Pospajanie v kupelni

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Okt 2015, 12:22

Neviem, odkedy to tak je, ale projektant musí byť členom v komore stavebných inžinierov a tam sa dostane len s akademickým titulom, tak mi bolo povedané. Jeden z mnohých dôvodov, prečo na ňom pracujem.

Bez toho môžeš kresliť len zmenové projekty.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Merak » 29 Okt 2015, 13:32

Projektant elektro nemusí mať VŠ a nemusí byť v žiadnej komore

-- Spojený príspevok 29 Okt 2015, 14:35 --

P.S.: vyhláška je 508/2009, nie 509/2008
:thumbup:

-- Spojený príspevok 29 Okt 2015, 14:36 --

P.S.2: projektant už vo vyhláške definovaný nie je
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

230DC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 07 Mar 2013, 22:57

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa 230DC » 29 Okt 2015, 13:50

Patriky napísal: Len poznam chalanov elektrikarov zivnostnikov aj firmy ktory vedu do prvej zasuvky v kupelni cy4, kde ju zapoja a poslu dalej. Niektori zasa hovoria, ze to neni treba a moj nazor je tiez taky ze to netreba.
Prepáč ale nie je mi jasné čo pošlú ďalej a čo nie je treba.

Pýtal som sa chalanov čo robia "fušky" a oni vraj všetko v kúpeľke pospájajú cu2,5 a pripoja cu2,5 na zelenožltý vodič v grabici čo vedie do zásuvky v kúpeľke.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Okt 2015, 09:48

Merak napísal:Projektant elektro nemusí mať VŠ a nemusí byť v žiadnej komore
A o akých projektantoch sa teraz bavíme? Ja som hľadal vyhlášky včera tak z rýchlika, našiel som jednu z roku 2000, neviem, či ešte platnú, ale tam sa práve spomínalo členstvo v komore stavebných inžinierov.

Tak sa opýtam inak: stavebný projektant nakreslí projekt objektu. Napr. rodinný dom. Kópiu pošle mne a ja mám nakresliť elektroinštaláciu, teda vytvoriť samostatné paré pre elektrikárov. Potrebujem byť členom v komore stavebných inžinierov?

Len detail - všetky projekty od elektroinštalácií, čo som držal v ruke, kreslil človek s akademickým titulom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Patriky » 30 Okt 2015, 11:12

Nemusis mat akademicky titul ani byt v komere, ale mozes projektovat len male stavby tusim s vymerov do 200 m stvorcovych. Mozes aj objekty ktore maju pivnicu a podkrovie pokial to mas uz poschodie tak nemozes. Ako pise merak 508 uz neriesi projektantov mozes robit len to co som ti napisal vyssie a certifikat, skusky som robil v TI a uspesne. Samozrejme ani ja neviem vsetko. Ja mam maturitu elektrotechnicku skolu a $23 bez obmedzenia U. A inak moja praca je v slov elektrarnach a toto mam len po mimo. Takze mozem spravit projekt na nejaky 4 izbovy bungalov do 200 m stvor, a staci mi tam dat razitko a nemusim byt autorizovany stavebny inzinier. To plati aj pre bleskozvod, pripojky atd. Ale mozes spravit len pripojky nn alebo len bleskozvod.

-- Spojený príspevok 30 Okt 2015, 12:17 --
Drakoush napísal:
Tak sa opýtam inak: stavebný projektant nakreslí projekt objektu. Napr. rodinný dom. Kópiu pošle mne a ja mám nakresliť elektroinštaláciu, teda vytvoriť samostatné paré pre elektrikárov. Potrebujem byť členom v komore stavebných inžinierov?
Nemusis byt, spravis das razitko gulate popripade das kopiu certifikatu od ti a to je cele. Ale musi to splnat podiemnky co som ti pisal vyssie
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Merak » 02 Nov 2015, 12:40

Drakoush napísal:
Merak napísal:Projektant elektro nemusí mať VŠ a nemusí byť v žiadnej komore
A o akých projektantoch sa teraz bavíme? Ja som hľadal vyhlášky včera tak z rýchlika, našiel som jednu z roku 2000, neviem, či ešte platnú, ale tam sa práve spomínalo členstvo v komore stavebných inžinierov.

Tak sa opýtam inak: stavebný projektant nakreslí projekt objektu. Napr. rodinný dom. Kópiu pošle mne a ja mám nakresliť elektroinštaláciu, teda vytvoriť samostatné paré pre elektrikárov. Potrebujem byť členom v komore stavebných inžinierov?

Len detail - všetky projekty od elektroinštalácií, čo som držal v ruke, kreslil človek s akademickým titulom.

no pokiaľ si dobre spomínam, tak sa stále bavíme o projektovaní elektroinštalácií, alebo nie?
no tebe je zbytočné hľadať vyhlášky z roku 2000, keď odvtedy je už dvakrát zmena
v starých vyhláškach to bolo, že §24 bol rozdelený na tri časti, ale v novej vyhláške to už tak nie je, nová vyhláška 508/2009 má už len §24 - revízny technik
ale podľa normy prebranej z EÚ si vieš spraviť štátnu skúšku a dostať tak osvedčenie na projektanta elektro podľa danej normy

a ako je to s tou mafiou SKSI, to netuším, ale už bolo mnoho prípadov, že pán birokrat na úrade požadoval projekt s pečiatkou od SKSI, ale právne to nebolo nijak vypodložené

a pokiaľ viem, tak na elektro inľtaláciu sa vždy robieva samotné paré
a už som videl aj elektro projekt nakreslený a opečiatkovaný inžinierom architektom, ktorý s elektro nemal nič spoločné, ale projekt do.....l statočne, ani citované normy mu tam nesedeli

a možno práve kvôli tomuto sa zrušil projektant vo vyhláške, aby ho mohol robiť kadejaký hotentót, ktorý to viac potentuje ako naprojektuje :pain:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Peter14
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Júl 2014, 22:27

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Peter14 » 13 Dec 2015, 19:04

Znova otvorim túto staršiu tému, prečítal som všetkých 6 strán ale stále mi nie je jasná jedna vec čo sa týka pospájania v panelákoch, mám pocit, že každy tu píše niečo iné. Čo mi nie je jasné - kde treba ukončiť doplnkové pospájanie v paneláku ktorý ma komplet všetky rozvody vody z plastu (po rekonštrukcii vodovodnych stupačiek). Vo všetkych týchto stupačkách čo som videl bol natiahnutý aj uzemňovací Cu vodič asi 16mm2 neprerušený a boli naňho pripojené rozvody plynu a ostatné kovové časti ako vaňa a skelet jadra. Moja otázka znie, môže byť pospajanie pripojené na toto uzemnenie alebo radšej natiahnúť Cu vodič až k bytovému rozvádzaču na PEN svorku, prípadne to spojiť všetko? Sieť TN-S bod rozdelenia za elektromerom v bytovom rozvádzači. Viem že pospájanie má byť pripojené na HUS ale to je v paneláku trošku problém.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa elmara » 13 Dec 2015, 20:30

Peter,

obecně, čím více bude věcí spolu pospojováno, tím lépe. Pokud se v tomto případě jedná o staré panelákové jádro, tak bych propojil se stoupačkovým PE vodičem i PEN svorkovnici v rozváděči. Proto, když už je vedený samostatný ochranný vodič, je velice rozumné toho i využít.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok