Získanie §21- vyhl. 508/2009 pre osoby bez el. vzdelania

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 10 Mar 2015, 22:08

Ta vecerna skola neni na skodu, ak chce niekto v tomto obore "rast" :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Mar 2015, 22:10

No, rusenim som skor myslel proste nejaku zmenu, ktora by zarucila prehladnost, bezpecnost a co najmenej zbytocnej byrokracie ale zaroven zarucenie odbornosti. Sam pises ze su problemy ako si spomenul. Taktiez dodam problem kancelarskych revizakov. Proste, stala sa z toho podla mna nejaka nie velmi stastna vec.
O tom co je elektrotechnika mi nemusis vraviet, nemam sice par. 21, ale par rokov uz elektro studujem a okrem ineho vidim tam aj v tomto smere nedostatky. Do samotneho paragrafu sa nejak zvlast nehrniem, nechce sa mi to teraz riesit, 21tku urobim aj keby som nechcel. Ale tak je to moj rydzo subjektivny pohlad. Navise nemam lepsie riesenie, len uvazujem, ze by to chcelo rozsiahlu rozpravu a studie o tom a nasledne to upravit. Proste sa mi nepacia okrme ineho byrokracia a kancelarsky revizaci. A taktiez to zarabanie na rekvalifikaciach, ktore pre par. 21 povazujem za uuuplne nezmyselne. No, je to vec nazoru, skoda to nejak rozvadzat.

A samozrejme, ta skola nie je zla, nevravim, ma svoje miesto. Ale chcelo by to prisnejsie skusky na vyssie paragrafy aj z fyziky a teoretickej elektrotechniky, nie len z blbych noriem.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 10 Mar 2015, 22:14

Na vyssi paragraf potrebujes hlavne prax. A revizaka z teba bez vedomosti a overenej praxe len tak nikto nespravi, ani za uplatok.
Edit: inak ja by som hockomu tahat drociky na stavbe nenechal, zbytocne nervy potom :D aj ked by mal tahat za 5 korun, radsej si to natiahnem 3x rychlejsie sam
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa Merak » 10 Mar 2015, 22:29

j0hnyPP napísal:Ta vecerna skola neni na skodu, ak chce niekto v tomto obore "rast" :wink:
Len ak chceš v tomto obore rásť, musíš si dorobiť aj školu, lebo s takýmto kurzom máš nárok nanajvýš na tú 21 :wink:

-- Spojený príspevok 10 Mar 2015, 22:38 --
spin90 napísal:Ale chcelo by to prisnejsie skusky na vyssie paragrafy aj z fyziky a teoretickej elektrotechniky, nie len z blbych noriem.
Prepáč, ale z fyziky a elektrotechniky som maturoval, a tieto predmety som mal štyri roky počas celej strednej školy. Nevidím dôvod to absolvovať aj pri elektrotechnických skúškach. Skôr som za tvrdšie preskúšavania a pri AOP aj nejaké skúšky, a nejaké kontroly elektrikarov a iných pracovníkov na stavbách.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa tienik » 10 Mar 2015, 22:41

Tak ako sa hovori, kazdy si je strojcom svojho stastia. Podla mna clovek v 15tich rokoch by uz mal byt ako tak pri zmysloch a vediet ako chce dalej smerovat. Aspon +-. NIe ist na to metodou "idem sem, lebo tu urcite prejdem" a az po skonceni "vychytenej skoly" zrazu dojst nato ze tak si na chlieb nezarobi. Hold, nevidim dovod znizovat latku len preto, ze existuju ludia co nedokazu rozmyslat o krok dopredu.
Staci sa pozret na dnesny pomer absolventov VS technickych smerov verzus ostatok. Na techniku nechce ist nikto - lebo je to "tazke a treba sa ucit" ale zato taka EUBA sa ide potrhat od mnozstva studentov, ktorych najvacsim vykonom je denna dochadza do skoly.
Som skor zato, nech sa podmienky sprisnia, nech pri takychto veciach su fakt len odbornici.

PS:
MInule som tak zo zvedavosti, kedze tu niesom dlho, pozeral vekove zlozenie fora. A mam pocit ze je tu dost nastrocnych ludi z rozumnym pohladom do problematiky, takze naozaj nie je dovod robit z kazdeho okoloiduceho elektrikara len preto ze 15 tich nemal rozum na mieste. Treba len najst system na vyfiltrovanie kvalitnych ludi
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa Merak » 10 Mar 2015, 22:43

j0hnyPP napísal: Edit: inak ja by som hockomu tahat drociky na stavbe nenechal, zbytocne nervy potom :D aj ked by mal tahat za 5 korun, radsej si to natiahnem 3x rychlejsie sam
Bohužiaľ nie všetci toto zdieľame, mnohí sa rozhodujú len na základe najnižšej ceny. A potom nastane problém pri revízii
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Mar 2015, 22:49

Oj som nedopisal ze to som myslel pri tych kurzoch co tu je ten letak, sorry :)
Pisal som o tych zmenach a tak, a bolo to myslene, ze kludne cez takyto "letak" aj na vyssie paragrafy, ale s tym ze skuska by mala byt uz aj z fyziky a elektra. Ale je to bezpredmetne, kedze ziadne zeny nebudu.
Samozrejme ak niekto maturoval z elektrotechniky tak je hlupost mat znova dalsie skusky :) Len proste bolo by dobre, ak by existovala priama moznost na ziskanie elektrotechnickeho vzdelania, plnohodnotneho, bez zbytocneho preplacania s pripadnou moznostou samostudia. Teda na konci skuska podobna maturite z elektrotechniky a elektro-fyziky, ale bez nutnej podmienky zucastnovat sa kurzov.
DUfam ze uz som sa vyjadril ako som chcel. Nemal som tu motat nejake moje nazory, sorry, pletiem to tu.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa alois » 11 Mar 2015, 05:25

tienik: NIe tak davno nam zrusili paragraf 24 pre projektantov, tym padom moze projektovat aj cukrar...
Táto téma tu už bola, ale...
Revizák reviduje, to čo projektant naprojekoval a nemalo by byť jeho úlohou prekresľovať schémy do skutkového stavu. Ak projektant niečo domrvil, tak nech si to aj opraví. VIEM, že keď je to hotové, tak je už neskoro, ale zase je tu platená funkcia stavebného dozoru....čo je tiež komediálna postava v niektorých prípadoch.

Tým, že sa zaviedli po revolúcii do praxe rôzne komory inžinierov a iných VŠkárov, kolidovala stará legislatíva s praxou súčasnosti. Ak robíš projekt pre drobnú stavbu, či plošák pre seba s okruhmi do 48V, tak môžeš byť aj cukrár. Ale pre stavebné konanie, musíš byť zo zákona akreditovaná osoba z komory projektantov, elektrotechnikov s guľatým "birokratickým" razítkom. A tam ťa zoberú, iba ak máš VŠ daného smeru a robíš tak isto skúšky a aj s iných zákonov než klasický 22/23/24-kár. Je kopec zákonov, vyhlášok a usmernení, ktoré ani 24kár nepozná, ale projektant musí.
A okrem toho, projektant mohol mať aj par.23.

Na požiadanie aj v súčasnosti sa môžeš nechať preskúšať z určitej oblasti a dostaneš Certifikát kvality so špecifikáciou zamerania.
Viď. moja príloha a špecifikácia.

Je to ale rovnaký paskvil, ako v súčasnosti u polície. Na to, aby si mohol byť vyšetrovateľom, musíš mať ukončenú VŠ. (ľubovolného zamerania!!!)
Nedávno som sa stretol s pánom kapitánom X.Y., ktorý vyšetroval na hospodárskej kriminálke únik dát a manipuláciu s zabezpečovacím systémom a je to MVDr. Bol v tématike doma, ako ja vo vodíkových motoroch...

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa kukinko » 11 Mar 2015, 08:01

tienik napísal:Asi si spravim rekvalifikaciu na chirurga :-)
Je to humor, boli casi ked sa clovek musel ucit cca 4 roky aby mohol bezpecne pracovat z el. napatim. Zrazu sa asi elektrika polepsila a netrasie tak, tak stacia 3 mesiace......
Darmo, za peniaze sa dnes da vsetko.......
podobne to mas s "hygienou" - clovek co vychodi (nemyslim tym ze sa aj vsetko nauci) nejaku obchodnu akademiu alebo nejaky potravinarsky odbor (4-5 rokov) vie urcite viac nez nejaky (bez urazky) murar, ktory si za 50 eur spravi osvedcenie na urade verejneho zdravotnictva... a v praxi su "na rovnakej urovni"
obaja mozu "papierovo" varit pre ludi a pritom ten murar nema "navyk" co a ako dodrziavat a robi to tak ako je zvyknuty doma...

A potom sa cudujme, ze sa vari z polotovarov a ledva stihas dobehnut domov na zachod (v lepsom pripade)
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa tienik » 11 Mar 2015, 08:05

Ja tie papiere a certifikaty mam, o to nejde. Projektovanim sa zivim od skoly a aj ked to nie je relativne vela rokov, tych zmien v tejto oblasti som zazil bohate. No a pri kazdej prilezitosti som sa snazil mat vsetko OK, takze pomaly mozem kadejakymi certifikatmi aj tapetovat :-)
Ale som zaroven aj revizny technik a tym padom vidim do problematiky tak "obojstranne". A tam sme prave svetovy unikat, ze navrhne to hocikto,, hocijako. Revizia ma byt v prvom rade kontrola skutocnosti z PD, ale pravne je zodpovednost z hladiska bezpecnosti len na revizakovi. Tak teda ako, mam to potom cele prerobit? A ked do toho zoberieme "50€ revizakov" co to bez mihnutia oka podpisu......tak sme v....
NIeco by sa na tom fakt malo zmenit.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa martin knocik » 11 Mar 2015, 08:16

A čo v prípade že človek má inú školu a k vykonávaniu svojej práce alebo montáži nejakého výrobku potrebuje zapojiť prívod elektriny ?

Napríklad keď vodár potrebuje prívod elektriny k čerpadlu ? Alebo keď sa programátor s IT vzdelaním dopracoval k programovaniu embedded systémov ?

Ja chápem, drotári nechcú prísť o biznis, tak budú vymýšlať neprekonateľné prekážky a byrokratické obmedzenia. A samozrejme, kto robiť nevie, ten to vyučuje.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

alois

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa alois » 11 Mar 2015, 08:23

Martin:
IT programátor? Veď ten má vo v§čšine elektrotechnické vzdelanie. Čo mu bráni každých 5 rokov ísť na skúšky? Iba lenivosť, lebo on to predsa " nepotrebuje", ale keď sa niečo deje, tak ON JE predsa elektrikár....poznám strašne veľa mlaďasov, čo robili 22ky na VŚ povinne a potom to hodili za hlavu.


S tými revizákmi od stola treba niečo urobiť. Udávať sa nesmie, ale hlásiť sa musí. Takže nič jednoduchšie, ako napísať nevyhovujúcu revíziu a kópiu poslať na IP. Oni si následne so svojim revizákom pozrú kladnú správu od ďaľšieho a zbavia ho licencie. Majú na to právo.
1. Tým pádom sa zmení mienka o revizákoch...
2. Tým pádom nás čestných bude viac a budeme mať aj viac práce...

Ja sa nehanbím za to, že:
- tvrdím, že kvôli 50€ do basy po úraze nemám chuť ísť a nič kamuflovať nebudem
- ako aj za to, že som už 3 výtečníkom z Námestova pracujúcim v BA nechal odobrať licencie za revízne správy RD v Rovinke a Kalinkove
- radšej budem hladný, ako v base s natrhnutým konečníkom

Ak je dakto schopný napísať kladnú revíznu správu na bleskozvod novostavby v roku 2014 podľa STN 341390 a nie STN 62 305 tak to je sila. Nehľadiac na to, že na jednom dome neboli ani prepojené zvody zo zemničom. Jednoducho nenamontovali spojky a fasádnici "otvor" zaplnili polystirénom, natiahli sieťku a omietku....ale revizák videl číselné značenie zvodov, ako aj stav svoriek a meral zemný a prechodový odpor!

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa tienik » 11 Mar 2015, 08:32

martin knocik napísal:A čo v prípade že človek má inú školu a k vykonávaniu svojej práce alebo montáži nejakého výrobku potrebuje zapojiť prívod elektriny ?

Napríklad keď vodár potrebuje prívod elektriny k čerpadlu ? Alebo keď sa programátor s IT vzdelaním dopracoval k programovaniu embedded systémov ?

Ja chápem, drotári nechcú prísť o biznis, tak budú vymýšlať neprekonateľné prekážky a byrokratické obmedzenia. A samozrejme, kto robiť nevie, ten to vyučuje.

A co ma robit ITckar ked ma otvorenu zlomeninu?
Sak predsa neda zarobit hovadam doktorom, na nete najde navod a zasije sa sam - sak co je natom tazke?

My sme raz taky narod, kazdy sa pcha do vsetkeho. V zahranici je bezne ze vodar pride zapojit trubky, elektrikar kable....atd.
Je predsa normalne ze kazdy urobi co vie a urobi to dobre, ci mas iny pocit?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa Merak » 11 Mar 2015, 08:37

martin knocik napísal:Napríklad keď vodár potrebuje prívod elektriny k čerpadlu ?
Ak idem niekde niečo robiť, tak v prvom rade si spravím obhliadku a s majiteľom si prejdem, čo potrebujem, aby majiteľ doplnil alebo vybavil, a nie prídem a zbastlím ako sa dá a potom to vyzerá, ako keby to krava žula
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa tienik » 11 Mar 2015, 09:12

To je radost sledovat hlavne "kuchyniarov". Stolari, vodari, elektrikari.....a pritom vzdy len dvaja ludia.
Co natom ze voda kvapka - ale len "trosku". A ako pride na elektriku, vacsinou z auta vitazoslavne vytiahnu igelitku plnu predlzovaciek a pod ho nato, rura, doska, umyvacka.......
Pamatam si ako som takto jednych dost dodrbal u kamarata na stavbe a oni na mna pozerali ja puci zo slovami " a co mam robit ked tam nie je zasuvka" tak som mu odpovedal jednoducho, no predsa zasuvku :-)
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa martin knocik » 11 Mar 2015, 09:23

A nebolo by lepšie ak by títo kuchyniari mali možnosť absolvovať školenie kde by sa naučili akosprávne namontovať normám vyhovujucu elektrickú zásuvku + prívod namiesto prasenia s predlžovačkami ? Prečo by ludia montujuci kuchyne nemohli mať súčasne vzdelanie ktoré k práci potrebuju - t.j byť zároveň stolárom, vodárom, murárom, maliarom aj elektrikárom v rozsahu potrebnom pre montáž kuchyne ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Mar 2015, 09:29

martin knocik napísal:A čo v prípade že človek má inú školu a k vykonávaniu svojej práce alebo montáži nejakého výrobku potrebuje zapojiť prívod elektriny ?

Napríklad keď vodár potrebuje prívod elektriny k čerpadlu ? Alebo keď sa programátor s IT vzdelaním dopracoval k programovaniu embedded systémov ?

Ja chápem, drotári nechcú prísť o biznis, tak budú vymýšlať neprekonateľné prekážky a byrokratické obmedzenia. A samozrejme, kto robiť nevie, ten to vyučuje.
Každá úloha má "strom" prác, ktoré vykonávajú kvalifikované osoby. Napr. vyrobiť CNC obrábacie centrum nemôže jedna osoba. Potrebuje návrhára, strojára, elektrikára, inštalatéra, čo urobí vzducharinu a hydrauliku a popri tom všetkom sa niekto musí starať o dodávky materiálu, financií, účto a pod. Len Slovák to chce sám a zarobiť, lebo je až neznesiteľne žgrlavý. Lenže takto sa úspech nebuduje. A nejde ani o byrokraciu, ale o fakt, že kvalifikovaná osoba to vie a vodár to nevie, nepozná všetky normy, pozná len svoje. Aj ja som stretol jedného hrdinu vodára, čo zapájal čerpadlo a výsledkom bolo životu nebezpečné dielo, lebo motor zapojil L1, L2, L3 a PE pichol na uzol hviezdy, teda motor nebol uzemnený...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa tienik » 11 Mar 2015, 10:10

martin knocik napísal:A nebolo by lepšie ak by títo kuchyniari mali možnosť absolvovať školenie kde by sa naučili akosprávne namontovať normám vyhovujucu elektrickú zásuvku + prívod namiesto prasenia s predlžovačkami ? Prečo by ludia montujuci kuchyne nemohli mať súčasne vzdelanie ktoré k práci potrebuju - t.j byť zároveň stolárom, vodárom, murárom, maliarom aj elektrikárom v rozsahu potrebnom pre montáž kuchyne ?

ja ale nemam nic proti, nech sa paci 3 roky ucnovka stolar, potom 3 roky ucnovka vodar a nakoniec 3 roky ucnovka elektrikar. A hotovo, ma dostatocne vedomosti zo vsetkych oborov.
Ale nechapem, preco by sa mali dobrovolne znizovat nejake standardy, len preto ze niekto chce robit vsetko ale ucit sa mu nechce.
NIe je normalne, ak cosi neviem zaplatit si toho co vie?

A len tak na okraj, ako zdefinujeme "elektrikar v potrebnom rozsahu"?
0

alois

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa alois » 11 Mar 2015, 10:37

Chlapi, vyhrocuje sa to tu.

Uzavrime to s tým, že 21ka samostatne nepracuje a nevelí mimo rozsahu bezpečného napätia.

§ 21
Elektrotechnik

(1) Elektrotechnik je fyzická osoba, ktorá má ukončené stredoškolské elektrotechnické vzdelanie alebo vysokoškolské elektrotechnické vzdelanie.
(2) Elektrotechnik je aj fyzická osoba, ktorá môže v rozsahu svojho odborného vzdelania vykonávať činnosť na vyhradenom technickom zariadení elektrickom, ak má odborné vzdelanie v inom učebnom odbore alebo v inom študijnom odbore ako elektrotechnickom, ktorého súčasťou je výučba zameraná na príslušné technické zariadenie elektrické.

Podla môjho názoru by mala takáto osoba s rýchlokurzom dostať automaticky poznámku do osvedčenia - BEZ možnosti ďaľšieho rozšírenia - a potom naozaj ako cvičená opica môže ťahať káble bez napätia na stavbe. Práca v rozsahu bezpečného napätia je iná časť bez obmedzenia.

Tak isto zamestnávateľ by si mal rozmyslieť, akú prácu takémuto zamestnancovi pridelí. Ja osobne by som ho do pracovného kolektívu nechcel, alebo by som mu v prvom skúšobnom mesiaci dokázal, že s takouto kvalifikáciou vie ťahať iba tie káble. Ak mi niekto povie, že je to diskriminácia, tak je to pre mňa naopak urážka cechu elektrikárskeho. Preto som napísal, že IP v Žiline bude mať hlavu v smútku, hneď pri prvom pracovnom úraze takéhoto človeka.
Naposledy upravil/-a alois v 11 Mar 2015, 11:13, upravené celkom 3 krát.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Získanie paragrafu 21/ vyhl. 508 pre osoby bez el. vzdelania

Príspevok od používateľa elmoto » 11 Mar 2015, 10:47

Len tak mimo debaty 21 je povinna ked potrebujete pracovat v autoservise na elektromobily. Nemusite elektrikara spajat hned s tahanim kablov, montazou rozvadzacov....
0
nie som tu

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok