Slaboprud v domovych rozvodoch

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Raptor650
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Aug 2014, 11:59
Bydlisko: BA

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Raptor650 » 24 Nov 2014, 17:02

Neriešil bych primarne jestli FTP nebo UTP je to rozhodnutí každého montera. Jen k hore dotazu jestli pouzit Patch panel. Pokud pouzijete správny kábel tedy do zdi drat. Tak na ten nenacvaknete konektor RJ45 bude to spis misto problemu. Na konektory vždy jen lanko!!!
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa kubo150 » 24 Nov 2014, 18:40

A konektory na drôt ti nič nehovoria? ono totižto sú 2 druhy, na drôt a na lanko :wink:

A k tomu patchpanelu, tiež som nejaké kabeláže porobil... a celým tým som chcel len povedať, že nieje nutné všade srať patchpanel, hlavne na miesta kde ho vôbec netreba.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa pettter » 24 Nov 2014, 19:33

Kubo
máš 4 izby v každej 2 káble, to je spolu 8. Potom máš čosi do podkrovia pre wifi ISP, čosi do plota pre káblového ISP, čosi do kotolne pre napr riadenie kúrenia cez internet, ...

Máš hrču 10 -15 káblov, ktoré sa navzájom motajú jeden cez druhý a nájsť v ňom ten jediný pravý začína byť pekne nasieracou činnosťou.
Aha, že označiť, ako? Papierik nalepiť? Fixkou popísať? farebný drôtik, či dva okrútiť? to je na rok, na dva. Potom to vybledne, opadá, uschne a hybaj hľadať ten jeden pravý...

Aj o tomto sú patch panely...
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa kubo150 » 24 Nov 2014, 19:55

Ty by si namontoval patch panel asi aj do rozvádzača, lebo popisky na kábloch sa asi po pár rokoch rozpadnú, vyblednú, opadajú, vyparia. :roll:

Neviem ale asi sa tu mýlia 2 rozne situacie, niečo iné je malá rozvoňa siete a niečo iné je malá skrinka pod omietkou.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa jmalik93 » 24 Nov 2014, 20:11

pettter napísal:Kubo
máš 4 izby v každej 2 káble, to je spolu 8. Potom máš čosi do podkrovia pre wifi ISP, čosi do plota pre káblového ISP, čosi do kotolne pre napr riadenie kúrenia cez internet, ...

Máš hrču 10 -15 káblov, ktoré sa navzájom motajú jeden cez druhý a nájsť v ňom ten jediný pravý začína byť pekne nasieracou činnosťou.
Aha, že označiť, ako? Papierik nalepiť? Fixkou popísať? farebný drôtik, či dva okrútiť? to je na rok, na dva. Potom to vybledne, opadá, uschne a hybaj hľadať ten jeden pravý...

Aj o tomto sú patch panely...
Keď sa nevieš "vysomáriť" z 15 káblov čo by si potom robil s týmto ? Obrázok
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa pettter » 24 Nov 2014, 20:51

jmalik93 napísal:...Keď sa nevieš "vysomáriť" z 15 káblov čo by si potom robil s týmto ? Obrázok
Toto je len bežný organizovaný chaos priemernej firmy v serverovni. Jamlik, len si akosi zabudol, že na patchpaneloch...
Keby tam bola hrča káblov z plným drôtom, označených fixkou, to bi len bol chaos!!!
Takto prídeš, mrkneš číslo, a prihodíš, prehodíš, odpojíš, zapojíš za 10s čo len chceš.
Tvoj obrázok plne vystihuje potrbu patch panelov!
0

Raptor650
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 14 Aug 2014, 11:59
Bydlisko: BA

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Raptor650 » 24 Nov 2014, 21:21

Popravde nehovori...
Existuje snad u UBI a na jeden kabel ti padne 3 koncovky protoze minimalne jedne je vzdy zle proste ti nenacvakne drat nebo par...
A nevim jestli to je zrovna vyhra..
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Merak » 25 Nov 2014, 09:27

pettter napísal:
Merak napísal:Ak LAN tak jedine FTP, nie UTP.
Lenže si nedopovedal, že ak FTP, tak aj FTP patch panely a FTP zásuvky a FTP patch káble a...
Nedopovedal si že skriňa sa musí uzemniť na ohmicky kvalitnú zem, lebo ak bude zem v skrini na hovno, tak FTP je potom len a len zdroj problémov...
Nepovedal si že 2x FTP už do 20mm XP nevtiahneš, lebo sú o poznanie hrubšie a o poznanie tvrdšie...
Nepovedal si, že si povolený polomer ohybu FTP znásobil 4x oproti UTP...

A prečo?
Ak si v rodinnom dome zapnem vysávač, mixér či fén, tak si zrušíš... čo?
Máš doma vôbec dáky zdroj rušenia, ktorý preští 600ohm twist?
Či paranoja, že ma sused bude odpočúvať indukčným prenosom z vyváženého twistu... či?
Aha, ešte je tu možnosť, že budem ožiarený "veľmi nebezpečným počítačovým" žiarením z kabeláže... surfujúc s tabletom v náručí... spiac s mobilom pod vankúšom...
pettter:
ak si všimneš, tak som napísal "Ak LAN tak jedine FTP, nie UTP."
nepísal som tam o samotnom kábli, ale o LAN, čo sa pod tým pojmom predstavuje ako kompletná štruktúra LAN siete, alebo si ty pod pojmom LAN predstavuješ len samotný kábel bez koncoviek, PATCH panelov, zásuviek, atď?
ak si si prečítal prvý príspevok, tak sa tam spin90 pýta: "Zaujima ma, ake siete sa v sucasnosti navrhuju pri novych elektroinstalaciach."
teda ak je nová elektroinštalácia, tak je viac ako pravdepodobné, že tam bude aj dobré uzemnenie a spravená HUS / HUP, na ktorú sa spomínané dátové vedenie uzemní, takže v tomto nevidím žiaden zdroj problémov
čo sa týka hrúbky kábla, písal som iba o FTP, nie o SFTP Cat7, ktorá je raz toľko hrubá oproti tvojej ospevovanej UTP kabeláži
napríklad FTP Cat5 je rovnako hrubá, možno o niečo hrubšia, ako UTP Cat5

tvoje odôvodňovanie prečo je UTP lepšie ako FTP na pevnú LAN ma nezaujíma, lebo sú tam argumenty "jak poďme na jahody"
zatiaľ som sa nestretol v serverovniach alebo všeobecne pri dátovej LAN kabeláži, že by sa tam na pevnú LAN používalo UTP namiesto FTP
zjavne to má aj svoj nejaký dôvod, prečo sa to tak robí
ale ak tebe vyhovuje viac tá UTP, nech sa páči, je to tvoja osobná vec

kubo150:
s tým PATCH je to každého osobný pohľad, to ti neberiem, že niekde nie je potrebný
ale keď budem danú LAN používať aj na iné veci, než len na internet a sieť, tak je dobrý, vieš si nakáblovať čo kam potrebuješ, vieš si priamo prepojiť dve koncovky bez toho, aby ti to išlo cez switch, vieš si na jednú zásuvku zapojiť sieť, na druhú telefón
stretol som sa s tým, že týpek mal cez to pripojený detský monitor, alebo rozhlas po drôte tam bol
jednoducho ak si to spravíš a spravíš si to dobre, vieš to využiť na mnoho vecí, nie len na sieť a internet

spin90:
ako vidíš, je mnoho pohľadov na to, ako si spraviť domácu infraštruktúru
je len na tebe ako si ju spravíš, či si ju natiahneš iba UTP káblami zapojenými priamo do switchu, alebo si zriadiš nejakú technilogickú miestnosť, napríklad v miestnosti s rozvádzačom, HUS / HUP, bojlerom atď
ak to máš dobre navrhnuté a spravené, vieš tam mať domáci internet, TV, rozhlas, satelit, zabezpečovačku, telefóny, čokoľvek
ide o to, čo požaduje zákazník

ale nezabúdaj:
- ak ťaháš káble v súbehu so silovými, nech sú dobre tienené
- nerobíš to na 5 rokov, aby si to potom znovu prerábal, lebo na začiatku ti to stačilo takto mať, a potom ti to už nevyhovuje, robíš to na desiatky rokov, tak treba aj tak uvažovať

pred 15 či 20 rokmi stačil jeden 50Ω koaxiálny kábel ťahaný cez celý dom a sieť bola hotová, a ako je to dnes? úplne ináč

-- Spojený príspevok 25 Nov 2014, 09:37 --
jmalik93 napísal:Keď sa nevieš "vysomáriť" z 15 káblov čo by si potom robil s týmto ? Obrázok
toto je už naozaj extrém, s takýmto čosi som sa ani v tej najextrémnej serverovni nestretol
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa rudko » 25 Nov 2014, 10:17

jmalik93 napísal: Keď sa nevieš "vysomáriť" z 15 káblov čo by si potom robil s týmto ? Obrázok
to je hnus velebnosti...
keby mi niekto dostane serverovnu do takehoto stavu tak ho nakopem do guli ze by scernal. ziadna seriozna firma si nemoze dovolit mat serverovku v takomto hroznom stave. nieco sa stane a mozes si vlasy vytrhat kym prides na to kde je problem
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Merak » 25 Nov 2014, 10:46

podľa okrúhlych napájacích zásuviek a vidlíc predpokladám, že je to nejaká Amerika alebo východná Ázia
keďže sú to veci pre napájanie 110VAC
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa kubo150 » 25 Nov 2014, 13:51

Merak napísal:kubo150:s tým PATCH je to každého osobný pohľad, to ti neberiem, že niekde nie je potrebnýale keď budem danú LAN používať aj na iné veci, než len na internet a sieť, tak je dobrý, vieš si nakáblovať čo kam potrebuješ, vieš si priamo prepojiť dve koncovky bez toho, aby ti to išlo cez switch, vieš si na jednú zásuvku zapojiť sieť, na druhú telefónstretol som sa s tým, že týpek mal cez to pripojený detský monitor, alebo rozhlas po drôte tam boljednoducho ak si to spravíš a spravíš si to dobre, vieš to využiť na mnoho vecí, nie len na sieť a internet
No, však o tom hovorím, to je situacia kde je potreba ten patchpanel
Niekedy som robil aj siete po väčšej budove, kde bola rozvodná skriňa, ale potom nebolo do každej miestnosti ťahaný zvlášť kábel (200+ miestností) na trase 30-200+ metrov... proste sa dotiahol jeden kábel napr pre 10 mistností, strelila sa malá krabica s rozmermi 20x25x10cm a od tiaľ sa napojili miestnosti a do krabice sa ledva napchal len svič. dávať tam patchpamel by bolo kontraproduktívne.

Ešte spomeniem, že tienená sieť tiež nieje vždy jednoznačná. Častokrát je lepšie, že sa na jednej strane nezapája tienenie. Práve z dôvodu rôznych nulových potencialov, hlavne v prípade väčších budov a staršieho data, kde je s istotou zmiešaná elektro-inštalácia. Potom môže prepojené tienenie spôsobovať skôr škodu ako úžitok. Niektoré sieťové prvky nemajú spojené tienenie s kostrou, tak tam je to v poriadku, ale niektoré to spojenie majú. A aj nezapojené tienenie má svoje opodstatnenie, takže netienený konektor je síce blbý, ale nemusí spôsobovať až taký rozruch ako by sa zdalo. Prax je však taká, že na pravdu každý serie, bezducho sa riadi pravidlami, ktoré platia iba za istých podmienok.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Merak » 25 Nov 2014, 16:21

Kubo150:
v tomto s tebou plne súhlasím, že tienenie zapájať iba na jednej strane
respektíve na druhom konci od PATCH panela používať UTP PATCH káble
s týmto problémom sa tiež dosť často stretávam, najmä v starých budovách, kde sú elektrické rozvody riešené prevažne TN-C sústavou
ale pri novej elektro inštalácii by to nemuselo robiť až taký problém, či?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa elmara » 25 Nov 2014, 17:03

Když se nebude spin90 zlobit, tak bych chtěl navázat na tohle téma a měl bych i já otázku:
co všechno si mám představit pod pojmem CHYTRÁ ELEKTROINSTALACE ? S jakými vymoženostmi se může "obyčejný" člověk potkat ?
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa pettter » 25 Nov 2014, 18:09

elmara napísal:...co všechno si mám představit pod pojmem CHYTRÁ ELEKTROINSTALACE ? S jakými vymoženostmi se může "obyčejný" člověk potkat ?
Jedná sa o ovládanie spotrebičov po zbernici. V ovládacích prvkoch (vypínače, regulátory, nkodéry, bezdrôtové ovládače s displejom, PIR snímače, termostaty, magnetické závory, anemometre, snímače polohy slnka...) je modul zbernice a ten posiela príkazy do riadiacej jednotky, ktorá podľa nastavenia, adresácie ovládacieho prvku, typu ovládacieho prvku a typu príkazu posiela povely na výkonové prvky takejto inštalácie. Tie prvky môžu byť stýkače napojené na zbernicu a teda adresovateľné, ale aj polovodičové SSR, ktoré zopínajú jednotlivé spotrebiče ako: lustre, lampy, čerpadlá, kúrenie, garážové dvere a brány, vzduchotechniku, klímu, žaluzie, markízy, polievanie, vyhrievanie odkvapov a chodníkov... čo si len vymislíš. A to všetko ovládneš z obyvačky jedným ovládačom podobajúcim sa tabletu, alebo mobilom cez internet, či GSM sieť...
Ovládače môžu byť nástenné s displejom, ale aj do ruky ako tablet. Máš tam "mapu" domu a mrkneš čo Ti kde svieti, čo kde beží a kde máš ako teplo. Z toho ovládača to môžeš ovládnuť naprieč domom. Tak si rozsvietiš "cestu" na hajzlík, či zohreješ vodu v hot tube, alebo otvoríš bránu frajerke, či pustíš psa na poštára...

Do malého 4 izbovéhodomu je to drahá hračka, či skôr volovina. Ale do 13 izbového 3 poschodového zámočku to má isté čaro. Zabudneš zhasnúť vo vínnej pivnici, tak si to zhasneš z hvezdárne...
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa rudko » 25 Nov 2014, 19:54

ono to nie je len o ovladani vsetkeho z tabletu, resp nejakeho ineho zariadenia.
projekty na ktorych som napriklad pracoval ja obsahovali tak ako pettter napisal velke mnozstvo snimacov od vymyslu sveta a akcne cleny na vsetkom co si len vies predstavi, ale tie domy maly uz aj isty stupen "inteligencie". prides domov a system podla kamery pri dverach vie kto prisiel a vie aku hudbu ma pustit alebo aky kanal v TV, resp film z archivu pustit. dom vie (naucil sa) ze obyvatelia bezne prichadzaju domov o 17tej a tak zacne polhodinu dopredu kurit aby bolo ked ludia pridu domov prijemne. ked prides v noci nemusis si zazinat svetlo, lebo sa ti automaticky zasvieti potrebna trasa, chodba>obyvacka>izba, alebo kuchyna, podla toho kam ides. ides na poschodie? podsvietenie schodov sa zapyna postupne ako nich kracas aby si videl, ale aby prilis nerusilo? vzduchotechnika automaticky upravuje prietok vzduchu v kazdej miestnosti podla obsahu co2 aby bol vzduch sviezi a prijemny. podla obsadenia domu sa upravuju ekvitermicke krivky kotla a upravuje rekuperacny pre co najvysiu efektivtu. rano si nastavis budik na 7mu, ale uz o tristvrte na sedem sa zacne podlahovkov zohrievat podlaha smerom do kupelne aby si nemal chlad pod nohami. so zazvonenim budika sa ti pomaly otvoria zaluzie a ak je vonku este tma aj zasvieti svetlo prave tolko aby sa dosiahla zelana urovne osvetlenia v izbe. zabudol si poliat kvety v zahone? nevadi, system uz vie ze zem je sucha a cerpa vodu zo zbernej nadrze na dazdovu vodu. sedis pri telke a niekto zazvoni? automaticky sa ti zobrazi obraz a pusti zvuk z vratnika.
takto by som mohol pokracovat este peknych par riadkov a aj tak by som asi nespomenul vsetko.
za svoju aktivku karieru v tejto oblasti som pracoval na viac ako dvoch desiatkach takychto domov. niektore boli pomerne jednoduhsie, ale dom ktory povazujem za svoje vrcholne dielo :-) splnoval vsetko uvedene a este milion dalsich drobnosti. ale tu treba podotknut ze len cena samotnej instalacie sa splhala k 600k eur (nie nepomilil som sa), prace na instalacii zabrali 1/2 roka a samotne programovanie a doladovanie skoro dalsie dva roky
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa elmara » 25 Nov 2014, 20:44

>>>pettter a Rudko:
Pánové, děkuji za vyčerpávající odpovědi. Kdysi jsem viděl dokument o Billu Gatesovi a ten to ve svém paláci měl podobně vymakané, tak jak popisujete. Každý VIP návštěvník měl svou kartu, na které byla nahrána data přesně na tělo. Když určitý VIP vešel, tak hrála jeho oblíbená muzika, voněla jeho vůně a světlo se nastavilo dle jeho potřeb. Ale všechno je to o velkých penězích... :roll:
0

oranzovy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 09 Jún 2014, 14:39

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa oranzovy » 26 Nov 2014, 08:36

to Rudko:Ja začínam pracovať v oblasti inteligentných elektroinštalácií, vidím že v tejto oblasti máš bohaté skúsenosti.S akými systémami
si pracoval?
0

durike
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 16:48

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa durike » 27 Júl 2016, 10:49

Trocha oživím tému. Potreboval by som natiahnúť telefónny kábel pre DSL router. Kábel bude ťahaný vedľa silových vodičov, ktoré sú umiestnené v rúrkach. Môžem použiť klasický 4žilový kábel, alebo nejaký špeciálne tienený popr. UTP alebo tienený FTP?
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa oravan » 27 Júl 2016, 11:54

inak ten chaos normálna vec u telekomu v minulosti by si to nedovolili
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Merak » 27 Júl 2016, 14:02

Pre jednu známu teraz robím niečo obdobné, a použil som FTP cat5e. Dá sa do budúcna použiť aj na LAN, nie len na telefón.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď