Predlžovačka AEG PDU FR6 (prehodné L s N)

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Predlžovačka AEG PDU FR6 (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Hanes1 » 14 Okt 2014, 21:17

Dobrý deň, som tu nováčik.

Kúpil som s prepäťovú ochranu AEG PDU FR6. Zistil som však, že vypínač na nej nevypína fázu (ľavú dierku) ale neutrálny vodič (pravú dierku). Po jej rozobratí som zistil, že hnedý vodič je priletovaný na pravú kolajničku a modrý na ľavú (čo však podľa našej normy má byť naopak). Mám ju ísť reklamovať?

Za odpovede vám vopred ďakujem.


! Upravený názov témy pre lepšie vyhľadávanie.Snažte sa písať do názvu témy typ zariadenia.upravil: 15.10.2014 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa jmalik93 » 14 Okt 2014, 21:28

Je pravda že nespĺňa normy ale už si ju rozobral takže záruka zanikla. A k samotnej reklamácií tovaru to je dnes tak že ak tovar reklamuješ oni ho pošlú na servis keď sa im to nepodarí opraviť tak ti dajú taký istý tovar ktorý si reklamoval len nový a je im jedno či má tú istú vadu alebo nie. Nuž upravili sa zákony .... :-( :-( :evil:
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Hanes1 » 14 Okt 2014, 21:32

Ďakujem za odpoveď.

To, že som ju rozobral, tak na to by v podstate ani neprišli. Vo vnútri nie sú žiadne blomby ani nič ... Mimochodom, bol som pre ňu iba dnes. Bola objednaná z Alzy.

Ináč, toto už je druhá predĺžovačka s podobnou vadou ... Doma mám ešte jednu, klasickú predĺžovačku s vypínačom (bez prepäťovej ochrany) a tá je tiež takto zapojená, že vypínač vypína neutrálny vodič a nie fázu ...

Z hľadiska bezpečia a funkčnosti, je to závažná chyba?
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa tomel » 14 Okt 2014, 21:38

Veľmi závažná ...

Problém prehodiť hnedý a modrý ? :)
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Roy820 » 14 Okt 2014, 21:39

Že je prehodený L a N na zásuvkách si nemyslím že vadí, aj staré rozdvojky to tak majú a v podstate v tom nevidím rozdiel ak sa zachová PE na kolíku. Ale toť len môj názor.
Vypínať by sa mala fáza ale neviem či je to nejak presne v norme že sa musí odpájať fáza nie nulák, podstata je že nesmieš prerušiť PE ale myslím že na predlžovačkách by mal vypínač odpájať aj L aj N.
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa jmalik93 » 14 Okt 2014, 21:41

Prehodenie L a N na spotrebič nemá žiadnu funkciu ale skontroluj či sa ti fáza nedostala aj na kolík to už je samozrejme nebezpečné.
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Hanes1 » 14 Okt 2014, 21:52

Roy820 napísal: myslím že na predlžovačkách by mal vypínač odpájať aj L aj N.
Na oboch predĺžovačkách (rozdielny výrobcovia) vypínač odpája iba pravé dierky (neutrálny vodič). Ľavá dierka (fáza ostáva zapojená pernamentne). To isté aj kolík PE.

Doma mám okrem týchto dvoch ešte jednu, ale staršiu (asi 5 ročnú) obyčajnú lacnú predlžovačku s vypínačom (značka Solid) a tá funguje dobre. Vypínač na nej odpája obe dierky.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Merak » 14 Okt 2014, 22:28

problém nie je v predlžovačke, ale v tom, že daná predlžovačka nie je určená na Slovenský trh ale Francúzsky, totižto Francúzi používajú fázu (hnedý vodič) na pravej strane a neutrál (modrý vodič) na ľavej strane - kolíku, zdierke, ....
preto je hnedý vodič na pravo a je zapojený cez vypínač a modrý vodič naľavo
v prvom rade je potrebné pri kúpe takýchto zariadení pýtať si certifikát o tom, že zariadenie vyhovuje Slovenským normám
pokiaľ to dané zariadenie nemá, tak smola
a pri UPSkách sa mi stávalo, že pokiaľ som jej prehodil fázu a neutrál, tak mi ochrany vyhadzovali prúdový chránič
a nešlo o nejaké lacné šmejd UPSky

-- Spojený príspevok 14 Okt 2014, 22:28 --

P.S.: už len podľa toho názvu, že FR, som typoval, že je to určené viac menej pre Francúzsky trh, aj keď v tomto prípade to je označenie typu zásuviek
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Roy820 » 14 Okt 2014, 22:31

Toto som sa už minule chcel spýtať. Ako to že UPS vyhadzuje ochranu keď sa prehodí L a N (samozrejme nie každá)
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Merak » 14 Okt 2014, 22:34

keď budem mať viac času, popíšem, teraz musím ísť off
prepáčte, rodina volá
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Roy820 » 14 Okt 2014, 22:36

V pohode, ja len zo zvedavosti :)
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa tienik » 14 Okt 2014, 22:48

Ono je to cele sirsia debata.
V prvom rade musime zobrat do uvahy fakty:
Konkretne dnes platne normy NEPREDPISUJU fazu vlavo. Faza a neutralny vodic su brane ako rovnocenne pracovne vodice a musia byt pripojene na zdierky zasuvky - nic viac sa v platnej norme nedocitame. A este je tam jedno odporucanie "odporuca sa, aby v jednom objekteboli vsetky zasuvky zapojene rovnako" ale prizvukujem - odporuca sa, nepredpisuje.

Takze ked to beriem z tohoto pohladu, mozem pri dnes platnej norme povedat ze je ta predlzovacka zla? Nemozem. V jednom dome moze vypinat neutralny vodic, ale v inom zas fazu. Dokonca podla dnes platnej normy takato predlzovacka moze mat legalne CE a dokonca aj jej revizia musi byt po tejto stranke OK, pretoze fakt ziadnu platnu normu neporusuje. I ked, slusnost by kazala dat tam dvojpolovy vypinac, aby to bolo vzdy maximalne bezpecne.

Dalsia vec su spotrebice ktore blbnu pri prehodeni N a L. Tak tie by podla dnes platnej normy zas na to CE narok mat nemali, pretoze ak nemam predpisanu poziciu N a L v zasuvke, ako moze cosi take predpokladat vyrobca spotrebica?
Napriklad plynove kotle Protherm boli jeden cas ziarivy priklad ako to posahat.
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Hanes1 » 14 Okt 2014, 23:42

Takže mal by som ju ísť vrátiť a zobrať inú? Alebo je to zbytočné?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5742
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Okt 2014, 23:49

... už vieš ako vnútri vyzerá - poprepájaj to tak ako je zvykom.... tá cesta,alebo pošta a vysvetlovačky,prečo to chceš vymeniť za tých pár minút roboty nestojí. Viac času si strávil tu na fóre :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Hanes1 » 15 Okt 2014, 00:42

Stačí, keď len vymením obe kolajnice (vodiče) medzi sebou ? Narýchlo som urobil obrázky popisujúce situáciu :D

Obrázok

Obrázok

Za odpovede samozrejme vopred ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5742
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Okt 2014, 00:53

Výrobca prívodného kábla to posral hneď na začiatku tým že prehodil farby L a N. Takže farby neber do úvahy !!
Modrý je akože fázový, čierny nulák. Ak je vypínač zapojený na prerušenie čieneho vodiča tak prepoj akurát ten (na modrý)

Premeraj pípakom obvod: ľavý kolík vidlici = ľavá dierka, pravý kolík na vidlici = pravá dierka , dierka na vidlici PE = kolík na zásuvke...
Ak je to v poriadku,tak skontroluj vypínač či prerušuje obvod v ľavej,alebo pravej dierke. Pokiaľ v pravej,tak ho môžeš prepojiť tak aby prerušoval ľavú.
Pokiaľ tam ale neni použitý dvojpólový vypínač tak sa situácia zopakuje keď to vopcháš do zásuvky,kde je prehodená L a N....
V podstate s tým ani nemusíš nič robiť... či je fáza vľavo alebo vpravo je jedno Najdôležitejší je správne zapojený PE.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Hanes1 » 15 Okt 2014, 01:18

Prepípal som to. Ľavý kolík - ľavá dierka ... Pravý kolík - pravá dierka .... Vypínač odpája iba pravú dierku. .
Vypínač ale je priletovaný na plošnom spoji, takže sa nedá prehodiť len tak preletovaním kábla.

Jediné, čo môžem spraviť je vymeniť už výstupné vodiče v predlžovačke, čiže prehodím ľavé diery v predlžovačke s pravými.


Obrázok

Tým pádom budem mať : ľavý kolík ma vidlici = pravý dierka na predlžovačke ... pravý koľík = ľavá dierka ... Vypínač mi bude ale odpájať a chránič mi bude chrániť ľavú dierku :D
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5742
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Okt 2014, 01:44

Keď prehodíš vodče modrý čierny na zásuvky, prehoď aj modrý čierny na prívodnom kábli od vidlice - aby to bolo správne!
Lebo ty síce dosiahneš odpojenie ľavej dierky,ale fázu budeš mať v pravej stále...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7711
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa Merak » 15 Okt 2014, 05:52

tienik napísal:Ono je to cele sirsia debata.
V prvom rade musime zobrat do uvahy fakty:
Konkretne dnes platne normy NEPREDPISUJU fazu vlavo. Faza a neutralny vodic su brane ako rovnocenne pracovne vodice a musia byt pripojene na zdierky zasuvky - nic viac sa v platnej norme nedocitame. A este je tam jedno odporucanie "odporuca sa, aby v jednom objekteboli vsetky zasuvky zapojene rovnako" ale prizvukujem - odporuca sa, nepredpisuje.

Takze ked to beriem z tohoto pohladu, mozem pri dnes platnej norme povedat ze je ta predlzovacka zla? Nemozem. V jednom dome moze vypinat neutralny vodic, ale v inom zas fazu. Dokonca podla dnes platnej normy takato predlzovacka moze mat legalne CE a dokonca aj jej revizia musi byt po tejto stranke OK, pretoze fakt ziadnu platnu normu neporusuje. I ked, slusnost by kazala dat tam dvojpolovy vypinac, aby to bolo vzdy maximalne bezpecne.

Dalsia vec su spotrebice ktore blbnu pri prehodeni N a L. Tak tie by podla dnes platnej normy zas na to CE narok mat nemali, pretoze ak nemam predpisanu poziciu N a L v zasuvke, ako moze cosi take predpokladat vyrobca spotrebica?
Napriklad plynove kotle Protherm boli jeden cas ziarivy priklad ako to posahat.
aj ja som si myslel že normy nepredpisujú kde má byť L a N vodič, ale u nás je ešte stále platná norma STN 33 2130, ktorá v stati 2.3.3 hovorí o tom, že v jednofázových zásuvkách musí byť ochranný vodič PE pripojený na kolík a neutrálny vodič na pravú zdierku pri pohľade na zásuvku spredu

čo sa týka tých spotrebičov a prehodenia fázy a neutrálneho vodiča, rozober si nejakú OnLine UPS, naprílad EATON, Riello, Emerson, uvidíš, že tam máš ešte farebne rozlíšené vodiče N sú modré a L sú hnedé, a v mieste, kde sú pripojené cez konektor do DPS, máš na DPS napísané, či tam pripájaš L alebo N vodič, a všetky tieto zariadenia sú pripájané cez konektory IEC320-C13, C14, C19 a C20, a zatiaľ na všetkých výrobkoch (najmä UPSkách) som videl jednotné zapojenie vodičov (L,N,PE) do konektora, dokonca aj americké APC, ktoré majú iné farby vodičov, majú totožné pripojenie týchto konektorov

-- Spojený príspevok 15 Okt 2014, 05:55 --
mr.dred napísal:Výrobca prívodného kábla to posral hneď na začiatku tým že prehodil farby L a N. Takže farby neber do úvahy !!
Modrý je akože fázový, čierny nulák. Ak je vypínač zapojený na prerušenie čieneho vodiča tak prepoj akurát ten (na modrý)

Premeraj pípakom obvod: ľavý kolík vidlici = ľavá dierka, pravý kolík na vidlici = pravá dierka , dierka na vidlici PE = kolík na zásuvke...
Ak je to v poriadku,tak skontroluj vypínač či prerušuje obvod v ľavej,alebo pravej dierke. Pokiaľ v pravej,tak ho môžeš prepojiť tak aby prerušoval ľavú.
Pokiaľ tam ale neni použitý dvojpólový vypínač tak sa situácia zopakuje keď to vopcháš do zásuvky,kde je prehodená L a N....
V podstate s tým ani nemusíš nič robiť... či je fáza vľavo alebo vpravo je jedno Najdôležitejší je správne zapojený PE.
bohužiaľ výrobca nič neposral, posrala to naša legislatíva, že umožnila takémuto výrobku dostať sa na náš trh

-- Spojený príspevok 15 Okt 2014, 05:57 --
mr.dred napísal:Keď prehodíš vodče modrý čierny na zásuvky, prehoď aj modrý čierny na prívodnom kábli od vidlice - aby to bolo správne!
Lebo ty síce dosiahneš odpojenie ľavej dierky,ale fázu budeš mať v pravej stále...
myslím že vidlica je zaliata v jednom kuse, takže tam sa mu asi nepodarí prehodiť fázový a neutrálny vodič

najsamlepšie by bolo, keby použil dvojpólový vypínač
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Predlžovačka (prehodné L s N)

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Okt 2014, 06:49

Len taká otázka,nevidel som to rozobrané, kam je pripojená prepäťovka? ostane tiež funkčná?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď