3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa helios » 02 Okt 2015, 22:58

Vôbec to nie je komplikácia. Je to najschodnejšia cesta. Ten 4kW motor môžeš zapojovať ako chceš (kľudne aj do štvorca), ak sa ti kužeľ zasekne v hrčovom dreve, motor zastane, ak bude zapojený do Δ vyhodí ti istič alebo ochranu. Nehovoriac o tom, že štiepať pri takých vysokých otáčkach je dosť o hubu, ak sa niečo stane, nestihneš to včas vypnúť. A byť prefackaný klátom nie je práve príjemné. Ja mám tiež kálačku s 3kW motorom a prevodovkou na 70ot/min, najhrubšie polená mali priemer skoro meter a kálačka to v pohode zvládla. Všimni si, že na tých videách na tytytrúbe kálajú s kužeľom priamo na motore len miniatúrne klátiky, asi vedia prečo.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Okt 2015, 23:07

A od raketoplánu sa zase vrátite pekne k fúriku a budú tam smerové prevody,aby mohol bežať motor v kuse. :wink:

Aj tak nevidím v tej motorovej kálačke nejkú velkú pomoc,pretože ak mám každé poleno zodvihnúť,uložiť,čakať kým ho rozštiepi,/ak sa nezasekne/ odložiť... za ten čas rovno na zemi bez dvíhania polena, švacnem mu sekerou- kálačkou jednu ,max dve dobre mierené rany a je na polovičku.Potom len odložím polená .Stavil by som sa aj v mojom veku, že meter bučiny by som urobil o 1/3času skôr ako na kálačke.Treba len poznať drevo, jeho slabiny a neresti a ide to aj bez velkej námahy.Neviem si predstaviť ,ako na tej strojovej morduje taký smrekový územok, alebo hrabinu, či agáčinu,čo má vlákna pospletané ako velkonočný korbáč,tú nerozštiepi , a aj tak ju musí doraziť sekerou,popretínať vlákna.Ked to urobím rovno na zemmi, tak ušetrím námahu na zdvihnutie do stroja a skladanie dolu na rokončenie.Za ten čas roztnem druhé poleno.A ked mám také hrčavé drevo, tak ho radšej prežem rovno na klátiky a potom ich lahšie porúbem,ako sa trápiť s dlhou metrovinu.
Trochu zdravej makačky nezaškodí ani starším a hlavne mladším, čo už za maximálnu únavu považujú celý deň šmátrať prstami po obrazovke smradfonu,tabletu, či klikanie na tlačítko myši. :wink: :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 03 Okt 2015, 09:52

5ko mas pravdu, mam doma 3 fiskarsi si pozvaný a mozes kazdy rok od septembra prijst zacvicit, aj daco hrejive na silu ti dam :D :D
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa helios » 03 Okt 2015, 10:40

5ko,
ak by si niekedy mal cestu cez Záhorie, zastav sa u nás a môžme si zasúťažiť.
P.S.: Ohnivú vodu zabezpečím. :lol:
0

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 04 Okt 2015, 10:26

tak a toto je vysledok:

https://www.youtube.com/watch?v=TgO5ZLU0ZA8

je to len skusobna verzia ale aj toto sa mi velmi pozdava. pri beznom pouziti som nenasiel ziadne vaznejsie nedostatky. samozrejme pri mojom pouzivani presne na moj ucel.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Okt 2015, 08:39

Netvrdím, že to nefunguje dobre,ale vadí mi tá zbytočná manipulácia s ťažkým 25-30kg klátom,kým to tam narichtujem.
Kálačka má asi 5kg a zdvihnem ju len raz nad hlavu , dolu už ide sama ,švacnem ho rovno na zemi a je urobená tá istá robota.Odložiť polovičky je už lahšie .
Pozrel som si viacero tých štiepacích vynálezov, ale všetky majú ten istý nedostatok-zdĺhavá príprava polena pred rozštiepením.
A na tej rotačnej s třňom mi vadí hlavne to, že poleno je rozstrapkané v mieste zápichu a bez rukavíc by mal človek za chílu ruky ako ježko,nehovorím o ženských .Sekera je predsa len čistejšia.

Kto by sa naťahoval s takýmito územkami, ked sa dajú pekne na zemi nakrájať ako syr.Polhodina baletenia s kálačkou pomedzi tie kláty a o hodinu už bolo aj uložťené v drevárni.
Prílohy
Fotografia0486.jpg
Fotografia0488.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa xmilos » 05 Okt 2015, 09:27

Mno ked sme pri kalani - milosba do coho su tie polena ? ani metrovica, ani do sporhla.
Uspora namahy to urcite bude, ale pre nas kancelarske krysy jedna z poslednych cinnosti - rubanie dreva pride ako relax :--)
0

Používateľov profilový obrázok
Boby
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 15 Júl 2015, 13:26
Bydlisko: Častkovce
Vek: 34

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Boby » 05 Okt 2015, 09:40

Miloš, parádička, páči sa mi tvoja kálačka :)
0
Nehovor že to nejde. Radšej povedz, že to zatial nevieš.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Okt 2015, 11:18

Myslím, že to ohne vtedy, keď sa trn zavtra pod tvrdú hrču ,a tým že je klát zapretý o zem,začne sa zavrtavať tam kde ho pustí do mäkkého ,poleno sa nepodá, ani motor a vtedy dostane na frak oska.Asi by bolo vhodné nejako vyriešiť pružné uloženie motora,aby mal možnosť elimonovať takéto pnutia.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 05 Okt 2015, 22:47

Tak ohnute osky su asi z toho ked da obsluha prilis velke poleno vtedy motor nevladze, zadrhne sa a zostane mierne pootocene poleno a tlaci na osku. ( alebo ked je vela guzov v dreve ked je to je to iste) . ja to hned vypinam a pilou vyslobodim. stalo sa mi to asi 2x ale to chce len prax....

Svokor hotovi v lese a bere vsetko ( aj tenke konariky ) lebo ze vraj skoda :) :) my netahame velke bucky, zvacsa ide o mix buk, breza, hrab a berie sa hlavne take aby to nebolo tazke nalozit na vlecku, kedze to nakladame sami ....na jesen spracujeme okolo 30m dreva a kurime nim cely rok kotlom attac. tie tenke som stiepal len aby ste videli ako to ide inac ich nechavam v celku a stiepe sa len poleno cca 20 a viac.
Co sa tyka sekier, ako som uz nukal 5kovy zo zaciatku som to aj ja bral ako relax a kupil som si fajnove fiskarsi a aj idu!! veru skoro same :D no len to skoro .. :) ja milujem rucnu pracu a rubat to je moje ale nemozem, svokor ma svoj vek a zenam to nepatri do ruk tak som sa musel vynajst. Preto som sa dostal od romantiky so sekerou k el pile a stiepacke :D
Ale tym samozrejme nejdem vynajst cirkularku ani nikoho nahovarat aby skusal moju techniku :D :D Bože zavaruj! chlapi nech vas to ani nenapadne :D .
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Okt 2015, 11:58

Jednoznačne pochvala za šikovnosť a držím palce,aby si neprišiel o palce,hlavne sa okolo toho vretena nemotať s plantajúcimi rukávmi alebo nohavicami , lebo ak ťa to schmatne, tak ťa to vykuchá ako morku. :wink: Radšej by som to spúšťanie motora riešil pákou,alebo šlapkou,ako na strojníckych nožniciach,či ohýbačkách.
Možno by zabránilo ohýnaniu osky na motore ,keby to vreteno bolo poháňané cez hrubú krátku spužinu,/z tlmičov perovania nápravy ,alebo kolies/aby sa zabezpečila torzná vôla na hriadeli, len či by to nemalo krátku životnosť na zvaroch .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 31 Jan 2016, 13:53

Ahojte, pridávam dokoncenu stiepacku ktora sa mi tento rok osvedcila. Je to najjednoduchsia stiepacka aka sa da postavit. Azda najkomplikovanejsi prvok bola elektroinstalacia ale po jej zvladnuti je to pekny pohlad. Na videu z youtube je aj zoznam schem a zapojeni odkial som cerpal mudrosti :) samozrejme dakujem aj vsetkym clenom fora, ktori podali pomocnu ruku hlavne ti, ktorych tu nemam spominat :) :) .
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... y3jiFEtfvw
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Jan 2016, 19:55

Prebehol som články znovu a zistil som, že moje predošlé pripomienky sa skôr týkali tých štiepačiek, čo štiepali celú metrovinu,takže tam bola navyše manipulácia s ťažkými kusmi.Štiepanie už narezaných klátikov strojom je na zamyslenie,ale ak má niekto problémy s chrbticou ... alebo more zbytočného času, tak uznám, je to v pohode.
Pozerám, že si tam dorobil asi reverz.Ako sa to chová pri zaseknutí? Roztočí sa opačne?
Myslím, že 3kW motor na takom malom priemere kužela by sa mohol roztočiť opačne,kedže má tie drážky špirálovito točené,takže každou otáčkou má menší odpor v zovretí.
No nevidím tam nejakú úpravu proti ohnutiu osky, žiadne odpruženie,čo sa spomínalo, takže asi si to neriešil a nechal na osud.

Osobne by som to celé koncipoval asi tak, že motor by bol naspodku,už aj kvôli stabilite, odtial prevod do pomala klinovými remeňmi na horný hriadel, kde by bol na dvoch ložiskových domcoch tesne vedla seba- ten štiepací kužel.
Keby aj tak náhodou došlo k ohnutiu hriadela,je lahšie ho vymeniť,ako riešiť ohnutú osku na motore.

Daj aj nejaké video, aj ked teraz v zime to nie je bohvieaká zábavka naťahovať sa z drevom na dvore.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Jan 2016, 19:57

To nie je reverz, je to Y/D, ak dobre vidím :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Jan 2016, 20:04

No jasné, asi som slepý, ked je tam aj to časové relé je to YD. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Jan 2016, 20:17

Vidíš aj podľa zapojenia pravého stykača, vrch má prepojený do hviezdy, druhý je prifázovaný, je to trojuholníkový :wink:
Ale aj ja som to hľadal, na tých fotkách to neuvidíš tak, ako naživo, keď si to poobzeráš z každej strany.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 31 Jan 2016, 21:15

Ako som pisal je to najjednoduchsi model a urcite nie pre niekoho nezaskoleneho, skor len pre konstruktera a jeho ruky....inemu by som to do ruk asi ani nedal lebo by mi to mohol poskodit alebo sa zranit. Toho roku som s nou pripravil asi 20m dreva a osku som neohol aj ked sa mi drevo par krat zaseklo. Tu je dolezite znovu podotknut ze ak uz dojde k zaseknutiu dreva, treba to hned vypnut, na to tam zostal hlavny vypinac , ktory je vo vyske laveho stehna......nasledne vyslobodzovat nie silou ale rozumom a to nadrezanim el. retazovou pilou a nasledne klinom...cela procedura nezaberie viac ako 5min a s pribudajucimi skusenostami sa opakuje coraz menej. problem nastava pri velkych priemeroch a extremnych sukoch... inac cista praca.

reverz je zbytocny u tohoto typu kedze pri rozbehu to nema dostatok nm na vyslobudenie sa.
mozno keby niekto mal motor s otackymi povedzme do tych 900 bolo by to mozno zaujimave.
Ak by som mal motor s prevodovkou urcite by som reverz dal lebo tam je to o inom.

Nuz dalsie video pride na rad az na jar teraz je na to zima, v principe fachci to tak ako na poslednom videjku z leta akurat ze teraz tak netrapim rozvody lebo zapinam ako sa ma a to trojuholnik a potom hviezda.

este dam aj hodnotenie mojho stroja po jednej sezone:
+bezporuchovy chod
+za kratky cas sa spravy kopec prace bez fyzickej zataze
+nizke naklady na stavbu
+stavba nie je narocna na cas, lajk si dokaze konstrukciu pozvarat sam, na prvky zabezpecenia vsak musi byt clovek zdatnejsi...
-musim dorobit vacsie prepravne kolieska, lebo tie co mam sa mi zabaraju do zeme ked je mokro
-vysoke otacky motora *1450* ideal by bol do 900 s prevodovkou do sily
-chyba reverz. pri zaseku dreva zdrzanie a niekedy narocnejsie vyslobodzovanie, hlavne v zaciatkoch

tolko moje skusenosti s projektom najjednoduchsej stiepacky na drevo.
0

Používateľov profilový obrázok
Lopky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 04 Feb 2017, 19:53
Vek: 23

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Lopky » 09 Aug 2021, 23:57

Zdravím,
chcel by som využiť túto tému. Budem sa snažiť rozebhnúť 5.5kW 3F motor. Chcel by som použiť vačkový prepínač hviezda-trojuholník. Jeden som našiel doma (viď fotky).

Typ prepínaču: Kraus & Naimer CA20.

Hľadal som rôzne schémy no neviem sa dostať ku konkrétnemu zapojeniu ako by to mohlo fungovať. Prepínač sa krúti dookola má 6 polôh.

Ak má niekto skúsenosti prosím poraďte ďakujem.
Prílohy
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Jirka84 » 10 Aug 2021, 06:16

Nemáš celý údaj toho tipu,tak si stahni a vyber si:
Download - Kraus and Naimer
https://www.krausnaimer.com › fileadmin › Pdfcat
základní zapojení je na str.23 (pokračování ...-25, kontakty na dalších str.):
Motor Control Switches - čísla kontaktů máš vpravo na obrázku.
Jsi-li elektrikář, pak pochopíš, nejsi-li, zadej práci jemu (nikoli ferdovi z "krčmy")...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok