Elektroinštalácia v kúpelniach

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa Merak » 06 Aug 2019, 12:38

napríklad u nás už nemáme zónu Z3
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa elmara » 06 Aug 2019, 20:53

U nás taky tak nějak zona 3 zmizela z norem, t.j nikdy nebyla ofiko zrušená, ale je pryč. Ono je to vlastně jedno, prostě zbytek místnosti koupelny, sprchy stále spadá pod ...7-701.

Když už jsme v těch koupelnách...docela by mě zajímalo toto:
Máme sprchu (píšu nyní o našich ČSN) bez vaničky a tudíž nám "zmizela" zona 2. Zony 0 a 1 jsou společné a jsou do vzdálenosti 120cm od PEVNĚ připojené sprchové hlavice na všechny strany.
A co uděláme s pohyblivou sprchou? Ve většině případů je ve sprchách pohyblivá hlavice...komfort, že?
Když bych jí natáhnul v ruce kam jen to jde, tak mám zonu 1 až pomalu mimo koupelnu. :lol:
Jak by se na tohle zaměřil RT při revizi?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa Merak » 06 Aug 2019, 21:32

Máš tam nejakú zábranu alebo nejaké dvierka sprchového kúta?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Aug 2019, 14:17

elmara:
Zhodou okolností som bol včera v jednom ubytovacom zariadení pre seniorov v Podunajských Biskupiciach. Štátne zariadenie bez peňazí, sprevádzkované roku 1996. Rozvody všade 2Bx1,5/2,5mm2 CYKY TN-C. A prerábajú si kúpeľne...

Sprchovací kút bez vaničky tak, aby sa tam dalo dostať aj s vozíčkom. Výhoda pre imobilných.
Sprcha bez závesu na celú plochu.
Ručná sprcha s 1,5m hadicou.

Oproti sprchovaciemu boxu zásuvka na 230V bez krytky, vzdialenosť k začiatku hrany sprchovacej časti na dĺžku vozíka 90 cm.
Nad umývadlom skrinka so zabudovanou zásuvkou 230V a vypínačom vo výške cca. 1 meter, t.j. v umývacej zóne.
Elektrické podlahové kúrenie bez RCD.
Osvetlenie bez RCD namontované na hrane sprchovacieho kútu vo výške 2,7m IP54.
Zásuvky dorobené RCD a našťastie aj nové káble CYKY 3x2,5.

Na vonkajšej stene kúpeľne bol prerušený AL kábel 2x2,5mm2 a vytiahnutý nad stenu, kde je namontovaná prídavná rozvodnica s istením zásuviek cez RCD a kúrenia bez RCD. Kúrenie výkon 850W s časovačom bez termostatu.

Žiadna projektová dokumentácia, žiadna schéma rozvodnice, žiadne vyhlásenie o zhode kusového výrobku, žiadny štítok. Realizovala firma bez osvedčenia, dvaja murári a jeden vodár + pán revizák z PO.
Revízia - VYHOVUJE.
15x kúpelňa x 120€ revízia za rok. Nie je veľký zárobok, ale veľmi veľká odvaha!

Moja opakovaná revízia po dvoch rokoch - nevyhovuje v plnom rozsahu. A nezaplatia mi.

Sem asi na starobu nepôjdem....
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa Merak » 07 Aug 2019, 16:03

Ľudia sú blbí. Objednajú si niečo a potom odmietajú za to zwplatiť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 07 Aug 2019, 16:48

A je to vlastne legálne, nezaplatiť za revíziu pri negatívnom výsledku?

Čo je závažnejšie, tých seniorov(nielen) môže pobyt v takom zariadení stáť život. To si zjavne neuvedomujú.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Aug 2019, 17:23

Nie je legálne nezaplatiť za akúkoľvek revíznu správu. Ale zase nie je to trestný čin podľa výšky dlhu, takže súdne náklady sú omnoho vyššie. Nevadí.

Nakoľko podliehajú magistrátu, tak si počkám kým dodajú kladnú revíznu správu a potom na nich oboch pošlem inšpektorát práce a hygienu. Taký cirkus za 60€ ešte nevideli! O revizáka menej.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa Merak » 07 Aug 2019, 19:44

technikus:
a nemali na tom zariadení aj aktívny bleskozvod?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 07 Aug 2019, 19:49

technikus110 napísal:Nie je legálne nezaplatiť za akúkoľvek revíznu správu. Ale zase nie je to trestný čin podľa výšky dlhu, takže súdne náklady sú omnoho vyššie. Nevadí.

Nakoľko podliehajú magistrátu, tak si počkám kým dodajú kladnú revíznu správu a potom na nich oboch pošlem inšpektorát práce a hygienu. Taký cirkus za 60€ ešte nevideli! O revizáka menej.
No dobre, a potom nemôžete požadovať platbu pred odozvdaním samotnej revíznej správy?
Proste, nezaplatíš, nedozvieš sa.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa Merak » 07 Aug 2019, 19:58

Ináč pozerám sa do normy pre kúpeľne. Pozerám zóny a pre sprchy bez ohradenia majú zónu 0 a 1 do 120cm od pevného vývodu vody.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa elmara » 07 Aug 2019, 21:46

Takhle je to přesně i u nás v normě. Ale všude píšou jen PEVNĚ připojená sprchová hlavice. Ale jak je to potom s pohyblivou? Logicky ty zony 0 a 1 se fajně protáhnou. Bavíme se o sprše bez vaničky.
Pohyblivá zástěna (dveře) nebo nějaká folie nehrajou roli, co se týká zon.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Aug 2019, 05:52

.....od pevného vývodu vody.....

Zájdem do detailu, ja som urobil nasledujúci popis:
- pri vodorovne natiahnutej sprchovacej hadici s ružicou v jednej ruke a rozpažení, viem druhou rukou sa dotknúť zásuvky na protiľahlej stene (je tam hneď aj držiak na uteráky)
- pri prihliadnutí tlaku TUV 4bar a studenej vody 5bar, sa nejedná o tečúcu, ale striekajúcu vodu s priamym dosahom k zásuvke
- pri prihliadnutí na rotačné možnosti sprchovacej hlavice, je možnosť priameho dostreku na svietidlo umiestnené na strope

Sumár projektových/konštrukčných chýb: NEVYHOVUJE

maskrtnik01: ....Proste, nezaplatíš, nedozvieš sa..... toto funguje so súkromnou osobou pod tlakom pred kolaudáciou. Ale aj tá si zavolá ihneď iného a ty si robil zadarmo. So štátnymi organizáciami to takto nefunguje. Odhliadnuc od toho, že brať zálohu na zákazku za 60€ by som si pripadal ako riaditeľ chudobinca. To nerobí dobrý dojem na nikoho.

Merak: Aktívny bleskozvod tam nie je, ale aj ten pasívny stojí za to.
Prílohy
IMG_20190805_115422.jpg
IMG_20190805_115444.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa Merak » 08 Aug 2019, 06:17

Keď roztiahnem ruky, tak nemusím mať ani hadicu a viem sa u mňa doma dotknúť pevného vývodu sprchy a zásuvky pre práčku, ktorá je vyše metra od vane.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Aug 2019, 11:01

technikus110: Ach jo, takže zodpovedný RT je tá najposlednejšia handra s ktorou si robia čo chcú. To sme dopadli.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa burizon » 08 Aug 2019, 13:18

Technikus, nechcem do teba zapárať, ani do nikoho iného. Určite máš pravdu, ale podľa toho, čo popisuješ, tak by vôbec nesmeli mať v miestnosti (kúpelni) natiahnuté ani káble nieto ešte "funkčnú elektrinu" a museli by to mať tak istené, ako v bani. Na čo by im bola pevná sprcha? Alebo roztiahneme múry, aby boli dodržané vzdialenosti.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Aug 2019, 16:37

burizon: nezapáraš, iba si vyjadril tvoj názor.

Na ten ja zase poviem iba toľko:
- načo sú normy, keď si každý robí čo chce?
- načo je vodičák, keď nikto nedodržuje rýchlosť a parkuje kde chce a neakceptuje prednosť?
- načo sú nám právne predpisy, keď máme vraj demokraciu a slobodu?

No asi preto, lebo ak by sme to nemali, tak do roka sa 50% ľudí zabije vlastnou, alebo cudzou vinou.

Len v praxi je to tak, že NIEKTO chce a urobí si. Príde revizák a za 70€ ( minus odvody 48%, t.j za 36,50€ ) riskuje, že ak dôjde k úrazu, tak je to s jeho súhlasom a pôjde sedieť? Ďakujem, ja až taký hlad nemám!
No vždy sa ale nájde niekto iný, čo riskuje. A to je to najhoršie.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa elmara » 08 Aug 2019, 18:27

technikus110 napísal:.....od pevného vývodu vody.....

Zájdem do detailu, ja som urobil nasledujúci popis:
- pri vodorovne natiahnutej sprchovacej hadici s ružicou v jednej ruke a rozpažení, viem druhou rukou sa dotknúť zásuvky na protiľahlej stene (je tam hneď aj držiak na uteráky)
- pri prihliadnutí tlaku TUV 4bar a studenej vody 5bar, sa nejedná o tečúcu, ale striekajúcu vodu s priamym dosahom k zásuvke
- pri prihliadnutí na rotačné možnosti sprchovacej hlavice, je možnosť priameho dostreku na svietidlo umiestnené na strope

Sumár projektových/konštrukčných chýb: NEVYHOVUJE
.
Nooo, pěkně. Jak jsem kolikrát koukal do norem, tak normotvůrci nechávají opravdu někdy zodpovědnost na RT. Ať se pak RT třeba pose..
Viz např. ta ...7-701
Raději ani tu pohyblivou sprchu neřeší...on to vyřeší na místě přeci revizák a jestli ne, tak má za to aspoň odpovědnost. Další prdel je ta, že jakmile dám do sprchy nějakou mini vaničku....cca 10cm do výšky, tak v tu ránu již máme zony jako u vany.
Přitom problém s ostřikem od sprchy to vůbec neřeší. Ostatně ani vana tohle neřeší.
Vyšíí krytí IP zásuvek, vypínačů mimo zony 0, 1, 2 také není nařízeno.
Prostě tam "prdneme" proudový chránič na všechno a doplňující pospojování a "bude klid". :roll:
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Aug 2019, 19:04

elmara: áno, ale nie všade sa to dá. U nového O.K., u starého to vyhovuje norme zo 60/70 rokov, ale.... Čiže v takom prípade napíšem aspoň odporúčanie na výmenu zásuvky s krytkou. Rozumný pochopí a tých pár € obetuje. A ja mám na duši aspoň pocit, že som ich varoval.

A tá vanička, viem, tiež som sa na tom pousmial, že to nič na veci nemení. Ale čo už, píšu to vraj tí najmúdrejší. Na to hovorím, do montérok s nimi, nech si tie blbosti vlastnými rukami aj vyskúšajú.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa burizon » 09 Aug 2019, 12:36

Na ten ja zase poviem iba toľko:
- načo sú normy, keď si každý robí čo chce?
- načo je vodičák, keď nikto nedodržuje rýchlosť a parkuje kde chce a neakceptuje prednosť?
- načo sú nám právne predpisy, keď máme vraj demokraciu a slobodu?
Toto si dobre napísal. K tomu iba pár slov: rýchlosť z vodičov dodržuje iba málokto, neakceptovanie prednosti je samozrejmá vec, denne sa o tom presviedčam. A fajna debilina je, že v rádii vždy hlásia, kde práve merajú rýchlosť. Tak ako chcú sprostých slovákov naučiť poriadku, ak nie pokutami? Právne predpisy? Sused páli komunálny odpad v sude, smrad ako v Chemických závodoch Juraja Dimitrova, pravdy sa na žiadnych úradoch nedovoláš a ešte ti sused chce dať po papuli. V tomto prehnitom štáte nič neplatí.
K tej revízii: pred tým ako sa do niečoho pustím, tak si to zbežne skontrolujem a ak vidím "galibu", málo peňazí a hlúpeho majiteľa, tak beriem nohy na ramená a nestrácam drahocenný čas.
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Elektroinštalácia v kúpelniach

Príspevok od používateľa aladar » 28 Sep 2019, 04:27

technikus110 napísal:...
...
Žiadna projektová dokumentácia, žiadna schéma rozvodnice, žiadne vyhlásenie o zhode kusového výrobku, žiadny štítok. Realizovala firma bez osvedčenia, dvaja murári a jeden vodár + pán revizák z PO.
Revízia - VYHOVUJE.
15x kúpelňa x 120€ revízia za rok. Nie je veľký zárobok, ale veľmi veľká odvaha!

Moja opakovaná revízia po dvoch rokoch - nevyhovuje v plnom rozsahu. A nezaplatia mi.

Sem asi na starobu nepôjdem....
Už som chcel napísať, že netreba sa s nimi babrať, ale hneď v ďalšom píšete:
technikus110 napísal:Nakoľko podliehajú magistrátu, tak si počkám kým dodajú kladnú revíznu správu a potom na nich oboch pošlem inšpektorát práce a hygienu. Taký cirkus za 60€ ešte nevideli! O revizáka menej.
Takže v poriadku - s takými, čo si robia z predpisov srandu mysliac si, že predpisy sú tu len na buzeráciu ľudí takto. Choré myslenie, že kto nahlási úradom porušovanie bezpečnosti je udavač už nepatrí do nášho storočia. Veď tu ide o životy a nie o buzeráciu paragrafmi. Ak by dáku babku zabila eektrina, viem si predstaviť, ako to zvlali ana starobu a tíško zavolajú toho revizáka, nech ím to dá do poriadku. Ak však tá elektrina zabije dáku opatrovateľku... a zhodou okolností by to bola rodina niekoho, kto má v hlave všetko v poriadku, už by volal na políciu, nech to tí dajú do poriadku. :mrgreen:
technikus110 napísal:Nie je legálne nezaplatiť za akúkoľvek revíznu správu. Ale zase nie je to trestný čin podľa výšky dlhu, takže súdne náklady sú omnoho vyššie. Nevadí.
Keď je trestný čin ak niekto okradne viac ľudí po 60€ nad hranicu trestného činu, mohol by byť aj keď viacerí jedného o spolu vyššiu sumu nad hranicou trestného činu, že? :finga:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok