impedančná slučka

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

kacer2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28 Okt 2011, 20:26

impedančná slučka

Príspevok od používateľa kacer2 » 28 Okt 2011, 20:29

prosím Vás vysvetlite mi niekto princíp a funkciu impedančnej slučky
0

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa OM5NU » 30 Dec 2011, 22:49

Impedančná sľučka je vlastne odpor vedenia od zdroja po spotrebič( zásuvku). Tento je dôležitý pre ochranu samočinným odpojením napájania. Platí klasický Ohmov zákon R=U/I( U= 50V - dovolené dotykové napätie), akurát kedysi sa pre výpočet používala dohodnutá hodnota prúdu a teraz je nutné použiť vypínaciu charakteristiku konkrétneho istiaceho prvku v obvode aby sa dosiahol predpísaný čas vypnutia.
Napr. pre predpídśaný čas vypnutia 0,4 s (pre obvody 230/400V) si v charakteristike nájdeš vypínací prúd konkrétneho istiaceho prvku (istič alebo poistka) a ten dosadíš do ohmovho zákona a vyrátaš si maximálny možný odpor vedenia pre dané istenie (toto je rozdielne pre ističe charakteristiky B, C, D a aj pre jednotlivé typy poistiek). Ak v skutočnosti nameriaš vyššiu impedančnú sľučku ako je vyrátaná maximálna hodnota pre daný istiaci prvok, tak tento obvod nezaisťuje dostatočnú bezpečnosť v prípade poruchy a treba urobiť ďalšie opatrenia aby si dosiahol súlad s normami a dohodnutú úroveň bezpečnosti.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Dec 2011, 23:08

OM5NU ti dal správnou odpověď.
Jde ti o to, změřit prakticky přibližně a jednoduchou metodou s obyčejným multimetrem velikost impedanční smyčky?
0

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa OM5NU » 30 Dec 2011, 23:16

breta1 - len upresním, že impedanciu sľučky nezmeriaš obyčajným multimetrom, ale iba merákom určeným na meranie malých odporov (používa sa iná meracia metóda). Obyčajný multimeter meria pri malých odporoch s veľmi vysokou nepresnosťou.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Dec 2011, 23:22

Vím, jak se měří impedanční smyčka.
Nicméně tvrdím, že obyčejným multimetrem lze při použití určitého způsobu měření změřit impedanci smyčky s dostatečnou přesností (samozřejmě se nebude měřit ohmmetrem odpor).
0

kacer2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 28 Okt 2011, 20:26

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa kacer2 » 16 Jan 2012, 19:46

Ďakujem veľmi pekne za informácie. Pomohli ste mi.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa spin90 » 16 Jan 2012, 20:33

Zdravim osadenstvo,
Breta1 mozes to priblizit ? Myslim tu metodu merania impedancie slucky ohmmetrom.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Jan 2012, 21:23

Ale já jsem přece nepsal, že se to měří ohmmetrem ....
(naopak, psal jsem "samozřejmě se nebude měřit ohmmetrem odpor")
0

jozefjawa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 09 Júl 2015, 20:35

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa jozefjawa » 11 Júl 2015, 21:18

breta 1-vies mi poradit ako zmeriat impedancnu slucku?
chcel by som si to vyskusat.

dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa Jirka84 » 11 Júl 2015, 21:43

Pepo, stačí , když si zkusíš v klidu přečíst tato pojednání, kde je vše vysvětleno:
http://elektrika.cz/data/clanky/princip ... ove-smycky
http://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/Bakalar ... n_2008.pdf

PS máš na to celou neděli :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa elmara » 17 Júl 2015, 09:18

Mám takový pocit, že on asi nechce měření spec. přístroji, ale něco jednoduššího.

To Jozef:
Opravdu se dá měřit Zs (impedance smyčky) jednodušeji, ale méně přesně. Například vezmeš multimetr v měření AC napětí a nejprve změříš třeba na rozdvojce zásuvky napětí naprázdno a poté zapojíš třeba rychlovarnou konvici, kde opět změříš napětí v zásuvce. Vždy dojde k nějakému poklesu (úbytku) a ty rozdíly napětí/jm. proud konvice ti dají výsledek. Pozor, nejedná se o impedanci, ale pouze o ohmický odpor. Tudíž impedance bude vždy o něco vyšší o reaktanční složku. Aby jsi byl ještě přesnější, musel bys k výsledku Zs přidat násobkem ještě tzv koeficient s hodnotou 1,5.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa makan » 21 Júl 2015, 16:08

Dobrý deň ja by som mal otázku súvisiacu s touto témou. Meral som odpor uzemnenia bleskozvodu náhradnou metódou merania impedancie. Najprv dom si zmeral odpor impedančnej slučky obvodu z ktorého budem merať - 0,51 ohmov. Potom som si zobral fázu z meraného obvodu a PE som priložil na uzemnenie. Nameral som 0,43 ohmov. To sa mi zdalo málo. Výsledný odpor by mala byť hodnota ktorú namerám a odrátam odpor nameraného obvodu(0,51). Potom by to malo byť 0,51-0,43 to mi nejako nevychádza. Meral som správne? Ďakujem za radu.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa elmara » 21 Júl 2015, 18:55

To makan:

Nevím jestli tě dobře chápu, ale něco se mi na tom tvém měření nezdá. Když tedy začínáš měřit přístrojem, který nepodporuje proudovou metodu měření uzemnění, tak máš pravdu v tom, že nejprve změříš odpor smyčky L-PE. Z tohoto výsledku by měla být přibližně polovina, která připadá na fázi. V tvém případě 0,51 ohm / 2. No a pak měříš vlastně odpor sítě tím, že měříš mezi fází a samostatným a odpojeným zemničem od ostatních. Výsledná hodnota mínus odpor fáze a měl bys mít přibližnou hodnotu uzemnění. Pozor ale na měření staršími přístroji, které neumí detekovat nebezpečné napětí na uzemnění při tomto měření. Logicky, když použiješ nějaké prodloužení při měření, tak musíš i tyto odpory odečíst.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa makan » 21 Júl 2015, 21:43

Takže musím odpočítať len polovicu nameranej hodnoty tj. 0,51/2 = 0,255. A potom 0,43-0,255=0,175 ohmu. Podľa toho mi vychádza takýto odpor. Takýto odpor bleskozvodu som ešte teda nemal v praxi taký malý? Chcem ešte poznamenať ja to meriam prístrojom METREL 61557. Sú takéto namerané hodnoty nomálne?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa elmara » 21 Júl 2015, 22:41

Ale ty to neměříš dobře, to by ti vyšla daleko větší hodnota. Když budeš měřit smyčku ZDROJ-FÁZE-PE-ZEMNIČ a zemí zpět do uzlu zdroje, můžeš se pohybovat v řádu desítek ohmů.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: impedančná slučka

Príspevok od používateľa makan » 22 Júl 2015, 09:57

Veď preto sa mi zdá tá hodnota malá tak musím to ešte zmerať znovu. Ozvem sa potom ako som pochodil.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok