Upgrade chladnickoveho kompresora

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa straciam » 04 Jan 2015, 19:22

Dlho som rozmyslal ako upgradenut chladnickovy kompresor aby som mohol vyfukovat prach z notebookov mobilov atd. tlak som chcel dosiahnut aspon tych 5-6 barov.
najprv som zvazoval tlakovu nadobu. zhanal som nadobu, manometer, srobenia atd no nakoniec sa mi nepodarilo zohnat vhodnu nadobu tak aby mohol byt kompresor prenasany jednou rukou. tiez som to chcel mat co najviac spratne.

nakoniec som prisiel na takyto figel bez pouzitia tlakovej nadoby. snad tento mini-navod niekomu pomoze.
vystup z kompresora ide vzduchovou hadickou priemeru 6mm do konstrukcie s manometrom, odbockou pre tlakovy spinac a vystup je zapojeny na magnetventil s cievkou na 230v. tlakovy spinac zopina cievku magnetventilu. manometer je informacny na to, aky tlak je nastaveny tlakovym spinacom. funguje to tak, ze kompresor tlakuje vzduch do hadicky (mag.ventil je zavrety) tlak v hadicke stupne na nastaveny tlak. spinacom, ten po dosiahnuti tlaku napr. 6 barov zopne kontakt, magnetventil sa otvori a tlak v hadicke klesne co sposobi uzavretie magnetventila a kompresor zase tlakuje. vysledok je taky ze na vystupe ide impulzny tlak nastaveny tlak. spinacom napr 6 barov.
hadicku od kompresora mam celkom kratku takze natlakovanie trva cca 1-2 sekundy.
prikladam aj foto konstrukcie. zatial je to v demo prevedeni, ale idem spravit uchytenie priamo na telo kompresora a uz mam aj mensi tlakovy spinac. takze to bude nakoniec spratne a nebude takmer o nic vacsie ako samotny kompresor.
Prílohy
150104-DSC_2450.jpg
150104-DSC_2449.jpg
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10155
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jan 2015, 19:31

Nápad s tým impulzom je dobrý,niekedy to celkom stačí na vyfúknutie nečistôt a možno aj účinnejšie ako trvalý prúd vzduchu ,ale nechcem ti kaziť radosť, no s chladničkovým kompresorom to všetko len zamastíš olejom ak tam nedáš nejaký filter. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa straciam » 04 Jan 2015, 19:38

vdaka
viem o tom :) uz mam pripraveny aj odlucovac oleja. tam som to ale nespominal-nie je to az tak podstatne pre to tlakovanie :)
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10155
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jan 2015, 20:35

Aj som si myslel. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa E001 » 04 Jan 2015, 20:54

Ešte jedno upozornenie. Ten kompresor má na pomocnom vinutí rozbehový kondenzátor pripojený cez prúdové rozbehové relé. Pri tých niekoľko sekundových štartoch je iba otázka času čo odíde skôr: relé, alebo pomocné vinutie kompresora?
Nechcem rýpať, som od malička pesimista. :ignore:
0

Ruby
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 08 Sep 2014, 12:06

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa Ruby » 04 Jan 2015, 21:02

Ad vhodná tlaková nádoba: co takhle použít 2l láhev na propan-butan? Takovou tu věc od vařiče,co se s tím jezdilo kempovat:)
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa troodon » 04 Jan 2015, 21:06

nie pesimista ale realista na slovensku = pesimista :)

ja by som tam este predsalen spravil nejaky vzdusnik.. ja som si povodne na cistenie Pc kupil taky skladny kompresor 8atm objem vsak tak 2litre alebo kolko to malo - hned na druhy den som to bol vratit, stalo to za prd, dobre akurát tak po upravach mozno na striekanie malých modelov. Kupil som si potom s 25litrovym vzdusnikom a aj to mi vystaci po natlakovani tak na 2 PC poriadne vycistit, pouzivam ho aj na dispenzer pri osadzani pasty pre SMD a spokojnost, keby som nebyval v byte tak si aj tak kupim min 50litrovy.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa straciam » 04 Jan 2015, 21:18

E001 napísal:Ešte jedno upozornenie. Ten kompresor má na pomocnom vinutí rozbehový kondenzátor pripojený cez prúdové rozbehové relé. Pri tých niekoľko sekundových štartoch je iba otázka času čo odíde skôr: relé, alebo pomocné vinutie kompresora?
Nechcem rýpať, som od malička pesimista. :ignore:
tlakovy spinac kompresor nezopina. kompresor ide stale. ten sa zapne len raz. tlakovy spinac zopina len magnetventil.
Ruby napísal:Ad vhodná tlaková nádoba: co takhle použít 2l láhev na propan-butan? Takovou tu věc od vařiče,co se s tím jezdilo kempovat:)
chcel som sa vyhnut tlakovej nadobe. taku flasu z plynu navyse ani nemam a uz by to nebolo take spratne a ani lahke. a ked uz by aj bola tlakova nadoba, tak z nej tlak vypusti rychlo ale tlakovalo by ju urcite dlhsie ako 1-2 sekundy. takto to aspon rychlo natlakuje.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa E001 » 04 Jan 2015, 21:39

Ak ide kompresor trvale tak to je iné kafe. Ak poriešiš zodpovedne aj odlučovanie oleja a návrat oleja do kompresora budeš :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5698
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Jan 2015, 21:44

2L PET fľaša z CocaColy vydrží tlak viac ,ako 10 BAR (odskúšané v časoch,keď sa sódovka robila COčkom z hasičáku).
Toľko ten kompresorík ledva nafúka.
= ľahká,dostupná.... prípadne spraviť na ňu chráničku...
:lol: alebo si pod okno postaviť koleso z traktora a vzduchu je až až.. :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10155
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jan 2015, 21:53

Ale ak chceš aby ten kompresor bežal stále, musíš dať pred ten elektroventil aj nejaký poistný ventil,lebo sa pozabudneš a bude ti to trhať tie hadičky.Aj ked sú stavané na dosť vysoký tlak, dobrý chladničkový kompresor dokáže urobiť aj viac ako 20 Atm,síce pomaly ale urobí ak tlačí do malého objemu.Vyskúšaj ho napriamo zapojiť na manometer a budeš vedieť čoho je schopný,potom nareguluješ poišťák podla tlaku hadíc. Ak potrebuješ malú nádobu , zastav sa , dám ti tú gulu z chladiva,je to celkom šikovné.
poišťák ti urobím z rohového WC ventilu,regulovatelný. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Mahel
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 770
Dátum registrácie: 13 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 38

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa Mahel » 04 Jan 2015, 21:59

5ko prosím ťa nemáš nahodou nákres toho poíštaku z WC ventilu? Ako na to a čo všetko k tomu treba? Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10155
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jan 2015, 22:07

Nakreslené to nemám , ale v podstate je to obyčajný 3/8" vršok upravený tak, že nezatvára otáčaním závitu,ale je tam vhodná strunka,ktorá umožní nadvihnutie tesniacej gumičky pri pretlaku.
Ak bude záujem, a čas, tak to nakreslím, alebo nafotím rozobraté.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa Robio » 04 Jan 2015, 22:07

mr.dred napísal:2L PET fľaša z CocaColy vydrží tlak viac ,ako 10 BAR (odskúšané v časoch,keď sa sódovka robila COčkom z hasičáku).
Toľko ten kompresorík ledva nafúka.
= ľahká,dostupná.... prípadne spraviť na ňu chráničku...
:lol: alebo si pod okno postaviť koleso z traktora a vzduchu je až až.. :lol:
Toto su teda rady :D

PET flase a koleso od traktora...Ved si zozen normalnu tlakovu nadobu omg.
Kompresor z chladnicky ti kludne natlaci aj 30Barov, s desiatimi nebude mat ziadny peroblem ak to nieje nejaky vadny kus.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10155
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jan 2015, 22:14

PET flaša vydrží naozaj vela,ale možno ešte nepočuli tú ranu ,ked ju rozdrapí,to potom nepočuje hodnú chvílu tiež nič.
Mám s PET flaše urobenú expanzku na solár,ale tam idem len do 2-3 ATM, takže tam nič nehrozí.Navyše ťažko sa zháňajhú tie redukcie zo závitu PET na G, alebo M.Bolo to dostať,ked sa robili tie sodovkovače z 3/4" ventilov.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa straciam » 23 Máj 2015, 17:40

uz s doplnenym filtrom na spolocnom drziaku.
je to celkom dobre a uz je tam aj trocha oleja. za filtrom uz olej neprska. (ano, pre magnetventil by sa zislo trochu oleja, ale to prezijem)
Prílohy
150523-DSC_2732.jpg
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Máj 2015, 17:43

pekné, len musíš mať okolo vela bordelu pri tom odfukovaní, ja zatial vysávam, ale moc sa mi to nepáči

// to som napísal do zlého vlákna :pain:
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 23 Máj 2015, 18:15, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa Robio » 23 Máj 2015, 18:08

A co takto pohanat nejaky ofuk rovno vretenom ?

Pripadne rozmyslam ze ofukovat frezu ducharom ktore zvladne cca 200-300mbar, Len ci to je efektivne neviem...nonstop pusteny 1kW motor.
Co vy na to ...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa E001 » 23 Máj 2015, 18:43

Podľa foto to vyzerá super, len nevidno ako dostaneš ten nazbieraný olej späť do kompresora. Ak to nemáš poriešené, tak na tele kompresora je okrem sania a výtlaku ešte jeden vývod, väčšinou zaslepený. Nachádza sa v hornej polovici kompresora. Stačí ho prepojiť zo spodným vývodom filtra cez ručný ventil a keď sa filter naplní prečerpať olej do kompresoru.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Upgrade chladnickoveho kompresora

Príspevok od používateľa straciam » 23 Máj 2015, 18:52

naposledy som olej nalial do sania a pockal asi hodinu. kompresor bezal bez problemov.

robio, vreteno ma vrtulku tak, ze fuka vzduch smerom dole a teda trochu ofukuje nastroj. lenze ked je tam gravirovacia ihla, tak to nema az taku ucinnost. tymto som riesil hlavne odfuknutie pilin. takto to uplne staci aby sa frezka neohriala a nelepila plast na seba. kompresor ma tej istej zasuvke ako vreteno, teda mi kompresor pusti spolu s vretenom (riadi to cnc program)
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Napísať odpoveď