návrh hlavného ističa

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Hurvo
Svetelektro FOTOGRAF
Svetelektro FOTOGRAF
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Všadeprítomný

Príspevok od používateľa Hurvo » 01 Mar 2010, 21:29

Dolfi napísal:
joži napísal:my mame 3x100A pripojku:-)
Čo na ňu máte pripojený gáter alebo čo ...?
Na gáter je to stále veľa :lol: Asi tam pestuje bylinky :lol: Len pozor, podozrivo vysokú spotrebu elektrárne nahlásia na KRPZ a hneď máš dom prepadovku :lol:
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 01 Mar 2010, 21:30

... :lol: :lol: :lol:

Od témy, ale sorry, to som si neodpustil :lol:

Používateľov profilový obrázok
Hurvo
Svetelektro FOTOGRAF
Svetelektro FOTOGRAF
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Všadeprítomný

Príspevok od používateľa Hurvo » 01 Mar 2010, 21:31

pauper napísal:dakujem. predca aj na bakalarku si to musim niekde zistit,hm? a zistujem na nete,neviem co je na tom zle, ved to je forum...
Nemyslel som to zle, len keď vidím niektoré odpovede, tak sa bojím aby si si tú bakalárku nepohnojil. NIČ V ZLOM.
0

pauper
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 13 Aug 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pauper » 01 Mar 2010, 21:37

Hurvo - ty si projektant?
0

Používateľov profilový obrázok
Hurvo
Svetelektro FOTOGRAF
Svetelektro FOTOGRAF
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Všadeprítomný

Príspevok od používateľa Hurvo » 01 Mar 2010, 21:39

Robil som novú prípojku na mojom starom RD a trocha do projektovania "fušujem" :roll:
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 01 Mar 2010, 21:44

Hurvo napísal:
Dolfi napísal:
joži napísal:my mame 3x100A pripojku:-)
Čo na ňu máte pripojený gáter alebo čo ...?
Na gáter je to stále veľa :lol: Asi tam pestuje bylinky :lol: Len pozor, podozrivo vysokú spotrebu elektrárne nahlásia na KRPZ a hneď máš dom prepadovku :lol:
kazdy sa dako trapime:-)

Používateľov profilový obrázok
Hurvo
Svetelektro FOTOGRAF
Svetelektro FOTOGRAF
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Všadeprítomný

Príspevok od používateľa Hurvo » 01 Mar 2010, 21:47

pauper tu som Ti niečo užitočné našiel: DIMENZOVANIE HLAVNÉHO ISTIČA http://eon.sk/index.php?www=calculate_m ... igation=69
0

pauper
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 13 Aug 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pauper » 01 Mar 2010, 21:49

MOC DAKUJEM!
0

mirius
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 22 Aug 2009, 00:00

Príspevok od používateľa mirius » 01 Mar 2010, 22:38

ak správne vychádzam z teórie, ta istič má chrániť vedenie čiže hlavný istič hlavnú prípojku. Takže v podstate si stačí zistiť aký kábel ide do domu a podľa toho navrhnúť istič. Samozrejme, treba dbať aj na tom, aby bol vždy min. o radu nižšie ako na vyššom istení.

Ak navrhuješ celý projekt alebo niečo také, my sme na škole používali free program Sichr 8. Navolíš si záťaže, ističe a on Ti celú sieť aj skontroluje, či nemáš niekde chybu. Super pomôcka.
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 01 Mar 2010, 22:56

ten Sichr som tu už vela krat spomínal, je to fakt užitočný Sezacky program a navyse zžadarmo

Používateľov profilový obrázok
Hurvo
Svetelektro FOTOGRAF
Svetelektro FOTOGRAF
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Všadeprítomný

Príspevok od používateľa Hurvo » 02 Mar 2010, 07:47

mirius napísal:ak správne vychádzam z teórie, ta istič má chrániť vedenie čiže hlavný istič hlavnú prípojku. Takže v podstate si stačí zistiť aký kábel ide do domu a podľa toho navrhnúť istič. Samozrejme, treba dbať aj na tom, aby bol vždy min. o radu nižšie ako na vyššom istení.

Ak navrhuješ celý projekt alebo niečo také, my sme na škole používali free program Sichr 8. Navolíš si záťaže, ističe a on Ti celú sieť aj skontroluje, či nemáš niekde chybu. Super pomôcka.
Tvoja teória je zlá, vždy sa začína od konca, čiže koľko kW budeš potebovať, podľa toho sa dimenzuje istič aj vedenie. Veď sa nad tým zamysli, robíš novú prípojku, ako si zistíš aký kábel ide do domu keď žiadny nemáš. Poriadne si preštudujete web ZSE, je tam dosť informácii ako sa postupuje. A ešte doplním, prívodný kábel nejde do domu (v niektorých prípadoch áno) ale zo stĺpa do elektromerového rozvádzača, ktorý musí byť na volne prístupnom mieste (v oplotení RD) alebo v samotnom múre RD.
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 02 Mar 2010, 19:42

zo stĺpa ide do HDS-ky ,potom do ER/elektromerový rozvádzač/ ,ktorý musí byť umiestnený na hranici pozemku a z ER do domu ,bytu ,t.j. aj nové bytovky majú hlavný ER pred vchodom /vonku/.
SSE /neviem ako ZSE/ ti nedá 32A istič ,pokial nemáš el.vykurovanie ,maximum B/25A.
čím väčší Hlavný istič ,tým viac prachov platíš ,neplatí jedine , keď máš vykurovanie akumulačnou pecou/neplatíš za istič/.
spočítaj si všetky spotrebiče /žiarovky ,pec atď/ daj 40% a máš to.
0

mirius
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 22 Aug 2009, 00:00

Príspevok od používateľa mirius » 02 Mar 2010, 21:12

to Hurvo:

máš pravdu. Najskôr som si myslel, že ide o nejaké doplnenie a nie o úplne nový návrh. Keby však išlo aj o doplnenie, tak je to hlúposť, čo som napísal, lebo isitič chráni tú časť, čo je za ním (smerom zo siete). Písal som to večer, tak som bol už asi mimo. Vďaka za opravu.
0

Používateľov profilový obrázok
hawkie 69
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 03 Mar 2010, 00:00
Vek: 54

Príspevok od používateľa hawkie 69 » 05 Mar 2010, 18:29

Hlavný istič sa pre normálne domy bez el vykurovania montuje 3x25A. čo máš v skrini na stĺpe záleží od FI prípojkového kábla. ak máš 4x4mm2 tak tam ani energetik nedá 100A poistky, lebo v prípade poruchy na kábli by vyliezali zo zeme vyprážané červy. podla hodnoty hl ističa sú stanovené aj odberové tarify EZ.
0
čo sa môže pokaziť to sa aj pokazí

Používateľov profilový obrázok
Kn-tibi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 08 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: komárno

Príspevok od používateľa Kn-tibi » 30 Mar 2010, 18:59

hawkie 69 napísal:Hlavný istič sa pre normálne domy bez el vykurovania montuje 3x25A. čo máš v skrini na stĺpe záleží od FI prípojkového kábla. ak máš 4x4mm2 tak tam ani energetik nedá 100A poistky, lebo v prípade poruchy na kábli by vyliezali zo zeme vyprážané červy. podla hodnoty hl ističa sú stanovené aj odberové tarify EZ.
inak hlavný prívod musí byť minimálne prierez 6 mm2 ak tam nieje elektrárne ti nenamontujú hodiny a musíš splniť ich pripojovacie podmienky.

PS: na stlpe je vždy vyššie istenie ako potom pri dome .

Inak ak sa chce vypočítať hlavný istič tak treba spočítať všetky výkony a vynásobiť to koeficientom súdobosti (čiže predpoklad že pôjde všetko naraz a to číslo je 0,75 čiže 75% šanca že ti pojde všetko naraz) dostaneme hodnotu na jednu fázu a ak v dome máme 3 fáze tak to vydelíme ešte 3 a dostaneme istenie 3x ....
0
som úplný laik (v elektronike) ale chcem to zmeniť .

spodki
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 27 Sep 2010, 00:00

Príspevok od používateľa spodki » 27 Sep 2010, 16:36

skús pozreť stn 332130 (5.1983)príloha1,2 je tam iba výpočet na hl domové vedenie pri bytovom dome ,ale možno ti to pomôže
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok