Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa spin90 » 06 Jan 2013, 13:49

Som myslel ze sudruhovia v dalekom ZSSR mali sustavu izolovanu od zeme, IT teda. Ani neviem preco som si to myslel :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 06 Jan 2013, 13:54

spin90 napísal:Som myslel ze sudruhovia v dalekom ZSSR mali sustavu izolovanu od zeme, IT teda. Ani neviem preco som si to myslel :D
aj ja som si myslel, že mali IT sústavu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Jirka84 » 06 Jan 2013, 13:57

Ti byli izolovaní jako Korea - od světa ne od Země :D
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 06 Jan 2013, 14:07, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa spin90 » 06 Jan 2013, 13:58

Celkovo by ma zaujimalo, ake su hlavne dovody na pouzivanie TN sustav, ked napriklad 22kV sa bezne pouziva IT. Ako, koli prevadzkovym stavom, porucham a ich lepsiemu vyhladavaniu, OK to beriem, ale neviem, mozno by nebolo zle keby sa aj IT pouzivala sirsie, nie len dakde v nemocnici a dielnach abo co. Len kto by potom hladal tie zemne spojenia hore dolu :D Ale elektricka energia by sa stala o dost bezpecnejsou.
EDIT: Ale uplne izolovany zas neboli, cele RVHP pokial viem bolo prepojene a dispecing bol, trocha netradicne nie v Moskve, ale v Prahe. Ale ci prevadzkovali nizke napatie ako IT alebo TN to veru neviem :) Len som mal ten pocit. Hlavne ked som videl tie ich zastrcky bez zeme na vianocnych ozdobach co mame na stromceku :D Vzdy trebalo do zastrcky vyvrtat dieru pre kolik v nasej zasuvke, aby to pasovalo :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Jirka84 » 06 Jan 2013, 14:23

To spin90,
je to dáno vývojem energetiky jako celku - nejprve ss, pak stř. soustavy, napěťové hodnoty, posléze "odizolované" atd. Každá soustava má své výhody i nevýhody - nejvíce se pro svoji relativní jednoduchost rozšířila právě TN (-C, později upravená na -S) pro NN rozvody obecného užití. Na válcovavích stolicích ji nenajdeš. Dobrým pokecem o tom byl u nás na ČT Nikola Tesla - Pán blesků ( najdeš několikrát na http://www.ulozto.cz)
K těm zásuvkám: byla doba , kdy se Němci, Francouzi a Angláni nebyli sto dohodnout na společné "technické řeči" - každý prosazoval svoje manýry. Proto máme u VÁS/u nás - v SR i ČR (dříve ČSR) - francouzský systém, že se tehdejší Páni technici v ČSR dohodli s nimi a ne s Němci či Anglány. A "rusi-SSSR" měli jiné starosti po 1. válce - hlad atd . Ty nějaké normály vůbec nezajímaly. Angláni mají svoje, Makaroni jakbysmet...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 06 Jan 2013, 16:44

kamarát mi kedysi na výške rozprával, že sa kedysi rozhodovalo medzi Edisonovým modelom distribúcie jednosmerného napätia a prúdu alebo medzi Teslovým modelom distribúcie striedavého napätia a prúdu
ale nakoniec to vyhral Teslov model, lebo Edisonovému niečo chýbalo na realizáciu alebo tak nejak
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Jan 2013, 00:44

Mirosne-trafil si. :wink:
Edisonov jednosmerný rozvod vyžadoval každých 500m dynamo stanicu kôli stratám vo vedení a hrúbke vodičov,čo ho aj predražovalo ,kdežto Teslov striedavý rozvod bol daleko efektívnejší použitím vyššieho a striedavého napätia ,ktoré sa dalo jednoducho transformovať a stačili tenšie vodiče v rozvodoch. Tesla začínal u Edisona ,spočiatku na jednosmerných rozvodoch a vyriešil mu problém s párovaním dynám ale Edison mu nezaplatil dohodnutú sumu ,tak sa rozkmotrili ,aj preto ,že Edison v ňom/aj v striedavom napätí/ videl konkurenciu, tak Tesla odišiel k Westinghausovi a tam aj ostal.
/ kniha -Nikola Tesla,človek ktorý objavil 20storočie/.
.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Jan 2013, 17:51

Cize da sa napisat, ze akonahle Westinghaus postavil prvu elektraren a spojil s nou najblizsie mesto AC systemom, viac sa nepremyslalo :) Jednoznacne striedavy system.
Ale je zaujimave, ze s postupom casu, so zdokonalovanim v polovodicoch zacinaju byt zaujimave DC systemi. A to nie len na prenos k ostrovom, tam su castokrat nevyhnutne, ale uz aj pri prenosoch radovo az GW na vzdialenosti 1000och km. Nieco take teraz maju v Cine +-800 kV. Okrem mnohych dalsich vyhod, jedine nevyhody su v drahych menicoch. Teda relativne drahych. A dalsia vec, daleko lepsie sa taketo vedenia pocitaju, to potvrdi kazdy z elektroenergetiky :D . Ziadne reaktancia, skinefekti, mensia korona tym aj zvod, proste len Ohmicky odpor, skratove prudy. Ja si myslim, ze casom, dlhsim casom, ne len tak hned, ale povedzme za 50 rokov budu bezne jednosmerne systemy aj v klasickych rozvodoch. Dalsia vec co ma napada, moznost konstruovat mensie transformatory, vdaka vyssim frekvenciam menicov, ale toto popravde neviem ako sa v sucasnosti riesi. Myslim ze nie pouzitim nejakych spinanych VN zdrojov. Ale myslim, ze aj na to pride casom. Minule som bol v jednej zapuzdrenej rozvodi, neskutocny rozdiel oproti beznej VVN rozvodni. Bolo to male, na jednu mensiu halu, a bolo tam komplet vsetko na VVN 110 kV, privody, merace vykonov, odpojovace, vypinace s SF6tkou a vsetko v rurach plnenych SF6. A vyvody, samozrejme kablove, polyetylenova izolacia 110 kV na trafo 110/22 kV. Od roku 1997 ked to tam dali netrebalo robit vyraznejsiu odstavku, akurat trocha doplnut SF6. Cize poriadny pokrok oproti velkemu polu. No a keby sa zacali pouzivat spinane trafa miesto tych obrovskych zeleznych, no parada by to bola. Mozno vo vzdialenejsej buducnosti :) Este by to predsa len polovodice zrejme nezvladali. To sme trocha odbehli od temy, za co sa ospravedlnujem, ale jednosmerne prenosy a nove trendy v elektroenergetike su tiez zaujimave.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Jirka84 » 08 Jan 2013, 09:58

To spin90,
myslím si (ale můžu se mýlit), že kdyby to Uss bylo dostatečně zajímavé a rentabilní, tak by už dávno boom v solárních elektrárnách měl jiný směr. Zatím ale regisruji jen, že jsou co nejblíže na jejich polích měniče na Ustř. a do převodních trafáků, pak silová vedení jdou do základních VN stř. rozvodů - viz všechna zastavěná původně obilná pole tímto s......em . DC sítě mají význam jen na krátké vzdálenosti (válcovací stolice a podobně). VF vedení jsou také jinak specifická. Asi ta 50/60Hz ová varianta těm vynálezcům "vyšla" nejpohodlněji :)
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Jan 2013, 12:36

No, jednosmerny prenos, ako som pisal, ma lepsie parametre co sa tyka strat, alebo nabijacich vykonov. Problem je v tych menicoch a neexistujucej infrastrukture. A JS prenos ma vyznam nie len na kratke vzdialenosti, to sa neda povedat. Ma vyznam, ak potrebujeme preniest gigawaty na tisice kilometrov. Priklad je ta cinska elektraren a nieco na Juznej Amerike. Pripadne ak sa neda pouzit vzdusne vedenie a koli kapacitnemu prudu by kable na AC vychadzali nepouzitelne, napriklad podmorsky prenos na ostrovy. Toto nie je moja nejaka duma, takto sme sa to ucili :) Ci, a kedy sa nahradi sucasny system jednosmernym to nikto odhadnut nemoze :)
Tu je o tom nieco: http://en.wikipedia.org/wiki/High-volta ... ct_current Pekne zariadenia ci panecku :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Jan 2013, 18:53

Teraz som v rozpakoch, lebo tvrdíš presný opak o DC ako bolo dosial známe o jeho nevýhodách,ale asi som ešte nepreštudoval nové trendy.Nič v zlom, možno to tak je, čas ukáže.
Len ma teraz tak napadlo, že ked v dnešnej dobe všetko v domácnostiach funguje takže s AC sa prevádza na DC,napr.12V, či by nebolo ekonomickejšie, zriadiť v každom dome meniareň, teda priviesť do domu AC, a potom púšťať do rozvodov len DC napätie a nejaký spoptrebič, ktorý potrebuje AC, by si už každý napojil cez menič.Možno by tých meničov bolo doma menej,ako teraz usmerňovačov z AC /DC.Ale to len tak naokraj.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa spin90 » 09 Jan 2013, 19:05

tak su 2 hlavne vyhody AC, jedna je jeho jednoducha transformovatelnost na rozne napatove hladiny, to je asi najdolezitejsie, no a druha je tocive magneticke pole pri viacfazovych systemoch. Potom su uz len nevyhody oproti DC.
Nevravim ze je teraz, v sucasnej dobe, vyhodnejsie celoplosne pouzivat DC, to samozrejme neni, kedze mame infrastrukturu spravenu na AC a menice su stale pomerne drahe. V minulosti dokonca prakticky neexistovali, samozrejme ze bola hlupost tahat VN DC kable, preslo sa na AC.
Tym vsetkym som len chcel napisat, ze DC sa sice vo velkom nevyuziva, ale buducnost moze byt prave o tom koli ucinnosti, koli stale mensej potrebe tociveho pola (dnes uz su frekvencne menice, ktore si pole vytvoria), koli stale jednoduchsiemu meneniu medzi napatovymi hladinami a hlavne koli vysokej ucinnosti samotneho DC vedenia bez zaratania ucinnosti menicov atd.
Ta uvaha s centralnym menenim na DC je mozno zaujimava, ale neviem. Ide o to, ze aj tak nemozes menit priamo napriklad na 12 V DC, koli vysokym stratam a neexistujucim vedeniam. A menit na povedzme 200 V DC je somarina, lebo aj tak to zas pojde pred spotrebicom do menica. Ale, povedzme ak ma niekto solarny panel na streche, kde vzdialenosti nie su velke v ramci domoveho rozvodu, je menenie na 230 V AC a znova na povedzme 12 V DC neekonomicke.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 10 Jan 2013, 16:10

a čo tak si spraviť rovno rozvody v byte na samostatnú DC zbernicu?
dá sa nejaký iradený usmerňovač s PFC a je to, 320VDC ako vyšité
veď mnoho zariadení už pracuje tak, že má zabudovaný usmerňovač priamo na 230VAC a potom DC filtre
:?:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Napster050 » 10 Jan 2013, 16:34

vymýšlate blbosti, nikto z vás sa DC prúdu doma nedožije....
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Jan 2013, 17:05

Noo kolko istoty :) Ja si myslim, ze s rozsirovanim naprikald fotovoltiky na strechach a podobne sa budu objavovat pomalicky aj naprikald svetelne obvody s LED cisto na DC prud a male napatie. Alebo podobne zmiesane systemy. Lens a to musi normalizovat, hlavne napatia. Teraz je vela hladin aj pre LED a male spotrebice na to, aby sa oplatilo tahat nejake rozvody. Ale snad tu este par rokov budeme, tak sa uvidi :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 10 Jan 2013, 17:09

to ma tak napadlo, že keď si už robím komplet novú elektro inštaláciu v byte, či už rovno nepoťahať káble aj pre DC rozvody
budúcnosť je nejasná, budúcnosť je pomaranč :lol:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Axwell » 10 Jan 2013, 17:24

ja by som radsej potiahol este skor optiku, koax, UTP, alebo aj nieco na zabezpecenie,signalizaciu, ozvucenie a pod...
alebo tak aspon nieco z toho ako podla mna tahat DC, aj ked to nemusi byt zly napad, ale skor na nejakej chate odlahlej niekde bez pristupu napojenia na el. siet...
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Jan 2013, 17:39

Tiez si myslim, ze teraz tahat DC rozvody je predcasne :) Ale ten napad s UTPckom to je velmi dobry napad. Do kazdej izby potiahnut by nebolo na skodu rozhodne. Uz teraz co su digitalne televizie a toto vsetko tak rozhodne hej. Plus aj to audio v obyvacke nemusi byt zly napad. Mozno su dostat nejake konektory na stenu, alebo take nieco. Len treba mat predstavu kde bude zdroj. Alebo to nejak premysliet :) Povedzme na sposob zbernice, na ktoru je pristup z viacelych miest po obvode izby a podobne. Toto by bolo paradne pre domace kino, ale tak vela kablov by trebalo tahat a vhodne pooznacovat, svorkovnice nejake na to vyrobit alebo nieco take. Ak mas pristup ku kablom, tak preco nie. A neviem ako to je dneska s vyuzitim koaxialu, ale to uz asi velmi neleti, neviem. Ale datakable rozhodne potahaj, snad aj tu optiku, v buducnosti to mozno bude popularne aj v domacnostiach. Lepsie ako potom behat s vrtackou a listami kade tade.
Alebo su aj inteligentne instalacie teraz. Regulatory teploty, zaluzii, osvetlenia, spinanie jednotlivych zasuviek atd. My sme v skole projektovali system INELS taka ceska sranda. Je tam aj zabezpecenie atd, atd. Mne by sa pacili tie regulatory teploty, to este hej, nech do toho vkuse niekto nebabre. Ostatok su skor take "srandicky". Treba to premysliet :) Ked mas pristup ku kablom tak preco nie. V drazke pod maltou to vidno nebude :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Feb 2013, 21:33

Naťahať si UTPčko môžeš akurát doma v novostavbe,kde vieš kde čo chceš mať, ale ako poznám dnešných projektantov ako robia nezmyselne čo len svetelné obvody / na jeden vypínač svetlá pri okne aj v najtmavšom kúte,na druhý vypinač presne to isté/, tak by ti ho určite natiahli do drevárne, kotolne,špajzy, chodby ,ale v obyvačke či pracovni by nebol. :wink:
A ked aj, tak určite tam, odkial ho musíš naťiahnuť 6m predlžením.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

adino23
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa adino23 » 26 Feb 2013, 11:01

Jirka84 napísal:
burizon napísal:Nazdar,
dobré vlákno, určite tu človek "pochytá" veľa vecí, hlavne...... Málokto je taký borec, že má všetky normy v malíčku, hoci u jedného pána z Moravy mám aj tento pocit.
Som si teda zavaril týmto príspevkom.
Lebo trafená hus vždy robí gagaga,
aneb pokud jsi to myslel na mně, tak možná trefils "klinček" skoro do černého - jsem taky z Moravy. J Á ale nepatřím mezi urážlivé ani mezi ty dobře znalé ani nemám normy v malíčku, proto Ti odpovím, že u mně sis to bohužel stále " teda nezavaril ani týmto príspevkom :) ". Právě pro ten, mnou následující přiložený příspěvek - jednu z mnoha - fotografii (jeden z mnoha, mohl bych pokračovat). Pouze se teprve blížím svými příspěvky k prvnímu vrcholu první sinusovky z 50Hz, bude následovat brzy první sestup do první nuly, pak bude následovat ........ co asi ? :P
Dávám jen drobné vysvětlení k němu: v hlavním rozvaděči byl nově dán 4polový chránič a za ním 10A/3/B jistič, kde vedl kabel na sloup s třemi stařičkými izolátory - tyto měly olověný vodič !!! na klasické venkovní vedení (izolátor jsem s kouskem tohoto olova a závěsného drátu uštípl - mám ho na fotce ), kde prasklý izolátor vyhazoval chránič při dešti svodem na kovovou konzoli přes ten drát, vypínač vyhazoval proudovou ochranu, správně nastavenou na provozní proud u motoru a třífázový vypínač "vyhodil mě" od instalace, kde si mě zákazník pozval na opravu motoru, že mu nejde nahodit ani chránič ani jistič k motoru od čerpadla. To vše "Na chalupě ve vojenském prostoru", kde takto provedli instalaci sovětští vojáci v době "dočasna" a on si tuto chalupu vzal zpět v rámi restitucí po jejich odchodu z okupovaných lesů. :D :D :D
PS
A tëď máte pánové všichni konečně správný důvod smát se , ne mně , ale práci takyelektrikářů , které také potkávám po jejich "vot těchnika balšaja" . Máme se sakra co učit všichni. Proto někdy na fóru reaguji tak, jak reaguji, ale v žádném případě se nesnažím nikoho z nás nedej bože urážet. Snažím se předat jen drobné zkušenosti i TAKTO nabyté.
Pište , dělte se o vlastní postřehy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kedysi dali kabel aky mali...stretol som sa s tým
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok