Pospajanie v kupelni

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Merak » 24 Okt 2015, 20:52

ale kovové vodovodné kohútiky áno
pýtal si sa, ako je to s pospájaním v kúpeľni podľa normy, tak som ti odpovedal
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Patriky » 25 Okt 2015, 02:12

Ak mozete preklenut vpdice casti treba pospajanie. Napr. Bateria a pracka alebo bateria a vana, tak treba pospajat aj baterie svorkou zs 4. Norma 7-701
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa elmara » 25 Okt 2015, 09:46

Napsat, že voda je vodivá je fakt hustý. :pain: Až nám poteče z vodovodní baterie elektrolit z kyseliny sírové, tak budiž. K tomu pospojování baterií: Jestli má tedy voda přivést nějaký potenciál, tak tomu ten MALÝ kousek kovu baterie stejně nezabrání, i když je baterie pospojená. Jakmile voda poteče, tak vliv pospojení baterie na vodu nebude prakticky žádný. Největší vliv pospojení je u vstupních kovových vodovodních trubek na vstupu do objektu k hlavní ochranné svorce, která je na potenciálu země. Co se týká výkladu norem, konkrétně 33 2000-7-701 ed.2 (česká edice), tak mi připadá, že norma "převádí" zodpovědnost nejen za pospojování na projektanta, zhotovitele a revizního technika. Konkrétně se musí v koupelně pospojovat VŠECHNY kovové a neživé části přístupné dotyku bez ohledu přivedení potenciálu. Toto se dá vyložit i tak, že kovový je i věšák na ručníky... :confused: V tomto případě musí zvítězit selský rozum!
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa djwiktor » 25 Okt 2015, 10:06

Caute odbornici, mam tu jednu dilemu ktoru riesim.

Kupelka hotova, barak hotovy. V kupelke vana, bojler, pracka, pricom pracka s bojlerom su od vane oddelene stenou az po strop a z vane clovek nedociahne na pracku ani bojler (musel by sa fakt snazit).

Ochranne pospojovanie vane a trubiek ziadne (vraj sa na to zabudlo). Voda privedena plastom.

TEraz riesim to, ako to spravit, aby to bolo aspon ako tak koser, a nezabilo to tam dakoho.

Bojler a pracka maju svoje privody, istene kombinovanym chranicom s isticom. Privod do domu je TNC, ale v domovom rozvadzaci(DR) je uz spravene rozdelene PEN na PE+N a odtial uz ide vsetko dalej ako ma, teda 3 vodice (L,N,PE).
Privod studenej vody ide cez cely dom, zacina pri umyvadle, pokracuje vanou a konci bojlerom. Tepla voda zacina bojlerom a konci umyvadlom. (snad som to napisal pochopitelne na predstavu).

Kedze je nerealne potiahnut 4ku uzemnovak az do DR ( je to viac ako 40m skrz barak a steny su vsetky hotove takze sekanie nemoze byt), napada ma potiahnut to takto :

Umyvadlo ( od vane cca 60cm) dat etazku na studenu vodu, odtial potiahnut 4ku Ž/Z dolu po zemi v liste pod vanu. Tam spojit vanu a dalej pokracovat pod vanou von smerom k bojleru ( cez stenu sa prevrtam, mala dierka tam nevadi). S tymto vodicom potom pokracovat hore k bojleru, kde dam druhu etazku na vyvod teplej vody, a odtial sa pripojit na PE ktore vedie k bojleru ( jednoduchsi pristup ako ku zasuvke pre pracku).

Logiku v tom vidim tu, ze by som takto vlastne zemnil priamo vstup studenej vody a vystup teplej, teda miesta kde moze vzniknut nejaky potencial. Lebo dalej to pokracuje plastom. Vznikla by tak kvazi zemnena oblast celej kupelky.

Je tato moja uvaha spravna, alebo ste za to, aby sa na obe baterie na oba privody vody dali etazky? Tam zas uz to neviem nejak elegantne vyriesit a muselo by sa nieco sekat (co majitel nechce, lebo nahradny obklad nema)
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Samanko » 25 Okt 2015, 10:57

co tam robis ty ? Si kamarat, revizny, ci ...? Ma uz hotovu vonkajsiu fasadu ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

230DC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 07 Mar 2013, 22:57

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa 230DC » 25 Okt 2015, 11:20

Patriky napísal:Ak mozete preklenut vpdice casti treba pospajanie. Napr. Bateria a pracka alebo bateria a vana, tak treba pospajat aj baterie svorkou zs 4. Norma 7-701
Možnosť preklenúť batéria a práčka tomu rozumiem ale ako sa zdôvodní preklenutie batéria a vaňa a nebezpečné dotykové napätie ?
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Patriky » 25 Okt 2015, 13:30

Jednoducho napr. mas vanu uzemnenu a bateriu co snou napustas vanu nie a uz je tam rozdiel potencialov. Ani privod vody na pracku nepospojujete? Tam tiez pekne dat zs4. Myslim ze cena cy4 a zs4 svoriek neni az taka hrozna aby sa to nemohlo spravit.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

230DC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 07 Mar 2013, 22:57

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa 230DC » 25 Okt 2015, 14:41

Cena nehrá žiadnu rolu.
V mojom prípade mám v kúpeľke iba svetlo a jednu zásuvku mimo zón. Používa sa cez ňu fén.

Ale aj keby som mal povedzme práčku a je na nej porucha na kostru ako vznikne nebezpečné dotykové napätie medzi batériou a vaňou.
0

230DC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 07 Mar 2013, 22:57

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa 230DC » 25 Okt 2015, 17:08

http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... lny--14209

Veď tento výklad zrovnáva takúto vodovodnú inštaláciu napr. s kovovým mádlom pri vani a mádlo sa nespojuje.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Merak » 27 Okt 2015, 11:09

elmara napísal:Napsat, že voda je vodivá je fakt hustý. :pain:
a čo je teda potom voda? izolant?
ak sa ti ešte nestalo v paneláku, kde komplet menili potrubia za plastové, že ťa kopala tečúca voda z vodovodu práve kvôli tomu, že jedna suseda pod tebou mala prietokový ohrievač, ktorý prerážal na kostru a cez vodu pretekal prúd z fázy, lebo prívodný PEn vodič do zásuvky bol odpálený, a predtým fungoval iba vďaka kovovému potrubiu, tak buď rád, nie je to nič príjemné
jednoducho pokiaľ nemáš uzemnené kľudne aj cez hlavné bytové kovové ventily, tak aspoň tie batérie odporúčam uzemniť

už aj za komunistov sa to robilo tak, že všetky kovové predmety v bytovom jadre boli priamo spojené a prepojené s PEN vodičmi všetkých elektrických okruhov v jadre (svetlá, ventilátory, ohrievač, práčka, ....)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Patriky » 27 Okt 2015, 11:17

Este mam otazku, skor taka dilema musi sa aj do prvej zasuvky doviest cy4 a pospajat kolik? Podla mna nie, lebo kolik je uzemneni teda vedie na pe a ta je prepojena s hus
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Merak » 27 Okt 2015, 11:18

keďže pospájanie je vodivo spojené v rozvádzači, odkiaľ ti ide PE vodič, tak to už potom nemusíš ešte v zásuvke spájať

-- Spojený príspevok 27 Okt 2015, 12:19 --
230DC napísal:http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... lny--14209

Veď tento výklad zrovnáva takúto vodovodnú inštaláciu napr. s kovovým mádlom pri vani a mádlo sa nespojuje.
ak som to správne pochopil, tak ide o 11 a pol roka starý článok
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Okt 2015, 13:35

Patriky napísal:Este mam otazku, skor taka dilema musi sa aj do prvej zasuvky doviest cy4 a pospajat kolik? Podla mna nie, lebo kolik je uzemneni teda vedie na pe a ta je prepojena s hus
Nehnevaj sa na mňa, ja som síce povedal, že Ťa nebudem súdiť podľa otázok, ale toto je už moc. Ani ako vtip to nie je dobré...

Chváliš sa, že si projektant elektro, no ver mi, nedal by som si k Tebe naprojektovať ani zásuvku na holiaci strojček do drevenej kadibúdy... Človeka, čo Ti udelil oprávnenie projektovať, nechávam pozdravovať a keď mi napíše adresu, pošlem mu kyticu ruží.

Určite si robil skúšky, keďže máš nejaký ten "paragraf", tak máš aj knihu - otvor si ju a nájdi si tam, kedy sa robí ochranné pospojovanie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa elmara » 27 Okt 2015, 13:39

To Merak:

Už jsem slyšel o problémech s výměnou kovových trubek za plastové v paneláku, kdy byl i problém s přerušeným vodičem PEN a okruh se i celá léta uzavíral přes kovové trubky. Při výměně trubek za plastové se zákonitě musel uzavírat zpětný proud někudy jinudy. A většinou tekl zpětný proud přes kovové konstrukce jádra, stoupačky, vany a podobně. Stejně když uzemníš vodovodní baterii, tak nikdy neodstraníš žádný případný potenciál z tekoucí vody! To z fyzikálního hlediska není ani možné. Použití svorek ZS 4 bych viděl spíše tam, kde jsou trubky kovové a nelze je již na místě pospojit a je již pak pospojena baterie. Jde i o to, že svorka pospojení musí být přístupná. Z tohoto také název místní doplňující pospojování. Prostě uvedení všech vodivých částí na stejný potenciál co nejblíže k místu, kde je to nutné, viz koupelna. V tuto chvíli nepíšu o hlavním pospojování.
0

230DC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 07 Mar 2013, 22:57

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa 230DC » 27 Okt 2015, 15:36

Pre mňa je táto diskusia zaujímavá a poučná. Domieval som sa že miestne doplnkové pospojovanie je kôli nebezpečnému dotykovému napätiu ktorého príčina vzniku je v kúpeľke.
Prikladám obrázok:
Obrázok

P.S.
Ono človek tam tie svorky ZS4 nakoniec dá "nech má pokoj" ale aby nemali pravdu vodári že načo.
0

230DC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 07 Mar 2013, 22:57

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa 230DC » 27 Okt 2015, 17:25

Tento zdroj je vyčerpávajúci ale tiež aj vysvetluje našu tému.
Je novšieho data a odvoláva sa na ČSN 33 2000-7-701 ed.2:2007.
http://elektro.tzb-info.cz/bezpecnost-a ... v-budovach
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa elmara » 27 Okt 2015, 19:04

To 230DC:

Ono pospojování, ať už hlavní nebo doplňující není jen o průrazu fáze na kostru spotřebiče. O toto se má hlavně postarat jistič (ochrana normální), který musí vypnout do max. 0,4 sekundy, což je polovina periody srdečního rytmu. A jeho pomocník (ochrana doplněná) proudový chránič, který musí dokonce vypnout okolo času 40 ms, což je cca 5-ti násobný reziduální proud. Tudíž tebe musí přednostně zachránit svatá dvojice jistič-chránič. Jde ale o to, že i přes onen super krátký čas vybavení chrániče se vyskytuje na neživé části nebezpečné napětí, které může slabší srdíčko oddělat. U pospojených vodivých částí se nebezpečné napětí objeví všude stejně, tudíž i potenciál je stejný a správně nemá téci přes tělo žádný proud. Proč píšu správně...? Protože když budu stát v případě dotyku třeba pračky a průrazu fáze-kostra na mokré kameninové dlažbě, tak část proudu teče přes moje tělo do země! Toto všechno se může stát v koupelně, kde nemám ani žádný spotřebič třídy I. Stačí aby se mi objevilo neb. napětí z jiného zdroje, třeba ze sklepa a "přišlo" mi do koupelny po Cu trubkách topení. Co pak se stane při dotyku trubek a třeba uzemněné vany...?
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Patriky » 27 Okt 2015, 20:54

Drakoush napísal:
Patriky napísal:Este mam otazku, skor taka dilema musi sa aj do prvej zasuvky doviest cy4 a pospajat kolik? Podla mna nie, lebo kolik je uzemneni teda vedie na pe a ta je prepojena s hus
Nehnevaj sa na mňa, ja som síce povedal, že Ťa nebudem súdiť podľa otázok, ale toto je už moc. Ani ako vtip to nie je dobré...

Chváliš sa, že si projektant elektro, no ver mi, nedal by som si k Tebe naprojektovať ani zásuvku na holiaci strojček do drevenej kadibúdy... Človeka, čo Ti udelil oprávnenie projektovať, nechávam pozdravovať a keď mi napíše adresu, pošlem mu kyticu ruží.

Určite si robil skúšky, keďže máš nejaký ten "paragraf", tak máš aj knihu - otvor si ju a nájdi si tam, kedy sa robí ochranné pospojovanie.
Tvoj nazor berem. Len poznam chalanov elektrikarov zivnostnikov aj firmy ktory vedu do prvej zasuvky v kupelni cy4, kde ju zapoja a poslu dalej. Niektori zasa hovoria, ze to neni treba a moj nazor je tiez taky ze to netreba. A ano cital som knihu od p. Meravaho a nic tam take neni. A citam, vzdelavam sa stale. Preto som sa pytal. Mohol som?
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Okt 2015, 11:51

Ja som Ti nezakázal pýtať sa, ale ako prijektant by si mal mať prehľad a väčší ako ja, lebo ja mám momentálne oprávnenie podľa §21 vyhl. č. 508/2009 a u Teba ako projektanta je to rozhodne vyšší paragraf a akademický titul, tak mi nehovor, že za 5 rokov na univerzite Ti toto nie je jasné...
Každému je jasné, že je to blbosť, lebo zásuviek sa netýka doplnkové ochranné pospojovanie. To pospojovanie sa robí ako DOPLNKOVÉ!! od toho názvu a slúži na vyrovnanie potenciálov, ktoré môžu vznikať pri poruche.

Proti Ing. Meravému nemám nič, ale knižka je popísaná chaoticky a dokonca určité state sa aj vylučujú. Knižka je len akousi pomôckou pri výuke noriem, no v žiadnom prípade ju netreba brať ako skalopevný argument. Po informáciách musíš pátrať sám a držať sa hlavne platných noriem a vyhlášok, knižka je len doplnok.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Pospajanie v kupelni

Príspevok od používateľa Samanko » 29 Okt 2015, 12:17

Drako, od kedy musi mat projektant vysoku skolu ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok