Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Feb 2018, 23:02

Patriku,
Souběžně s novou edicí je možné dále používat ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 a to do 7.7.2020
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 13 Mar 2018, 10:36, upravené celkom 2 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

alois

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa alois » 25 Feb 2018, 06:17

Patriky: na tvoju otázku som dosť primitívnym popisom odpovedal v tomto vlákne ešte skôr, než si sa opýtal.

1. Ak začneš dnes PROJEKTOVAŤ, tak už po novom, pokiaľ projekt podlieha stavebnému povoleniu. V stavebnom zákone je zadefinované: "....podľa najnovších platných......"
2. Ak začneš dnes MONTOVAŤ už schválený projekt a do dvoch rokov ho aj zreviduješ a skolauduješ, tak kľudne po starom.

To je princíp súbehu ktorý vychádza aj zo zákonnej dĺžky stavebných povolení a iných zákonov.

Si Projektant, alebo Projektant komory s guľatou pečiatkou povinnou pre stavebné povolenie?

Norma má celoeurópsku platnosť, takže ENG / DE / FR originál, alebo preklady do iných jazykov sú všade platné, POKIAĽ v nich nie sú regionálne dodatky, ktoré SPRÍSŇUJÚ základ normy. Napríklad norma OVE pre Rakúsko.

Revizák by mal vedieť, podľa čoho robí revíziu, lebo ináč bleskozvody podľa 62305 a postavené podľa 341390 alebo aktivne by nikdy neboli vyhovujúce....nehovoriac o iných silových rozvodoch.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 05 Mar 2018, 15:28

Patriku,
mám dotaz na následující Tvoje vyjádření z 25.12.2017 (asi k ed.2):
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... #msg304811
Tam se probírala připravovaná ed.3 a jako projektant ji už jistě máš v SK překladu.
Díky Ti za reakci.
PS u nás se chystají další změny (viz zpráva z TNK 22 ) - např.:
ČSN 33 2000-7-704 ed.2
33 2000-7-708
33 2000-7-713 ed. 2
33 2000-5-56 ed. 3
33 2000-7-701 ed. 3
atd.
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 13 Mar 2018, 10:38, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa Merak » 05 Mar 2018, 16:00

Na túto normu sa nedá povedať ešte nič, keďže ešte stále nie je v rodnom či úradnom jazyku slovenskom.

EDIT: pokiaľ platia obe normy, tak v projekte uvedieš norma:rok aby bolo jasné, z ktorej normy vychádzaš. Ak uvedieš iba normu bez roku, tak platí tá novšia norma.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa alois » 05 Mar 2018, 16:17

...nie všetky normy sú preložené do SK jazyka a sú dlhodobo platné v SR... ale zase je pravda aj to, že sú z odvetví, ktoré nie sú základom. Jednoznačne ale nadobudla platnosť.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa Merak » 05 Mar 2018, 16:21

Problém je potom ten, že ty si normu preložíš po svojom a už máš problém.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Mar 2018, 19:27

Mňa na tomto zaráža najmä to, že takou hlúposťou,ako je nepredabovanie českej rozprávky do slovenčiny je takmer trestný čin,pretože to ukladá zákon,hoci naše deti nemajú problém im rozumieť aj v češtine/pomaly aj v angličtine/,
ale na preloženie EU elektronormy z angličtiny do slovenčiny,ktorá sa týka bezpečnosti obyvatelstva, nie je zákonom určená žiadna organizácia a je to beztrestné./ akurát postihnutelné,ak sa niekto nedrží normy, ktorá je v angličtine a teda nie každý je povinný ten jazyk ovládať, a často ani netuší, že taká nejaká norma existuje./

Keby sme neboli v EU, tak sa držíme vlastných noriem,hoci by museli byť zrejme kompatibilné, ale boli by v slovenčine a nebol by tento problém. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa Patriky » 05 Mar 2018, 22:17

Jirka84 napísal:Jirka
Odpoviem Vam na Vas dotaz.
Zmenil som nazor a uz to mame na SVK. Vid tento prispevok, aj ked to je v EN, plati od 2018 subezne so starou.
Co sa tyka 2130 posledne vydanie opravne bolo v roku 2002 a to Z3 ale.inak plati od roku 1983 ako CSN.
Norma 4-46:2004 plati u nas do 2019, ale od roku 2017 plati aj nova 4-46, ktora staru nahradi v 2019.
Dalej mame nove vydanie 7-701/A12 od 1.3.2018, v EN jazyku. Stara 7-701 sa moze dalej pouzivat bez tejto zmeny do roku 2020.
To iste plati aj o norme 5-56.
Staci taka odpoved?
Ale neviem.kedy to bude prelozene:(
P.S 7-713 nemame
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa trunek » 05 Mar 2018, 22:30

ja osobne dávam 2-3 RCD na rodinný dom už 12 rokov a mám istené úplne všetko !!! Ak naťaháte elektriku ako máte a nikde nederiete izoláciu a nič sa nespája čo nemá nemáte problém. Rodinné domy čo som rodil pekne fungujú do dnešného dňa. Akurát pred týždňom som sa bavil s majiteľom prvého domu čo som kedy robil (mal som 21r) a dodnes všetko pekne funguje ako má. RCD nemajú radi ľudia preto, že to je citlivé na "nedostatky" ale mám pod RCD kompletne aj všetky svetelné obvody. Rad mi jeden starší revízka povedal, že nejaký debil sa chytí svetla, oklepe ho tam a bude ma niekto naháňať po súdoch. Dáva všetko pod RCD a dávam aj ja. AKo tu už bolo napísané kto chce použije 1 kus. Je to 30-40€ podľa značky. Kto chce dá ich pár a má pokoj aj pri selektovaní. No a na druhej strane ak mi má prdnúť nejaký el.spotrebič a má ma zabiť alebo moje dieťa tak nech kľudne vyhodí celý dom. Aspoň viem, že sa nič nestane. Ja osobne som za RCD a pod RCD dávam celý dom už pár rokov. A nie je to nič zložité a ani hrozné
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

alois

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa alois » 06 Mar 2018, 06:23

5ko: keby normy neboli kompatibilné, tak všetko čo by sa u nás vyrobilo by bolo za hranicami nepredajné. Z tohto dôvodu sa "vynašla" CE deklarácia, aby čínsky súdruhovia mohli svoje výrobky zastrešiť jednou deklaráciou a byť "kompatibilný".

Norma u nás "vyšla" v základnom ENG jazyku, ale je dostupná aj v FR a DE verzii. Len SUTN ich priamo v ponuke nemá, lebo Angličtina vládne svetu, ale dodá aj mutáciu.

A jediného, koho to trápi t.č. sú projektanti, nakoľko revízie po novom sa ešte nerobia a ťahanie kabeláže po novom a starom je nezmenené.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 08 Mar 2018, 11:55

Nejprve pro Patrika:
děkuji za vysvětlení. Zase vím o něco víc :wink: .
Pro Mariana:
u nás (čr) naštěstí v nějakém zákonu je i technická dokumentace přednostně v češtině, na SK je "bohužel" slovenský jazyk "zákonem chráněný", proto v RTVS "nesmí být ani český dabing". Ještě, že my tady jsme schopni se dorozumívat postaru = já česky, Ty slovensky a stačíme si.

Alojsi,
ještě jsem nepotkal normu dlouhodobě platnou, snad jen kdysi za mého mládí ČSN 34 1010 , ALE I TA SE ZAČLA MĚNIT, AŽ SPADLA DO KOŠE DOCELA .

Pro Trunek,
máš pravdu jen v jednom: "nie je to nič zložité a ani hrozné",
...přeji pěkný nejeden den všem... :thanks:
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 13 Mar 2018, 10:39, upravené celkom 2 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Co hovorite na novu 4-41:2018 ?

Príspevok od používateľa trunek » 09 Mar 2018, 18:38

Jirka84 - neboj, nič nerobím iba tak :) novostavby má každá technickú správu a projekt. Nedávno som robil priemyselné rozvádzače a RCD na 300mA všade. Drevodomi robíme kompletne s dokumentáciou a následne ak je zmena je zakreslena. Včera som bol pozrieť hromadnú prekladnu elektromerov. Komunikujem to z elektrárňami, treba projekt, tech.spravu atď.... Mám oprávnenie na výrobu vlastných rozvádzačov atď....takže neboj, výrobné štítky, podklady, správy, proste dokumentácia musí byť. Robil som revízie na úradné skúšky atď..... A veľakrát som mal kontrolu. Na to dávam pozor. Narážam iba na to, že ja osobne používam RCD už roky na všetko. Max stykac na HDO nie je pod RCD ale inak úplne všetko. Takže v podstate pre mňa to zmena nebude. A inštalovať RCD navyše môžem. Jedná sa predsa o doplnkovú ochranu
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Napísať odpoveď