Vhodné nové ističe pre použitie s hliníkovými vodičmi ?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Anonymousser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11 Nov 2013, 15:04
Bydlisko: Blava né ?
Vek: 37

Vhodné nové ističe pre použitie s hliníkovými vodičmi ?

Príspevok od používateľa Anonymousser » 12 Mar 2015, 00:15

Zdravím,
riešim momentálne výmenu jedného rozvádzača bytového a časť inštalácie bude novej CYKY 3x2,5 + 3x1,5 pre svetlo na strope. Rekonštruje sa iba kuchyňa, nakoľko nedávno vyhorel starý Al kábel v stene, aké prekvapenie... :? Ale zvyšok bytu ostane ešte na hliníku - investor nemá toľko financií na kompletnú prerábku naraz.

Časť rozvádzača obsluhujúca nové rozvody mi je jasná bez debaty, prívod do rozvádzača ešte je tiež hliník istený 25A jedna fáza a štyri staré okruhy realizované: AYKY 2x4, 2xAYKY 2x4, 2xAYKY 2x4 a AYKY2x2,5. Násobok 2x znamená že súdruhovia skrútili hliník dokopy a šupli pod skrutku starého ističa, sú tam tie s bielymi plastovými puzdrami a čiernymi páčkami výroba niekedy okolo roku 1990.

Toľko k situácií a teraz k čomu ma zaujíma názor tunajšej komunity:

Môj kolega bol na prezentácií firmy SEZ Krompachy a páni deklarovali že sú jedny z mála, ktorý majú svoje modulové prístroje certifikované pre pripojenie k hliníkovým vodičom. Mal som v pláne dať nové schrack ističe aj do styku s hliníkom okrem novej medi v mojom prípade, nakoľko mi nedávalo zmysel v čom môžu byť iní, SEZ od ostatných.

Nakoniec som našiel toto:

http://www.bonega.cz/elektro/vzdelani/c ... vodice.pdf

Kde teda výrobca spomína aj SEZ, ale hlavne v čom je technologický rozdiel.

V mojom prípade rozvodnice do bytu pri čiastočnej rekonštrukcií idem použiť vypínač SEZ na hliníkový prívod a hliníkové vývody a jeden prívod PEN pôjdu do mostíka PEN-PE a fázové vodiče buď cez páčkové wago s týmto:
http://www.didaktik-gm.sk/produkty/1773 ... a-elcg?p=1

alebo skrutková svorkovnica a pokračovať v rozvádzači už CY 2,5 do ističov schrack.

No a konečne otázka do pléna:
Stretli ste sa s tým že hliníkový vodič v mieste kontaktu na bežnom ističi výrobcu, ktorý nebol certifikovaný pre hliníkové vodiče spôsoboval nejaké problémy ?

Inak ja ten hliník prierezov 2,5mm2 a 4 mm2 už tak nenávidím, vysekal by som to všetko... :axe:
0
Správny elektrotechnik chodí do práce s odporom, v práci sedí pod napätím a keď sa dotkne vedenia kopne ho do riti.

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Vhodné nové ističe pre použitie s hliníkovými vodičmi ?

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 12 Mar 2015, 02:18

Za 10 rokov som sa zo ziadnym problemom nestretol, (pouzivam prevazne najlacnejsie rady SEZ, ale aj moeler, shrack) len ak niekto predomnou pri odizolovani vodica neopatrne zarezal do hlinika alebo spravil ostry ohyb a casom sa to prepalilo.
V pohode su aj 2 vodice rovnakeho prierezu v 1 svorke istica, ale nie zmotane, hlinik treba ohybat co najmenej...
Pri zmotanom medenom a hlinikovom kabli dokopy uz problem moze nastat (casom), ale v cokoladke som zatial ziadny problem nemal. Samozrejme pouzivam cokolady s plieskom, tenky priemer skrutky vo vodici neudrzi staly tlak a bezproblemovy kontakt.
Wago tiez za 10 rokov ziadny problem, ale ci pouzivam tie s postriebrenymi plechmi neviem urcite.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vhodné nové ističe pre použitie s hliníkovými vodičmi ?

Príspevok od používateľa Merak » 12 Mar 2015, 03:21

Nazdar
Ak som bol nútený kombinovať v byte starú a novú el. inštaláciu, tak som to robil tak, že na starej som nechaj aj starú skrinku a spoje som len podotahoval a z tejto skrinky som si natiahol prívod do novej skrinky a do nej som ťahal nové káble.
Teda som mal jednu starú pôvodnú skrinku a jednu novú skrinku
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Anonymousser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11 Nov 2013, 15:04
Bydlisko: Blava né ?
Vek: 37

Re: Vhodné nové ističe pre použitie s hliníkovými vodičmi ?

Príspevok od používateľa Anonymousser » 12 Mar 2015, 12:53

Očividne niektorí z Vás tu ani po nociach nespia :)

Dneska som sa rozprával s oficiálnym zástupcom WAGO na slovensku ohľadne wago svoriek a Al vodičov, keď budem mať viac času napíšem sem viac.
0
Správny elektrotechnik chodí do práce s odporom, v práci sedí pod napätím a keď sa dotkne vedenia kopne ho do riti.

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Vhodné nové ističe pre použitie s hliníkovými vodičmi ?

Príspevok od používateľa tienik » 12 Mar 2015, 13:29

riesenie je jednoduche, bud pouzijes spominane znacky - kde vyrobca deklaruje pouzitie Al vodica.
Alebo, ak spajas vodic - vodic, pouzijes packovu Wago svorku a knej prislusnu vazelinu.
Kazde ine riesenie je nekorektne. Tvrdenie ze to niekde funguje bez problemov nie je dostatocne z hladiska predpisov.
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Vhodné nové ističe pre použitie s hliníkovými vodičmi ?

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 13 Mar 2015, 02:16

Jasne, vazelina :idea: Tu treba :!:
0

Používateľov profilový obrázok
Anonymousser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11 Nov 2013, 15:04
Bydlisko: Blava né ?
Vek: 37

Re: Vhodné nové ističe pre použitie s hliníkovými vodičmi ?

Príspevok od používateľa Anonymousser » 13 Mar 2015, 08:53

No napíšem Vám pár informácií, ktoré mám osobne od oficiálneho zástupcu fy. WAGO pre Slovensko v Bratislave.

Wago má odskúšané a zaručuje bezpečné a spoľahlivé spojenie hliníkových vodičov do prierezu 4mm s ĽUBOVOĽNOU WAGO svorkou, teda aj nastrkavacie aj packove aj DIN systemy.

Podmienkou je použiť ich wago Alu-plus pastu podľa návodu a dodržať konkrétnou svorkou stanovené prierezy a dĺžku odizolovaného vodiča. Treba však pamätať na nižšiu prúdovú zaťažiteľnosť Al vodičov v porovnaní s Cu vodičmi.

WAGO uvádza:
2,5mm=16A
4mm=22A

Jasne a dvakrat som sa pána pýtal či nehrozí odstrihnutie vodiča na nastrkávacej wago svorke a tvrdil že ak sa použije ich pasta a dodržia sa ostatné podmienky tak určite nie. Pasta zničí oxidačnú vrstvu na AL vodiči, ktorá vzniká okamžite na vzduchu a má menšiu vodivosť a zároveň zabráni jej opätovnému vzniku nakoľko je pasta v svorke wago natlačená spolu s vodičom.

Aby ste si nemysleli že som si to vymyslel:
https://www.youtube.com/watch?v=LNaQN9L7Psc

Mimochodom tá vazelína čo som spomínal predtým:
http://www.ges.cz/sk/elektrovodiva-vaze ... 03138.html

s tou mi jedno packove wago na hliniku vyhorelo. Kupil som spominanu original wago pastu, este som neskusal, ked vyskusam, napisem.
0
Správny elektrotechnik chodí do práce s odporom, v práci sedí pod napätím a keď sa dotkne vedenia kopne ho do riti.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vhodné nové ističe pre použitie s hliníkovými vodičmi ?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Mar 2015, 09:16

Na tento "problém":

...riešim momentálne výmenu jedného rozvádzača bytového a časť inštalácie bude novej CYKY 3x2,5 + 3x1,5 pre svetlo...
No a konečne otázka do pléna:
Stretli ste sa s tým že hliníkový vodič v mieste kontaktu na bežnom ističi výrobcu, ktorý nebol certifikovaný pre hliníkové vodiče spôsoboval nejaké problémy ?


z vlastní zkušenosti u starých instalací mohu jen doporučit:
rozvaděč, který je podle norem a výrobce je za něho zodpovědný, samozřejmě klasicky rozdělený na TN-C a TN-S, kde budou solidní nové jističe (nikoli bazarové) se sníženou proudovou hodnotou pro Al rozvody proti původním, hlavním důvodem je STARÝ Al, který postupem času sublimuje.
Všechny spoje ve stávající části dotáhnout, do revizní zprávy napsat stav, doporučený k urychlené rekonstrukci pro Al rozvody a celkově část TN-C.
Dělám to pro svoje klidné spaní. Nikdy nevím, co zákazník vymyslí, aby mohl "tahat" po hliníku víc, než je možné. Poruchy se vyskytovaly a budou na hliníku právě z proudového přetěžování Al vedení a nedostatečné preventivní údržby spojů na AL. Rozvaděč se dá upravit později do celého stavu TN-S a TN-C se odstraní včetně rozvodů. Solidní výrobce RP dokáže doplnit , co je třeba.

PS
Baslíř si "nějak poradí, aby to časem vyhořelo" !!!
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok