Zosilňovač s TDA 7250

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
tomass92
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 15 Jún 2007, 00:00
Bydlisko: sarisske michalany
Kontaktovať používateľa:

Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa tomass92 » 06 Sep 2010, 21:31

zdravim. valala sa mi doma stavebnica tohto zosilnovaca tak som to dotiahol do akej takej konecnej podoby. chcel by som aby ste sa vyjadrili ku tomu hlavne ti skusenejsi lebo mam v plane stavat aj lepsie zosilnovace ako tda a pri nich nechcem urobit rovnake chyby.

ako zdroj je pouzity toroid 2*29 striedavych (na stitku bolo 24...) usmernene cez KY708 a vyfiltrovane 6800 uF kondenzatormi. Predzosilnovac som pouzil LM1036 ale DPS som si navrhoval sam lebo povodna mi velkostou nevyhovovala. Ochrany pozostavaju z oneskoreneho vypnutia a odpojenia okamzite pri vypnuti + ochrana pred JS U na vystupe. kazdy kanal ma vlastnu ochranu. Indikatory su pouzite zapojenia s A277. schemy su kazdemu dobre zname tak zbytocne ich tu davat.

viem ze tda nie je bohvie co, tento zosik je skor taka imizdovka aj ked bohuzial vidno ze je to robene doma a ze tie chladice su riadne stare a boli v dost biednom stave. zvuk je taky aky som aj od toho cakal, nie je to nic strasne ale predsalen je to iba tda. pri silnejsich basoch pocut ze trafo ma iba 150W alebo su mozno len slabe filtre, trosku to uz nestiha ale ked ho nepucim naplno tak ide slusne. obaval som sa ci to tie chladice dostatocne uchladia ale oni su prevrtane krizom ( na foto to nie je vidno ) takze vzduch z krabice sa vyfukuje cez tie dierky naboku a samozrejme aj cez tie hore ktore su presne nad traznistormi. po par hodinach normalnej prevadzky ( nie naplno ) to bolo ok odhadujem tak do 40-50 stupnov proste dalo sa to udrzat v ruke. odvod tepla z tranzistorov je myslim az prehnany tie L-ka su hrube 10mm a pouzil som aj teplovodivu pastu.

vyjadrite sa prosim ku tomu co je na tom z technickeho hladiska zle ( napr ci nevadia tie dlhe vodice ku tranzistorom aj ked su dost hrube, alebo nieco take ) aby som sa tomu pri dalsej konstrukcii vyvaroval. je to tam trochu nahusto uvedomujem si to ale bol som obmedzeny vyskou aj dlzkou tych chladicov a chcel som urobit takuko nizku konstrukciu lebo sa mi to tak paci. dakujem vopred za vase nazory

http://www.upnito.sk/imggal.php?viewIma ... 8763d2289c
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewIma ... fe91cfc505
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewIma ... 9730a97c7d
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewIma ... 048941e7e7
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewIma ... d71fa3987b
0

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 06 Sep 2010, 21:41

Nie ¾e iba TDA je niè moc, ale aj LM1036, je niè moc a tie¾ zvuku neprospeje, je tu toho okolo tochto zosiku aj korekcií popísané mnoho staèí iba pohµada»...

Ku kon¹trukcii asi toµko, je to dos» narvané, tro¹ku poupratuj kabelá¾, ak si nepou¾il tienené vodièe tak ich skrú» okolo seba (bifilarita) a pou¾i ich è najkrat¹ie sa dá, vyhni sa ich »ahaniu popri toroide, i keï by okolo neho nemalo by» toµko ru¹enia ako u klasické EI trafa. V¹etko zemni do jedného bodu, najlep¹ie je priamo v usmeròovaèi (GND), aj o tom je tu èlánok...

Inák ak ti to vyhovuje a si s tým spokojný, tak nie je o èom.

Používateľov profilový obrázok
tomass92
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 15 Jún 2007, 00:00
Bydlisko: sarisske michalany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomass92 » 06 Sep 2010, 21:53

dik za nazor. viem ze lm 1036 je kvalitou asi tam kde tda takze sa pekne doplnaju :D uzemnene je to samozrejme v jednom bode a aj napatie 12V je tesne pred predzosikom vyfiltrovane este raz lebo to trosku brunelo a po tom dodatocnom filtri sa to zlepsilo vyrazne. spokojny som maximalne akurat s indikatormi tie idu tak ako maju a aj cez den a zdialky je ich pekne vidno a aj s ochranou. na vonku s teslackymi bednami je to celkom prijemny posluch s dostatocnou vykonovou rezervou.
0

xgalp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 02 Jún 2014, 19:06

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa xgalp » 02 Jún 2014, 19:19

Zdravim, Mam zosik s TDA 7250 bola to moja maturitna praca a hralo to jak delo. nez zacnete frflat ze "jak delo" nameral som v sinuse 90W ;) mam takyto chulostivy problem s tym zosikom ze pred dvoma dnami to hralo, dnes to zapnem a len striela ako keby mal na vstupe hodinovy impulz _|_|_|_... aky to moze mat problem?
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 02 Jún 2014, 19:33

Boucherotov clen si skontroloval (ak tam je)? Ale vseobecne TDA7250 su zname tym, ze odpaluju koncove tranzistory a nikto nevie preco :roll: .
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4786
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa platon.rado » 02 Jún 2014, 19:41

Veru veru...je to šrot.Strata času.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Hinsi

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Hinsi » 02 Jún 2014, 20:27

A nebo to nikdo neumí udělat pořádně, aby to nehořelo. Chlapcí, pošlete mě někdo to TDAčko, já si taky zkusím spálit párek koncáků :mrgreen:

peterhostak77
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 20:27
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 46

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa peterhostak77 » 02 Jún 2014, 20:45

Skús premerať tranzistory asi budú chytené ale pravdepodobne to má za sebou aj TDAčko. Neviem akým napätím to napájaš.
Byť tebou vyletujem čo sa dá a DPS s TDA zahodím kade ľahšie a čo najďalej.
Dnes je veľa spoľahlivých zapojení. Prípadne aj stavebnice buď zosilňovače eu prípadne aldax cz možno aj inde len nie TDA7250.
0

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Xbunt » 02 Jún 2014, 21:54

Ja som tiez to TDAcko miloval. Spravil som ich mozno 3ks. Ale z kazdym maximalna spokojnost. Su trosku nachylne na zle postavene reprobedne. A odpaluje ich zrejme to, ze sa rozmitaju na vysokej frekvencii. Sam som bol svedkom, ako sa len rozsvitili ziarkovky na vyskacoch a odpalilo koncaky.
No mohlo to uz vychadzat z mixu. No proste zapojenie by malo mat aj taku situaciu osetrenu. Este dodam, ze vsetky stale hraju do teraz. Teda uz mozno 15 rocky...
0

Používateľov profilový obrázok
Felix
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 568
Dátum registrácie: 09 Sep 2013, 13:36
Bydlisko: Košeca
Vek: 25

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Felix » 05 Jún 2014, 07:16

Skus tam dat dosku s LM3886. Trocha spolahlivejsie ;)
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 05 Jún 2014, 08:57

Tak zase znovu.

TDA7250 je integrovaný budič koncového stupně pro zařízení spotřební elektroniky. Tím je de facto řečeno vše.

Abych to rozvedl: S uspokojivými až velmi uspokojivými výsledky jej lze provozovat POD katalogovými parametry. Pokud se pro něj rozhodnete, jako koncové tranzistory použijte Darlingtony pro lineární aplikace, nebo si je sestavte z diskrétních tranzistorů. Doporučované TIP14x NEJSOU VHODNÉ! Jedná se o spínací Darlingtony s nedefinovanou pracovní oblastí, v případě i krátkodobého namáhání na hraně parametrů se druhotně prorazí a vezmou s sebou jak reproduktory, tak budič. Další problém u TDA7250 je jeho rychlost a rychlost nasazení ochran. Při mezní situaci dokážou vyrobit impuls, který opět spolehlivě zničí jak koncové tranzistory, tak reproduktory a budič samotný.

Ten obvod byl bastlířské neštěstí přelomu tisíciletí a dnes se vyskytuje jen minimálně, právě v různých poděděných ročníkových projektech, maturitních pracech nebo SOČ. Z nových konstrukcí snad konečně vymizel. Právě pro jeho nespolehlivost a nutnost poučené obsluhy doporučuji vyhodit celý blok, zvlášť jedná-li se o stavebnici z EZK nebo od příšerného pana Flajzara (ten člověk taky bastlířům hodně ublížil) a nahradit něčím spolehlivějším a ještě lépe modernějším.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Hinsi

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Hinsi » 05 Jún 2014, 18:23

Promiň že ti do toho kecám, ale TIP14x/12x SOA definovanou mají snad odjakživa, a spínací jsou asi tak jako řada KDY/KUX, která má SOA udanou taky.

http://www.fairchildsemi.com/ds/TI/TIP147.pdf
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/TIP140-D.PDF
http://www.st.com/web/en/resource/techn ... 000914.pdf
http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... TIP146.pdf
a tak dále...

Je možné, že v některých zjednodušených datasheetech (že by zase něco od STčka bylo polovičaté?) bude chybět.

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Xbunt » 05 Jún 2014, 18:39

Co vravis na budic LM4702?
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 06 Jún 2014, 09:51

Hinsi, problém je v tom, že TIP14x se posledních cca 15 let vyrábějí jako vysloveně spínací. SOA jsem skutečně našel, ale jen u jednoho výrobce a i tak to vypadalo dost podezřele. Mám zkušenost, že tyhle trandy vyrobený po roce 2000 mají tendenci nekontrolovatelně odcházet, stačí delší tepelné namáhání -- nejsem materiálový inženýr, ale nejspíš to souvisí s nějakými změnami na úrovni krystaliké mřížky substrátu. KDY a KUX jsou zcela odlišné tranzistory.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Hinsi

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Hinsi » 06 Jún 2014, 22:53

OK tedy, zkusím někde koupit na test nějaký pár TIP147/142, abych měl jistotu, který výrobce a datasheet, zkusím jim trochu nandat.
Jak tak vidím, všecko po roce 2000 směřuje do p...e. Neprohlížel jsem si ty SOA v těch datasheetech nijak podrobně, jen jsem se zběžně podíval, jsou si dost podobné ve všech pdf. Asi jsem moc důvěřivý, že bych jim i věřil.
Respektive zeptám se jinak, existují dneska ještě nějaké lineární darlingtony, které nejsou "ojebány"? Připadá mi, že součástková základna jde značně do p...sí pochvy, tuhle jsem potřeboval na opravu osciloskopu nějaké NPN 80-100MHz 300V v chladitelném pouzdře a musel jsem skupovat nějaké zbytky Hitachi od číňanů, protože tu vůbec nic není a ani ty pomalé MJE340/350 prý nějak dneska nejdou sehnat. Co bude a z čeho se bude bastlit až já budu v důchodu (pokud teda vůbec nějaký důchod bude a bastlení nám nezakážou eurosmetáci), to si radši nechci představovat.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 09 Jún 2014, 07:44

Pozor, když je tranzistor deklarovaný jako spínací, obvykle je k tomu připsáno, že se nehodí do lineárních aplikací. Takže žádná nahrada, všechno je v mezích specifikace.

To, že se nedá nic rozumného sehnat, je dáno jednak hrabivostí kšeftařů, jednak blbostí zákazníků. Od momentu, kdy sem vtrhlo TME, nakupuju pouze u Semic Trade a Ecomu, a to si nechám zjistit, odkud to koupili oni. Oblíbené eshopy typu GES nebo SOS se stávají jen překupníky TME, o drobných obchodnících s kamennými krámky nemluvě. I Denkl bere z TME (Ostatně, to vychvalování Denkla pochází spíš z toho, že je poslední, kdo má ve větším sortimentu Tesla součástky. Nové věci kupuje pochopitelně nejlevněji.). Naštěstí tu ještě pořád je Farnell.

V dlouhodobém horizontu ovšem bastlení končí. Je to dáno samooblbovací schopností populace -- je nutné si uvědomit, že spousta bastlířů za bolševika bastlila z nouze a jakmile si příslušnou věc mohli koupit na krámě, odložili páječku. Plus bastlíři-zloději z továren, kde nekradly jen ručičky na hodinách. Dnes jsme zavaleni hromadami levného šmejdu, a proč? Protože jsme to tak SAMI CHTĚLI. Nikdo nechce makat, nikdo nechce myslet, všichni chtějí jen žrát a bavit se (čest výjimkám). Proč jde na řemeslo minimum patnáctiletých, když sehnak kominíka nebo ševce je problém na několik měsíců? Proč se otevírají bakalářské obory typu "management cestovního ruchu"? Protože to TAK CHCEME. Úpadek individuálních aktivit je jen průvodní jev.

A abychom se nepletli, není to žádné spiknutí. Kdo z dnešních rodičů vybere ZCELA DOBROVOLNĚ svým dětem řemeslo místo gymnázia? No samozřejmě že NIKDO. A ne proto, že by jim někdo vymyl mozek, ale proto že chtějí, aby se děti měly dobře, tj. aby nemusely makat. A je to zase doma.

Takže nezbývá než být chytrý a pracovitý a neustále si zvyšovat kvalifikaci. Zakazuje někdo někomu, aby si vyrobil nábytek doma? Naopak, všude je spousta reklam na hobbymarkety -- proč asi. Nebude dlouho trvat a bude velmi hodnocen ten, kdo něco umí udělat, a třeba ani na to nemá papír. Ten se ostatně dá opatřit přes rekvalifikace atd. A pitomci s proflákaným gymplem a zbytečným titulem chcípnou u plotu.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Hinsi

Re: Zosilňovač s TDA 7250

Príspevok od používateľa Hinsi » 09 Jún 2014, 17:46

Kéž by na tvá slova došlo. Sice je fakt, že to za pár dekád bude velmi zlé, ale nemyslím si, že stoupne cena vzdělaných a šikovných. Spíš se to celý sesype a co pak, o tom lépe nepřemýšlet.

Dodělal sem tu nějaké své povinnosti a získal chvíli času na bastlení, zkusím pohnout s tím 7250-AMPem, aspoň trochu, aby se to neodkládalo několik let, jak bývá u mě zvykem. Narazil jsem na nějaké nesrovnalosti v datasheetu a mám pár námětů k diskuzi.. Ozvu se ti přes ten záhadný mail, cos mi poslal do SS.
H.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok