.
Kým boli rúrky kovové,nebol s tým problém,pretože vodovodný rozvod bol dostatočne uzemnený po celej trase ležiacej v zemi.
Problém nastáva ,ak sa do potrubia vloží čo len časť z plastu,teda nevodivá.Preto sa už nedá spolahnúť na uzemnenie o vodovodný rad,ale musí byť zaručené uzemenie elektrickej sústavy,na ktorú sa dodatočne pripája to pospojovanie predmetov v byte.
Neviem, či som to vyložil správne, ale možno to niekto dá presnejšie a ešte lopatickejšie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Feb 2015, 07:23

Toto, čo si písal mi je všetko jasné. Len všetko je dané k stavu, ked je porucha zariadenia a vlastne je aj prerušená kostra spotrebiča. Teda dosť krajný prípad.
Ale beriem, áno, pospojovanie má význam v domácich podmienkach za určitých okolností. Len už nepoznám asi nikoho, kto si trebárs aj novostavbe v modernej kúpelni to pospája a nechá trčať z/ž vodič niekde zo steny, tak ako je to na tej foto hore.
Čo na to el. norma? Vedel by mi niekto napísať konkrétne tento prípad s nástenkou? Je to podmienka - pospojovať?
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Feb 2015, 07:51

Tak ako je to na fotke si to určite neurobí v byte nikto, pretože je to len ilustračná fotka ako ukážka, že sa to má tak namontovať po elektrickej stránke.Bolo to fotené namontované na obklade, asi niekde vo výlevke pre upratovačku. :wink:
Mňa tiež rozčuluje tá prehnaná predposratosť v niektorých normách,ale už si zvykám na to, že v dnešnej dobe je všetko možné a nebezpečné situácie, ktoré by sa prednedávnom neboli nikdy stali, sú dnes,pri súčasnom stave ,,modernej techniky,, a,,inteligencie,, niektorých ludí ,bohužial čoraz reálnejšie.

Keď sa pomedzi plastové trubky zároveň uloží do steny aj Z/Ž drot,urobí sa smyčka,tak aby sa dal pripojiť k tej podložke na nástenke,tak sa to pri obkladaní dá prekryť bez toho,aby to bolo vidno,akurát obkladčovi nestačí len vykrúžiť otvor pre etážku,ale musí aj vylúpiť malý obdlžnik pre tú svorku.A to býva problém odhadnúť velkosť otvoru,aby ho potom prekryla tá chromovaná čiapka z batérie.
Podla mňa, by bolo ideálne, keby tá svorka bola integrovaná priamo v etážke v tom esíčku medzi závitmi,alebo na telese rohového ventilu.Potom by nebol problém pri revízii jednoduchšie ten drôt odpojiť.Dokonca mám pocit, že sa také ventily so skrutkou volakedy aj vyrábali.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Feb 2015, 07:56

Tak tak. Rozumný človek asi ťažko bude čľapkať nohami vo vode v kúpelni keď má zapnutú práčku s vytrhnutým nulákom. No ako si písal, ľudia sa stále častejšie spoliehajú na to, že je všetko bezpečné a dokonale ošetrené. Premýšľať nad následkami nemusí nikto.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: PEX-Al-PEX rúrky /plasthliník/ a pospojovanie

Príspevok od používateľa tienik » 22 Feb 2015, 09:52

Tak chlapi, kedze ako sa tu pisalo - nie kazdy vie zvazit vsetky nebezpecenstva co hrozia. Takze s anemozeme spoliehat na logicku uvahu jednotlivcov, hlavne teda ak za to berieme peniaze a sme tam nedajboh aj podpisany.
V skratke:
1) Spoje plasthliniku su pre mna ciste izolacne, nakolko ziadny vyrobca tvaroviek nedeklaruje ich elektricke parametre, takze nech je skutocnost aka chce, pre man to nie je dostatocne a spolahlive spojenie.
2) Ked si pozrete plasthlinikovu ruru v priereze, tak toho Al je tam ako homeopatika - doslova nejaka navinuta folia. To by prierezovo aj tak nesadlo
3) O pospojovani, ci uz hlavnom alebo doplnkovom hovori jasne norma, tam niet co nove vymysliet. V kratkosti povedane, hlavnym pospojovanim pripajame v RD na svorku EPS ZZ vodcom prierezu 6 mm2 vsetky velke a cloveku dostupne vodive predmety a konstrukcie - to je samozrejme dom od domu ine. Doplnkovym pospojovanim rozumieme lokalne poprepanie v ramci miestnosti (typicky kupelna) ZZ vodicom prierezu 4 mm2 kde navzajom spojime PE elektrickych obvodov a "nezive" kovove voci okolo - zas typicky tie nastenky na vode a spol... Takze ano, aj ja by som sa potesil keby niekto zacal robit nastenky z PE svorkou a usetril by som si strasne reci okolo toho ked to riesim ako pride. POkial je rozumna kombinacia vodar - obkladac, tak su riesenim svorky z Becova, ale to byva fakt len malokedy. Ale na to doplnkove pospojovanie urcite netahajte 16mm2, vsak to je pre trestancov, nie pre ludi :-)
4) casto sa zabuda, ze je potrebne pripojit na EPS VSETKY potencionalne vodive siete vstupujuce do domu. Takze kable mame osetrit prepetovkymi, to je vacsinou zname. Ale aj voda privedena v plastovom potrubi je v zmysle normy vodiva, pokial nevieme deklarovat jej merny odpor mensi ako predpisuje norma. A kedze nemam chcut nahanat vodarne, zasadne uzemnujem vzdy aj potrubie - samozrejme na vodivej casti (sroubenie, spatny ventil, atd.....)
0

Napísať odpoveď