Tesla NC430 - druha sanca

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 20 Apr 2014, 15:12

Ahojte,
rozhodol som sa pocas tychto sviatkov dokoncit uz skor zacatu renovaciu gramofonu Tesla NC430 (dalej len gramofon). Dalo to dost prace, tak som sa rozhodol, ze sa s Vami podelim v tejto sekcii (snad to nebude porusenie ziadnych pravidiel).
Asi pred 2 rokmi som doviezol domov gramofon v dost zubozenom stave. Ako som sa neskor dozvedel, bol vydzvihnuty od kontajnera, a putoval roznymi rukami, az kym sa nedostal ku mne.
Pociatocny stav bol takyto

Obrázok

Obrázok

viacej obrazkov si mozte pozriet tu http://s177.photobucket.com/user/zdenoe ... t=2&page=1

Z vrchu to vyzeralo katastrofalne, chybal subtanier, tanier, slipmat, headshell, plexi atd. Zo spodnej strany to uz bolo lepsie, ale aj tam chybalo zopar veci, pripadne boli znefunkcnene.

Najprv som cely gramofon "rozlozil" takmer kompletne. Ostalo mi len samotne sasi gramofonu, ktore som musel komplet vycistit, premazat. Najvacsia zavada spocivala v nefunkcnosti koncoveho vypinania a zniceneho ramienka. Takze prisla na rad vymena ramienka, po par hodinach hrania, a zisteni ze takto to ozaj nepojde, som vymenil "modul" koncoveho vypinania z nefunkcneho sasi HC58 (co je nasledovnik sasi HC43 a samotneho gramfonu). Po kompletnom nastaveni a odskusani funkcnosti, som pridal gramofonu takisto z vyssie spomenuteho sasi aj subtanier, tanier a podlozku - slipmat. Kedze chybal aj kryt sietoveho spinaca, ten som adoptoval takisto z chybneho sasi. Po zlozeni a odskusani, som to skusil uz aj s prenoskou. Test bol na jednotku.

Obrázok

Prisiel rad na sokel a spodny plechovy kryt. Tie dostali komplet novy nastrek, takisto aj hlinikova lista na cele sokla. Po uspesnom zvladnuti nastrekov, som zase demontoval niektore haklive casti zo sasi, a zamontoval ho do dreveneho sokla. Najviac ma zdrzala montaz hlinikovej listy na cele sokla, hral som sa s tym asi 1,5h kym som to ako tak nastavil, aby to licovalo s hranami sokla. Neviem ci sudruhovia v Tesle, alebo uz niekto predomnou nieco s tym robil, ale s povodnou montazou to vyzeralo hrozne.
Spodny plechovy kryt som trosku zmodernizoval a osadil parom RCA/Cinch konektorov a uzemnovacou skrutkou pre dotatocne uzemnenie gramofonu.

Obrázok

Sietove pripojenie som mal v umysle zmodernizovat takisto, ale nakoniec som od toho upustil, prinieslo by to len mechanicke problemy, a nie som si isty ci by to vyslo a vyzeralo dobre. Takze ostalo povodne.

Obrázok

Dalsim zadrhelom bola nahrada chybajucej 4. nozicky. Najviac zabralo pozhananie gulatinky so zavitom M4 na oboch stranach. Ale usmialo sa na mna stastie, a v domacich zasobach skrutiek a haraburd som nasiel takmer presne taku, aku som potreboval, po malej uprave uz to nemalo chybu.
Prisiel cas na kablovacku. Sietovy privod dostal takmer novu sietovu snuru aj s vidlicou, trosku dlhsou ako povodne (1m je niekedy malo).
Na vyvedenie signalu z prenosky som vyuzil uz vytvorene pajkovacie miesto na sasi, odkial som pokracoval tienenou dvojlinkou Tasker C118 a uzemnovacim kablikom ku vystupnym konektorom.

Obrázok

Gramofon som komplet zmontoval, a prisiel cas na nastavovanie a skusanie. Nastavenie som previedol pomocou digitalnej vahy pre prenosky a meracej platne este z cias ked som sa narodil. Je potrebne nastavit minimalne pritlak prenosky, anti-skating, tracking. Pre tracking uz je dost potrebny mV, lepsie osciloskop, pripadne aj kvalitny phono preamp (predsa len merat zopar uV/mV nie je nic moc - zalezi od nahratej frekvencie (vid RIAA apod.)).

Obrázok

Po kompletnom nastaveni som pristupil k zvukovej skuske. Ta dopadla vynikajuco, zmodernizovanie uzemnenia dost pomohlo odstupu voci brumu. Takisto som vyradil skratovanie vystupu gramofonu, na niektorych zariadeniach je s tym problem, pri skokovitej zmene impedancie na vstupe to dava riadne supy. Prakticky aj po vyradeni tohto vypinania, nie je ziaden funkcny problem.

Obrázok

Plexikryt a panty nalezovy stav gramofonu neobsahoval. Kedze som zatial nove plexi nezohnal, pouzil som jedno zo zasob. Sice nie je v najlepsom stave, ale zatial bude plnit ochrannu funkciu, ozdobnu snad v buducnosti prevezme novy kus.
A takto vyzera uz komplet gramofon, ktory som cely cas pocuval pocas pisania tohoto prispevku.

Obrázok

Obrázok

kompletne foto je tu http://s177.photobucket.com/user/zdenoe ... t=2&page=1

Dufam ze Vas moj prispevok zaujal, a snad ste sa nieco aj dozvedeli nove. Chcel som nacrtnut obecenstvu, ako moze vyzerat renovacia gramofonu, a ze aj stare veci mozu dostat druhu sancu pre vyuzitie, a nielen, v zmysle dnesnej doby - pouzi a zahod, smer kontajner.

Na zaver by som chcel este podakovat Right13 za zachranu od kontajnera mojmu ocovi za trpezlivost a zvezenie gramofonu (a dalsieho haraburdia pred 2 rokmi) domov, bratrancovi Jancovi za novy nastrek dreveneho sokla, Matusovi za nozicku, Andimu za zakupenie plexi a pantov na burze, CicoX za ramienko s prislusenstvom, a sebe za trpezlivost :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa platon.rado » 20 Apr 2014, 17:07

Super práca.Ja mám NC450 nedal by som ho za nič.Tiež som kupoval nový kryt a prenosku samozrejme.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa Thales » 21 Apr 2014, 02:48

Tak to má být. Původně na první pohled verk na vyhození a teď parádní stroj na pohled i poslech :wink:
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa elmoto » 21 Apr 2014, 13:11

to aby som aj ja pridal renováciu NC440. Zdeno super práca a takto to ma byt a nie, že zahodiť do koša a kúpiť Sony plasťák v Datarte :lol: Inak mi tu chýba téma gramofóny a všetko okolo nich. Dostalo sa mi do rúk jedno gramorádio z ktorého bude čistička na LP.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 21 Apr 2014, 22:22

Dakujem za pochvaly, nova sekcia pre gramce a vsetko okolo nich by sa mozno pridala, ale je nas az tolko na tomto fore, ktorym zalezi na tejto technologii? Tak na rychlo by som nas mozno spocital na prstoch jednej ruky... ci? :)
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 21 Apr 2014, 22:30

Dajú sa ešte vôbec kúpiť platne ? Ak áno tak kde ?
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 21 Apr 2014, 22:32

Cez rozne antikvariaty, burzy, az po Aukro, Ebay, rozne eshopy, dokonca existuju (najma v CR) specializovane shopy (aj kamenne) na japonske vydania atd. Len hladat :)
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 21 Apr 2014, 22:39

Ale sú to zvyčajne tie staršie skupiny že ? Take AC/DC by som bral ale chcel by som nejaké novšie skupiny. Dajú sa zohnať ? Alebo či sa niekto nezaoberá nahrávaním na platne.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa staffy » 22 Apr 2014, 08:11

Hej, dnes sa to vracia do módy a veľa skupín vydáva svoje veci aj na platniach( napríklad Black Sabbath, AC/DC, myslím že aj Adele).
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa Dali2 » 22 Apr 2014, 08:47

zdenoeddie napísal:Dakujem za pochvaly, nova sekcia pre gramce a vsetko okolo nich by sa mozno pridala, ale je nas az tolko na tomto fore, ktorym zalezi na tejto technologii? Tak na rychlo by som nas mozno spocital na prstoch jednej ruky... ci? :)
Mozno to nie je az tak zly napad, mam v plane renovaciu poloautomatu Aiwa LX-50, akurat ze je problem zohnat na neho dokumentaciu. Dostal sm ho sice v dobrom mechanickom stave, ale elektronika bola odpalena - zdroj som uz opravil, este musim nejakym zazrakom zrekonstruovat odtrhnutu kabelaz od ramienka od dosky 8O .
AlbertEinstein napísal:Dajú sa ešte vôbec kúpiť platne ? Ak áno tak kde ?
Hlavne burzy, v mojej blizkosti sa v obci Budumir kazdy mesiac kona burza starozitnosti, pravidlene tam chodim, tolko LP si po hromade v ziovte nevidel, ako sa da najst tam. Maju tam od somarin typu madarska ludova hudba az po ozaj vzacne kusky, ceny od 1€, najdrahsia co som tam videl tak za nu madar pytal 50€, bol tu tusim nejaky Beatles...
AlbertEinstein napísal:Ale sú to zvyčajne tie staršie skupiny že ? Take AC/DC by som bral ale chcel by som nejaké novšie skupiny. Dajú sa zohnať ? Alebo či sa niekto nezaoberá nahrávaním na platne.
Vacsina kapiel ma vlastne eshopy, treba sa mrknut, vela z nich vydava svoje veci aj na vinyloch, zas je to v mode, predaj vinylov posledne roky dost stupa...
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa elmoto » 22 Apr 2014, 13:47

Ale je nas tu dost neboj a viac sa to zpropaguje a vytiahnu sa gramce a platne opat na stoly. Platne sa daju stale kupit aj nove a naco vam je google? No na to aby ste si ich nasli. Tema by tu aj mohla byt aj ked je toho dost aj na inych forach no tu nic.
0
nie som tu

neznamy

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa neznamy » 22 Apr 2014, 13:57

na platne Discogs marketplace :)


Doma ma caka jedna NC430 ktoru budem tiez repasovat, chyba nozicka, drevo potrebuje nalakovat,vylestit kryt, vymenit remienok,prenosku, vystupne svorky, actidamp....


len neviem ako opravit tu dyhu,planoval som to vybrusit jemnym smirglom a bud prelakovat priesvitnym lakom, ale namorit niecim tmavym (mahagon, ceresna)... Este som opravu dyhy nerobil

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Apr 2014, 18:18

Zdeno, tak ty si riadny magor,myslím v dobrom, :wink: s takej rachotiny urobiť skoro fabrický stroj.To sa mi páči a samozrejme aj oceňujem +K.Myslím, že sekcia o gramcoch by sa postupne rozmohla, aj ked ako vraví elmoto až tak vela milovníkov vinylu tu nevidieť,ale trend je taký, že začína zažívať renesanciu.
Platne sa dajú v BB kúpiť aj v Mege na Lazovnej ulici,aspoň pred pár rokmi tam bolo toho dosť,aj ked je pravda ,že väčšinou len také čo už doma nikto nechcel,ale možno niekomu sa to páči.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 22 Apr 2014, 21:17

Dakujem, tak kazdy sme nejaky magor :) Mna to strasne bavi, ked vidim ako do niecoho doslova vdychnes zivot. Uz som sa pustil do obnovy aj posledneho z vyrabanych masovo Tesla magnetofonov CM160, tam to tiez nebude jednoduche, ale mame casu, pekne vsetko premysliet, pozhanat atd.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1744
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa pablox » 22 Apr 2014, 21:36

Tiez som si nedavno zabezpecil gramec, konkretne NZC431, kupil prenosku a vypekam :) Radost som mal nielen ja ale aj rodicia ked videli tu tociacu sa placku a z nej hrajuce oldies :)
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa cico1976 » 23 Apr 2014, 20:57

......fakt pekná prácička

.....no a pri tejto príležitosti, by som sa chcel spýtať jednu otázku. Zohnal som "úplne nové" nikdy nepoužívané šasi HC43 a rád by som ich (ak sa mi podarí zohnať nejaký "rozbitý" kus) osadil do "dreveného šasi" z gramofónu NC580 (tá skrinka sa mi viac páči ako NC430). No a tu je tá otázka: Pasuje to k sebe aj bez akýchkoľvek úprav?!?
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 25 Apr 2014, 22:29

Maly upgrade

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Tesla NC430 - druha sanca

Príspevok od používateľa Milos66 » 26 Apr 2014, 05:42

zdenoeddie napísal:Dakujem za pochvaly, nova sekcia pre gramce a vsetko okolo nich by sa mozno pridala, ale je nas az tolko na tomto fore, ktorym zalezi na tejto technologii? Tak na rychlo by som nas mozno spocital na prstoch jednej ruky... ci? :)
Samozrejme, že nás je viacej. Ja to sústružím cez Rega Planar 3. Tak ako sme spolu písali, zatiaľ tam mám AT95. Potom kúpim niečo kvalitnejšie. Len tie ceny tých prenosiek :finga:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok