Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

palos9
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Dec 2018, 11:29

Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa palos9 » 07 Dec 2020, 18:15

Na plošáku sú doslova vydreté kontaktné plôšky (prepínač svetiel a smeroviek v aute), viď foto. Toto sú kontakty už po mechanickom očistení.

Je nejaká jednoduchá možnosť ako tieto kontaktné plochy obnoviť alebo zrepasovať? Nejaké nápady alebo postup? Aby to vydržalo mechanické namáhanie a zároveň zostala zachovaná prakticky nulová hrúbka/výška kontaktu.
capture20201207180437994.png
capture20201207180511641.png
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Dec 2020, 22:59

Doposiaľ ti nikto nenapísal nič? Odmasti kontakty izopropylalkoholom (IPA) Zožeň si (ak nemáš) bezolovnatú spájku a plôšky jemne a hlavne rovnomerne potiahni spájkou. Nie je to síce dlhodobé či trvalé riešenie, ale na dosť dlhý čas postačuje. Na toto nepoužívaj SnPb spájku pretože je mäkká a čoskoro v nej budeš mať opäť vydretú drážku.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa Zaky » 08 Dec 2020, 09:23

Z fotek není to vydření moc vidět, ale pokud by to šlo, tak bych nic necínoval, ale přihnul bych kontakty na protějším dílu tak, aby běhaly po nevydřeném a lehce bych to potom máznul nevysychavou vazelínou. Pocínování je těžce nevratné a jako kontaktní povrch je cín nevhodný.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Dec 2020, 14:06

Naniesť takú tenkú vrstu cínu by bola asi problém a hlavne by za chvílu boli v ňom aj tak drážky, takže asi bude lepšie prihnúť tie kontakty na protikuse tak, aby zastávali mimo tých vypálených dierok.Len nie vždy je na to dosť priestoru,záleží od tvaru a uloženia tých kontaktných plieškov.Nič lepšie ani mňa nenapadá.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2525
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa enigma » 08 Dec 2020, 20:10

svojhočassu som si s tým poradil tak že som zobral medenú fóliu z nevyužitého cupreitu a jednoducho ju nalepil sekundáčom na poškodené kontakty ... potom som cínom prešiel po začiatku a konci aby sa dostála vodivosť / kontakt z plošákom .... niektoré idú aj dodnes ....
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 572
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa Victorio » 09 Dec 2020, 14:35

takéto opotrebenie kontaktov by nemalo vadiť, podľa šírky to vyzerá že bežec je dostatočne široký aby nestrácal kontakt. vyzerá to tak, že viac ošúchané sú plochy podľa nerovného podkladu kuprextitu.
riešil by som to až by to robilo problémy napr. výrobou tenkého plošného spoja s rovnakými plôškami, a ten prilepiť ku pôvodnej doske a pripájkovať.
napadá ma ešte spôsob , ako sa kontaktujú pásiky ku batériám, tj. "privariť" tam tenkú kovovú fóliu, akurát že akú ? strieborná bude korodovať, medená tiež nie je veĺmi odolná, hlavne vo vlhku, ideálna by bola zlatá, ale tú asi nezoženieš. :pain:
0

palos9
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Dec 2018, 11:29

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa palos9 » 11 Dec 2020, 12:33

enigma napísal:
08 Dec 2020, 20:10
svojhočassu som si s tým poradil tak že som zobral medenú fóliu z nevyužitého cupreitu...
Napad dobry. Ale ako sa da taka folia dat dole bez poskodenia?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa rudko » 11 Dec 2020, 13:42

Ja som kupil nedavno medenu foliu v modelarskom obchode. Ak mas nejaky poruke tak za par eur tam kupis. Mavaju v roznych hrubkach. Ak nie skus pozret nejake modelarske eshopy
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Dec 2020, 15:34

Strhnúť potrebný kus fólie z kuprextitu nie je až taký problém ak sa najpr pred tým nahreje,ale horši je už ju potom nacínovať na tú pôvodnú čo najpresnejšie. :wink:
Skôr by som tam pricínoval tenkú medenú fóliu z opletenia - tienenia nejakých káblov.Možno by som niečo doma našiel,len neviem, či by to hrúbkou vyhovovalo.Nedávno som z toho vyrábal vnučke tepané ,, tanieriky ,, do minykuchynky.Odmeriam mikrometrom hrúbku,možno bude vyhovovať.Bolo to z nejakého spojárskeho kábla.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2525
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa enigma » 14 Dec 2020, 22:40

palos9 napísal:
11 Dec 2020, 12:33
enigma napísal:
08 Dec 2020, 20:10
svojhočassu som si s tým poradil tak že som zobral medenú fóliu z nevyužitého cupreitu...
Napad dobry. Ale ako sa da taka folia dat dole bez poskodenia?
dá a aj mechanický aj termický ... nahreješ teplovzduškou aby sa odlepila... očistíš od pozostatkov lepidla a ideš , spájkuješ ju na poškodené kontakty
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako obnoviť kontakty na plošáku?

Príspevok od používateľa jova » 15 Dec 2020, 16:42

0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok