Strana 1 z 2

Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 14:25
od používateľa Samanko
Zdravím. Mám na vás jednoduchú otázku, dúfam, že tu nevznikne flamewar..Takže.. Keby ste mali teraz začať s programovaním a neak veľa by ste o tom nevedeli ..V akom jazyku/jazykoch začnete ?


...Nejde o nič konkrétne, takze skúste jasne odpovedať na jasnú otázku...
Vďaka :-)

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 14:38
od používateľa Sender
Co chceš programovat ?
Už se to tu řešilo.Zkus hledat.
Dříve se začínalo Pascalem,pak se případně přešlo na C,C++ ap.
Překladačů je i zdarma hodně.Stačí si jen vybrat.

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 15:05
od používateľa Samanko
Nerieste detaily.. nejde o mna, a otazka je jednoducha.. keby ste mali zacat znovu, v com zacnete.. ?

Mimo toho co chces programovat, bla bla .. koren otazky je v jednej diskusii pri pive :) Proste len taky prieskum..

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 15:19
od používateľa juraj77
začal by som javou....

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 15:20
od používateľa peterple
Ja som začínal v Basic. Dnes by som išiel do Java alebo Javascript. S tým Javascriptom je to vlastne aj pravda. Začal som asi pred rokom a teraz sa tomu venujem pol napol s Java. S Java to ťahám tak 8 rokov čo som začal programovať Android.

Takže ono to nie je keby ste začínali. Ale ako programátor začínaš znova tak priemerne každých 5 rokov.

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 16:31
od používateľa martin knocik
Ak by som sa nrzivil embedded programovaním, neucil by som sa neucil C jazyk ale rovno by som skocil na C++ a k tomu kniznice a frameworky (STD, Boost, Qt, Wt a pod)

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 17:20
od používateľa juraj77
najprv musíš pochopiť C , predsa tam sa vysvetlujú základné veci ako cyklus,podmienka, funkcia atd. Ako chceš C preskočiť a učiť sa C++ ?
To je podobné, ako najprv ísť na strednú školu kde zistíš že neovládaš učivo zo základnej školy...

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 17:28
od používateľa martin knocik
C++ nie je nejaja nadstavba C jazyka, su to 2 rôzne svety s 2 roznymi spôsobmi myslenia.
https://www.youtube.com/watch?v=YnWhqhNdYyk

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 18:00
od používateľa peterple
Myslím že sa Juraj mýli. Základné veci sú v každom jazyku. Je celkom jedno v akom sa ich človek naučí. Podstatné sú princípy. No a tu je jasné že objektový prístup zvíťazil. Teraz to ide ešte ďalej ale to je už nad moje chápanie. C++ je reakcia sveta na trend objektového programovania tak 30 rokov dozadu. JAVA išla ešte ďalej, odstránila niektoré totálne zlé veci z C a C++. Tam sa inak ako objektovo programovať nedá. Ale ak tam príde taký Cčkar ako ja, najprv nechápe a potom sa snaží používať naučené veci z C, ale nie je to vždy k prospechu.

Na JAVA a vzdelávanie je macher tento pán http://www.rudolf.pecinovsky.cz/

Teraz prišiel do módy C#. Podľa mňa principálne je to rovnaké ako JAVA, len od konkurencie a mierne zase vylepšené. O 5 rokov tu bude možno niečo iné, možno nie.

Hlavne ide o to v niečom začať, je jedno v čom. Ono sa totiž rýchle ukáže či na to daný človek má, alebo nemá. Na programovanie treba niečo ako talent. Nedokáže sa ho naučiť každý.

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 07 Jan 2017, 21:19
od používateľa hpeter
Samanko napísal: Keby ste mali teraz začať s programovaním a neak veľa by ste o tom nevedeli ..
O programovani? Labview stoji za zvazenie (aj clovek neprogramator tu dokaze fungovat), ale nie je to globalna platforma. Zalezi na cloveku, ci zbucha surovy program za par minut, alebo pouzije objekty. Este vyssi level je actor framework, tam vsetko funguje len cez objekty vratane komunikacie.
What Is LabVIEW? LabVIEW is an integrated development environment designed specifically for engineers and scientists. Native to LabVIEW is a graphical programming language (G) that uses a dataflow model instead of sequential lines of text code, empowering you to write functional code using a visual layout that resembles your thought process. This means you spend less time worrying about semicolons and syntax and more time solving the problems that matter. http://www.ni.com/labview/

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 08 Jan 2017, 14:09
od používateľa Samanko
..hmm..tak...ako aj napríklad s týmto rozumom čo máš teraz a mal by si sa znovu vrátiť do mlaaadi...S čím by si začal ?


Inak ďakujem zatiaľ za odpovede :-)

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 08 Jan 2017, 17:52
od používateľa hpeter
Suhlas s peterple ze treba talent na progrm., nie je to samozrejmost. Na druhej strane ta doba je uz tu, ze vediet iba elektro nestaci. Clovek musi byt viacej multifunkcny, vidiet to aj na inzeratoch prace. (niektore inzeraty vyzeraju jak nabor do NASA) Tie problemy s ktorymi sa stretam, riesim cez labview. Casto je to tak, ze uz nad inymi cestami nepremyslam. Mozno keby vznikla situacia, ze bez text. jazyku nie je mozne pokracovat dalej, by ma donutilo sa im venovat. Inak, vo firme su 2 programatori takze..
45 dni na vyskusanie zdarma

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 08 Jan 2017, 18:05
od používateľa jirka.jirka.
LabView jsem zkoušel na škole. Nebylo to špatné, ale nedokážu si nějak představit, že bych s tím doma něco zkoušel..... Nebo se i doma něco učil. Ony ty nástroje jsou drahé jako čert.

Já jsem ve škole začínal s assemblerem a "C2051". A od střední školy, jsem assembler už nezahlídl.

Jinak souhlasím, že v dnešní době člověk musí umět programovat, navrhovat HW a pomalu i účetnictví. :D

Teď všude kolem sebe vidím
ARMy - C
FPGA - VHDL
Vizualizace na PC - C#/C++ a kupodivu i Delphi


Já umím pouze C (tím umím myslím to, že se pořád dozvídám něco nového :) ). C# základy, ale takové, abych byl schopný si udělat jednoduchou aplikaci na ovládání sériovky, LANky a daný MCU skrz toto ovládat popř. data vizualizovat.

Takže kdybych měl říct můj názor s čím začít, tak určitě C. Jakmile budou základy v C, můžeš hupsnout výše: C#, Python, ....

PS: Nyní mě nebijte, je to pouze můj názor. :)

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 08 Jan 2017, 19:04
od používateľa lubbo7
ja sice nie som nijaky odbornik, ale popisem moju skusenost
s uplnymi zakladmi som zacinal este na strednej, to bol pascal a delphi, potom na vysokej prislo C, C++, C#, trochu java...popritom web, cize html+php+css+js ....popritom este nejaky bash popri sietovackach

zaver?
podla mna je dolezite pochopit hlavne principy algoritmizacie, programovania, popripade objektovo orientovaneho programovania...nez sa zameriavat na konkretny jazyk...minimalne na zaciatku

jasneze niektory jazyk je k tomu vhodnejsi ako iny, ja by som asi odporucil C, mne sa v tom dobre ucilo, aj ked niektore veci mozu byt tazsie na pochopenie, v mojom pripade ukazatel/ukazatel na ukazatel, ktore sa v inych jazykoch ani nemusia vyskytovat

a potom, ked to uz vies tak je jedno ci uvidis C# alebo JAVA kod, lebo vies co to robi a k comu to sluzi

takze zalezi co ta zaujima, ci vies comu sa chces venovat, co ta bavi.....dolezita je chut, cize otvorit si bud knihu a skusat jednoduche programy...takisto internet je plny tutorialov, manualov, beginners guide pre vsetky mozne jazyky

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 10 Jan 2017, 06:46
od používateľa Mego
Ja som webista, začal som v roku 2006 s HTML, potom som pridal CSS a kapičku javascriptu, od roku 2012 zbesilo drtím PHP, čiže vlastne programujem od roku 2012. Mohol som už byť kľudne inde. Do iného jazyka by som nešiel, lebo mňa zaujímajú len weby, takže žiadne "síšarp", ani "džava" (aj keď aj na jave sa dajú robiť weby, ale načo?) Toto bola moja cesta a tak by som to urobil znova, keby sa dalo... znova a lepšie

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 10 Jan 2017, 07:50
od používateľa pocitujlasku
ako vraviel moj ucitel na strednej, je jedno v com programujes. Vsetko je to o tom istom, len sa to inak zapisuje. Vsade su premenne, cykly, podmienky... Podstatne je pochopit princip, a to, ako sa to v tom-ktorom jazyku zapisuje sa naucis za chvilku.
Ja som robil cez 10 rokov v Delphi, popri tom webova klasika php, js. Obcas asembler pre x51. Teraz nemam problem nieco zbuchat v C, python, c#, trosicku lua, bash. Proste viem, co to ma robit, a ake kroky tam maju byt, takze si len pozriem ako sa to pre dany jazyk zapisuje.

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 10 Jan 2017, 08:15
od používateľa alidedko
Ano, tak ako to tebe povedal ten ucitel na strednej, tak to mne povedal jeden "ucitel", ktory ma dostaval do sveta mcu.

"Je ti fuk, jestli je to C nebo ASM nebo cokoliv jinyho, kdyz chapes logice a podminkam. Meni se jen syntax"

A mal pravdu.

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 10 Jan 2017, 08:24
od používateľa OM0XA
Princip programovania je rovnaky v kazdom jazyku. Za najlepsie na zaciatok povazujem C, v ktorom najlepie vidno principy a je k dispozicii mnozstvo ucebnic aj v slovencine, prip. cestine.
Ja som este zacinal v BASIC-u na PMD-ckach. Potom Pascal, assembler. Teraz pouzivam C, Python, BASH scripty, HTML, atd..

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 10 Jan 2017, 09:01
od používateľa Mego
Problém je len ten, že Cčko ti je dnes na h... rovnako sa môžeš učiť v paskale, alebo v commenius logu. PHP je simple a dá sa upotrebiť aj v reálnom živote. Ale samozrejme, závisí od toho, kto chce čo kódiť. Týpek, čo chce programovať GTA6 PHP nevyužije. A človek, čo chce robiť weby a webové appky zas nevyužije pascal.

Re: Ktory programovaci jazyk

Napísané: 10 Jan 2017, 09:08
od používateľa stefanSK
Chcel by som zdôrazniť čo napísal lubbo7:
podla mna je dolezite pochopit hlavne principy algoritmizacie, programovania, popripade objektovo orientovaneho programovania...nez sa zameriavat na konkretny jazyk...minimalne na zaciatku


Toto je najdôležitejšia časť naučenia sa programovania (možno otázka mala byť Ako sa naučiť programovať ???). Ak sa táto časť preskočí/vynechá, tak tie výsledné programy vyzerajú ako zlepenec, ktorý sa neustále upravoval počas riešenia a je veľmi neprehľadný.

Až potom nasleduje samotné kódovanie - zápis algoritmuv konkrétnom jazyku. Ovládanie programovacieho jazyka ja prirovnávam k tomu, že niekto sa naučil držať ceruzku a písať. Ale čo píše a akým spôsobom, to sa musí naučiť ako bolo písané na začiatku.