Ako som si Polargraph urobil

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa jaromir » 10 Dec 2013, 16:56

Taky uvod
Pred casom ma zaujal tento projekt - http://polargraph.co.uk/ a povedal som si, ze z casu na cas mozem aj urobit projektik, ktory som nenavrhol a nenaprogramoval sam (hoci neskor sa ukazalo, ze to len tak jednoducho nepojde).

Je to zariadenie, kde zavazie lezi na dvoch natiahnutych lankach, ktore sa dvomi motormi posuvaju. Je tym vytvoreny jednoduchy polohovy system, ktory prirodzene pracuje s polarnymi suradnicami (http://sk.wikipedia.org/wiki/Pol%C3%A1r ... adn%C3%ADc), preto sa zrejme nazyva Polargraph. No a ked sa tam strci pero, tak to moze kreslit. Jednoduche.
Dokaze to kreslit na zvislu plochu. Kresby su oproti beznym plotterom dost nedokonale, ale mna zaujala prave tato nedokonalost, ktora kresbam dava zvlastny charakter; okrem toho sa daju kreslit pomerne velke plochy :D . Ja to mam zatial na A4, ale nie je problem kreslit na A0.
Okrem toho, je to pekna a pomerne jednoducha a lacna konstrukcia, ktora ma minimalne naroky na kresliaci hardware.
pg.JPG

Arduino firmware, bleh
Je to zalozene na Arduine a zdrojaky, plus kniznice su takou nechutnou spletou platformne zavisleho kvazi-C kodu, ze po spotrebovani vsetkych 25 sacikov na zvracanie som sa rozhodol, ze to nebudem portovat na ine MCU, ale necham si to ako Arduino projekt.
Ukazalo sa, ze to nebude take trivialne, ale po nejakej dobe som uhadol spravnu kombinaciu bootloadera pre AVR a nastavenia fuses
fuses.png
Bootloader je k dispozicii v downloadoch na konci


Arduino hardware, bleh
Podobne ako cele Arduino, aj hardware je robene stylom "mame v tom svincik, kazdy kto ma dieru do zadku k tomu nieco prihodil, ale nejako ten bordel aj tak funguje, tak sa v tom neryp" - ale v software je to este vacsi bordel, takze som si prekreslil schemy arduina a motor shieldu (ku*va nazyvat plosak shieldom a zdrojak sketchom, kto mal taketo osvietene napady?) do jednej schemy, tak som si to mohol poskladat na univerzalke.
Nebolo to nic katastrofalne zlozite - (hoci... riadit 8 vystupnych pinov cez 4 IO piny a nechat si dalsie 4IO piny volne... no budiz, Arduino) a nakoniec to aj fungovalo :)
hw.JPG
Schemu som krekreslil do Eaglu, aj vytvoril jednoduchy plosak pre SMD suciastky, ale este som ho finalne neotestoval, takze nerucim za to, ze je uplne v poriadku. Zatial som testoval len verziu na univerzalke.


Software
K projektu existuje aj software, ale je dost nestabilny a zerie dost pamate (cca 500MB). Z casu na cas zamrzne, takze kresba, ktora sa generovala desiatky minut je v keli. Vitajte v svete Javy.
Preto ho pouzivam len na vygenerovanie postupnosti prikazov do textoveho suboru a k tomuto suboru som si napisal program v obycajnom C-cku, ktory tu postupnost postupne preklada pre Polargraph hardware. Pisal som to pre Linux, skompilovat sa to da cez GCC, ale nemal by byt vaznejsi problem skompilovat to aj pre Windows.
Zerie to asi 30kB pamate a nepada to :)


Vysledky
Ale hej, funguje to :)
Nakreslil som s tym par obrazkov
picts.JPG
a ked si urobim poriadny "kresliaci stolec" tak budu aj vacsie a lepsie :) Kreslenie jednej A4-ky trva radovo desiatky minut.

Video z akcie sa da vidiet tu http://youtu.be/NvnsFqxhjKQ
nejake fotky su tu https://picasaweb.google.com/1118907411 ... directlink
a v prilohe je aj schema + plosak pre Eagle a program na odosielanie prikazov
Prílohy
pg_eagle.zip
Eagle schema + plosak, netestovane!
(82.22 KiB) 54 stiahnutí
qe.c
Queue executor - vykonava prikazy vygenerovane z Polarograph software
(2.75 KiB) 52 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
sharebell
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 07 Máj 2013, 17:17
Bydlisko: HC a NR
Vek: 28

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa sharebell » 10 Dec 2013, 17:00

Ty vždy prekvapíš ale toto je brutus :D
0
RED OR BLUE ?

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Dec 2013, 17:46

Si fakt dobrý.
Ja som s toho pochopil jedinú funkciu -toho kredencového pantu. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa jaromir » 10 Dec 2013, 17:49

Chvilku mi trvalo kym mi doplo... :D Kredencovy pant je tam iba ako zataz, aby hrot pera trochu lepsie tlacil na papier, nemal som poruke nic podobne hmotne, co by malo dierku na zavesenie. V saciku je strceny preto, aby nedriapal papier.

Inak princip je uplne jednoduchy a ako zvycajne, "devil is in the detail".
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Dec 2013, 18:08

Však vravím - účel svätí prostriedky. :lol: a účel splnil.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa MacGyver » 10 Dec 2013, 18:37

Zaujimalo by ma ako sa to kalibruje. Jemnost kresby zavisi od polomeru bubnov,na ktore sa nataca lanko? Domnievam sa spravne? Alebo som uplne mimo a da sa to nejak nastavit? Mam doma motory aj zvysok, tak mozno by som to na tento tvoj podnet aj skusil :)
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
ferrari10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 24 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stropkov, Prešov, Košice
Vek: 32

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa ferrari10 » 10 Dec 2013, 18:47

No ty kks, za toto dostávaš klobúk plná chvály
0
Nikto učený z neba nespadol, ale hlúpych akoby zhadzovali.

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa lubbo7 » 10 Dec 2013, 18:51

mozno trochu blba otazka, o polargraphoch pocujem prvy krat,ale vyzera to zaujimavo , ale ako zariadenie vie co ma kreslit? resp ako sa obrazok ktory chces nakreslit dostane do elektronickej podoby ,kde uz sa o ostatne stara arduino s motorcekmi? staci ten obrazok nahrat do nejakej pamate a on ho vie precitat? a tie vzory akymi to kresli su vseobecne rovnake alebo sa to da takisto nastavit?
ale inak je to fakt pekne :)
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa jaromir » 10 Dec 2013, 19:07

macgyver: v programe samozrejme treba nastavit obvod kolieska, okolo ktoreho sa toci lanko a aj vzdialenost osi oboch motorov. Z tychto dvoch parametrov sa pocita prevod z kartezianskych suradnic do polarnych

lubbo: programu podstrcim obrazok, trebars JPG alebo BMP, ktore su samozrejme popisane kartezskymi suradnicami (X,Y) on si ho rozseka do segmentov, ktore vyhovuju polarnemu zapisu, pre danu hustotu segmentov (plus parametre, ktore som spominal vyssie, teda obvod a vzdialenost). Von z pocitaca potom iba idu prikazy typu: otoc motor A o 26 krokov, motor B o 8 krokov a namaluj segment tak velky, pri ktorom motor A urobi 8 krokov a motor B urobi 5 krokov.
Kreslenie segmentov sa da nastavit do roznych rezimov - bud je to PWM rezim, kde tmavy segment je "pocmarany" silno a svetly slabsie - ked sa na to pozries z dialky, vidno tmavy alebo svetly stvorcek; alebo trebars nahodny - tam sa na tmavom segmente "cmara" dlho, na svetlom kratsie, z dialky rovnaky efekt.
Vidno je to trebars tu https://picasaweb.google.com/1118907411 ... 4860740322 konkretne ten PWM rezim.
Vsimni si, ze pero nikdy neopusta kresliacu plochu, intenzita farby sa robi "cmaranim". Je to samozrejme absolutne nevhodne na nejake vykresy alebo co, ale trebars portretom to dodava zaujimavy vyraz.

Skusim este detailnejsie nafotit vzniknute kresby... zdalo sa mi, ze som to mal aj nascanovane, ale neviem to najst.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa mato3000 » 10 Dec 2013, 20:24

no keď tak na to pozerám, tak neviem či ti tá choroba trošku neublížila :D ale inak nemám slov.....
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa jaromir » 10 Dec 2013, 23:06

Takze, dalsie fotky, aby bolo vidno detaily kresby v troch roznych variantoch vykreslovania segmentov
Prílohy
IMG_0562.JPG
IMG_0563.JPG
IMG_0564.JPG
IMG_0565.JPG
IMG_0566.JPG
IMG_0568.JPG
IMG_0569.JPG
IMG_0570.JPG
IMG_0572.JPG
IMG_0573.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa Robio » 10 Dec 2013, 23:17

Krásne, takéto konštrukcie mám najradšej...ale to pero si teda mohol trocha lepšie upevniť :lol:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa petersno » 10 Dec 2013, 23:24

vzdialene to pripomina "semigrafiku" zo zaciatkov PC. dostal si postelovu nostalgiu ? :D
0

voodoo400
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Feb 2012, 19:02
Bydlisko: Žilina

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa voodoo400 » 11 Dec 2013, 07:27

V súťaži nakresli Marilyn jedným ťahom jasný víťaz.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa Wili » 11 Dec 2013, 08:14

toto je fakt sila :D :finga: normalne to vyzera ako predchodca nejakeho CNC stroja :D najlepsie su tie snurky z roliet :finga:

K+, obdivujem taketo napady !!!
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa jaromir » 11 Dec 2013, 10:23

dakujem priatelia.
Myslim, ze to ono vlastne aj je taky jednoduchy CNC stroj, z definicie :)
Číslicové řízení (NC) slouží k automatizaci obráběcích a jiných strojů, které jsou, na rozdíl od klasických strojů, ovládaných ručně přes ruční kola nebo páky, či mechanicky automatizované vačky, obsluhovány abstraktně programovanými příkazy nahranými na paměťovém médiu.
robio: lepsie upevnit... a comu by to pomohlo? :)
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa pettter » 11 Dec 2013, 10:33

Že za iný "ploter"...

Pekné, poučné...

Tiež dokonalá ukážka nedokonalosti ľudského "mozgozraku", ak nám oko, či mozog ošušká takéto nakopenie cikcakov...
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa Napster050 » 11 Dec 2013, 11:17

hm, normálne je z toho aj zaujímavý obraz... Už len to nakresliť fixkou na nejaký lepší papier a zarámovať... potom predať 8)
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa mclareniak » 11 Dec 2013, 11:36

Jaromir s prepacenim ty si BLAZOOOONN.

Klobuk dolu pred tvojimi vedomostami a schopnostami.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: Ako som si Polargraph urobil

Príspevok od používateľa MacGyver » 11 Dec 2013, 18:43

Este mam jednu, mozno trivialnu otazku, a sice ci je mozne pouzit aj unipolarne motory. Lebo sudiac zo schemy su zariadeni pouzite asi bipolary.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok