Prívod TN-C do domu

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

loksiklubos

Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa loksiklubos » 10 Sep 2013, 12:02

Chem sa spitat ohladom tejto schemy ci je spravne zapojena popripadne ma opravte . Len hlavne ci je spravne zapojeny hlavny istic k ostatnymi istacami a ktoru listu mam pouzit lebo mam dve rozne a nechcem nic zleho a elektrikara predsa nebudem volat aby mi prisiel zasrobovat par skrutiek . Ci pouzit listu B ktora ma koliky s jedneho celku alebo listu A kde su povedane fazi ako keby zvlast a ktoru fazu na co mozem pouzit L1-zasuvky L2-svetla a L3- ??? Vopred dakujem za poradu
Prílohy
untitled.jpg
lista A.jpg
Lista B.jpg
Naposledy upravil/-a loksiklubos v 13 Sep 2013, 14:33, upravené celkom 5 krát.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Surne !!!!!

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Sep 2013, 12:15

Z toho, cos napsal, usuzuji, že bys to měl svěřit elektrikářovi....
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Surne !!!!!

Príspevok od používateľa Peťus » 10 Sep 2013, 12:19

kromě toho, že porušuješ pravidla fóra... tak, jak psal breta1, nech to elektrikářovi ať nepřijdeš k úhoně...
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Surne !!!!!

Príspevok od používateľa Merak » 10 Sep 2013, 12:45

v prvom rade máš elektrotechnickú vyhlášku? teda papier, že môžeš robiť s elektrikou?
§21 ~ §24?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Surne !!!!!

Príspevok od používateľa marek181818 » 10 Sep 2013, 13:01

cerveny vodic? to je co za kabel nemal by tam byt cierny, hnedy sivy pre fazy cerveny sa tiez pouziva ale nie v takejto kombinacii vodicov ale v DC sustave co viem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Surne !!!!!

Príspevok od používateľa Merak » 10 Sep 2013, 13:03

pokiaľ to je staršia inštalácia, teda aspoň 50 rokov + / -, tak sa kedysi používali farby vodičov v jednom kábli čierna, modrá, červená, zelená a podobné farby
takto to majú napríklad na MatFyze a PriFUKu UK v BA
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Surne !!!!!

Príspevok od používateľa marek181818 » 10 Sep 2013, 13:04

aha tak to musi byt fakt dost stare , viem ze sa v USA pouziva ako faza aj biela aspon tak sa mi zda
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa Merak » 10 Sep 2013, 13:25

!!! 1. ak nemáš elektrotechnickú vyhlášku, nemal by si sa do toho montovať a my by sme ti nemali radiť čo robiť, lebo keď ťa zabije, tak to bude aj náš problém !!!

poväčšinou je to tak robené, že na stĺpe máš pripojený kábel na vedenie, odtiaľ ti ide na poistkovú skrinku na stĺpe, z tejto skrine ti ide kábel buď vzduchom alebo zemou do domu, kde na dome máš niekde jednu malú kovovú skrinku s ďalšími poistkami, pozor táto skrinka by mala byť plombovaná, z tejto skrinky ide potom kábel do elektromerovej skrine a odtiaľ to máš ťahané do rozvádzača
2. riadne si teda zisti odkiaľ a ako máš vedený kábel, bo ten zelený by mal byť PEN vodič a ten červený asi bude možno odpálená poistka niekde
3. tie dva ostávajúce vodiče, ktoré majú prúd, keď meriaš vadaskou napätie medzi týmito vodičmi, aké tam máš napätie?
vieš nakresliť ako to bolo predtým zapojené? vieš kam išli ktoré vodiče?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Surne !!!!!

Príspevok od používateľa Merak » 10 Sep 2013, 13:27

marek181818 napísal:aha tak to musi byt fakt dost stare , viem ze sa v USA pouziva ako faza aj biela aspon tak sa mi zda
áno, v niektorých krajinách majú farby vodičov ináč, ale to je mimo tejto témy
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

dascia

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa dascia » 10 Sep 2013, 13:56

V tomto prípade by som sa zdržal všetkých rád. Evidentne ho to zabije skôr, ako zstí, že jedna fáza je v řiti. Určite má v okolí niekoho, kto je elektrikár. A človek, ktorý nevie takéto základné veci, robil rekonštrukciu elektro v dome??? Tí, čo tam budú bývať sa asi zbláznili.

loksiklubos

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa loksiklubos » 13 Sep 2013, 14:37

totiz niesom az taky zesi nedokazem nieco zapojit ako tych ze musia volat elektrikara aby im prisiel vymenit zasuvku popripadne ziarovku :lol:

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Sep 2013, 14:44

Ok, ked uz sa chces hrat, vies co podstatne Ti tam chyba ? Prudovy chranic. A som presvedceny na 99% ze ho nezapojis spravne :D A na zasuvkach, ktore obsluhuju laici musia byt prudove chranice.
Pozri, nikto netvrdi, ze nevies zapojit zasuvku, ale zapojit rozvadzac tak, aby nezhorel, alebo aby proste nebolo nieco nebezpecne uz nie je az take trivialne. Zvlast s ymi prudovymi, tie robia niekedy sarapatu, zvlast ked ludia nevedia co to vlastne robi.
Tazko aj nieco viac poradit,lebo tie obrazky list, to je fajn, ale evidentne nemas predstavu jak to treba. Jedna lista je na spolocne poprepajanie isticov na jednej faze zaradom a druha lista je ako pises striedava, na nu sa daju napajat 3F istice, alebo aj 1F istice s tym, ze budu striedavo pripojene na fazy. To je dobre, ked chce clovek symetricky zatazovat siet. Ale vravim, skoda radit nieco, lebo nedopadne to najlepsie. Uz koli tomu,ze tam nemas ten chranic, ktory tam byt musi. Bud centralne, alebo na kazdy istic.
Zrejme odpises ze chranic netreba, ze to drahy blud, ale tak tym diskusia z mojej strany skonci, to uz potom niet viac pomoci :).
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 13 Sep 2013, 14:50, upravené celkom 2 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa marek181818 » 13 Sep 2013, 14:46

uz v samotnej scheme vidim hned chybu na chlavnom istici , nemozes spojit 3 fazy za isticom do jedneho bodu ved :axe:
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa spin90 » 13 Sep 2013, 15:00

Zrejme to myslel v tej scheme ako 3 samostatne a zakreslil to tymto stylom Ak nie, tak s panombohom potom 8O
Uz farby a take detaily to som si ani nevsimal. Som zvedavy co napise ohladne tej pr. ochrany :)
Su to sakra nebezpecne veci. Zalezi na detailoch, jeden prepojovaci drot nevhodneho (maleho) prierezu od hlavneho istica k dalsim a poziar je na svete. Sam som videl jeden takyto rozvadzac ktory koli tomuto vyhorel. Tak asi niekto podobny to zapajal :D A to je este najmenej, vyhorety rozvadzac, co ale ked sa chyti cely barak niekedy v noci .... No proste nebezpecny clovek. Alebo napatie na kolikoch a podobne srandy ?? S takymito "vedomostami" sa do toho montovat :cry:
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

wwlado

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa wwlado » 13 Sep 2013, 16:12

Daj tam tu spodnu trojfazovu. Horny a dolny nulak staci prepojit jednym hrubsim drotom. Ja davam taky aky je privod. Alebo v dome s 25A isticom davam 10mm2

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa Merak » 13 Sep 2013, 16:33

Aký máš istič pred elektromerom? Aký dávaš hlavný istič? Ak máš istič pred elektromerom, načo dávaš ešte aj hlavný istič? Na schéme vidím, že tam máš bod rozdelenia, dúfam že máš tento bod riadne uzemnený. Vieš ako ho máš uzemniť?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

loksiklubos

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa loksiklubos » 13 Sep 2013, 16:46

zdravim hlavny istic 35A je na vonku zvlast s elektromerom ktory je zablombovany. A druhymam klasika 16A dal som ho preto aby nemusil povedane behat von keby potreboval vypnut vsetko naraz alebo ho mam vyhodit a namiesto neho zapojit klasicky chranic ci mozem este jeden zvlast ako na kupelnu a tu listu som kreslil ako tu trojfazovu len blbo nakreslene . Prudovy chranic to uz mi je jasne ako zapojit len som nevedel aku je dobre pouzit listu a nulak s modrym je dost hruby pouzil som 3,5priemer povedane az 4 aky je skoro privodny kabel

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2496
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Sep 2013, 16:57

loksiklubos napísal:Chem sa spitat ohladom tejto schemy ci je spravne zapojena popripadne ma opravte . Len hlavne ci je spravne zapojeny hlavny istic k ostatnymi istacami a ktoru listu mam pouzit lebo mam dve rozne a nechcem nic zleho a elektrikara predsa nebudem volat aby mi prisiel zasrobovat par skrutiek . Ci pouzit listu B ktora ma koliky s jedneho celku alebo listu A kde su povedane fazi ako keby zvlast a ktoru fazu na co mozem pouzit L1-zasuvky L2-svetla a L3- ??? Vopred dakujem za poradu
Luboši, či jak Ti doma říkají:úmyslě jsem zvýrarnil podstatu Tvých znalostí. Nejprve NEDĚKUJ. Nehodlám Tě opravovat. Jsi ... !Je to typická ukázka domácíko kutila, který má ... (jezdí luxusním autem, cigáro v hubě,denně u piva, narvanou kešeň... nevím co je konkrétní příčina dotazu ...), ale v hlavě mu chybí základní znalosti toho oboru, o němž si myslí, že je to přece brnkačka utáhnout pár šroubků, a pak se (v lepším případě) strašně diví, že Ono to nejde, ono to kope ono to ... . Co máš za vzdělání, kolik máš roků, jsi vůbec svéprávný, když si troufneš vznést takové základní otázky ? Ano, na internetu je asi možné všechno - proto sorry za takovou moji reakci na Tvůj "vysoce fundovaný dotaz". Bohužel nejsi první tohoto druhu bastlení. Trhej si sám zuby, to nic není, vemeš kleště a jenom škubneš. Proč bys měl platit někomu za tak jednoduchou práci. Ten ,kdo Ti přesně poradí se zapojením , ušetří Ti pár euro za "elektrikára, ktorý vie, je často stejně zaměřený myšlením jako Ty. Řemeslo, kams to dopracovalo !!! Ještě jednou SOORY :roll:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

wwlado

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa wwlado » 13 Sep 2013, 18:20

3,5mm => 10mm2 na 32A nieje "kto vie co". Teda, ak ide o privodny kabel.
Namiesto toho 16A istica si daj radsej 32A vypinac. Tym ze spravis niekde skrat, tak ti nevypadne najprv napr. 10A svetelny, ale ten vonku 32A. Lebo pri skrate ti netecie 10A (podla istica), ale podla odporu vedenia od 200A do 4500A. A kedze istic v plote je uz v zabere, kedze ti ide doma chladnicka, mrazak,.... vypadne ako prvy istic v plote.
Istic musi vypnut v skrate do 0,2 sekund.

dascia

Re: Prívod TN-C do domu

Príspevok od používateľa dascia » 13 Sep 2013, 18:22

Toto vidím vo finále na Darwinovu cenu.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok