Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

wwlado

Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Mar 2014, 15:41

Nastala situacia, ze do zboru nam trebalo ozvucit dvoch solistov. Teda ani nie ozvucit, ako len aby si nacvicili spev s mikrofonom v ruke. Kedze nam to treba len na 3 mesiace, nechcel som si brat velke "cerehasla" a stale ich prenasat.
Tak som siahol po druhej moznosti. Kamarat mi vratil moj stary koncak, z pivnice som oprasil bednicky a chybal uz iba predzosilnovac. Tak som na zbuchal toto.

Su dva tranzistorove predzosilovace s napajanim cez ledku. Potom signal cez potenciometre zmiesavam s 93k rezistormi a 1,5uF keramikov do korekcneho obvodu s TL072.
Napajany je 9V trafkom, dvojcestny usmernovac do zdvojovaca napatia. 3m3 -> tlmivka -> 3m3 + 100n kondenzatory. Bez stabilizatorov, napodiv nebruni.

Nieje to nic profi. Zhotovene je to na skusobnom plosaciku.
Prílohy
IMG907.jpg
IMG908.jpg
IMG910.jpg

Používateľov profilový obrázok
djtoxic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 26 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Lipany
Vek: 30

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa djtoxic » 27 Mar 2014, 19:21

Pekne Vladko :)
a načo tam je zdvojovač napätia ?
0
ALEA Lights™ k Vaším službám...

wwlado

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Mar 2014, 20:15

Lebo som potreboval symetricke napatie a mal som iba obycajne trafko na 9V
Prílohy
1395947717972.jpg

Hinsi

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa Hinsi » 29 Mar 2014, 02:12

(Obvody předzesilovače by jistě šly přizpůsobit nesymetrickému napájení.)

Jen otázka, co to tam máš za tlumivky ve zdroji?

Kde jsou zapojené ty 1,5uF keramiky?!

wwlado

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Mar 2014, 07:28

Och, az teraz mi cvaklo na co narazas. My sme keramicke oznacovali male bypolarne kondiky.
Te 1u5 su bipolarne tantalove kondiky. Dik za upozornenie, dam si na buduce pozor.

tlmivna je z predradnika na tlmenie narazovych prudov.

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1024
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa Andrej152 » 29 Mar 2014, 07:55

Pekná práca, tú Krabicu si robil sám ?
0

wwlado

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Mar 2014, 08:47

Zamocnici u nas v praci. To len tak na rychlo poohynat vyvrtat a strieknut

Hinsi

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa Hinsi » 29 Mar 2014, 19:17

Keramika a bipolární jsou dva naprosto odlišné pojmy.

Tantal do audiosignálu nepatří. Kdes přišel na bipolární tantal? Co to je? O tom sem v životě neslyšel. Zato sem slyšel, že polarizovaný tantal se přepólováním byť malým napětí velmi výrazně ničí, narozdíl od elytu, který snese i malé záporné napětí.

Za další, zkreslení produkovaného elektrolytem se vůbec bát nemusíš. V tomto předzesilovači to nebude kritické. Navíc, vazební kapacitu lze zvolit takovou, aby na ní bylo jen velmi malé střídavé napětí, které samo o sobě zaručí, že nelinearita kondenzátoru se projeví jen velmi nepatrně.

wwlado

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Mar 2014, 21:12

Unipolar by mal byt kondenzator, ktory ma jasne danu polaritu, teda + a -. Bipolar nema, teda nezalezi na tom, kde je + a -. Tomu rozumiem. Elektrolit moze byt tiez bipolar. Je to tak?

Co sa tyka tantalu, ja som sa zasa ucil, ze narozdiel od elektolitu (unipolarneho) znesie vyssie zaporne napatie. Myslim, ze okolo jedeho voltu. Teda tato informacia je zla?
No necham sa poucit, ze do audiotechniky nepatria. Teda na vezbu.

Co sa tyka tych 1,5uF (sudim podla cisla 155 -> 1.500.000pF) nemozem na nete najst, aby som ti ho ukazal. Predzosilovac tiez nemam doma, teda mozem ho odfotit v pondelok.
Poceral som vsade a porovnaval. Tak to bude zrejme predsa len MLCC (podla TME, v SOS ho maju zaradeny pod keramicke). Myslel som ze MLCC maju nieco spolocne s tantalom, kedze su malicke s velkou kapacitou.

Foliovy, elektrolit, tantal, keramicky (klasicky) viem rozoznat aj na ake aplikacie su vhodne. Teda az na ten tantal. To som nevedel. No v tych novych som mimo. Najme preco su tie MLCC jednej kapacity, toho isteho napatia 30 druhov a kazdy za inu cenu.
Dalej by ma zaujimali polymerove a niobove.

Hinsi

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa Hinsi » 29 Mar 2014, 23:07

Nechci tu dělat dalekosáhlé rozbory na téma kondenzátory, ani mi to nenáleží, ale obecně:

Keramiky jsou z různých materiálů, jež vykazují různé vlastnosti. Různá závislost na teplotě, různá linearita (závislost kapacity na napětí). Nejčastěji potkáš materiály např X7R, Y5V, NP0. Ty první jsou těžce nelineární, ale snadno lze dosáhnout kapacit až do řádu uF. NP0 jsou velmi lineární a málo teplotně závislé. Běžně jsou doistupné jen malé kapacity, do cca 100pF. Aby bylo možno získat větší kapacity, je potřeba, aby kondík měl více vrstev - proto jsou tu MLCC, aneb Multi-Layer-Ceramic-Capacitor. Ty jsou pak k dostání třeba i v NP0 s větší kapacitou, ale dražší. Keramiky lze do signálových obvodů používat, ale jen s pečlivým uvážením. Běžně se používají jen malé kapacity, např v kmitočtových kompenzacích. MLCC nemají s tantalem nic společného.
Foliové kondenzátory bývají velmi lineární, s malou dielektrickou ztrátou a zanedbatelným svodem. Proto jsou výhodné do signálových obvodů.
Elektrolyty jsou uni- i bi- polární. Na navázání AC signálu lze použít i unipolární (=polarizovaný), protože je snadné (narozdíl od třeba foliových kondů) použít vysokou kapacitu (desítky či 100uF), takže je na kondenzátoru za provozu jen velmi malé až zanedbatelné střídavé napětí, které nemá moc šancí produkovat velké zkreslení.
Tantalové, polymerové a niobové kondenzátory nechme zde prosím stranou, mají poměrně specielní užití, ne však v NF technice.
Jinak tantal není nic nového, to bylo i za bolševika. Stříbrné válečky s kyselinou sejrovou a epoxidovým zálepem. Jsou k potkání třebas v ZPAckých řadách časovacích relé. Třeba v TX11 je lze potkat.

wwlado

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Mar 2014, 23:44

Klasicky tantal vyzera ako kvapka. v TX11 boli axialne zelezne na pluse zaliate hnedou, ci bielou hmotou. Prave ze Tantaly casto nachadzam pri napajacich nozickach IO. Ja tam stale davam 100nF MLCC. Ci uz sa jedna o TTL, alebo OZ.

Vidis, stale som si myslel, ze tantaly sa davaju tam, kde sa stane, ze moze dojst k malemu zapornemu napatiu.

Na audio sa snazim davat foliove (teda ked neide len nejaku aplikaciu, kde o kvalitu neide. Ako v tomto pripade). A samozrejme na zhasanie a proti opalovaniu kontaktov na rele (3n3/275V) a znizenie napatia zo siete. Teda tam sa to ani neda nicim inym nahradit.

Mozno hlupa otazka, ale uz ked ta mam na linke: Na vyskaciky v reprobednickach som daval bipolar elektrolit. No vo vyhybkach stale co som videl, su nasekane zvytkove (foliove). Myslis, ze je to koli prudu, alebo skresleniu.

Hinsi

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa Hinsi » 30 Mar 2014, 00:01

Kvůli zkreslení. Ve výhybce se na tom výškovém kondu nachází poměrně velké střídavé napětí, svitek by tam měl být pro bastlíře povinnost.
K basáku už se dá postačit při větších kap. i s bipolárním elytem, protože tam je trocha zkreslení uchem nepoznatelná.

Co to je klasický tantal? To může být váleček v černým bakelitu, ve žlutým bakelitu, může to být plechový váleček, epoxidová kapka, kvádrová plastová krabička... to nejde jednoznačně říct :-)

Blokování napájení je samostatné kapitola. Někdy je i jeden blokovák málo a je potřeba navrhnout jejich vhodnou kombinaci.

wwlado

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa wwlado » 30 Mar 2014, 00:12

Tak najviac ho vidno v tejto podobe
Obrázok
To je pre mna klasicky tantal. :)

Cim je tantal, taky vynimocny? ma mensie ESR ako elektrolit? Videl som schemy, kde vyslovne ziadali tantal. Napr. LM317 na konci 1uF.

Hinsi

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa Hinsi » 30 Mar 2014, 00:39

Má lepší vysokofrekvenční vlastnosti, neopotřebovává se stářím. Snadno explodují a hoří (jejich oxidoniobové náhražky by na to už neměly tolik trpět), údajně menší ESR (avšak běžně nepotkávám udané), menší objem potřebný pro dosažení stejné kapacity. Starší tantaly v provedení toho epoxidového "blobu" měly velmi vysokou poruchovost. Vadný tantal = zkratovaný tantal. Jsou dražší než hlinikové elektrolyty.
Dneska se používají převážně spíš SMD tantaly.

PS: Kdo neviděl vybuchující tantal, nechť si to zkusí. Někdo mi říkal, že zajímavý pokus je nabitý tantal udeřit kladivem - ale nevím, co tím sledoval. :D

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchy mikrofony predzosilnovac

Príspevok od používateľa Thales » 30 Mar 2014, 15:56

Jednou jsme v práci dostali sérii špatně osazených desek (osazovala jedna nejmenovaná česká firma), které ve výrobě osadili tantaly na výrazně menší napětí. Nikdo si toho nevšiml. Kolega připojil první kus na testovacím pracovišti na měřící sestavu, zapnul to (pozor chyba!) a odskočil si na WC než se do toho dá. Jak odešel tak tantaly na desce začaly explodovat jeden po druhém jako popcorn (a že jich tam bylo!). Z roztržených pouzder vyletovala taková mikrosluníčka hořícího tantalu a dopadala přímo na jeho novou dražší klávesnici, kterou si pro vlastní pohodlí předchozí den koupil na vlastní náklady aby nemusel používat tu hnusnou firemní. Mikrosluníčka mu v ní vypálila díry že jí mohl rovnou zahodit. Celá dílna z toho měla záchvat smíchu při představě jak se kolega (který se uměl velmi hezky rozčílit) bude tvářit až se vrátí z WC a uvidí tu zkázu :lol: Dělali jsme jako že nic, ale bylo to těžké. Přišel, koukl na nás a prý co je? Odpověd byla samozřejmě že nic, jen se všichni snažili viditelně zadržet smích tak znejistěl. Ten nevěřícný výraz když to uviděl (zejména tu novou klávesnici zcela zničenou) a jak se rozčílil nikdy nezapomenu :mrgreen:
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok