"Bublinkovanie cínu"

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: "Bublinkovanie cínu"

Príspevok od používateľa JAKUB G » 08 Máj 2013, 00:13

na iných doskách ten cín nebublinkuje?
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
Bobys
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 13:26
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: "Bublinkovanie cínu"

Príspevok od používateľa Bobys » 08 Máj 2013, 00:13

:D Toto neni možné. Píšete, ako keby ste prehliadali moje komenty :D na plošákoch čo si ja vyleptám to je perfektný cín, všetko krásne zalieva, ani jediná bublinka, JE DOBRÝ! Tu ale nebublinkuje ani cín a ani kalafuna. Prečítajte si prosím Dolfiho príspevok, on sa trafil najbližšie. Ide o materiál z ktorého je vyrobená nosná plocha pre vrstvu medi, je nejaký pošahaný a niečo sa z neho pravdepodobne odparuje čo má za následok spomínané bublinky.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: "Bublinkovanie cínu"

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Máj 2013, 00:20

môže to byť formaldehyd z rozkladu tej živice. je to taká krehká doska , láme sa ?
0

Používateľov profilový obrázok
Bobys
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 13:26
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: "Bublinkovanie cínu"

Príspevok od používateľa Bobys » 08 Máj 2013, 00:24

No to ti na 100% nepoviem, ešte sa mi ju na šťastie nepodarilo zlomiť, ale podľa farby dosky by som povedal že ju moc neohneš, zlomí sa.
0

oravan

Re: "Bublinkovanie cínu"

Príspevok od používateľa oravan » 08 Máj 2013, 01:04

bobys napriklad na starych ruskich dps kde bola vrstva medi tenka a potiahnuta nejakym ochranym lakom to bežne robilo proste vyčisti plochu poriadne a nebude to robit

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: "Bublinkovanie cínu"

Príspevok od používateľa alexandr » 08 Máj 2013, 08:15

Stretával som sa stým v čase, keď nabiehala výroba STEA-D modulov v Tesle - modul STA ...meniče, zosilňovače ..vf technika...
Bolo to spôsobené nedostatočným alebo žiadnym oplachom agresívneho tavidla na nízkotavnom cíne použitom pri spájaní
rámika a prepážok . Pre odstránenie sa hneď po spájkovaní vhodil rámik do telej vody s nejakým aditívom pre lepšie rozpustenie tavidla....ale v zásade stačila teplá voda . Len pre predstavu - ak ste použili ten cín pri spájkovaní napr. lankového vodiča 6 alebo 10mm2
tak to šlo perfektne - ale ak ste to perfektne neopláchly - čo je pri lankovom vodiči problém - kapilaritou zatečie tavidlo ďaleko pod izoláciu - o 2 týždne spoj neviedol a kábel bol ,,vychrúmaný" -pekná zelená medenka.
0

Napísať odpoveď