možný počet zásuviek ????

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Edgar » 17 Aug 2015, 22:04

Tak 5ko mi konečne vyriešil dilemu prečo práve 10 vývodov :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Aug 2015, 22:53

No ale to je zase len dohad. Možno má 5ko pravdu, možno nie.

Treba sa na to celé ale pozrieť inak: nie je podstatné, prečo bola tá ktorá norma napísaná, aké dôvody mal jej tvorca a nie je podstatné ani to, či je to blbosť, alebo je to opodstatnená vec. Podstatné je to, aká je záväznosť normy, či je platná a aké je jej znenie. Dobrý elektrikár sa musí odrážať od toho. Ono totiž ak sa vykonáva OP inštalácie, vykonáva sa v súlade s platnými normami, na ktoré je kontrolované dielo viazané. OP sa nevykonáva na základe nejakého racionálneho zmýšlania a vysvetlenia, či je to takto lepšie, ako to udáva norma. To je niečo ako zákon. Niekomu sa môže zdať, že zabíjanie nie je vôbec neetické a že aj zvieratá sa v prírode zabíjajú. Ale to nie je podstatné, podstatné je to, že etické pravidlá sú proti vzájomnému vraždeniu sa a tak by sa to nemalo robiť. Kto zabije, bude potrestaný, kto odflákne dielo, bude tiež potrestaný, aj keď iným spôsobom, alebo bude potrestaný investor v podobe nejakej nepríjemnosti, napr. poruchovosti, požiaru a pod.

Takže ak sa raz smie pripojiť max. 10 zásuviek na jeden obvod, potom je toto podstatné a zvyšok okolo toho už nie.

Mne sa napr. tiež nevidí racionálny fakt, že kvôli eliminácii porúch, ktoré vyradia celú inštaláciu, sa okruhy čoraz viac "rozrastajú". Kedysi bol jeden domček a dve poistky - svetlo, zásuvky. Dnes máme 72 modulové rozvádzače. A serie ma, ak si to niekto pokašle jedným RCD, takže to, čo eliminoval, vlastne posral nanovo. Prečo tiež nie je 10 zásuviek na jeden RCD?
Napriek tomu to však norma nezakazuje a v snahe ušetriť si to stále bude veľa ľudí želať tak. A ja to nemôžem nikomu poprieť ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Aug 2015, 06:30

Drakous, ja si myslím, že za každou normou, nielen elektro , stojí práve dôvod, prečo to je tak a tak napísané a prikazuje sa niečo vykonávať tak a sú za tým roky praktických a overených dejov a skúseností či už dobrých alebo zlých.Tie dobré skúsenosti sa spomínajú menej ako práve tie zlé a to iste uzná každý, kto sa stretol s prípadom, kedy sa práve kôli nedodržaniu predpísaného postupu,či už technologického, alebo bezpečnostného ,kedy došlo k tragédii. Pri každom takom prípade sa ním zaoberali ogány TI či OBP a vyvodzovali sa dôsledky aj doporučeniami na zmenu noriem a preškolovaní zamestnancov aby sa také prípady neopakovali.Normy sa menia na základe skúseností z praxe ,nielen podla toho, čo koho za zeleným stolom napadne./práve vtedy vznikajú najväčšie zmätky v normách a zákonoch :-) /Pokrok ide rýchlo dopredu a preto sú všetky normy a zákony také živé, lebo musia sledovať aktuálny stav v odbore, podobne je to aj s cestným zákonom, pokial sa nedokázalo, že bezpečnostné pásy sú naozaj užitočné a zachraňujú životy, nemuseli sa používať povinne...
A kedže platia dohodnuté zákony a normy pre určitú oblasť,mali by sa dodržiavať ,pretože zohladňujú takmer všetky podmienky potrebné k tomu ,aby dielo bolo aj FUNKČNÉ aj BEZPEČNÉ.
To, že sa tu rozprúdila debata okolo počtu zásuviek, je dôkazom, že nie vždy sa dá vec vysvetliť jednoznačne a dopodrobna v každej norme ,čím dochádza k nesprávnemu pochopeniu používatelmi a taktiež, že sa na ten problém v norme dlhú dobu niekto nepozrel a nedal to prepracovať či doplniť,ako sa to deje pri mnohých iných predpisoch,normách či zákonoch.Ale aj to je o luďoch, ako sa k veci stavajú kompetentní,ktorí majú možnosť to zmeniť.Návrhy na normy a ich zmeny či doplnenie predsa predkladajú aj revízni technici a inšpektori BP či TI.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Aug 2015, 12:49

Plne s Tebou súhlasím, 5ko. Je jasné, že norma vznikla na základe nejakých poznatkov a že nebola vycucaná z prsta. Len hovorím, že je zbytočné pátrať po týchto poznatkoch, nič tým nezískame.

Alebo to pramení z ľudskej zvedavosti? ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Merak » 19 Aug 2015, 19:45

Samanko napísal:Merak to je trojzasuvka ale urcena pre pohyblive privody, teda celkom ina kategoria.
Samanko
za komunistov sa robilo kopu dobrých vecí, napr. táto moja spomínaná trojzásuvka, ktorá sa dala originál pevne inštalovať, ako aj dvojzásuvka určená pre pevnú inštaláciu inštalovaná na predlžovačke :biggrin:

P.S.: sorry za OT
Prílohy
IMG_8849.JPG
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1215
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa E001 » 19 Aug 2015, 21:06

5-ko prepáč, ale musím ti strašne oponovať. Naše takzvané normy sú iba okopírované a preložené EN a iba občas sa tam pridá čosi vhodne ocenené lobistami. Jediné v čom máš úplnú pravdu je, že sú ako naše zákony. Na každú maličkosť nájdeš niekoľko výkladov, ako v zákonoch. By si sa divil, ako by rotovali výrobcovia a importéri, ak by došlo k opätovnému zavedeniu predrevolučných ČSN. Veď aj táto debata ukazuje, že naši " normalizátori" nevedia vytvoriť ani záväzné názvoslovie. :(
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Merak » 19 Aug 2015, 21:09

ibaže táto norma pochádza z 1985, teda z čias komunizmu
teda hovoríme o norme STN 33 2130 bývalá ČSN 33 2130
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1215
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa E001 » 19 Aug 2015, 21:24

A koľko krát bola novelizovaná? alebo chceš povedať, že sa bavíme o pôvodnej norme z r. 1985?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Aug 2015, 21:44

Veď práve na to som narážal, že v našich nových normách sa novelizuje len to, čo vyhovuje tím pajcovačom noriem EU,aby bolo možné predávať a montovať tie zmetky čo dovážajú tí lobisti, ale to, čo sa ich netýka, to si ani nevšimnú, že by bolo načase s tým niečo urobiť,lebo to, im môže byť ukradnuté a spoliehajú sa na to, že to volakedy volakto asi napísal dobre,kedže to doteraz funguje :wink:
Takže sme v pohode a tiež zdielam tvoj názor,lebo nejde len o normy elektro, ale aj všetky potravnárske..... :agree:
Už sme ako v Amerike.... na velkú radosť právnikov. :wink:

A ked sa už novelizuje norma, tak prečo sa hneď neopravia aj tie nejednoznačnosti z ktorých sú potom len zmetky.
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 20 Aug 2015, 08:00, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Aug 2015, 00:14

Merak napísal: dvojzásuvka určená pre pevnú inštaláciu inštalovaná na predlžovačke :biggrin:
Toto aspoň bolo poriadne, nie predlžovačky ako teraz, čo ten plast prepichneš rukou a špendlíkom a bohvie či sú tie koľajnice vôbec medené alebo iba mosadzné ako to je u FASTONov
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Merak » 20 Aug 2015, 02:13

E001 napísal:A koľko krát bola novelizovaná? alebo chceš povedať, že sa bavíme o pôvodnej norme z r. 1985?
Bavíme sa o pôvodnej norme, ktorá má zmeny v priebehu času
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

teodor
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 31 Aug 2015, 20:34

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa teodor » 31 Aug 2015, 20:46

zdravim vas,,, akurat mi prerabaju celu elektroinstalaciu v dome a nieco sa mi nezdá . V obyvacke mam dva okruhy na zasuvky a z poslednej zasuvky mi potiahli este jednu na terasu,co je uz prakticky vonkajsi priestor,ale este pod strechou ..... je to v poriadku? Nemal by som mat osobitny okruh pre tu vonkajsiu zasuvku ? dakujem za odpoved
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Aug 2015, 21:05

Nie, nepotrebuješ osobitný okruh pre vonkajší priestor.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 31 Aug 2015, 21:09

Pokiaľ tam je prístrešok tak problém v tom nevidím. A keď už by ti to veľmi vadilo daj si zásuvku s vyšším krytím.
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Aug 2015, 21:12

Prístrešok tam nehrá žiadnu úlohu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

teodor
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 31 Aug 2015, 20:34

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa teodor » 31 Aug 2015, 21:51

ďakujem za odpovede
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Merak » 01 Sep 2015, 02:46

P.S.: pravdaže sa nesmie zabudnúť na RCD. A čo je to za prístrešok? Aký je veľký ?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Sep 2015, 03:58

Načo Vás zaujíma prístrešok? Keby tam aj nebol, na odpovedi to nič nemení.
Samozrejme - RCD tam treba, ale treba ho rovnako aj dovnútra, takže zase žiadna zmena, ani obmedzenie, prečo by to nemohlo byť tak, ako to je.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2462
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Sep 2015, 14:49

Ale z praktického hľadiska by som si už dal kombinovaný istič s chráničom na vonku. Ja to teraz tak nemám a keď mi dačo vonku vyhodí chránič, zhodí polku domu
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: možný počet zásuviek ????

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Sep 2015, 15:38

Áno, z praktického hľadiska by som dokonca nedával RCD vôbec. Každý okruh, ktorý je istený zvlášť, by som opatril kombinovaným chraníčom s nadprúdovou ochranou, okrem okruhov, kde sú pevne pripojené spotrebiče, alebo nastálo, trebárs chladnička, mikrovlnka... Tam by som hodil jeden centrálny pre tieto zariadenia. Svetelné okruhy detto.

Zmysel viacerých okruhov bola práve minimalizácia porúch, ak mi vyhodí jeden okruh, druhý ešte pôjde. No a dnes to celé stráca zmysel, páč v snahe ušetriť sa to celé zaoblí do jedného RCD.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď