Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

vadimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Jan 2015, 15:31

Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa vadimo » 11 Feb 2015, 19:25

Zdravím Vás. Dostala sa mi pod ruku vojenská aku lampa. Je to akumulator s nabíjačkou a ku tomu na stojane žiarovka. Asi to malo slúžiť v nemocniciach. Začal som si z toho robiť schému zapojenia. Chcel by som si z toho spraviť len nabíjačku. Trafo --> selénový usmernovač --> nejaké poistky, vypánače, konektory... Potom je tam aj ampérmeter, no ten je zapojený na jednej súčiastke ktorú neviem identifikovať. Na foto je to čierny štvorec, na ňom svorky, ktoré sú "prepojené??". Nedáva mi to zmysel, lebo na nich je napojený aj Amp.meter a takto by sa cez tú "prepojku" vyskratoval.
Je na nom napísané 20A 60mV..
A ešte po druhé, je tam ešte jedna súčiastka, podobá sa mi to na vykonový rezistor. Nameral som odpor 1.1 ohm. Len pre istotu, nie je to nejaká cievka??
Prílohy
IMG_20150211_180421.resized.jpg
IMG_20150211_180434.resized.jpg
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa tienik » 11 Feb 2015, 19:32

to prve je bocnik, teda maly odpor na ktorom je pri prude 20A ubytok 60mV co je do dnes klasicka unifikovana hodnota pre napatie bocnika rovnajuce sa maximalnej zatazi.
To druhe je vykonovy rezistor
0

podhorec
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 11 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa podhorec » 11 Feb 2015, 19:49

to cudo z bakelitu a keramiky pod rezistorom sluzi spolu s nim ako ochrana pred skratom
pripadne iba ako jeho indikacia (podla zapojenia)
0

vadimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Jan 2015, 15:31

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa vadimo » 11 Feb 2015, 20:04

Dakujem.
Takže je tá "prepojka" je vlastne odpor, ktorý ked sa zapojí paralelne s ampermetrom, hovoríme mu bočník.. Je tak? Význam som už pochopil, ide o "delenie" prúdu ktorý bude prechádzať cez ampermeter.
Ešte sa tu možno neskor ozvem ohladne selénového usmerňovča. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Feb 2015, 20:09

Skôr by som to tipol na obyčajnú zásuvku.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

vadimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Jan 2015, 15:31

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa vadimo » 11 Feb 2015, 20:52

Tak som dokoncil schému (ten štvorec za trafom je usmernovač) . Skušal som odmerať aj ten odpor, no musí to byť niečo pod 1 ohm, merák mi to neodmeral. A pre zaujímavosť prikladám aj foto celej zostavy :-)
(Ináč foto zvnútra a zvonka sú otočené, na jednej je trafo v pravo a potom z predu je na ľavo)
Ešte odmerať trafo a možno by sa dala z toho spraviť "žiarovková" nabíjačka.
Prílohy
IMG_20150211_201845.resized.jpg
IMG_20150211_201538.resized.jpg
IMG_20150211_201509.resized.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa muziker » 11 Feb 2015, 21:11

Ampérmeter s bočníkom musíš mať zapojený v sérii medzi usmerňovačom a výstupnou svorkou. Tak ako to máš nakreslené by to nemohlo merať prúd.
0
muziker

vadimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Jan 2015, 15:31

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa vadimo » 11 Feb 2015, 21:21

Áno, ono to aj tak je. Ten bazmek ma až tri výstupy. Prvé som označil šípkou, idú na batériu. Potom dalšie dva su napravo. 1x je to na konektor a druhý pokračuje na zásuvku.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Feb 2015, 21:22

Ja myslím, že ten ampermeter meria prúdy podla toho, ktorý z tých vypinačov je zapojený.Ak je zapnnutý B, tak meria prúd nabíjania do baterky,ak rozopneme B a zapneme L, tak meria prúd odoberaný z baterky, ak zapneme aj B aj L, tak napr. svieti napriamo tá žiarovka v zásuvke a netreba merať nič.
Či?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

vadimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Jan 2015, 15:31

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa vadimo » 13 Feb 2015, 13:02

Áno, ten ampérmeter slúži na sledovanie prúdu do/z batérie.
Tak dnes som to pomeral.
Na výstupných svorkách na prázdno je to 18,1V (ustálené po 2min z 17,9. Hodnota ostala až do vypnutia po cca 7min)
Batériu som ešte nezapájal a skúsil som zapojiť na svorky žiarovku 12V 55W. Na moje prekvapenie mi napätie stiahlo až na 9V.
Je to v poriadku?? Nemalo by byť práve tých 12V? Myslím že na štítku bol údaj až 90W.
0

Ruby
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 08 Sep 2014, 12:06

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa Ruby » 13 Feb 2015, 14:22

vadimo napísal:Dakujem.
Takže je tá "prepojka" je vlastne odpor, ktorý ked sa zapojí paralelne s ampermetrom, hovoríme mu bočník.. Je tak? Význam som už pochopil, ide o "delenie" prúdu ktorý bude prechádzať cez ampermeter.
Ešte sa tu možno neskor ozvem ohladne selénového usmerňovča. :)
Význam jsi pochopil,ale v podstatě nejde o dělení proudu,ale o to,že při průchodu proudu bočníkem na něm vzniká úbytek napětí,který měříš tím přístrojem.Ten bočník je vypočítán tak,aby při průchodu proudu vytvořil takový úbytek napětí,který na stupnici toho přístroje odpovídá hodnotě proudu protékajícího bočníkem,protože vnitřní odpor měřidla je proti tomu bočníku obrovský,nemá smysl ho počítat. V zásadě ampérmetr vyrobíš tak,že voltmetr přemostíš bočníkem a nacejchuješ stupnici :)
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2581
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa miroja » 13 Feb 2015, 19:19

Ak je to schopne dat 90W, tak by po by zatazeni ziarovkou 55W nemalo napatie klesnut az na 9V.
Skus merat napatie priamo na vystupe usmernovaca ked to mas zatazene. Ak namerias napatie priblizne rovnake ako na vystupe, ubytok napatia bude sposobovat ten selenovy usmernovac, co by pri jeho veku nebolo nic prekvapive (ake napatie vtedy dava trafak?). Ak bude na usmernovaci hodne vyssie napatie nez na vystupe, tak hladaj velky prechodovy odpor na ceste usmernovac-vystupne svorky, mozno nejaky prepinac, skrutkove spoje...
0

vadimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Jan 2015, 15:31

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa vadimo » 13 Feb 2015, 22:12

Premerané. Úbytok napätia je priamo za rezistorom. Dotiahol som aj svorky na poistkách aj na rezistore.
Uvádzam čo som nameral na prázdno / v zátaži 55W:

Za trafom ∼20,3 / 17,7
Za usmerňovačom 18,1 / 14,2
Za rezistorom 18,1 / 9,7 (medzi + výstupom z usm. a - priamo na R1 ako je výstup -12V bat.)
Na výstupe 18,1 / 9,1 (zásuvka)

Vo svorkách problém nebude, lebo som meral v záťaži napojení priamo na vinutí (nie svorkách) rezistora aj za ním.
Ked priložím žiarovku, tak počujem trafo ako zabzučí na sekundu a potom stíchne, ako keby sa rozvibrovalo na chvílku.
A možno to tak aj ma byť... ??.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2581
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa miroja » 13 Feb 2015, 22:35

Nuz ale ak ma ten odpor 1,1 Ω tak sa to potom sprava celkom normalne. Sory, nevsimol som si ho hned na zaciatku v tej scheme.
Ak zatazis vystup ziarovkou 55W a na nej namerias 9V, tak ti tam tecie cez 5A, co na odpore urobi ubytok viac nez 5V. Tak ak mas za usmernovacom 14 V (co by som v pripade skoro 60 rocneho selenu pokladal za velmi slusny vysledok) na vystupe sa da ocakavat 9V.
Ozaj, ukazuje ti nieco ten ampermeter, ked tam mas pripojenu ziarovku?
-- Spojený príspevok 13 Feb 2015, 23:38 --
vadimo napísal: Ked priložím žiarovku, tak počujem trafo ako zabzučí na sekundu a potom stíchne, ako keby sa rozvibrovalo na chvílku.
A možno to tak aj ma byť... ??.
Skusme spolu uvazovat.
Aky ma odpor studene vlakno ziarovky a aky ked uz svieti?

-- Spojený príspevok 14 Feb 2015, 00:00 --
5ko napísal:Ja myslím, že ten ampermeter meria prúdy podla toho, ktorý z tých vypinačov je zapojený.Ak je zapnnutý B, tak meria prúd nabíjania do baterky,ak rozopneme B a zapneme L, tak meria prúd odoberaný z baterky, ak zapneme aj B aj L, tak napr. svieti napriamo tá žiarovka v zásuvke a netreba merať nič.
Či?
Aj mna to napadlo, ale to by bolo treba menit aj polaritu ampermetra. Raz by totiz prud tiekol do aku, raz z aku.
0

vadimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Jan 2015, 15:31

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa vadimo » 14 Feb 2015, 00:09

S tou žiarovkou máš pravdu. To ma nenapadlo ;-). A ampérmeter ma nulu v strede, takže môže ukazovať na obe strany. Ale len ked je zapojená batéria, lebo ukazuje prúd do/z nej.
Zajtra zapojím starú baterku a zas sa trošku pohrám. Teraz uvažujem ako zapojiť časť usmerňovača tak aby som z neho spravil len jednu "diódu" a spravil z toho tú nabíjačku s vybíjaním cez žiarovku. Ten selén ma teraz osem článkov a jeden pár paralelne tvorí jednu "diódu", takže to trošku rozpitvám.
Žiarovku by som chcel zapojiť paralelne ku batérii a nie paralelne s diódou. Myslím, že ten odpor tam môže ostať. Uvidím zajtra ako sa to bude správať pri nabíjaní v tomto stave v akom je.
Nechcem to tu moc rozoberať, lebo už tých tém je tu plno okolo toho, no je tu už takmer hotová nabíjačka len ju doladiť.
A ináč.. ako by sa potom správal ten ampérmeter keď bude prúd striedavo tiecť do a z batérie? Predpokladám, ak odoberaný prúd bude 1/10 z nabíjaceho tak bude ukazovať nabíjací o 1/10 menej.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Feb 2015, 07:54

Jasné že musí mať nulu v strede,to som zabudol podotknúť.
Neviem, či sa oplatí zabávať s tým selénom,nechceš ho nahradiť diodami?
Ten ampermeter by musel mať dva bočníky ,pre každý rozsah zvlášť,ale potom by si musel vymeniť vypinač za dvojitý aby sa rozsahy neovplyvňovali.Ale každý taký prepínač je aj zdrojom prechodových odporov a tým aj chybou pri meraní,hoci v tomto prípade to nie je až taký problém.Nejaký milík hore dolu.
Jednoduchšie je použiť potom dva meráky presne naciachované na svoj rozsah.
Ale to už skôr postavíš novú nabíjačku. :wink:
Použiješ len obal a trafo ...lebo výroba skrinky často trvá dlhšie ako vnútorností.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

vadimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 31 Jan 2015, 15:31

Re: Čo sú to za súčiastky (r.1957)? Vojenská nabíjačka.

Príspevok od používateľa vadimo » 14 Feb 2015, 19:58

Som tam zapojil starú bateriu, vybratu vyse roka z auta. Zacalo ju nabíjať (určite), no ručička sa na ampermetri (AM) ani nepohla. Po asi 10min som to odpojil z elektriky a zapojil tu 55W ziarovku aby šla štava z batérie. Tu sa pohla velmi velmi malinko, no žiarovka svietila silno. Asi sa mi už nechce s tým dalej babrať. Pitva a analýza takmer hotova, úloha a zvedavosť splnená :D
Asi odpojím ten selenoid a dám tam len tú diodu a do ovtoru o ampermetra vlozim dig. AM + VM. A pacnem tam niekde aj žiarovečku na vybíjanie :D
DOPLNENÉ:
Tak mi to nedalo a premeral som mojím AM kolko ide amperov do baterie pri nabíjaní. Bolo to 2,3A
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok