normy pre elektroinstalaciu domu

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Príspevok od používateľa burizon » 10 Feb 2011, 23:13

Je to iba diskusia o elektroinštalácii. Zatiaľ som sa stretol iba s kruhovým zapájaním zásuviek. V byte , ktorý teraz dokončujem po predchádzajúcich montéroch sú zapojené zásuvky do kruhu. A ako je to napr. s osvetlením, väčšinou bol jeden okruh prízemie a druhý poschodie.
0

Používateľov profilový obrázok
stevocz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 13 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: SR- KE
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stevocz » 10 Feb 2011, 23:24

tiez by som sa chcel spytat na krabice. pri svetlach je tak ze bol vypinac a hore nad nim krabica (celkom jasne) od neho isiel kabel smerom ku svetlu a tam bola dalsia krabica a az tak ku svetlu. takze ku 3 svetlam a 2 vypinacom (jeden je dvojity) bolo 5 krabic. musi to tak byt alebo moze ist priamo na svetlo, takze by ostali len 2 krabice. pri zasuvkach to je podobne. jedna hlavna krabica kde odtial ide kabel ku kazdej zasuvke a pred kazdou zasuvkou je dalsia krabica. ide o stenu spolocnu s chodbou wc a kupelnou

musi to byt tak podla normy alebo tie krabice moze vynechat. kable idu v stene takze aj tak by som musel sekat stenu keby som chcel nieco niekde pridat.

ine izby idu zasuvky do kruhu a svetla tazko povedat. mozno su krabicky schovane pod omietkou
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 12 Feb 2011, 19:31

mikkipp napísal :
Pospojovanie kovovej batérie na PE, keď prívodné vodovodné trúbky sú PVC má nejaký význam? Ináč v akej norme je to napísané? 4-41? 5-54? Isto sú tam nejaké výnimky...

o tom význame pochybujem ,ale je to kovová časť a veď vieš...
skúsim pozrieť ,kde sa o tom pojednáva.

burizon
ku tým zásuvkám : pokial by ste to mali do kruhu ,prívod by bol do prvej a odvod z poslednej.takto sa to zapája na ostrove opíc a majú istenie 32A/čiže prívod aj odvod pod jeden istič 3x2,5/ ,ale majú flexo šnúry s poistkami. u nás je to zapojené do lúča a nevidím dôvod to zapájať do hviezdy ,lebo súčet príkonov spotrebičov na jeden zás. obvod 3680W
kábel CYKY ... 3x2,5 je istený 16A ističom a kábel znesie 25A
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 13 Feb 2011, 10:28

Hej viem... neopodstatnená legislatíva, ktorá si kryje chrbát.
Tú normu som našiel: STN 33 2000-7-701
Pokiaľ bude nejaká otázka, tak sa pozriem a skúsim vysvetliť. Ešte pohľadám normu na max. počet zásuviek a tiež na tie krabice.
A tiež sa mi niečo marí, že podľa novej STN 33 2000 4-41 sú prikázané prúdové chrániče aj na bežné zásuvkové obvody (pozriem v utorok v práci). Na rozvody v kúpelni sú povinné.

S tým zapojením zásuviek sa trošku strácam - do kruhu som myslel tak, že prívod do prvej, z nej do druhej, z nej do... a nakoniec do poslednej a koniec. A nie späť k ističu - teda myslel som rozpojený kruh. Ako je do lúča?
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Príspevok od používateľa burizon » 13 Feb 2011, 12:07

Benco
ja som nemyslel úplny kruh, tak to tuším zapájajú vo Veľkej Británii, ja som mal na mysli to, čo tu spomínal mikkipp. V princípe sme sa už o tom bavili. Je to jeden okruh 10-tich zásuviek na jeden istič. Ja som sa doteraz domnieval, že prívod fázy od ističa dotiahnem (samozrejme, že aj N a PEN) do prvej zásuvky, odtiaľ pokračujem do ďalšiej a skončím v tej desiatej zásuvke. Neviem presne, čo si mal na mysli so systémom do lúča, ale zrejme je prívod dotiahnutý do krabice a z nej ťaháš osobitne kábel do každej zásuvky ak sa mýlim, tak mi prosím ťa vysvetli ťahanie zásuviek do lúča a do hviezdy, zrejme mi niečo uniklo.
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 13 Feb 2011, 19:14

hovoríme o tom istom a strácame sa.
písal som : ostrov opíc = anglicko ,tam to majú do kruhu
u nás je to v podstate tiež do kruhu ,len z poslednej zásuvky už nejdem pod istič ,preto som vravel do lúču ,lebo z ističa do z1,z1 do z2 atď.

mikkip:RCD v podstate všade ,kde má prístup laik , tu na fóre som aj presne napísal normy.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Príspevok od používateľa burizon » 13 Feb 2011, 20:24

Nevedel som, že ostrov opíc je Anglicko, zaujímavé. Robil si už aj "inteligentnú" elektroinštaláciu?
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 13 Feb 2011, 20:35

áno ,montoval ,ale to je už na inú tému a dlhšiu :wink:
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 13 Feb 2011, 20:43

ale mohol by si porozpravat, ktora to bola instalacia?
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Príspevok od používateľa burizon » 13 Feb 2011, 20:44

Tak aspoň niečo. Sila sa ťahá ako pri normálnej inštalácii? A vraj paralelne s ňou sa ťahá dátovy kábel.
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 13 Feb 2011, 20:48

ako pri ktorej
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 13 Feb 2011, 21:22

skúsim nájsť plány a oskenovať cez týždeň
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 13 Feb 2011, 21:53

super uz aby to bolo :) mozes povedat aspon znacku?
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 14 Feb 2011, 16:28

benco napísal: mikkip:RCD v podstate všade ,kde má prístup laik , tu na fóre som aj presne napísal normy.
O tom som nevedel - ďakujem za info. Danú tému som hravo našiel, určite sa to niekde zíde. Zaslúžiš si karmu
http://svetelektro.com/modules.php?name ... hlight=rcd
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: normy pre elektroinstalaciu domu

Príspevok od používateľa milan209 » 19 Feb 2016, 18:43

Poprosil by som o radu ako mam zapojiť rohovú vaňu k 220V.
Totižto pod ňou je elektromotor - čerpadlo ktoré vháňa vodu do trysiek. A z čerpadla ide relatívne krátky kábel cca 1.5m ktorý má pred zastrčkou také sivé čudo s tlačidlom a svieti to. Doteraz to bolo zapojené v zásuvke dole za vaňou ale dnes som tam napojili ešte práčku a akosi sa mi to nezdá ci je to takto bezpečné. Ta vaňa je už takto zapojená asi 10 rokov.
Zásuvka nemá prúdový chránič len obyč. istič.
Co navrhujete ako to celé zapojiť aby sa náhodou nič nestalo?
Foto ako to tam vizíra :
http://e21i.imgup.net/20160219_151a9.jpg
http://y54i.imgup.net/20160219_19f5f.jpg
http://a05i.imgup.net/20160219_1dac0.jpg
0

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: normy pre elektroinstalaciu domu

Príspevok od používateľa Bizo » 19 Feb 2016, 19:17

ako toto cele je v zone1 za vanou bez RCD,ty vole to je riadna ptakovina a odvaha
0

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: normy pre elektroinstalaciu domu

Príspevok od používateľa milan209 » 19 Feb 2016, 19:31

Jj. Uvedomujem si to. Práve preto sa pýtam. Musím tu zásuvku dať teda aspoň 60 cm vedľa vane?
Musí sa tam dať prúdový chránič?
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: normy pre elektroinstalaciu domu

Príspevok od používateľa martin knocik » 19 Feb 2016, 19:44

Podla noriem je to neriešitelné bez vačších úprav. Rozumným kompromisom by bol prúdových chránič, uzemnenie všetkých kovových časí zbavenie sa tej rozdvojky (a namontovať ďalšiu exterierovu zasuvku podobnu tej na obrazku). Tie zasuvky su vačšinou na IP44 a čerpadlo vyzerá hermeticky uzatvorené, takže by to mohlo odolať aj striekajucej vode pri roztrhnutí hadice. Najlepšie by bolo kupit si zásuvku s IP66, alebo aspoň IP55.

P.S. Len na vlastné riziko, je to v rozpore s normami. Podla noriem by si nemal mať čerpadlo na 230V pod vaňou v zone 1. Bolo by to lepšie než súčasný stav
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: normy pre elektroinstalaciu domu

Príspevok od používateľa milan209 » 19 Feb 2016, 20:23

Ok. To čerpadlo je tam originál. Tak som ju kúpil. Dám teda rozdvojku preč. Dal som ju tam len kôli tej práčke. A urobím zásuvku za práčkou vzdialenú tých 60cm od vane. PCH tam dám pre istotu tiež pred zásuvku ktorá je za tou vaňou pre to čerpadlo.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: normy pre elektroinstalaciu domu

Príspevok od používateľa Patriky » 19 Feb 2016, 23:13

Definícia zóny 1:
Zóna 1:
Dovolené inštalovať:
Elektroinštalačné škatule a ich príslušenstvo slúžiace na napájanie spotrebičov dovolených v zóne 0 a 1.
Príslušenstvo, ktoré zahŕňa zásuvky obvodov chránených SELV alebo PELV neprevyšujúcim AC 25V alebo DC 60V. Zdroj napájania musí byť inštalovaný mimo zóny 0 a 1.
Len pevne a trvalo pripojené spotrebiče a zariadenia, ktoré sú pre túto zónu určené výrobcom ako sú vírivé vane, sprchové čerpadlá, ventilačné zariadenia, sušiče uterákov, spotrebiče na ohrev vody, svietidlá a pod. chránené SELV alebo PELV neprevyšujúce AC 25V alebo DC 60V.

Takže žiadne zásuvky na 230V aj keby mala IP neviem aké. Čiže to čerpadlo neni náhodou na 24V? A určite kúpeľnu včetne svetla mať cez PCH

-- Spojený príspevok 19 Feb 2016, 23:24 --

Definícia zóny 1:
Zóna 1:
Dovolené inštalovať:
Elektroinštalačné škatule a ich príslušenstvo slúžiace na napájanie spotrebičov dovolených v zóne 0 a 1.
Príslušenstvo, ktoré zahŕňa zásuvky obvodov chránených SELV alebo PELV neprevyšujúcim AC 25V alebo DC 60V. Zdroj napájania musí byť inštalovaný mimo zóny 0 a 1.
Len pevne a trvalo pripojené spotrebiče a zariadenia, ktoré sú pre túto zónu určené výrobcom ako sú vírivé vane, sprchové čerpadlá, ventilačné zariadenia, sušiče uterákov, spotrebiče na ohrev vody, svietidlá a pod. chránené SELV alebo PELV neprevyšujúce AC 25V alebo DC 60V.

Takže žiadne zásuvky na 230V aj keby mala IP neviem aké. Čiže to čerpadlo neni náhodou na 24V? A určite kúpeľnu včetne svetla mať cez PCH
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok