problem so zasuvkami

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

problem so zasuvkami

Príspevok od používateľa eurobastler » 10 Máj 2009, 19:33

Obraciam sa na vas s prosbou. Mam takyto problem: Pri merani odporu medzi fazou a nulakom (samozrejme, ze poistku som predtym vykrutil)mi ukazuje hodnotu odporu 10,8 ohm. Mam siet TN-C. Nejako sa mi to nezda. Kolko udava norma minimalny odpor? ak take nieco existuje

Prosim poradte, dakujem
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
jan_buci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 301
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00

Re: problem so zasuvkami

Príspevok od používateľa jan_buci » 10 Máj 2009, 19:39

eurobastler napísal:Pri merani odporu medzi fazou a nulakom (samozrejme, ze poistku som predtym vykrutil)
Asi som celkom nepochopil význam daného merania...
0
Čím menšie vlny tým väčšie problémy...

Split

Príspevok od používateľa Split » 10 Máj 2009, 19:41

v kazdom pripade neviem jak si to meral ci len klasickym multimetrom...pri merani reviznym pristrojom sa to meria pri napati 500 alebo 1000V a plati zasada ze na 1V priblizne 1 kohm...na 230V rozvod plati minimum 300 kohm..ak by si tam mal skutocne 10,8 ohmu tak pri pripojenom napati tam mas vlastne stratovy vykon cca 4kW...to by ti asi zhoreli vodice..teda netusim jak si to zmeral..

Používateľov profilový obrázok
jan_buci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 301
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa jan_buci » 10 Máj 2009, 19:46

Pochopím kedby si chcel merať uzemňovcacie odpory, odpor cudzích vodivých častí, prívodov PEN a pod... aby si zistil vypínacie prúdy a pod, ale merať odpor voči L a N som ešte nepočul.
0
Čím menšie vlny tým väčšie problémy...

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 10 Máj 2009, 19:55

Odhliadnuc od toho ze meranie asi nema zmysel: Mas povypajane vsetky spotrebice? PE sa skor ci neskor spaja s N a ak mas niekde zapojeny daky spotrebic, tak sa ti tvari ako spoj.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Split

Príspevok od používateľa Split » 10 Máj 2009, 19:56

jan_buci napísal:Pochopím kedby si chcel merať uzemňovcacie odpory, odpor cudzích vodivých častí, prívodov PEN a pod... aby si zistil vypínacie prúdy a pod, ale merať odpor voči L a N som ešte nepočul.
je to zo zakladnych reviznych merani..meranie izolacneho stavu...

Používateľov profilový obrázok
jan_buci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 301
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa jan_buci » 10 Máj 2009, 20:08

Split, keby to chcel vedieť zavolá si revízneho technika čo má na to prístroj. Takéto meranie je ale úplne bezpredmetné...aj 100ročná izolácia bude spolahlivá pri 400V...čo mánm dlhoročnú skúsenosť. A za dodržanie parametrov distribučných rozvodoch nezodpovedá on ale prvádzkovateľ rozvodnej sieťe.
0
Čím menšie vlny tým väčšie problémy...

supravodic

Príspevok od používateľa supravodic » 10 Máj 2009, 20:40

ahoj
mal by si tam namera» ako vravel u¾ niekto minimálne na 1V 1000ohm.
A druhá vec treba to mera» normálnym merákom.
Ak bude¹ mera» prerazený motor multimetrom mo¾no bude v¹etko v poriadku.
Ak v¹ak to bude¹ mera» s napätím 1000V bude to zrazu nieèo iné.
Odkiaµ si ?
Prídem pomera» mám v¹etky meráky takmer nové.

Používateľov profilový obrázok
pat
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: kusok od Púchova

Re: problem so zasuvkami

Príspevok od používateľa pat » 10 Máj 2009, 20:40

eurobastler napísal:Obraciam sa na vas s prosbou. Mam takyto problem: Pri merani odporu medzi fazou a nulakom (samozrejme, ze poistku som predtym vykrutil)mi ukazuje hodnotu odporu 10,8 ohm. Mam siet TN-C. Nejako sa mi to nezda. Kolko udava norma minimalny odpor? ak take nieco existuje

Prosim poradte, dakujem
Vykrúť aj všetky žiarovky a povyťahuj všetko zo zásuviek,potom by ti to malo ukazovať nekonečno(ak si meral multimetrom)-teda OK :wink:
0
to chce klid...

Split

Príspevok od používateľa Split » 10 Máj 2009, 21:11

jan_buci napísal:Split, keby to chcel vedieť zavolá si revízneho technika čo má na to prístroj. Takéto meranie je ale úplne bezpredmetné...aj 100ročná izolácia bude spolahlivá pri 400V...čo mánm dlhoročnú skúsenosť. A za dodržanie parametrov distribučných rozvodoch nezodpovedá on ale prvádzkovateľ rozvodnej sieťe.
no divil by si sa ake su problemy pri instalciach starych len 20 rokov...teplo ktore vznika pretekanim prudu narusuje izolaciu a vznikaju problemy...a napr. pravidelne revizie je nutne robit v priemyselnych podnikoch napr. cerpacie stanice pitnej vody...tam maju dost velke problemy s tym udrzat izolacny stav kvoli zvysenej vlhkosti...

a kedze mas dlhodobe skusenosti tak neviem preco si pouzil vyraz 100 rokov ..hadam je to len hyperbola..sam dobre veis ak sa tomu torchu rozumies ze rozvody robene s hlinikovymi vodicmi su problemove a samotne uchtenie pod skruktou treba neustale dotahovat kvoli tomu ze hlinik ludovo povedane tece...

Používateľov profilový obrázok
jan_buci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 301
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00

Príspevok od používateľa jan_buci » 10 Máj 2009, 21:35

Split, Mne veru nemusíš písať o elektroinštaláciach... keď som sa ich povymieňal v ZH hlinikárni kde boli 1000 krát horšie podmienky ako má asi dotyčný. A S hliníkom robím celý život takže viem dobre ako sa správa... Tu nejde o prechodový odpor ale o izolačný odpor. V živote som sa sdtretol s rôznymi vplyvmi: chemické narušenie, popukaná izolácia ale aj ohryzenie od myší a ani pri jednm prípade nebola porušená funkčnosť sieťe. Preto je veľmi nepravdepodobné aby v relatívne novom byte sa musel stareť o takýto problém...i keď všetko je možné.
0
Čím menšie vlny tým väčšie problémy...

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 10 Máj 2009, 21:39

No, meral som to obycajnym multimetrom. No a dosiel som na to cistou nahodou. Totiz prerabam byt menil som dnes zasuvky za nove. Ta sudruhovska hlinikova instalacia je na velke hnede, vo vsetkych zasuvkach a vypinacoch sa strieda len hneda a cierna farba. 3 draty=jeden drat PEN a dva spojene L. Lenze raz je faza hneda, raz cierna. No a akurat som nemohol najst vadasku, tak reku dam k multimetru dlhe meracie snury a spojenim fazoveho vodica jednej zasuvky (tam su dorabane medene kable, tak som vedel) s dalsim dratom v druhej zasuvke mi musi ukazat odpor len jedna moznost.omyl! ukazal odpor na obidvoch moznostiach. L-L bol tusim okolo 4 ohm.


To ma ozaj nenapadlo vypojit vsetky spotrebice. mozno to mi tak rapidne znizilo odpor, kedze je to paralelne. zajtra to este skusim bez spotrebicov.

skuste sa k tomu este vyjadrit
0
Obrázok

Split

Príspevok od používateľa Split » 10 Máj 2009, 21:40

ma siet TN-C takze otazka toho ze kolko rokov ma instalacia je siroka..moze mat 10 rokov ale aj 50

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 10 Máj 2009, 21:41

daqq napísal:Odhliadnuc od toho ze meranie asi nema zmysel: Mas povypajane vsetky spotrebice? PE sa skor ci neskor spaja s N a ak mas niekde zapojeny daky spotrebic, tak sa ti tvari ako spoj.
Ja som meral odpor medi L a PEN. u tn-c neexistuje PE a N , ale len ZDRUZENY-PEN


byvam v 35 rocnom cinziaku, vsetko hlinik
0
Obrázok

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9331
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Máj 2009, 23:16

Ta debata je nesmyslna.
Jestlize EUROBASTLER nameril mezi L a N 10 Ohm, musel byt pripojen pri mereni nejaky spotrebic.
At se EUROBASTLER prizna.
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 10 Jan 2010, 21:50

Jasné veď sa priznal, že ho to nenapadlo a preto meral odpor nijakej žiarovky.
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 10 Jan 2010, 21:56

Čo ťa núti odpovedať na takmer rok starú tému?

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok