Použitie el. krabíc do materiálov C3.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Použitie el. krabíc do materiálov C3.

Príspevok od používateľa makan » 24 Nov 2015, 07:38

Pozdravujem Váš všetkých elektrotechnici a chcem by som sa spýtať resp. poradiť s montážnym problémom. Pri montáži elektroinštalácie v bytoch konkrétne v kuchyni sa stretávam s problémom že veľa ľudí si v poslednom čase montuje do kuchyne nad pracovnú dosku drevenú zástenu z drevotrieskovej dosky(bukas). Pozeral som podľa STN bukas ide o lepené drevo čiže stupeň C3- ľahko horľavé stavebné hmoty. V prípade že sa montujú el. pracovné zásuvky nad pracovnú dosku môžem použiť jedine elektroinštalačné krabice dvoj plášťové KI 68 L/1. Stáva sa mi dosť často že plastový rámik strojčeka zásuvky alebo spínača nezakryje otvor ktorý je potrebný na samotnú krabicu. Záleží na použití prístrojov. Chcem sa preto spýtať ako by sa dala táto situácia vyriešiť tak aby to bolo bezpečne namontované a aby to aj vyzeralo esteticky dobre. Môžem použiť aj el. krabice do materiálov C2? Spomínané krabice sa nedajú skladať do viac rámikov. Vychádzal som z ponúkaného sortimentu firmy KOPOS. Ďakujem za radu.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Použitie el. krabíc do materiálov C3.

Príspevok od používateľa Patriky » 24 Nov 2015, 13:21

Podľa mňa máte zlú krabicu, je o niečo väčšia ako priemer. Ja by som dal KP64/LD NA. Reakcia na oheň A1-F. Len treba vyfrézovať otvor 68mm. Potom Vám to pekne ten rámik prekryje. A keď chcete viac-násobný rámik tak by som dal KP 64/2L, alebo 3L atď. Či chcete 2 rámik - 2L, 3 rámik - 3L ...
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Použitie el. krabíc do materiálov C3.

Príspevok od používateľa makan » 03 Dec 2015, 21:07

Ďakujem za radu dal som tam krabicu KPL 64-40/LD, je aj užšia tak zapasovala a tiež vyhovuje do F. Rozmýšľal som ešte aký je Váš názor ja sa neviem rozhodnúť do akej triedy zaradiť ako materiál podľa STN EN 13 501-1 drevená zástena ktorá sa dáva za pracovnú dosku v kuchyni. V norme to nieje jasne povedané (aspoň som to nenašiel). Našiel som komentár k tejto problematike na KOPOS.SK.
http://www.kopos.cz/cs/novinky/odcl/ele ... revostavbe
V komentári sa píše je zaradený tento materiál ako drevotrieska v C+D a aj v E+F. Nieje mi celkom jasné kde to zaradiť. Keď je tam díha nalisovaná tak to už je v F?
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Použitie el. krabíc do materiálov C3.

Príspevok od používateľa Patriky » 03 Dec 2015, 21:28

A nieje to jedno? Dajte tie krabice ako som už písal, vyhovujú od A1-F tak je to v poriadku. A tým pádom je jedno, čo to je za mat.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok