Mini rezacka na DPS

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa oravan » 12 Okt 2014, 22:46

pettter to potom vážne nemusíme DPS vyrábať veď to čo si napísal je skoréj pre výrobu vo veľkom a nie keď potrebuješ malú doštičku odrezať
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa pettter » 12 Okt 2014, 23:04

Oravan
No hej, ale vezmi si, že keď si doma naprášiš s karbo kotúčom, tak máš zadrbaný priestor, akoby si pol roka pracoval v takej veľkovýrobe. Ten "prach" sa nestratí. Ten po tej miestnosti lieta celé mesiace, ak nie roky...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Okt 2014, 00:36

pettter napísal:Tak ma napadlo, že popíšem čo sa Vám udeje pri dýchaní prachu z DPS. Ja túto info mám z OBP školení na jednej prevádzke, kde sa hodne robilo zo sklolaminátom, (lepilo, "živicovalo" a opäť lepilo, pílilo, strihalo, brúsilo... obytné prívesy). V podstate je DPS sklolaminát potiahnutý meďou, takže je to jedno.
:potlesk: :potlesk: Konečne to tu niekto opísal, aspoň si už priaznivci "činkulárov" na DPS nebudú robiť srandu v podobe fotky, kde chalan rezal takýmto prípravkom DPS, mal respirátor, vysávač a bola tu z toho krásna sranda.

Je to presne ten samý bordel, čo azbest. Počul som mnoho príhod z fabrík na azbest za komančov - ľudia, ktorí sa stretávali s azbestom pri reze mali ťažké zdravotné problémy s pľúcami. A DPS je to isté, len ešte európska únia nezakázala ich používanie (to je ako ortuť v CFL). Rovnaký problém vzniká pri spracovaní sklenej vaty (nobasil a iné).

Sranda je, že ľudia, ktorí nefajčia, majú plno rečí o škodlivosti fajčenia, no nikto si neuvedomuje, že denno denne sa stýkame s inými materiálmi, ktoré sú ďaleko nebezpečnejšie. Je to ľudská krátkozrakosť. Najviac ma to dožralo vtedy, keď murár poukazoval na moju sprostosť, že fajčím, pritom on keď dýchal, vydával totálne divné zvuky, akoby mal zapchatý nos - veď denno denne dýcha všetok ten sajrajt od pílenia stav. materiálu až po sypké zmesi na prípravu omietok. Ale to je vlastne už povaha slovákov - Ty robíš všetko zle, čo nerobím ja a čo robím ja, to ma nezaujíma, reč je o Tebe...

Takže chalani, režte si to ďalej s týmto, ja si na oblátku jednu zapálim a budeme si kvit ;)

Oravan: to, čo myslíš Ty pod pojmom "nožnica", budú zrejme strojné hydraulické nožnice na plech, niekedy sa im nadáva (hlavne tu) aj "padacie nožnice", no šturec ich pozná ako "nožnica".
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa AndiCibula » 13 Okt 2014, 01:12

Vŕtanie chlapi, vŕtanie.
0
Performance in nanospace.

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa pettter » 13 Okt 2014, 01:28

Pomalobežné Andy, pomalobežné!!! A potom hmota vysotená vŕtaním z dosky je rádovo menšia od hmoty pílenia a tým aj ten sajrajt...
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa AndiCibula » 13 Okt 2014, 09:09

Vŕtanie nemôže byť pomalobežné,obvodová rýchlosť na maličkom priemere vrtáku bude práveže rádovo vyššia než obvodová rýchlosť na reznom kotúči. // Aha, tak nie, pomýlil som sa. :) // Ak navyše porovnáme vŕtačku s 20 000 Rpm a cirkulár s 8000 Rpm.
Ten vysotený materiál je pochopiteľný, ale na tej cirkulárke (len tak náhodou je to tá proxxon ktorú si uviedol vyššie) sme nebadali že by to vyvrhovalo materiál do ovzdušia, väčšina prúdi do vysavača, menšie koróny zostávajú na pracovnej ploche cirkuláru, lepšie by sa ukazovalo na videu.
Nezbadali sme žiadne usadzovanie laminátového prachu v okolí cirkuláru.

To že ten prach je karcinogénny je známy fundament, na tom sa zhodneme, zaujalo ma však to tvrdenie že to nezachytí ani filter vysávača. Nenašiel by sa náhodou nejaký zdroj s komentovaním v číslach ? Zaujímalo by ma čo všetko je schopný zachytiť ten filter (priemer častíc) a aké častice produkuje takáto činnosť.

Keby tá cirkulárka mala produkovať prúd prachu na všetky strany, tak to nerobíme (v izbe, že), ale takto keď sa neprodukuje žiadne okom viditeľné znečistenie... :wink:

Preto ma vždy zaujme to tvrdenie, že cirkulár je špatný, ale vŕtanie je absolútne v pohode, keďže pri obidvoch činnostiach vzniká bordel.
0
Naposledy upravil/-a AndiCibula v 13 Okt 2014, 09:30, upravené celkom 1 krát.
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Okt 2014, 09:13

AndiCibula napísal:To že ten prach je karcinogénny je známy fundament, na tom sa zhodneme, zaujalo ma však to tvrdenie že to nezachytí ani filter vysávača. Nenašiel by sa náhodou nejaký zdroj s komentovaním v číslach ? Zaujímalo by ma čo všetko je schopný zachytiť ten filter (priemer častíc) a aké častice produkuje takáto činnosť.
Myslím, že čísla (priemer častíc, ktoré je filter schopný zachytávať a ktorý už nie) Ti poskytne najskôr asi výrobca filtrov a sáčkov. Všeobecne sa vysávače delia na niekoľko kategórií podľa priemeru častíc, nájdeš o tom niečo aj na wiki. Otázne je, aký majú priemer častice vyvrhované vŕtaním a rezaním DPS.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa pettter » 13 Okt 2014, 11:55

AndiCibula napísal:...Nezbadali sme žiadne usadzovanie laminátového prachu v okolí cirkuláru.....
Ani nezbadáš, ten sklenený prach je mikroskopický a lieta okolo Teba vplyvom statickej el., prúdenia vzduchu a čo ja viem čoho ešte...
AndiCibula napísal:...Nenašiel by sa náhodou nejaký zdroj s komentovaním v číslach ? Zaujímalo by ma čo všetko je schopný zachytiť ten filter (priemer častíc) a aké častice produkuje takáto činnosť...
Myslím, že aj keby si vedel aké mikrometre to zachytí či prepustí, je Ti to na prd. Väčšina z nás používa bežné vysávače s papierovým sáčkom, ktoré bežne vypúšťajú roztoče z kobercov do ovzdušia a dráždia alergikov. A to sklo je rádovo menšie od roztočov...
AndiCibula napísal:...Keby tá cirkulárka mala produkovať prúd prachu na všetky strany, tak to nerobíme (v izbe, že), ale takto keď sa neprodukuje žiadne okom viditeľné znečistenie... :wink:
Práve o to mi šlo. Poukázať na to ako je to nebezpečné zadrbať si dielňu tým skleneným svinstvom a to opakovane. A nezbavíš sa toho inak, z časti iba intenzívnym vetraním. Radšej na mraze, větru, dešti vonku, ako dnu v garáži, dielni, či dokonca vo svojej izbe, kde sa s tým prachom dokonca vyspím... žiaľ málo kto to vonku robí...
AndiCibula napísal:...Preto ma vždy zaujme to tvrdenie, že cirkulár je špatný, ale vŕtanie je absolútne v pohode, keďže pri obidvoch činnostiach vzniká bordel...
To vŕtanie je tiež špatné, samozrejme. A keď si vezmeš že k tomu doslova strkáme nos aby sme sa trafili!!! Ale nie je také "produktívne" ako tá rozbruska, či píla! Ja vŕtam za plexisklom a mám laserový bod namierený na hrot vrtáku, aby som sa trafil. Ak vŕtam dnu v dielni, čomu sa vyhýbam, tak neodsávam vysávačom, nechám to na kope a utriem mokrou papierovou utierkou, ktorú vyhodím mimo... a potom silno vetrám prievanom, aj keď mi je potom zima...
0

ondronr
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 22:25
Bydlisko: NR/BA

Re: Mini rezacka na DPS

Príspevok od používateľa ondronr » 05 Jan 2015, 14:42

Vodny filter by pri odsavani nepomohol?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok