Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa Merak » 27 Jún 2013, 20:00

OM5NU napísal:Merak ak sa ti podarilo ukecať tetušku na výmenu 1x25 A za 3x25 A bez pripojovacieho poplatku (teda doplatku za tie 2 fázy navyše), tak to Ťa nabudúce zavolám aj ja do obchodnej kancelárie keď budem niečo podobné riešiť :D To si ju musel riadne zblbnúť. :)
nie, podarilo sa mi im tam vysvetliť, že ja mám platiť iba za rozšírenie z jednej fázy na tri fázy, a nie aj za zvýšenie apmeráže z 20A na 25A
lebo ja som mal fyzicky 25A istič, ale oni mali v systéme zadané, že mám iba 20A a aj do zmluvy mi to napísali
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa OM5NU » 27 Jún 2013, 20:12

A nemýliš si to s prípojkou (nemeranou časťou) v zemi? A len ste sa s energetikmi špatne pochopili?
BTW, normy STN platia aj pre energetiku. Oni majú navyše ešte PNE - ale to len niektoré, ktoré nie sú riešené v STN.
Mám k dispozícii všetky elektrikárske normy a nepostrehol som tam nič také (tým netvrdím, že to nemôže byť pravda), dokonca ani to po mne nikto ešte nežiadal. Preto sa pýtam.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa Merak » 27 Jún 2013, 20:19

pokiaľ si dobre pamätám, tak pred elektromerom prívodný kábel od vedenia by mal byť aspoň AYKY 4x25
a áno, STN platia aj pre energetikov, ale keď si energetici povedia, že prívodný kábel musí byť aspoň Cu 10mm2, či je to v TN-C alebo v TN-S, lebo ťa ináč nezapoja, tak si nevyberieš
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa OM5NU » 27 Jún 2013, 20:41

Ale keď Ti to povedia, musia to povedať na základe niečoho a to "niečo" by ma zaujímalo. Inak si to môže vravieť koľko chce a je mu to platné ako mŕtvemu tatranka. Viem, že je jednoduchšie splniť požiadavku a mať pokoj (niekedy je to lepšie riešenie) ale fakt by som rád vedel na čom sa zakladá tá požiadavka, lebo bežne projektujem a revidujem nn prívody 5x6 a 3x6 a ešte mi nikto v ZSE nepovedal, že je to zle. Ak to po tebe budú chcieť nabudúce, skús trvať na predpise, podľa ktorého to požadujú.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa Merak » 27 Jún 2013, 20:49

mno ja mám do bytu CYKY-J 4x10mm2 a posilnený CYA 16mm2 ZŽ, takže kvôli prepäťovkám, takže ja som v pohode :)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa OM5NU » 27 Jún 2013, 21:28

Za tú 16 Ťa chválim. Kopa ľudí má v tom chaos, ale ekvipotenciálne pospájanie proti blesku musí byť a treba min. 16 mm2 aj keby na ochranu pred úrazom el. prúdom stačilo aj menej. 62305 nepustí.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa Merak » 27 Jún 2013, 21:41

tak ma to učili na školení Salteku
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Istenie bytu.

Príspevok od používateľa makan » 01 Jún 2014, 19:12

Dobrý deň chcem sa spýtať v súvislosti s prívodom do 3-i bytu, nechcem otvárať novú tému nadviazal by som na túto tému. Pri rekonštrukcii bytu som natiahol nový prívod do bytu 2x4mm2. Popri prívode som natiahol z/ž vodič CY6. Vodič som prizemnil v stupačke a v RS byte na PE prípojnicu. Prívod do bytu je istený 1x25A. Prívod má 4m. Kábel je uložený v lište PVC na omietke. Na fóre som čítal že by mal by prívod min. 6mm2.Čo myslíte postačuje prierez vodiča na prívode vzhľadom na istenie a uloženie vodiča? Ďakujem za odpoveď.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2454
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Júl 2014, 21:37

PEN min. 10 mm2 ale myslim ze sa to niekde uz riesilo
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Okt 2015, 10:10

Nevím, kam mám ten polohloupý dotaz dát...
Kamarád chce v paneláku v rámci jednoho pokoje přidělat navíc jednu zásuvku a připojit ji na stávající. Vše je původně důsledně hliník a TNC.
Ptá se mě, jestli je správnější a podle jaké normy připojit novou zásuvku dvěma vodiči jako jsou všechny ostatní, nebo třemi.
Normálně by mě nenapadlo nad tím přemýšlet a dal bych tam 3 dráty, ale - já nevím který předpis by to mohl řešit.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa Merak » 18 Okt 2015, 11:19

Troma vodičmi
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa elmara » 18 Okt 2015, 14:19

To breta 1:

Pokud se jedná o předpis, tak tento se jmenuje ČSN 33 2130 ed. 3 Vnitřní elektrické rozvody. Toto se ale týká všech rozvodů nově rekonstruovaných, tudíž připojení jedné zásuvky bych tak neřešil. Jen dej pozor, aby se ti nesešly dva vodiče Al-Cu pod jednou svorkou. Jinak by se musela poslední zásuvka v TN-C vyměnit za variantu pro smyčkování, t.j každý pól má dva šroubky. Též je nutné mít zásuvku určenou výrobcem pro připojení Al vodičů.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Okt 2015, 17:10

Myslím,, že pod jednou šroubou by kludne mohli byť aj Cu a Al, ale tak že sa nesmú vzájomne dotýkať,čiže jeden z jednej strany a druhý z druhej, aby nedochádzalo k chemickej reakcii medzi tými kovmi, ale technicky to tam nebude držať, pretože sa nebude dať dotiahnuť Cu vodič, kedže sa vyrábajú v inom-tenšom priemere ako Al.
No kedže starý rozvod bol hliník s väčším PRIEMEROM, tak nový kábel Cu má o niečo tenší PRIEMER tak pod jednou hlavičkou ho nedotiahne a tenší bude vypadávať.A na seb a sa tiež nesmú dať./teda bez cupalky podložky medzi nimi/
Stačilo by vymeniť zásuvku za takú čo má pripojenie podobné ako WAGO svorky ,teda cez pružinu s dvomi dierkami pre vodiče,kôli smyčkovaniu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Problem so zasuvkami na starom hlinikovom vedeni

Príspevok od používateľa elmara » 18 Okt 2015, 22:27

5ko,

zásuvka s bezšroubovými svorkami by byla super, ale bohužel jsou tyto určeny pouze pro Cu vodiče. Obecně se lepší typy zásuvek a vypínačů dělají dnes již pro Cu vodiče. Taky na co vyrábět přístroje pro Al vodiče, když se ani Al vodiče průřezů do 10 mm2 nesmí používat.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok