Priamozmiešavajúci rx na 144MHz + 1lampovka audion na SV-KV

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Priamozmiešavajúci rx na 144MHz + 1lampovka audion na SV-KV

Príspevok od používateľa Ado_PO » 14 Okt 2009, 02:38

V prvom rade sa ospravedlňujem za dve zapojenia v jednom príspevku, ale kedže sú oba svojím zapojením postaviteľné za jedno popoludnie a k tomu sú oba prijímače, nebudem kvôli tomu zakladať 2 témy.
Oba zapojenia sú postavené podľa návodov na web stránkach, ktoré nižšie uvediem.

Začnem audiónom.
Schéma, zoznam súč. a popis funkcie(samozrejme v AJ) sú na: http://aaroncake.net/circuits/One_Tube_ ... ircuit.asp
Prijímač pracuje pomocou spätnej väzby, ktorej veľkosť nastavujeme s potenciometrom R1, kde sa musíme trafiť do bodu pred nástupom samotného kmitania rx, t.j. než nám začne v sluchátkach pískať.
K použitým súčiastkam: Miesto US pentódy 3A4 som použil často sa vyskytujúcu EF80, cievku som navinul na kartónovú rolku od kuchynských utierok, fí drôtu 0,4-0,6mm.

Autor odporúča vinúť nasledovne: ako prvá L3 s 30 závitmi, spraviť odbočku a pokračovať s L2, ktorá má 80z. Nasleduje samostatná L1, ktorá má mať odstup od L2 3mm a počet závitov 20.
Miesto 250pF na pozícii C1 som použil 270pF, ale túto súč. môžeme kľudne vypustiť. C2 som použil duál 315+380pF so zapojenou väčšou sekciou. Fmax a Fmin rez. obvodu L2C2 mi vyšla podľa výpočtu 0,62 až 3,85 MHz ale už pri 2MHz sa nedala spätná väzba odstrániť a vyššie to už len pískalo. Slúchadlo som použil 4kohm (TA56M) z náhlavnej vojenskej telegrafnej sady. Viac napovie obrázok.
Zvyšné hodnoty súč. som dodržal.

Napájanie: Žeravenie bolo zabezpečené z 6V aku a napájanie anódy zabezpečoval lab.zdroj do 70V.
Prevádzka: EFka pracovala už od 20V a v slúchadle sa na moju izbovú 4+3m drátovú anténu ozvalo zopár staníc, bolo počuť jednu DE stanicu a tiež asi 3 z východu. Selektivita je oveľa lepšia oproti kryštálke.
Do budúcna ju možno zabudujem do plechovky od kávy a ladiť sa bude varikapmi, hi.
A nakoniec obrázok
Obrázok

Priamozmiešavajúci rx na 144MHz (2m)
Schéma je prebratá zo stránky rádioamatéra Jirka OK1IKE, kde má okrem iného uvedených veľa schém používaných a ním odskúšaných z rádioamatérskej prevádzky.
Konkrétne z tejto stránky: http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/dcrx145.htm.
Použité súč.: Hodnoty všetkých R a C som dodržal, tlmivky L5 a L4 som navinul na hrnčekové jardá s Al 250, podľa prepočtu mi pre 5mH vychádzalo 141z. no po navití a zmeraní mala jedna 3,5 a druhá 4mH. Ale i to je dosť na to aby zablokovali toku vf prúdu do nf časti. L1, L2 a L3 majú v mojom zapojení na moje veľké počudovanie nie 4 ale 5 závitov, čo som zistil práve počas písania :oops: .
Diódy som použil BAS16, v SMD púzdre SOT23 majú označenie A6p. Ako nf zos. som použil LM386 na samostatnej DPS. Na rozlaďovanie kryštálu som použil jednu VKV sekciu z ladiaceho kvadrálu (3-17pF).
T1 a T4 sú KF124, T5 KF517 a T2, T3 KC508. Viac napovie obrázok.
V pôvodnom texte je chyba v časti kde sa spomína ladený obvod L3 C21 C22, správne tam má byť C15 a C16.
Prevádzka: Po preletovaní všetkých spojov v nf časti a pripojení antény sa mi z repra ozval šum a pri prelaďovaní som našiel zopár hvizdov, pravdepodobne vyššie harmonické od neďalekých PC, čiže rx funguje (Aj keď neviem na akej frekvencii, už aby som si konečne dokončil GDO). Meter od stola mám stanicu na 2m, tak som stiahol výkon a zakľúčoval spúšťacím tónom na prevádzače, v repre sa ozval tón, ale to by sa ozval aj v iných rádiách tak blízko vysielačky, hi.
Napájanie zabezpečoval 12V aku. Jediné, čo mi treba spraviť, je odviť z cievok po jednom závite a počkať si na prevádzkový aktív, kedže bežne sa na 144,0-144,1MHz nedeje žiadna telegrafná prevádzka.
Do budúcna skúsiť nahradiť 24MHz kryštál kryštálom 12MHz , čím by sa teoreticky zmenilo číslo násobenia na 6 a tým by sa mal aj zväčšiť rozsah preladenia a taktiež použiť varikap namiesto ladiaceho C.
A nakoniec obrázky.
Obrázok
Obrázok
0
RoHS? Hrôza a des.

vietor

Príspevok od používateľa vietor » 14 Okt 2009, 07:37

pozeram ze bol pouzity " dostupny " material na vyrobu kostricky cievky 8) K+ a s umevom je den hned o nieco krajsi :wink:

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2644
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 14 Okt 2009, 22:11

Ja som tiez stavial ten prijimac na 144mhz len bohuzial nefungoval. Teda mozno aj hej ale nemam doma vysielacku tak som nefunkcnost usudzoval podla toho ze som nic nechytil.
Ale nejskor som zistil ze bohvieako na 2m pomaly nikto nevysiela aspon na FM 145mhz som par krat za den zapocul par spojeni....
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Napísať odpoveď