Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AlesSrsen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 10:54
Bydlisko: Banská Bystrica

Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa AlesSrsen » 01 Máj 2015, 13:52

V poslednom čase som rozmýšľal nad výrobou časomiery. Dal som sa na koncept lasera svietiaceho na fotorezisor. Tento obvod bol pod vládou Arduina Uno (ATmega328). Kým som staval obvod začal som si uvedomovať, že takýto obvod by sa dal použiť aj na zabezpečenie (domu, bytu). Tento nápad sa mi veľmi zapáčil tak som sa vrhol touto cestou :) . Dúfam že sa vám bude páčiť môj výrobok (Je veľmi jednoduchý - môžete ho upraviť ako chcete). :wink:

Začal som jednoduchou schémou v eaglecad. (Niesom nejaký máster eaglu tak mi to nevyčítajte :D , iba som tam dával komponenty ako som potreboval a pospájal ich káblom :oops: )
Eagle - schema
Eagle - schema
Potom som si postavil schému na breadboard (Tá kocka je laser s 220Ω rezistorom). Laser musí svietiť priamo na fotorezistor :!: .
Schéma na breadborde
Schéma na breadborde
Teraz keď mám obvod postavený prejdeme na nudnejšiu časť, programovanie. Sketch je extrémne jednoduchá :D .

Kód: Vybrať všetko

int arm;
int cal;
int light;

void setup(){
  pinMode(A0, INPUT);  
  Serial.begin(9600);
  cal = 500;
}

void loop(){
  light = analogRead(A0);
  delay(2);
  Serial.println(light);

  if(light < cal){
    tone(7, 294); 
    delay(5000);
  }

  else{
    noTone(7);
  }
}
Keď uploadnete kód otvorte Serial Monitor (Ctrl+Shift+M)
Ak pretnete laserový lúč a hodnota v Serial Monitore neklesne pod hodnotu "cal"(500) tak zmente hodnou "cal" tak, aby keď pretnete lúč klesla hodnota v monitore pod hodnotu "cal".
Ak chcete aby vám piezo hučalo dlhšie tak zmente hodnotu "delay" ktorá je pod " tone(7, 294);" .

Tento projekt je iba základ - môžete si ho upraviť podľa svojich potrieb a pochváliť sa s vaším výrobkom :wink:

Aleš Sršeň
0
Naposledy upravil/-a AlesSrsen v 01 Máj 2015, 18:33, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa dxr » 01 Máj 2015, 14:00

1) Laserova zavora
2) preco MCU ?
3) Preco AnalogRead ADC neviem ale mam pocit ze je to zbytocne a spolahlivejsie by bolo ON / OFF signal

To su len moje postrehy.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
AlesSrsen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 10:54
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa AlesSrsen » 01 Máj 2015, 14:07

1. Niečo na ten spôsob
2. Najjednoduchšie na výrobu(úpravu)....
3. Analog read používam preto lebo keď zasvieti slnko do fotorezistora tak by to mohlo brať input ako HIGH(ON) takže radšej si môžete nastaviť analógovú hodnotu triggeru...

Ďakujem za postreh :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa dxr » 01 Máj 2015, 14:22

Dostal som ta tam kde som chcel - ono sa na to pouziva modulovany signal :)

a nieco som si nechal v zalohe cez cidlo ti poleti nejaky nocny motyl plostica pavuk a co ? spusti sa alarm?
preto sa robia dvojpaprskove aby to nejaky hmyz nespustil
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
AlesSrsen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 10:54
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa AlesSrsen » 01 Máj 2015, 14:28

dxr napísal:Dostal som ta tam kde som chcel - ono sa na to pouziva modulovany signal :)

a nieco som si nechal v zalohe cez cidlo ti poleti nejaky nocny motyl plostica pavuk a co ? spusti sa alarm?
preto sa robia dvojpaprskove aby to nejaky hmyz nespustil
Máte pravdu... Ale príde mi to dosť nepravdepodobné, že preletí vo výške 0,5m od zeme cez 3mm lúč. Ale je to možné :wink: . Ale tento výrobok bol zameraný skôr na interiér. Napadlo ma skúsiť namiesto laseru použiť pir modul ale takisto sa bojím že niečo sa zošmykne a triggerne ten pir (Čo je viac pravdepodobné ako pri laseri).
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa dxr » 01 Máj 2015, 14:40

Nie luc v strede izby ale napriklad nejaka haved pojde cez cidlo/vysielac priamo na stene.
Ak to bude trubickoviteho tvaru cez den vypnute tak ti tam nieco casom zaleze.
Sak mozno ti napise alois alebo niekto iny ze to co pisem nieje preto ze si postavil nieco s MCU
ale na prakticke nasadenie a dlhodobu spokojnost to treba spravit inak.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
AlesSrsen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 10:54
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa AlesSrsen » 01 Máj 2015, 14:56

dxr napísal:Nie luc v strede izby ale napriklad nejaka haved pojde cez cidlo/vysielac priamo na stene.
Ak to bude trubickoviteho tvaru cez den vypnute tak ti tam nieco casom zaleze.
Sak mozno ti napise alois alebo niekto iny ze to co pisem nieje preto ze si postavil nieco s MCU
ale na prakticke nasadenie a dlhodobu spokojnost to treba spravit inak.
Áno máte pravdu ale tento projekt je iba základ-nápad (viď. posledné vety). Ľudia ho môžu vylepšovať upravovať kód... Skúsiť nejaké gsm shieldy aby vám alarm poslal sms... Čiže tento projekt je iba základná myšlienka. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 46

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa lh » 01 Máj 2015, 15:04

Mne sa páči, že skúšaš niečo, čo má pre Teba aj praktické využitie. Príde mi to lepšie, ako blikanie ledkami, alebo skladanie stavebníc elektronických srdiečok a pod. Ak to má byť spojenie učenia a úžitku, tak OK. Samozrejme, miesto na vylepšenie je vždy, ale čo Ti bráni dorobiť druhý laser, alebo všetko od základov zmeniť, keď prídeš na to, že je to zle? Vstupov máš na ?duine dosť a predávať to nebudeš :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
AlesSrsen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 10:54
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa AlesSrsen » 01 Máj 2015, 15:17

Ono to funguje lenže ako kde... A druhý laser by tomu nepomohol.(Nenapadá ma ako by pomohol, iba ak na ďalšie zabezpečenie)
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 46

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa lh » 01 Máj 2015, 15:29

Neviem ako to myslel DXR, ale ak by si pridal druhý laser vzdialený od prvého akurát toľko , aby najväčší chrobák v okolí nedostal od jedného po druhý, tak máš hmyz vyriešený :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
AlesSrsen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 10:54
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa AlesSrsen » 01 Máj 2015, 15:59

Jáj, že by sa museli triggernuť oba :D trošku mi to nedochádzalo :oops: . Dobrý nápad :thumbup:
0

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa Kurrur » 01 Máj 2015, 16:09

AlesSrsen napísal:Ono to funguje lenže ako kde...
vysvětli ;).

Néé druhý laser by tomu pomohl jak tady DXR proti hmyzu ;) dáš to jednoduše třeba 5 cm od sebe a na arduinu jen přepíšeš kód pokud bude alespoň jeden ze vstupů HIGH tak alarm nespusti pokud budou oba LOW tak spustí. Bude sranda, když ti to začne v noci řvát díky tomu, že se moucha rozhodne použít laseorvou závoru za svou přistávací plochu :lol: . Také jak podotkl opět DXR není špatné tam hodit modulovaný signál, pokud to chceš použít jako zapezpečovací systém tam kde i jiný zdroj světelného záření ;). Ale jinak :potlesk:, alespoň někdo další kdo se rozhodl strávit čas u PC užitečněji než sezením na FB ... máš to fajné :thumbup: pokud budeš mít vylepšenou verzi tohodle zabezpečovacího systému tak se s tím neváhej pochlubit ;).
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 46

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa lh » 01 Máj 2015, 16:56

AlesSrsen napísal:Jáj, že by sa museli triggernuť oba :D trošku mi to nedochádzalo :oops: . Dobrý nápad :thumbup:
Presne tak.
0

alois

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa alois » 01 Máj 2015, 17:05

No ako napísal dxr, pridám sa aj ja do debaty.

1. Chválim ti to, že ako tvoj prvý príspevok si uviedol výrobok aj so základným softom.
2. Ako nápad na začiatok to nie je zlé, len treba všetky drobnosti postupne vychytať nielen z technickej, ale aj logickej stránky.
3. Nie som programátor, aj keď si už dlhšie hovorím, že si na stare kolená takúto hračku kúpim a budem sa učiť, ale vždy príde to ALE...

Zabezpečovačka:
1. Jeden lúč je málo a rozhodne musí byť modulovaný. Laserová zábrana musí byť viaclúčová, alebo kombinovaná s iným snímačom a zámerne nevravím pohybu, ale prítomnosti. (nielen teplotný PIR, ale aj ultrazvuk či mikrovlna...)
2. U laseru sa fajn hraje so zrkadielkami, optikými hranolmi a ich natáčaním....(iba ako ídea do budúcnosti)
3. U PIR si dávaj pozor, faktom je, že ak je pavúk a pavučina v tesnej blízkosti optiky, tak ju vie aktivovať.
4. A hľavne, čo a kde s tým chceš zabezpečiť...aj na to musíš prihliadnuť.

To čo by som ti poradil, ako nováčkovi je:
- dopíš si aspoň ŠPZku, ktorá sa u vás používa, keď už neuvádzaš bydlisko. Môj osobný názor je, že sa ti takto dá ľahšie poradiť, alebo ťa niekam na pr´padnú pomoc navigovať.
- vek by tiež nebol zlý, ale to nie je až taký problém...

Používateľov profilový obrázok
AlesSrsen
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 01 Máj 2015, 10:54
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa AlesSrsen » 01 Máj 2015, 19:21

Pokúsim sa ešte vylepšiť tento produkt :wink: . Lenže moja úroveň programovania ma dosť obmedzuje :oops: . Originál mal byť oveľa lepší, ešte by som pridal druhý laser a bolo by to super :) (Prikladám schému)
Orig. schéma
Orig. schéma
Mohli ste Aktivovať/Deaktivovať alarm, Nastaviť level triggeru... Lenže po stránke programovania som to nezvládol :oops: . Chcem sa vám všetkým poďakovať za nápady a rady :thumbup:
0

alois

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa alois » 01 Máj 2015, 20:10

Neháč flintu do žita, každý sme raz začínali. Treba sa učiť a skúšať.
Ja som prvý krát robil na začiatku s diernymi páskami a papierovými kartami a potom skok k 8 palcovým disketám (dalo sa s nimi hrať tenis) a doteraz ľutujem, že som poslednú daroval.... Človek sa učí stále.

Používateľov profilový obrázok
Ohmater
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 22 Apr 2013, 14:27
Bydlisko: Bratislava I, Stare Mesto
Vek: 50

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa Ohmater » 08 Máj 2015, 00:20

Tiez som riesil laserovu zavoru povodne urcenu na kratke vzdialenosti. Neni to Arduino, ale PIC ma to jednoduchu logiku v pripade prerusenia paprsku/luca 5mW red laser dioda sa spusti trigger a ten zopne rele ktore vysle sinal na piny.

Problem c. 1 Pri trvalom svite laseru a dost to zohrievalo zdrojovu cast.
Problem c. 2 Hocikto komu je znama ochrana objektu laserom posvieti na fotodiodu laser ukazovatkom a moze zacat prechadzku po dome.

Riesenie je prerusovany paprsok s frekvenciou ktoru mozes potenciometrom menit. Blikane ma vyhodu v kratkom prelete hmyzu nespusti trigger. Zdroj ani dioda nehreje a logika spustila alarm az po niekolkych vypadnutych bliknutach. Pavuky sice stale mozu predelit luc, ale vykon laseru je prerobeny z 2 x 1.2V na 3 x 1.2V a svieti mnohonasobne silnejsie a posobi rusivo. Vlastne je to spravene ako pulzny laser a po ugrade je schopny zopnut rele aj na 100m (vyskusane). Nechcem tu postovat vyrobcu koli reklame preto len stroho.

Proti hmyzu tam je trubicka z matneho plastu aby dopadajuce slnecne svetlo nerusilo fotodiodu. A zrkadielka som pouzil stare narezane zo skeneru. Su totiz pokovene z vrchnej strany a nelamu luc ani po niekolkych odrazoch (luc sa nelomi, neprechadza cez sklo).
0
"Neboj sa tienov, znamenaju, ze na blizku je svetlo"

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Základy Arduina - Lasérové zabezpečenie (Jednoduché)

Príspevok od používateľa martin63 » 08 Máj 2015, 11:00

Problem c. 2 Hocikto komu je znama ochrana objektu laserom posvieti na fotodiodu laser ukazovatkom a moze zacat prechadzku po dome.
Toto sa rieši tak, že si namoduluješ nejaký signál, nie tak ako to máš spravené ty, že len svietiš. Môžeš použiť už hotové kódy ako NEC, RC5 a podobne, využívané prevažne v diaľkových ovláďačoch.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok