Strana 1 z 2

Re: PETR-48 mini+Kosmos CP1 replika

Napísané: 29 Jún 2014, 19:20
od používateľa vlado5
Získal som pár kúskov MHB8748 a rozhodol som sa vyskúšať funkcie tejto stavebnice na univerzálnej doske, ktorej rozmery (aj s displejom) sú menšie, ako originál. Základný podnet mi dali stránky Nostalcomp-u. Hlavným problémom bolo zohnať monitor, nakoľko táto stavebnica nebola až taká známa, ako PMI-80. Pri hľadaní podkladov som narazil na stránku http://www.litildivil.cz/poptavka/petr.htm a po oslovení autora mi monitor zaslal-v tej dobe keď som to robil, ešte nebol zverejnený. Momentálne je dokumentácia dostupná aj na stránkach http://www.sapi.cz/petr/petr.php . Stavebnica je veľmi zaujmavá, má svoj prog. jazyk-netreba ovládať asm, ako u PMI-80. Je obdivuhodné, koľko funkcií autor dokázal dostať do 1kB. Pri podrobnejšom stúdiu komentovaného výpisu monitora je vidieť, že autor jednotlivé rutiny upravoval, aby boli čo najefektívnejšie. V dnešnej dobe urobiť kópiu stavebnice je dosť problém ani nie s jednočipom, ale s jeho naprogramovaním a hlavne s obvodom 8155, ktorý nebol tak rozšírený ako 8255. Stálo by za úvahu tento monitor prerobiť na jadro 51 a použiť inú pamäť programu 6116, a V/V interface, 8255. V dnešnej dobe by sa to dalo zrealizovať aj s jedným moderným procesorom, ako napr. klon PMD-85 ale to už je o inom. Okomentovaný zdrojový kód je prístupný (na rozdiel od COSMOS-1) a tým je hodne zjednodušená možnosť rekompilácie na iný procesor.
Edit: Replika Kosmos CP1 je doplnená na konci (22.3.2016 o 11.28 hod.). Vo vlákne je aj implementácia na jadro 8051

Re: PETR-48 mini

Napísané: 29 Jún 2014, 20:06
od používateľa nalimko33
nemajú byť okienka tých EPROM prelepené?

Re: PETR-48 mini

Napísané: 29 Jún 2014, 20:09
od používateľa jaromir
Velmi gustiozne, paci sa mi to. Takymto stylom (univerzalka) by som to zrealizoval aj ja. Parada.

Ukaz este spodnu stranu plosaku ;-)

Re: PETR-48 mini

Napísané: 29 Jún 2014, 20:16
od používateľa vlado5
Tie okienka by mali byť prelepené, ale obyčajné svetlo im vôbec nevadí. Problém by nastal pri dlhšom osvietení priamym slnkom. Ale pri prípadnom vymazaní niektorej bunky pre mňa nie je problém preprogramovať.
Zo strany spojov môžem nafotiť, nie je tam nič zaujímavé-pospájanie spájkovaním tenkým ranžírom. Momentálne som na chalupe, priebežne môžem doplniť.

Re: PETR-48 mini

Napísané: 29 Jún 2014, 20:17
od používateľa jaromir
Viem ze tam nie je nic zaujimave (hoci tam lezi podstatna cast prace), ale chcel som vidiet ako to mas usporiadane.

Re: PETR-48 mini

Napísané: 01 Júl 2014, 19:47
od používateľa vlado5
Pridávam detail procesora bez zalepeného okienka a na prianie Jaromíra pripájam foto zo strany spojov

Re: PETR-48 mini

Napísané: 01 Júl 2014, 19:50
od používateľa jaromir
Dakujem. Celkom pekne a uhladne.

Vidim, ze pouzivas univerzalku bez nejakej ochrannej vrstvy, len cista med. Ja obcas tiez pouzivam taku, ale mam trochu problem s oxidaciou. Ked to clovek pred spajkovanim obrusi jemnym brusnym papierom, tak je to fajn, ale po par dnoch/tyzdnoch to chyti vrstvicku oxidu a blbo sa na to spajkuje (ked chce chce clovek nieco opravit alebo doplnit). Prebrusit znovu sa to da tazko, lebo uz clovek nema taku peknu velku plochu ako na zaciatku.
Ako toto riesis?

Re: PETR-48 mini

Napísané: 01 Júl 2014, 20:21
od používateľa vlado5
Pri spájkovní som nezistil žiadne problémy. Že nie je doska povrchovo upravená ma nenapadlo. V dávnejšej minulosti, keď som vyrábal plošné spoje kreslením lievikovým perom som pri znečistenom plošnom spoji zistil, že je vhodné pried kreslením ho minimálne odmastiť.
Na tento účel som používal čistiaci prostriedok na riady s názvom "ZUZKA" (za bývalého režimu). Bol to nechanický čistiaci prostriedok s jemným práškom, ktorý ho aj prebrúsil aj odmastil a kreslilo sa bez problémov. U týchto jednoúčelových zariadení, určených na vyskúšanie ma to netrápi. Pokiaľ je materiál uschovaný v suchu, nie je problém s oxidáciou-univerzálky mám už 3 roky uskladnené. Podľa mojich skúseností, ak by som tento pl. spoj s prevŕtanými otvormi natrel kalafunou v liehu rozpustenou, cín by prešiel cez otvor a vyšiel by na druhej strane na vývode súčiastky-vyskúšané praxou, takže dotatočná povrchová úprava je v tomto prípade nežiadúca.

Re: PETR-48 mini

Napísané: 16 Feb 2015, 11:08
od používateľa vlado5
Konečne som sa dostal k pracovnému stolu-dlhé zimné večery a urobil som prepis monitora na nahrávanie a čítanie programov na EEPROM 24C128 (64kB-16384x8bit). Do pamäti sa vojde 64 programov o dĺžke 256 byte-to znamená pri použití základnej RAM.
Prvý obsah (PETREPR5) je dlhší ako základná pamäť programu MH8748 a umožňuje čítanie do EEPROM aj záznam na EEPROM. Je napálený do prídavnej pamäti EPROM 2716 (2kB), umiestnenej na rozširujúcom module. Prepínač EA je prepnutý na vonkajšiu pamäť programu.
Druhý obsah (PETREPR6) je určený na napálenie do procesora a umožňuje len čítanie z EEPROM. Nakoľko sa tam nevošli všetky potrebné ošetrenia rutín, z nedostatku miesta, má nejaké nedostatky-nekontroluje veľkosť čísla zadaného z klávesnice, a druhý problém-pri prehliadaní programu a následnom stlačení LOAD zostane pam. miesto na poslednej hodnote prehliadaného pameťového miesta-nezačína od nuly. Tlačítko SAVE nie je možné v tejto konfigurácii aktivovať.

Teraz k pripojeniu EEPROM: Zapája sa na vývody P1.0 -SDA (výv.5) a P1.1-SCL (výv.6). Vstupy som ošetril podľa doporučeného zapojenia rezistormi 4k7 zapojenými na +5V. Ostatné vývody sú zapojené na GND, samozrejme okrem VCC. Pamäť neodpájam, lebo je malá pravdepodobnosť, že signály ktoré užívateľský program generuje, ju budú adresovať, následne aktivovať a vstupovať do jej obsahu-pokiaľ by nebol napísaný pre tento účel.

Monitor pracuje tak, že po stlačení tlačítka SAVE alebo LOAD sa zobrazí otáznik a číslo pamäťového miesta sa zadá tlačítkami 0 až 9, alebo je možné krokovať tlačítkami PREV alebo NEXT. Zápis alebo čítanie je vykonané po stlačení tlačítka END.

V prílohách prikladám programy, v poslednom súbore PETR DEMO 5 sú názorné ukážky programov-prvý je môj, demo a ostatné sú z príručky-niektoré mierne upravené.

Re: PETR-48 mini

Napísané: 16 Feb 2015, 11:27
od používateľa juraj77
:potlesk:

Re: PETR-48 mini

Napísané: 16 Feb 2015, 12:36
od používateľa enigma
jaromir napísal:Dakujem. Celkom pekne a uhladne.

Vidim, ze pouzivas univerzalku bez nejakej ochrannej vrstvy, len cista med. Ja obcas tiez pouzivam taku, ale mam trochu problem s oxidaciou. Ked to clovek pred spajkovanim obrusi jemnym brusnym papierom, tak je to fajn, ale po par dnoch/tyzdnoch to chyti vrstvicku oxidu a blbo sa na to spajkuje (ked chce chce clovek nieco opravit alebo doplnit). Prebrusit znovu sa to da tazko, lebo uz clovek nema taku peknu velku plochu ako na zaciatku.
Ako toto riesis?
jaromír , dá sa to veľmi jednoducho a efektívne riešiť . stačí kalafonu roztopiť v liehu ( 96%) a roztokom pretrieť DPS . pekne to vyzerá a aj napomáha spájkovanie ....

Re: PETR-48 mini

Napísané: 16 Feb 2015, 21:43
od používateľa maher
pekná práca
ak niekto potrebuje krabičku na toto, mám zopár starých kalkulačiek...

Re: PETR-48 mini

Napísané: 31 Mar 2015, 14:43
od používateľa stefanSK
Ahoj,

máš ešte krabičky zo stolových kalkulačiek?
( v jednom príspevku na PETR-48 mini si písal: "ak niekto potrebuje krabičku na toto, mám zopár starých kalkulačiek..." )

Mal by som záujem o jeden kus.

Re: PETR-48 mini

Napísané: 31 Mar 2015, 15:17
od používateľa maher
poslal som SS

Re: PETR-48 mini

Napísané: 03 Apr 2015, 08:49
od používateľa vlado5
Tak opäť som mal počas zimy trochu času, tak som sa pohral s monitorom a podaril sa mi prepis do strojového kódu pre procesor s jadrom 51. Kto by mal záujem si stavebnicu vyskúšať a nemá prístup k procesoru 8748 môže si stiahnuť:

Re: PETR-48 mini

Napísané: 22 Mar 2016, 11:28
od používateľa vlado5
Podarilo sa mi zohnať pár kúskov I8749, tak som si vyskúšal funkčnosť stavebnice KOSMOS CP1. Vzhľadom k tomu, že som vyskúšal zapojenie stavebnice PETR 48 (pozri prvý príspevok tohoto vlákna!!), chcel som porovnať ich možnosti. Pre informáciu-procesor 8749 má oproti procesoru 8748 dvakrát väčšiu pamäť programu (2kB) a aj dvakrát väčšiu vnútornú pamäť dát (128 B) oproti procesotu 8748.
Stavebnica PETR má 27 inštrukcií a stavebnica KOSMOS CP1 má 24 inštrukcií. Inštrukcie sú po číslo 21 takmer identické, okrem 02-výstup na displej, ktorá má u PETR viac možností (čo ma prekvapilo). PETR má možnosť zobrazovania zvoleného znaku na danej pozícii displeja. Ďalej som zistil, že PETR má oproti KOSMOS navyše log. súčet (OR), skok do podprogramu (CALL), návrat z podprogramu (RET), testovanie vstupu T0 a následný skok, čítanie klávesnice a ovládanie vonkajšieho prerušenia. Zároveň má oproti stavebnici KOSMOS aj možnosť prezerať a meniť stav príznakového bitu F a ukazovateľa zásobníku (SP). Zároveň má PETR aj tlačítko reset, ktoré je veľmi užitočné. U stavebnice PETR je možné tiež konfiguráciou prepojok EA a T1 (s použitím rozširovacieho modulu) riadiť procesor iným programom a zároveň využívať podprogramy monitora. Stavebnica KOSMOS CP1 má oproti PETR48 po vložení rozširujúceho obvodu 8155 možnosť ovládať a čítať porty aj na tomto obvode, čo PETR nemá-ten využíva len RAM v tomto rozširujúcom obvode. Po vyskúšaní obidvoch zapojení som zistil, že KOSMOS je chudobným príbuzným PETR-a, aj keď sa zdá, že PETR je jeho vydarená kópia. Autori sa s monitorom pohrali, PETR má viac možností a má aj komfortnejšiu obsluhu. To všetko aj napriek tomu, že procesor MHB8748, ktorým je obsadený má o polovicu menšiu pamäť. Toto je krásny príklad optimalizácie programu a jeho následné "vyšperkovanie". Moderní programátori, máte sa ešte čo učiť !!!.

Re: PETR-48 mini+Kosmos CP1 replika

Napísané: 22 Mar 2016, 12:03
od používateľa budvar10
:thumbup:

Re: PETR-48 mini+Kosmos CP1 replika

Napísané: 01 Mar 2019, 13:30
od používateľa archeocomp
Pripájal si aj 8251 k 8048? Náhodou nejdeš na Forever do Súče?

Re: PETR-48 mini+Kosmos CP1 replika

Napísané: 03 Mar 2019, 19:19
od používateľa vlado5
Poslal som ti e-mail. Do Súče nejdem, mám teraz iné povinnosti.

Re: PETR-48 mini+Kosmos CP1 replika

Napísané: 04 Mar 2019, 05:07
od používateľa Ivan_Ryger
pani, ked sme uz pri tejto teme: akym programatorom programujete MHB8708 a MHB8748?
Existuje aj nieco na programovanie PROM 74188, 287 a p.? Kedysi som ich programoval bit po bite, a uz by som to nechcel v zivote robit.
I.