Strana 1 z 1

Včelí příbytky

Napísané: 10 Sep 2022, 23:31
od používateľa jenda23
Zdravím,
rád bych Vám představil můj poslední projekt a výmysl. Prvně bych ale rád poděkoval mému kolegovi, kamarádu a také šikovnému řezbáři Honzovi Mrštnému.

Sice se nejedná o elektroniku, ale snad potřeší nebo někoho inspiruje.

A jak to začalo? Jednou jsme se s Jendou bavili o této tématice, no zmínil jsem že bych něco takového chtěl. Tak prý když si seženu materiál a udělám hrubotinu jdeme do toho. No měsíc se sešel s měsícem a už jsem za nejtěžšího lockdownu roku 2021 frčel od pana Mikeše přes pět okresů z Pelhřimova se dvěma šestisetkilovými lipovými kládami. Lipové klády vzhledem k jejich účelu daroval pan Mikeš téměř za pakatel. Pak následovalo zasvěcení do starých metod řezbařiny. Za pomocí řezbářské sekery jsem oloupal z kmenů kuru a lýko. Výtvoření vlastních dutin pro rámky už jsem nechal modernější technologii, motorové pile. Musím říct jak to vypadá snadně, tak vše rozměřit a vyříznout přesné dutiny na nepravidelné kulatině není tak jednoduché jak se zdá. Nejdřív byla oddělena zadní vrátka a pak vyřezána a vylámána dutina. Pak už jen kmeny naložit na vozík a šup k řezbáři. Řezba trvala skoro měsíc po odpoledních. Volil jsem rozebiratelné dílo z důvodu léčení. Kláty jsou na Adamcovu míru 39x24. Jeden úl má 4*8 rámků a druhý 4*7, takže obsáhnou plně výkonné včelstvo. Stříšky jsou udělány ze starých prken která jsem zase kdysi přivezl z Ústí nad Labem jakožto odpad z bouračky. Pak ohobloval a na cirkuli nařezal. Nerezové části jsou pálené laserem a svařovány TIGem, v rámci výuky. Dřevo je proti vodě chráněno přírodní politurou ze včelího a karanaubského vosku, světlicového a pomerančového oleje s terpentýnem. Takže po uplynutí roku a půl byly dneska předány jejich právoplatným uživatelům ke kolaudaci.

Zde odkaz na celé album z tvorby https://photos.app.goo.gl/xyB66ppouae53a279

Re: Včelí příbytky

Napísané: 11 Sep 2022, 16:18
od používateľa frantas
Jendo, je to nádherné dílo, věřím, že tam včely budou rády tvořit dílo své. Kdysi jsem také včelařil, ale musel jsem toho nechat. Tak ať se daří. Franta OK2VFS

Re: Včelí příbytky

Napísané: 11 Sep 2022, 17:12
od používateľa solec
nemá chybu, paráda

Re: Včelí příbytky

Napísané: 11 Sep 2022, 18:05
od používateľa peter333
Krásna práca,super ale informačne materská mriežka sa asi nezmestila. :potlesk:

Re: Včelí příbytky

Napísané: 11 Sep 2022, 23:07
od používateľa jenda23
Ano je možné vložit mateří mřížky, a to buď mezi druhé a třetí patro, nebo mezi třetí a čtvrté patro, dle snůšky.

Re: Včelí příbytky

Napísané: 12 Sep 2022, 15:45
od používateľa nalimko33
parádna práca!

Re: Včelí příbytky

Napísané: 12 Sep 2022, 20:36
od používateľa 5ko
Gratulujem za super nápad, je to krásne, skoro ako naša ,,Tisícročná včela,,
,ale od teba vy som skôr čakal,že dáš vystrúhať nejakého ,,okuliarnika, či sergeja alebo Albatrosa ,,
na kolesách,ale tie by museli byť naležato :D
a naležato je ,ako hovoril klasik Horníček: ,,nejhezčí žena je položena ,, / ja dodávam - obnažena a roznožena/ :D :ignore:
Ale držím ti palce, dúfam, že tá vystrúhaná patrónka ich ochráni pred medveďmi... aj tými dvohými,keď sa im tak darí. :thumbup:

Len škoda že ti toho kláta rozštiepilo, mal si ho hneď opásať ked si ho odkôrnil.Alebo nechať zo dva roky vyschnúť v kôrke opásaného.
Myslíš, že na zimu to nebude treba zatepliť?

Re: Včelí příbytky

Napísané: 12 Sep 2022, 20:52
od používateľa jenda23
Děkuji :agree:

Stažený to bylo okamžitě po odkornění i tak se to trhlo, už v kůře se to začalo trhat. Bohužel strom byl pokácen v nevhodnou dobu jelikož musel uhnout stavbě. Zateplit to nebude třeba, včelky jsou schopné bez potíží přezimovat i v otevřeném prostoru bez dutiny. Co mám úly tak mám většinu tenkosněnnou a jestě na studenou stavbu a oproti tepleným úlům nepozoruju nějaký markatní rozdíl ve spotřebě zásob, ani v jarním rozvoji. Před dvounohými lupiči se snad ubrání samy, umí si bránit svůj dům (bohužel leckdy i proti mě :biggrin: ), i když člověk nikdy neví...

Jinak jelikož se včelami je to jako se zbraněmi... pouze jedna je ta první a žádná není poslední...tak se možná dočkáš aj drážní tématiky, aj té elektrotechnické...jen kamarád teď staví synovi dům, tak to chvíli potrvá.

Re: Včelí příbytky

Napísané: 12 Sep 2022, 21:09
od používateľa 5ko
Pre inšpiráciu, taká drevená AZ 11, alebo Teslov transformátor.... a kludne by mohol tých votrelcov aj trochu ,,kopať,, :D
Ja len preto hovorím o zateplení, pretože sa pamätám, keď som ako decko s otcom a strýkom nabíjal hobliny medzi vnútorný a vonkajší plášť drevených úlov a to sme ich vyrobili v dielničke asi 15 dvojitých zadákov.Škoda, že som vtedy nepochytil od nich viac,teraz by ma to aj bavilo, ale už by som asi len dedičom narobil zbytočné problémy s pichajúcou pozostalosťou. :D
Veď včielky v hore tiež prezimujú v dutinách stromov, akurát nikto nezistil, kolko z nich prežije tuhšiu zimu.
Osy tiež v hniezde prežijú len niektoré a na jar znovu založia rodinu a pokračujú.

Re: Včelí příbytky

Napísané: 13 Sep 2022, 13:15
od používateľa jenda23
Ono včelky přezimují diametrálně jinak než vosy. Na rozdíl od vos kde přezívá jen nová oplozená matka, u včel přežívá celé společenství s původní matkou. Zatímco v létě je včelstvo tvořené letní krátkověkou generací včel, jejichž účel je odpracovat si svoje a zemřít vyčerpáním a opotřebením. Takových je v úle v největší síle včelstva až 60 000 a každých 21 dní se rodí nová generace včel, aby nahradila zemřelé dělnice. Letní včela žije 6 až 8 týdnů. Z čehož 3 - 4 týdny tráví uvnitř úlu kde plní své prvotní poslání (teda několik poslání, tak jak se vyvýjí a stárne) po této době vylétá z úlu a stává se na cca 4 týdny létavkou (to jsou ty včelky které vidíš na květinách). Po tuto dobu do úmoru sbírá pyl a nektar, který donáší do úlu. Jen pro představu jedna včela denně nalétá až 40km, při čemž dolet na jedno "natankování" má až 6 až 10km. Ovšem tyto vzdálenosti už jsou pro ně nerentabilní, jelikož to co nasosá, při cestě do úlu spotřebuje, takže jejich akční rádius je do 4km od úlu. Když létavka cítí že je unavená a opotřebená, tak odletí mimo úl zahynout (mimo jiné aby nepřidělávala práci čističkám). Na jednu kilovou sklenici medu nalétají včelky přes čtvrt milionu kilometrů, to jen pro zajímavost. Když začne období podzimu a čas přejít na zazimování tak se včelstvo obmění za dlouhověké zimní včely, ty žijí 6 až 8 měsíců a na nich závisí přezimování včelstva. Počet v úlu klesne na cca 2000ks Tyhle včelky jsou více a kvalitněji krmené, navíc už nelétají za snůškou proto žijí tolikrát déle. A pak přichází jaro a celý cyklus se opakuje.

To jen tak ze zajímavosti a zjednodušeně, ve skutečnosti je celý koloběh složitější.