3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2015, 20:31

Záruku máš na výrobok... Ale Ty výrobok predáš ďalej a Tebe to kto zaplatí?
Napr. ja namontujem SEZ vypínač do nejakého rozvádzača a po mesiaci odíde. Ja ho pôjdem odmontovať, zaniesť na reklamáciu, keď príde, musím ho ísť namontovať - kto mi preplatí cestu a prácu, tú sadzbu, čo tam zabijem čas?
Z tohoto dôvodu je jednoduchšie namontovať tam radšej SCAME. Od SEZu sa mi páčia jedine vidlice, na scamácke musíš posilovať a keď je zásuvka zahrabaná niekde v riti, tak sa narobíš, kým vytiahneš vidlicu, sez idú ľahšie.
Ale ja som zástancom toho, že rozbeh Y/D by som robil LEN automat. Je to totiž blbuvzdorné. Už neraz som videl "neználka", čo prešupoval vypínač z Y do D hneď, motor ledva cukol... Potom polhodinu hľadajú ističe a ak sú tam poistky, je to ešte lepšie...
Ale v Tvojom prípade to nebude bolavé, Ty sa to naučíš a hotovo. Nikto iný s tým robiť nebude.

Ja teraz nemám poruke katalógy, ale treba pýtať buď scame, alebo eaton. Siemensy sú ešte lepšie, ale to je tá kategória, čo spomínaš - 50€.

Z funkčného hľadiska však stále navrhujem, aby sa to riešilo ako automat, tu je pár dôvodov:
- blbuvzdorné zapojenie, zaručený rozbeh a prepnutie až potom,
- jednoduchá implementácia ovládania núdzového zastavenia,
- jednoduchá implementácia nadprúdovej ochrany,
- jednoduché odstraňovanie porúch - silová časť prechádza cez menej kontaktov, kde vzniká potenciálny problém,
- možnosť implementácie poruchovej signalizácie (optickej/akustickej) v prípade poruchy (preťaženie, nadprúd, absencia jednej z fáz),

Nevýhody:
- vyššia vstupná investícia,
- náročnejšie na zapojovanie,
- nutnosť umiestnenia výzbroje do rozvádzača (ďalšie navýšenie ceny).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Okt 2015, 20:33

Podla môjho názoru pre zariadenie, ktoré pracuje cyklicky s nejakým mechanizmom ,by som riešil reverz tak, aby motor bežal stále a smer by som menil mechanickými prevodmi, žiadne šialenosti s prepínaním smeru točenia motora prepínačm,i a ešte k tomu Y-D.
Kto videl banský vrátok/ naviják na nahrňovaciu maxi lopatu/ asi vie o čom to je. Tam sú dve páky s opásanými brzdami a pribrzdením jednej z nich sa zapína smer ťahu lanka na naviják, alebo odvíjanie.
Je to síce zložitejšie na mechaniku, ale odpadajú VŠETKY zbytočné problémy s elektrikou a šklbaním motra zlava do prava ako keby mal parkinsona.
Na štiepačku by možno šlo napasovať prevod podobný diferenciálu z auta,kedy pribrzdením jednej osi, sa druhá začne točiť opačne... ale to len tak narýchlo čo ma napadlo.. treba to domyslieť zatriezva ráno. :wink:
Ide o to, aby motor bežal v pohode jedným smerom a len pákou meniť smer pohybu vretena.Ten motor sa iste odvďačí za trochu zložitosti svojou dlhšou životnosťou.
Tak isto bezpečnbosť zariadenia je vyššia, kedže třň tlačí len vtedy, kým držím páku,ak ju pustím okamžite zastane.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2015, 20:40

Boby napísal:Ja by som to zapojil priamo na D. Keby to robilo problémy, použil by som vačkový spínač "S 32 - 63 - 100 JPD, JP" od SEZ Krompachy.
To je síce krásne, že Ty by si to tak urobil, ale elektirna sa nezapája tak, ako by to niekto urobil, ale tak, aby to bolo bezpečné a účelné.
Spúšťanie motora do D je najväčšie svinstvo, aké môžeš urobiť. To si môžeš dovoliť vtedy, keď máš priemyselnú sieť, prípadne vlastnú TS. Pri tom zábere tam vzinkajú dynamické javy, o akých ani len netušíš a v určitých prípadoch môžu robiť problémy v sieti (a aj robia...). U nás je napr. nejaký extrémista, čo neviem, kerého chuja pripol do siete, ale miestami mi (nám) zarušuje sieť nejakou vyššou frekvenciou. Žiarovky mi blikajú pravidelne a to najmä cez deň, lebo miesto, kde bývam, je okrem troch ulíc, kde bývajú hodnostári, označené ako priemyselná zóna a ja mám prd z toho, že na mojej ulici býva nejaký vysoko postavený niekto, keď rozvody zdieľame so zvyškom.
Takže mali by sme sa k sieti správať ohľaduplne, lebo takýmto tempom nastane čoskoro kolaps (áno, rátam sem aj veľkoplošné prechádzanie na elektromobily, aby sme boli green).

5ko: Nehovoríš zle, ale pri návrhu strojného zariadenia sa berie do úvahy okrem iného aj jeho cena. Navrhované zariadenie musí byť účelné, no nie predražené. Prečo nie prevod:
- ďalší "poruchový" člen,
- komplikovaný servis, nutné zámočnícke znalosti,
- navýšenie váhy zariadenia (a to dosť podstatné) a
- navýšenie ceny, keďže z tej elektrovýzbroje toho moc neubudne.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Amaterr » 01 Okt 2015, 21:01

este napisat do kolko napocitat ´ kym sa prepne do trojuholnika .. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2015, 21:03

Skúsený pracovník to "počuje", no a ten neskúsený... Potom hľadá rozvádzač ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Okt 2015, 21:14

Keby rozbiehal mláťačku, tak "do hodne". Pri tom šneku na hriadeli, tak "do jedna" ... :wink:

Páni, napadlo ma ešte jedno stopercentne dobré riešenie. Frekvenčný menič s rampou 30 sec. (Len neviem, či nemá riadený usmerňovač, a teda netlačí do siete poriadny bordel).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Okt 2015, 21:20

To je zase pomerne drahé riešenie, keď už, tak mäkký spúšťač. f menič je na zmenu f, je teda aj drahší, lebo má viac funkcií, softštarty by to zmákli a rampa sa dá tiež nastaviť ;)

Bordel by sa musel odrušiť vhodnou tlmivkou pred meničom. Ale to nie je problém.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 01 Okt 2015, 23:58

jaka burliva diskuzia :):)
zajtra sa teda skusim pozret aj po tych znackach co si pisal ale pochybujem ze ich v Humennom alebo Snine zozeniem :D:D a nechce sa mi cakat dalsi tyzden kym mi nieco dojde...
na tento ucel bude manualka fakt ideal. na ine zlozitejsie stroje uz automatika bolo vhodnejsia .

takze hovoris ze mam pocitat do 1 a potom uz mozem prepnut na D hej ?? :D:D :P a ked pockam este do 5 ? :D bude stiepat sama potom ci ??? :D:D
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Okt 2015, 00:12

Štiepať sama asi nebude. Jedine že by si sa odhodlal vykorisťovať nejakého cigáňa za butilku ...

No možno ti to utiahne aj v hviezde. A potom sa ani počítať nebudeš musieť učiť ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Okt 2015, 00:18

No neviem-neviem, či to utiahne aj v Y, treba tam rátať s tretinovým výkonom - 1/3 x 4 = 1,33prd.
EDIT: na jednotku som zabudol, samozrejme kW.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 02 Okt 2015, 00:50

no tak to je malo , na stiepacku ti treba minimalne 3kw ale sak prax je tu na to aby sme to odskusali no ne tak to zajtra vyskusam a dam do plena vysledok :)
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa xmilos » 02 Okt 2015, 06:31

Neviem ako casto sa to bude zapinat, aky tazky bude rozbeh, ( ake tam budu hmotnosti ), aky rychly nabeh vykonu budes potrebovat.
Toto bych zvazil a mozna siel priamo do D.
Vykon potrebujes asi len v jednom smere, pri "otvarani" by mala bohate stacit Y.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Okt 2015, 09:13

milosba napísal:no tak to je malo , na stiepacku ti treba minimalne 3kw ale sak prax je tu na to aby sme to odskusali no ne tak to zajtra vyskusam a dam do plena vysledok :)
Za to nič nedáš a nič nepokazíš, len si nespál motor.

-- Spojený príspevok 02 Okt 2015, 09:15 --
xmilos napísal: Vykon potrebujes asi len v jednom smere, pri "otvarani" by mala bohate stacit Y.
No ktovie, tuto by sme mohli polemizovať, či mu bude stačiť záber, keď sa tam "zahryzne" dlhšie poleno a neotvorí ho úplne.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 02 Okt 2015, 12:33

som sa sekol!.

Pozeral som v hagarde sice s reverzom ale nikto z nas si nevsimol ze ten za 30e je rovno na D a nema hviezdu ....
cize som nekupil nic.
taky s hviezdou stoji sze okolo 50e a to sa mi vidi uz dost. cize bud vypustim reverz celkom alebo to dam len na hviezdu , aspon zatial

ked som si to rozkreslil tak pri pouziti 7 vodicov by som to vedel prepinat aj tlacidlami s pouzitim dvoch tlacidlovych vypinacov...
jeden by bol 4 polovy a ten druhy 3 polovy
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1666
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa SMITH » 02 Okt 2015, 13:24

Drakoush napísal: Ale ja som zástancom toho, že rozbeh Y/D by som robil LEN automat. Je to totiž blbuvzdorné. Už neraz som videl "neználka", čo prešupoval vypínač z Y do D hneď, motor ledva cukol... Potom polhodinu hľadajú ističe a ak sú tam poistky, je to ešte lepšie...
.
Alebo opačne , nechá motor bežať len na Y a potom sa čuduje , že mu odišiel . ( lebo ho pri práci preťažoval )

-- Spojený príspevok 02 Okt 2015, 13:43 --
milosba napísal: ked som si to rozkreslil tak pri pouziti 7 vodicov by som to vedel prepinat aj tlacidlami s pouzitim dvoch tlacidlovych vypinacov...
jeden by bol 4 polovy a ten druhy 3 polovy
To to som nejako nepochopil . Čim to chceš spínať motor ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 02 Okt 2015, 19:51

ide mi to v pohode aj na trojuholnik len trochu preblikne svetlo..... na hviezdu ma motor fatalne malo pary

na ovladace som to myslel tak ze prvym motor zapnem a rozbehnem hviezdou ( 4 polovy vypinac... ) potom ked bude rozbehnuty ho vypnem a zapnem druhy so zapojenim do trojuholnika. ale toto je komplikovane zbytocne.

reverz riesit od dnes nebudem lebo po skusenostiach by aj tak motor nevladal vytocit spic z dreva.....

zbyva bud zohnat klasicky vackovy spinac na hviezdu a trojuholnik alebo dorobit tu automatiku :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Okt 2015, 21:25

A ako chceš riešiť vytočenie špicu zaseknutého v dreve ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Okt 2015, 21:31

Pílením polien na kratšie ;)
V núdzovom prípade by som to riešil násadou na zadnú os. Nasadím násadu a odtočím ručne. Keď sa to tam zahryzne, beztak sa to asi nerozbehne.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milosba
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 03:36
Bydlisko: Stakcinska Roztoka
Vek: 39

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa milosba » 02 Okt 2015, 22:05

no jedine el pilka a klyn :)
tak som to aj dnes uz vyskusal asi 4 x :D na reverz aj keby som to dal neni sance to rozbehnut. 100% nie na hviezde a na trojuholnik zeby som rovno prepol to by mohlo poistky slahnut :)

cize bud silnejsi motor alebo pilka a ides
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Okt 2015, 22:29

Alebo to sprevodovať na nízke otáčky - vysoký krútiaci moment, no je to zbytočná komplikácia.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok