Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 27 Aug 2014, 06:55

MERÁK:
Ja som aj mal papiere na prácu vo výškach, ale keď som menil zamestnanie, tak som to prestal potrebovať.
Potvrdenie na prácu vo výškach potrebuješ. Je to podmienka Inšpektorátu práce, ktorý ti vystavuje certifikát. TI a inej vzdelávacej organizácii je to jedno, tá už iba školí a bere svoj finančný podiel. Preškoliť sa dá aj chromého na vozíku, ale papier od IP nedostane.

dočítal som sa tam o tej povinnej lekárskej prehliadke, ale ide o povinnú lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci,
1. Právne je to asi tak. že akonáhle máš vydanú licenciu, certifikát štátnym orgánom, /preto to opäť zastrešuje TI/ máš k tejto licencii sa povinnosť správať ako ku zamestnaniu. A tam ti už majú centralizovane ako skontrolovať. Skúčky, rozhodnutia, pridelenia, pozastavenia všetko bude jedna databáza na TI a je to v ......
2. Ja som tam priamo nenačiel, ťi si ten doklad o prehliadke mám doma zarámovať, alebo odniesť na TI. Nenačiel si niečo?

IP dostal moc, ktorú stratil a preto bojuje "za lepšie časy"!
Keď som si robil pred 2 rokmi poučenie na revizáka plyn a tlak, tak včetko bolo O.K. Skúťka na TI bola O.K. ale IP mi nedal certifikát, nakoľko nespĺňam kompletné štúdijné podmienky. A to som nechcel žiadne špecialitky.
Naposledy upravil/-a alois v 13 Sep 2014, 05:24, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7704
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 27 Aug 2014, 07:04

ale ja neviem, čo má so mnou IP?
keď som si minulý rok robil §24, tak s IP som nemal nič
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 27 Aug 2014, 08:45

Mal som dotazy, prečo potvrdenie od lekára k práci vo výškach.
Toto ja nepovažujem za buzeráciu, ale za ochranu zdravia. Každý pracovný úraz končiaci PNkou sa lási na IP o ostatných sa vedie dokumentácia. Platí aj pre živnostníkov, ktorí si to hradia samostatne.

Pozor 23-kár pošle 22-ku vymeniť žiarivku a ten mu spadne z rebríka? Kto je zodpovedným za úraz? Prejdite si prílohu, koľko múdrosti je k rebríku 1,5m! Smernicu musí mať vypracovanú každý zamestnávateľ na svoje podmienky. Všimnite si hneď bod 1. ktorý platí nielen pre zamestnancov firmy!

Plné znenie je: Práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou
Toto je nádstavba, ale pre toho čo mení trubicu vo svetle v 2,5metre, či na korbe náklaďaku v 1,5 metri je to povinnosť.

Školenie je určené pre pracovníkov určených na práce vo výškach nad 1,5 metra. Uchádzač predloží do kurzu prihlášku s potvrdením lekára o zdravotnej spôsobilosti pre prácu vo výškach. Po úspešnom absolvovaní poslucháč získa preukaz práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou.

Práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou - základný kurz POČET HODÍN: 8
Práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou - opakované školenie POČET HODÍN:8
Opakované školenie sa v zmysle § 3 ods. 1 vyhlášky č. 147/2013 Z.z. vykonáva najmenej raz za 12 mesiacov.
Práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou - aktualizačná odborná príprava POČET HODÍN:8

Aktualizačná odborná príprava sa v zmysle § 16 ods. 8 zákona NR SR č. 124/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov vykonáva každých päť rokov od vydania preukazu.

PituWillson
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 29 Sep 2012, 22:16
Bydlisko: BA

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PituWillson » 27 Aug 2014, 10:40

Nozdravotnu prehliadku pre potreby vykonu prace absolvujem kazdy rok,no nie v plnom rozsahu,netyka sa napriklad praci vo vyskach,podotykam rebrik sa u nas pri praci bezne pouziva.Koli vyskam som bol na vysetreni len ked som nastupoval,to ma poslala obvodna k ORL a neurologovi,stalo ma to asi 750SK.Pred par rokmi stym bezpecak prisiel a ked som sa vo firme pytal,kto mi to zaplati,lebo to nestoji 10€,ako bezna prehliadka,pretoze obvodak mi bez vysetreni razitko neda.Tak mi na personalnom oznamili,ze mam prejst k zavodnemu lekarovi a ten s razitkom problem nema a firma mi to preplati,inak si to budem musiet platit sam.
Ma to nasralo,tak som sa v tom zacal rypat,ako je to mozne,ze zavodak moze .....a skoncilo to tym,ze to prestali ziadat a staci to bezne potvrdenie.
A to niesme niaka mala firma,ale na druhej strane ako uz bolo napisane,kym sa nic nestane..... a ked sa stane,vzdy je dolezite to co je napisane v zapisnici a kto je ako kryty proti padajucemu hovnu
To len tak na okraj toho, aka je asi realita.
0

lopoko1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 15 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 35

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa lopoko1 » 27 Aug 2014, 22:24

Ked mi 5ko o tomto hovoril tak som nemal tušnia že to prerastlo až tak.
Moja doktorka mi pred polrokom už hovorila o nejakých vyšetreniach ale nakoniec som nikde nešiel papieriky ležia na stole :evil:
Asi ju pojdem znova navštíviť a porozprávať príbehy s horolezectva , motorky , + asi pojdem skočiť bungeejumping a pustim jej video a podobne a dufam že ju prejde mi vymýšlať vyšetrenia a nakoniec mi to dá :lol: :lol: :lol: (joke )

Tento štát asi nechce aby ludia pracovali ale aby sedeli na riti bez peňazí lebo štát im zakáže všetku prácu.
0
robim v elektrotechnike ale v drobnej elektronike som lama

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7704
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 28 Aug 2014, 07:20

kto si spomína, ako to bolo v 2007? keď si ľudia s osvedčením museli dávať robiť aktualizácie aby im neprepadlo osvedčenie?
si spomínam, ako sme s Rudkom sedeli v učebni a preškolovali sme sa, aby nám ostali papiere, všetci to mali mať spravené do konca apríla, ináč by im to prepadlo
teraz zasa prišli s niečím novým
ale ohľadom tých vyšetrení, napríklad ja som mal minulý rok pravidelnú prehliadku pre zamestnávateľa, teda doktorka mi robila vyšetrenia aj na prácu elektrotechnika, keby som na začiatku roka nenastupoval do nového zamestnania, tak si tu prehliadku musím dať spraviť za vlastné
toto mi príde ako čistá buzerácia, že prečo to nedali na dlhší interval, alebo neošetrili nejako, lebo ináč by ma čakala pravidelná dvojročná prehliadka až na začiatku budúceho roka
a to moja doktorka nie je z tých, čo k nej prídeš, že potrebuješ papier a ona ti ho za 10,-€ oštempluje a nerieši či si alebo nie si schopný
tá mi vždy robila kopec kadejakých všemožných vyšetrení
aj na očné som raz musel ísť, a to som s očami nikdy nič nemal
a to na prácu vo výškach, svojím spôsobom ako revizák sa s tým stretávam, hromozvody a tak
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 28 Aug 2014, 07:31

Merak: Kto si spomína, ako to bolo v 2007? keď si ľudia s osvedčením museli dávať robiť aktualizácie aby im neprepadlo osvedčenie?
A aj vtedy vyšla novelizácia a kto to pravidelne nesledoval, chytal sa za hlavu. Len vtedy vyšla veľka väščina nových STN s EN.

To je chyba vtedajšej roztrúsenej agendy. Aj preto to centralizujú na IP a dúfam, že budú posielať aj varovanie vopred, nie len oznam, že platnosť certifikátu prepadla dňa....a neznalosť zákona neospravedlňuje.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7704
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 28 Aug 2014, 07:37

a ináč dosť často sa stretávam s revizákmi, ktorí ani nevedia aké nové trendy a zmeny sú v normách
prechádzal som si revíziu pripojenia trojfázového do bytu u kamaráta zo začiatku minulého roku, a revizák tam určoval prostredie z normy, ktorá už 10 rokov neplatí
a s takýmito vecami sa stretávam, že revizák v 2005 zreviduje byt podľa normy 74/1996 a kúpeľňu zreviduje bez problémov bez prúdového chrániča podľa vtedy už neplatnej normy
takže temnú stránku nájdete aj u revizákov
keby som nebol na začiatku roka na školení, tak ani neviem o čom to je
a za všetko sa vyhadzujú peniaze a ľudia sa čudujú, že čo je to také drahé dať okrúhlu pečiatku na jeden papier

-- Spojený príspevok 28 Aug 2014, 07:38 --
alois napísal:Merak: Kto si spomína, ako to bolo v 2007? keď si ľudia s osvedčením museli dávať robiť aktualizácie aby im neprepadlo osvedčenie?
A aj vtedy vyšla novelizácia a kto to pravidelne nesledoval, chytal sa za hlavu. Len vtedy vyšla veľka väščina nových STN s EN.

To je chyba vtedajšej roztrúsenej agendy. Aj preto to centralizujú na IP a dúfam, že budú posielať aj varovanie vopred, nie len oznam, že platnosť certifikátu prepadla dňa....a neznalosť zákona neospravedlňuje.
aj keď máš tie zákony, musíš byť dosť znalý, aby si sa v nich vyznal, aby si vedel, čo platí pre teba, čo pre zvárača, čo pre plynára, atď
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa vama » 12 Sep 2014, 15:02

Volal som s ucitelom so SS, ma aj kontakty na SEZ (takze dufam, ze su to najpravidelnejsie informacie).
Bolo mi povedane, ze kazdy si musi urobit tu lekarsku kontrolu (aj ja ako student/ nezamestnany), pokial nechce aby mu prepadol ten paragraf. Dane lekarske prehlasenie sa len prilozi k tomu paragrafu, cize sposobilost je preukazana tymito dvoma listami ..
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa psichac » 12 Sep 2014, 19:26

Dobre ale co po tom pol roku? Mam ist zase k lekarovi ? Ci co?
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa marek181818 » 12 Sep 2014, 20:06

No ja som asi podobny pripad ako Psichac , vyhlasku mam od decembra 2013, prehliadku som robil, inak by som ani nemohol pokracovat dalej co je logicke, ako bolo pisane vsade je prehliadka ci na autoskolu, ci na zbrojny pas a ja neviem co.Takze musim ist teda zase a zase zaplatit skoro 20€ ? Dik
0

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 13 Sep 2014, 04:49

Chalani, žiaden stres.

1. Je vo vyhláške napísané, že ten, kto sa nepodrobil v roku 2013, musí do konca roku 2014....??? takže žiaden stres a reciprocita v nariadeniach je protiprávna. /plné znenie kontroly spätne nevyžaduje ani IP a ani TI/TUV/EIC a.t.ď./
2. Ak absolvuješ kontrolu podľa metodického usmernenia Min. zdravotnícstva, čo všetko má byť súčasťou prehliadky, bude ťa to stáť/alebo tvojho zamestnávateľa podstatne viac, ako 20€!!! Musíš ju absolvovať pred následujúcim zvyšovaní paragrafu, rozšírením paragrafu +B, a.t.ď.

PRIDAL SOM TEXT DO ÚVODNÉHO ČLÁNKU NA DOPLNENIE INFORMÁCII K SITUÁCII.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa marek181818 » 13 Sep 2014, 08:50

zamestnavatela tazko, Momenrtalne pracujem len na dohodu, ale osm vedeny na UPSVaR.

edit A dobra kravina je ze teraz som robil preventivnu, zaroven aj na vyhlasku teda pred rokom skoro , zase mam robit teraz a o rok zase, ved to je chore
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa dudoo » 14 Jan 2015, 01:22

Ahojte, riešim teraz jeden existenčný problém:
Ako som som končil strednú, tak som si spravil aj vyhlášku 74 paragraf 21.
Potom po vojne som sa zamestnal ako elektrikár po cca 3 a pol roku praxe som prešiel na sieťarinu a počítače. Od cca 2004. roku som sa o vyhlášku nezaujímal (respektívne o tie legislatívne srandičky okolo), nemal som potrebu. Teraz keď čítam tieto hrôzy, tak mi vychádza, že už nemám platné oprávnenie? Či ako to teda je?
V prípade, že by som si oprávnenie chcel obnoviť, respektívne si ho chcem navýšiť na paragraf 22,
sa stačí prihlásiť na rekvalifikáciu na 22-ku?
alebo je to nenávratne fuč a treba začať 21-tkou a nazbierať zasa prax a až potom sa pokúsiť o 22-ku (ale to mi pripadá jak z PC hry keď nedokončený level treba opakovať znova :evil: )?
P.S. pýtal som sa na úrade práce, či by som sa mohol u nich rekvalifikovať, a teta mi povedala, že také kurzy oni nerobia, že v ponuke majú kurzy pre opatrovateľky (do rakúska) :pain: , ale môžem sa niekde rekvalifikovať a požiadať po absolvovaní o jeho preplatenie, ale keď sa do nejakej doby (do 3 mesiacov od absolvovania) nezamestnám v tom odbore, tak im peniaze musím vrátiť. Hlavne, že ma minule nasilu tlačila do vozíčkárského kurzu, ktorý by mi pomohol asi ako ten opatrovateľský :axe:. Na srandu králikov je ten úrad.
No ja ňevjem uš
0

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 14 Jan 2015, 04:27

1. Ak si vieš zohnať potvrdenie o odbornej praxi od prvého zamestnávateľa, tak ti to trocha v tvojom boji pomôže.
2. 74ka tiež nebola doživotná a mal si si ju po určitom čase obnoviť podľa zaradenia v práci 2-3-4-5 rokov.
3. Nová vyhláška hovorí jasne a týka sa lekárskych prehliadok a následných podmienených strát oprávnení.

Ty si nedodržal termíny povinných poučení, takže toho času si človek s elektrotechnickým zvdelaním bez možnosti pracovať na el. zariadeniach profesijne.

Čiže musíš ísť do ľubovolnej vzdelávacej organizácie, podať si prihlášku na paragraf 21 a dokladovať starú prax. Urobíš základné skúšky a život ide ďalej. Asi ťa po mesiaci pustia na 22ku.

Kúsok od Cahnova: myslíš tým stranu AT alebo SR?
Dúfam, že máš SK občianstvo a trvalý pobyt. Ináč to budeš mať zaujímavé.

No ja ňevjem uš už máš aj rakúsky prízvuk....

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa dudoo » 14 Jan 2015, 09:02

Ďakujem za odpoveď,
1. To problém nieje, zamestnávateľ ešte existuje.
2. Tu trochu som v rozpakoch... Už si to presne nepamätám, ale zhruba ten 3. rok čo som tam bol. Nám elektrikárom jeden chlapík robil preškolenie (vysvetloval nám novinky v normách ) a školenie sme zavŕšili testom, a vystavil nám aj potvrdenia o absolvovaní preškolenia, ak sa mi podarí nájsť ten papier, malo by tam byť aj jeho guľaté razítko. Ale aj tak je to už od vtedy asi 10 rokov :(
3. Áno to som sa tu dočítal - OK to beriem, ale ak je niekto zdravý, tak prečo by mu to malo len tak prepadnúť (ale to už neriešim).
alois napísal:Asi ťa po mesiaci pustia na 22ku.
Nerozumiem prečo po mesiaci? To akože som na úrade práce a 2x po sebe si robiť to isté škonenie nemôžem dovoliť. Trochu mi to pripomína hlavu XXII, ale je to moja chyba, mal som sa o to zaujímať, ešte keď som bol zamestnaný.

Inak Slovák som jak repa ale do Rákuska je to naozaj kúsok..

http://youtu.be/519uWuofSJc?t=11s
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa pettter » 14 Jan 2015, 09:32

dudoo napísal:...ale ak je niekto zdravý...
Zdravý človek neexistuje. Sú to len zle diagnostikovaný jedinci!
dudoo napísal:...To akože som na úrade práce a 2x po sebe si robiť to isté škonenie nemôžem dovoliť...
Na úrade práce majú fondy určené na preškoľovanie a získavanie potrebných vzdelaní pre nezamestnaných. Opýtaj sa na to a možno to budeš mať preplatené. Žiadne okolky s tým nerob (že socka (sociálne odkázaný), hanba, poníženie, poškriabané ego...), ber to tak, že im to vrátiš na dani z príjmu, DPH, povinných odvodoch do poisťovní, predražených nákupoch a nezmyselných PPP projektoch, korupcii....
Úrad práce to vykáže ako vééééľký úspech, že dal na Teba pár šušňov a Ty si sa zamestnal, či založil živnosť...
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa dudoo » 14 Jan 2015, 11:31

Jasne, ale ja som to myslel tak, že ak držiteľ oprávnenia neochorie do takej miery, ktorá by mu prekážala vo výkone jeho činnosti (neoslepne, nepríde o ruky o hlavu...) tak prečo zdravotnú prehliadku aspoň nepodmienili ďaľšiemu preškoleniu (chceš sa preškoliť- prines potvrdenie od lekára), ale ustanovil sa dátum a starajte sa. Možno sa aj objaví prípad (je to nepravdepodobné, ale vylúčiť sa to nedá), keď niekto horšie informovaný zrazu zistí, že už od začiatku roka podniká s neplatným osvedčením. Táto téma sa tu prepiera už zhruba +/-od Augusta, ale ak je človek dlhšiu dobu niekde vycestovaný a po návrate domov by dostal zákazku, tak by sa mohol dostať do problémov.

O tom zbytočnom úrade som už písal vyššie... Záver bol taký: spravte si rekvalifikáciu akú potrebujete z vlastného, požiadajte o preplatenie kurzu. Do troch mesiacov sa musíte zamestnať v odbore, inak peniaze musíte vrátiť naspäť. Teraz som tam na nástenke dokonca čítal, že ku žiadosti musím mať priložený pisomný prísľub od potencionálneho zamestnávateľa, že ma zoberie. :butthead:
0

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa SMEDA » 14 Jan 2015, 13:08

AK tomu dobre rozumiem,tak ak som absolvoval skúšku na §22 v roku 2013 a u zamestnávateľa mám pravidelné prehliadky + u obvodného doktora som určite od 2010-2014 bol na prehliadke,tak mi to osvedčenie nestráca platnosť? :|
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7704
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 14 Jan 2015, 13:52

SMEDA:
ak si v 2013 absolvoval kurz na §22, ku ktorému si musel dodať aj lekársku správu, tak ti to platí na 5 rokov, potom treba na pravidelné preškolenie, ale lekárske prehliadky treba pravidelne každé 2 roky
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď